Narozen 4. července

• USA Born on the Fourth of July (více)
USA, 1989, 145 min

Režie:

Oliver Stone

Scénář:

Oliver Stone, Ron Kovic

Hudba:

John Williams

Tom Cruise, Willem Dafoe, Kyra Sedgwick, Raymond J. Barry, Jerry Levine, Frank Whaley, Caroline Kava, Ed Lauter, John Getz, Michael Wincott, Stephen Baldwin (více)

Slavný oscarový snímek Olivera Stonea vypráví příběh vietnamského veterána Rona Kovice. Mladík, který byl zprvu nadšeným vlastencem, se po pekle prožitém ve Vietnamu a zranění, které jej upoutá na vozík, mění v zapáleného bojovníka proti válce. Jeho návrat domů a do normálního života nebude vůbec jednoduchý... Brilantní protiválečné memento! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Eyron161

I had a mother; I had a father, things - things that made sense. Do you remember things that made sense? Things you could count on? Before we all got so lost? What are we gonna do, Charlie? What am I gonna do? ()

lakart

Fenomenální Oliver Stone a ještě fenomenálnější výkon Toma Cruise, který už tak mladý ukázal, že patří mezi hereckou špičku (budoucí role o tom sice příliš nepřesvědčily, ale nikdy není pozdě). Syndrom Vietnamské války a Stoneho vosí hnízdo, které nám servíruje bez přikrášlení a bez pardonu, jsou velmi silné kombinace, které vám nedají spát a nutí nás znovu přemýšlet o americké morálce a nátuře, která se neustále opakuje a opakuje a opakuje. O jaké že válce to vlastně bylo? Vietnam? Irák? Afghánistán? 100% ()

Likan7

Více protiválečný film by jeden pohledal. Oliver Stone s tím na první pohled nepáral a snaží se mi ukázat co za zlo válka je. Co udělá s člověkem, do morku kostí přesvědčeným o svém právu jít do války, vždyť je ta Amerika tak skvělá. Mě to nebavilo, to přiznávám bez problémů. Cruise tu je solidní, ale neřekl bych, že je tak brilantní jak se tvrdí. Sledovat rozklad Tomovi osobnosti mě nebavilo, mnohem více na mě "zapůsobí" válečná vřava a lidské oběti. Možná jsem za omezence, ale bohužel. Narozen 4. července je na začátku zajímavý film, ale velmi rychle zvolní a moje pozornost ztrácela. Naopak bych Cruisovi naložil stejně jako ten veterán IIWW v baru. ()

Rohrbacher

Tohle ze své hlavy jen tak nedostanu... Skvělý antiválečný film, ukazující vnitřní rozklad veterána z Vietnamu v neskutečně věrohodném provedení. Deprese, která na mě působí i několik hodin po zhlédnutí. ()

junxi91

Oliver Stone se opět opřel do rádoby idealistické americké společnosti, pro kterou je vrcholem patriotismu služba v armádě a boj proti komunismu, v tomto případě ve Vietnamské válce. Ron Kovick chce v životě něco dokázat, je přehnaně ctižádostivý a věnuje se naplno sportu, než se nechá tím zmrdem Barnsem (Četa) naverbovat k nejelitnější složce US Army - k námořní pěchotě. V bojích však vidí ten hnus války, především zabíjení žen a dětí. Sám skončí po výbuchu granátu na vozíku a od té doby je z mariňáka přeměněn na takovou osinu v prdeli celé pokrytecké společnosti. Ten špitál pro veterány v Bronxu byl fakt odporný, málem jsem při tom čištění jejich ochrnutých konečníků hodil sám šavli. A tak se nevzdává a navzdory svému upoutání na vozík se účastní protestů, při kterých je tak hlasitý a sdílný, že jej chtějí dokonce zatknout. Konec je takový celkem smířlivý pro všechny. ()

GTS_PUNK

Tom Cruise v role fyzicky aj psychicky poznačeného vojnového veterána z Vietnamu Rona Kovica vo filme režiséra Olivera Stonea z roku 1989. Snímka, vychádzajúca zo skutočných udalostí, sleduje postupný prerod mladého vlastenca a idealistu Rona Kovica, ktorý sa pridal k "mariňákom" a išiel bojovať do Vietnamu, v odporcu vojny. Cesta ku zmene presvedčenia to však pre neho bola tŕnistá a zaplatil za ňu schopnosťou chodiť. Sila Stoneovho filmu je v priamej inšpirácii skutočnými udalosťami, avšak celkové príbehové spracovanie je až prekvapivo priemerné. Jeho najvýraznejšou črtou je zachytenie vplyvu vojnových udalostí na Kovicovu psychiku po tom, čo ochrnie. Z diváckeho hľadiska je zaujímavý pohľad do špinavej a poddimenzovanej zdravotníckej inštitúcie pre veteránov, rovnako ako aj Kovicov návrat domov a jeho snaha o začlenenie sa späť do spoločnosti, ktoré nezvláda. Vojnových záberov tu na diváka príliš nečaká a samotný vietnamský konflikt tu predstavuje skôr iba akýsi základný bod, od ktorého sa odráža väčšina deja. Viac než vojnovo je však Stoneov film poňatý ako dráma s psychologickými prvkami. To v tomto prípade nie je výčitka, iba konštatovanie. Životopisný aspekt a zameranie sa na jednu postavu má silu zaujať. Ale iba do určitej miery. Snímke totiž chýba akási väčšia údernosť a možno aj hlbšie ponorenie sa do jednotlivých charakterov. Okrem postavy Kovica totiž všetci ostatní - nech sa vo filme vyskytujú akokoľvek dlho - pôsobia nedôležito, hoc to vôbec nemusí byť pravda. Ich výskyt však u diváka takýto dojem jednoznačne vyvoláva. Born on the Fourth of July určite je nie filmom "na zahodenie", ale zároveň ho nemožno ani výraznejšie chváliť. Na tému vietnamskej vojny vzniklo viacero lepších kúskov, pričom sa však Stoneovo dielo dá pozitívne hodnotiť minimálne z hľadiska psychologickej práce s hlavnou postavou. Rovnako si malé plus zaslúži aj z technického hľadiska - využitím kamerových filtrov, ktoré vo viacerých scénach dokážu prispieť k navodeniu správnej atmosféry. ()

stiewe

Jak se z nadějného mladíka, který vyniká ve všem čeho se dotkne stane vozíčkář, člověk zklamaný vlastní vládou a nepochopen lidmi kolem sebe ba co víc nenáviděn? Jednoduše. Pošlete ho do války v které nemá co dělat. Skvělý poválečený příběh Rona Kovica o jeho strastech bolestech kterýmy si prochází. Tom Cruise byl za mlada skvělej herec. ()

Tanner

Kvalitní, skvěle zrežírovaný i zahraný snímek o tom, co Amerika tak často postrádala - sebereflexi. Ron se stal obětí propagandy a vlastní naivity a na oltář poznání položil neúměrnou oběť. Přestože se ještě i po návratu z války pokoušel uchovat si starý hodnotový žebříček, hlavně ve snaze dát smysl svému utrpení, uvědomil si nakonec jeho pokřivenost a po čase sebelítosti v sobě našel sílu na donkichotský boj proti válce, o jejíž nesmyslnosti věděl víc, než by si kdy přál. Obdivuhodné. A skutečně obdivuhodný výkon podává i Tom Cruise (já to pořád řikám, že je ho na ty tupý akčňáky škoda :-). ()

papri

Nejlépe zvládnutý protiválečný snímek, krásně je je zde ukázáno změna hrdinova názoru - válka, vlast, politika atd. Zde také poprvé ukázal Tom Cruise že je kvalitní herec, a opět Oliver Stone jaký je zručný režisér. ()

Rodin

Jeden z Oliverových slabších opusů, nicméně herci (a v tomto případě dokonce i Cruise) to podrželi. Za mě osobně tak 75%. Ale moc si, Stone, nefoukej. Ještě jsem s tebou neskončil. :-) ()

Holly_Wood

přál jsem si být U.S. hippie v šedesátým osmým a demonstrovat, když jsem na to koukal. v podstatě to je takovej Forrest Gump pro dospělý. patosu je tam zhruba stejně, ale je to lepší... ()

Tamdydam

Jak já nemám tyhle americké srdcervoucí dojáky plné patosu rád! První kýčovitá a ubíjející půlhodina nás seznámí s jednou univerzální stupidní americkou rodinkou. Je to ta nejklišovitější "idylická" představa americké rodinky, aby byl šok z přemrštěného naturalismu války co nejbrutálnější. Po vážném zranění hlavního hrdiny se už na diváka emoce házejí po kilech. Každá vypjatější scéna musí být doprovázena hrdelným řevem, kdy hercům div nepraskají cévky v očích. Samozřejmě celý film se nese ve smrtelně vážném duchu, jelikož jakýkoliv lidský vtip by filmu ubral na dramatičnosti (a přidal na uvěřitelnosti, což je patrně špatně). Spíš to ale bylo nad schopnosti scénáristů. Musím říct, že mě dojala Ronova postelová scéna s prostitutkou plná marnosti a jeho návštěva rodičů zastřeleného parťáka. To je ale bohužel vše ()

Spectateur

Parádní výkon Toma Cruise jenž se z naivního vlastence stává vyzrálým invalidou, který pochopil, že všechny války jsou k ničemu. Neubráním se myšlence, že takhle mohl skončit také Forest Gump, kdyby neuměl tak rychle utíkat... ()

Mahowny

Pro mě skvělý filmový zážitek. Jsem pravdoláskař a pacifista do morku kostí a tak jsem jistě dost zaujatý divák, nicméně herecký výkon Cruise je nespochybnitelný a režijní dovednosti Stona taky. Takhle si představuju film o válce. Btw. zatím jsem neviděl Tábor tygrů ano Návrat domů, takže nemůžu porovnat. ()

Uesbe

je mi srdečne fuk, či je Cruise šialený a Stone kaviarenský komunista.....toto je proste Film o hyperaktívnom človeku, povedzme iniciatívnom blbcovi Ronovi, ktorý po rôznych strastiach dokázal, že je pre republikánov horší než triedny nepriateľ.....vojna vo Vietname bola taká strašná ako iné, ale práve ona sa dočkala tak brutálnej medializácie, že verejnosť prvýkrát pochopila, vo co go ...a zareagovala....a hlavne sa odstránila romantizácia vojny, ktorá tak ničila mladých a hyperaktívnych mladíkov ako Ron......btw, zaujímalo by ma, čo sa deje v mozgu človeka, ktorý veteránovi na vozíčku nadáva do komunistov ()

AshT

Film popisuje příběh Rona Kovice naivního mladíka, který se přihlásí jako dobrovolník do Vietnamu. O jeho vzestupu, pádu a celkově o válečné demagogii. Dále o tvrdé realitě Vietnamské války a vyrovnávání se z těžkým válečným zraněním. Skvěli Tom Cruise bohužel film je o trochu delší, ale jinak paráda 90% ()

Shanen29

Velmi dobře natočený filmeček,kde Cruise drží film opravdu nad průměrem.Emotivní a silně protiválečný snímek,kde dialog dává smysl a tím celý snímek dostává ten zprávný náboj uvěřitelnosti a dobře odvedené práce. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore