Narozen 4. července

• USA Born on the Fourth of July (více)
USA, 1989, 145 min

Režie:

Oliver Stone

Scénář:

Oliver Stone, Ron Kovic

Hudba:

John Williams

Tom Cruise, Willem Dafoe, Kyra Sedgwick, Raymond J. Barry, Jerry Levine, Frank Whaley, Caroline Kava, Ed Lauter, John Getz, Michael Wincott, Stephen Baldwin (více)

Slavný oscarový snímek Olivera Stonea vypráví příběh vietnamského veterána Rona Kovice. Mladík, který byl zprvu nadšeným vlastencem, se po pekle prožitém ve Vietnamu a zranění, které jej upoutá na vozík, mění v zapáleného bojovníka proti válce. Jeho návrat domů a do normálního života nebude vůbec jednoduchý... Brilantní protiválečné memento! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Tjaden

Další protiválečný snímek, který se vám, i přes absenci bojových scén, zažere hluboko pod kůži. Stejně jako Četa, nabízí Narozen 4.července kromě režie Olivera Stonea také skvělého Willema Dafoeho a působivou ústřední melodii. ()

Seti

Oliver Stone nám tentokrát představuje svoje osudové téma z jiného úhlu pohledu. Zatímco v Četě předvádí hrůzu vietnamského pekla, tak v tomto filmu se snaží poukázat na jeho následky. Dotýká se při tom ožehavého tématu válečných veteránů a drží se svých tradičních poselství, že válka je svinstvo a že Vietnam byl pro Ameriku slušnej provar. Film také určitě chladí hlavu přehnaně válečně nalazeným jedincům a lehce kritizuje bezhlavý patriotismus. Musím také zatleskat Tomu Cruiseovi, protože pokud si za nějaký svůj výkon zasloužil uznání, tak určitě za roli Rona Kovice. ()

Han22

Pro mě nepřekonatelný protiválečný film, který by nádherně mohl navazovat na Četu. Zároveň jeden z těch filmů, který měl podle mě dostat Oskara za nejlepší film (nic proti Řidič slečny Daisy, ale tohle je prostě mnohem silnější). A pochopitelně nejlepší výkon Toma Cruise, jehož hraní je zde na míle vzdálené čemukoliv co kdy předtím nebo potom zahrál. ()

Mistickzz

Filmy s vojenskou a hlavne podla mňa s politickou témou sú pre Stonea typické a keď, k tomu pridá ešte zaujímavú dramatickú zápletku ak v tomto prípade, tak potom máte záruku, že vám ponúkne kvalitnú podívanú. Aj keď Toma Crusia nemám v láske, tak musím uznať, že sa jedná asi o jeho najlepšiu roľu, v ktorej som ho videl, svoju premenu zahral skvelo. Kvalitný film. 80% ()

Indy

Aj keď to nie je film priamo z pekla vietnamskej džungle, podľa mňa je Narodený 4.júla to najlepšie, čo bolo natočené o vojne vo Vietname a traume, ktorú táto vojna Amerike spôsobila. Oliver Stone sa po výbornej Čate ešte prekonal a majstrovsky vyrozprával skutočný príbeh Rona Kovica, ktorý sa z Vietnamu vrátil na invalidnom vozíku. Veľmi dôležitý výber herca, ktorý by sa zhostil hlavnej úlohy sa naozaj podaril, Tom Cruise ešte nikdy nebol lepší a to čo tu predvádza je herecký výkon, ktorý znesie najprísnejšie kritéria, čo by mali uznať aj tí, ktorí jeho hollywoodsky úsmev moc nemusia. Ako veľký fanúšik filmovej hudby musím spomenúť majstra Johna Williamsa, zložil prekrásny ústredný motív, ktorý dodáva mnohým scénam tohto výborného filmu ešte viac sily a emócií. 10/10 ()

KoRner

Film o klasickom americkom vidláckom militaristovi, ktorý si myslí, že Amerika musí spasiť svet. Aspoň, že dôjde mu to postupom filmu. Vynikajúci Cruiseov výkon zdobí tak trochu pridlhý film s jasnou myšlienkou. ()

jirijost

Neuvěřitelně protiválečný film a pro mě osobně nejlepší válečný film z Vietnamu. Té války tam sice není tolik, ale ta situace po návratu do států je tady vykreslena moc dobře. Mám rád tyhle filmy které ukazují i vojákův návrat domů, a zrovna tady byl ten návrat hlavním tématem, člověk si zapamatuje hned několik velkolepých scén jako třeba situaci v nemocnici nebo hádku doma s rodiči. Tom Cruise si tady zahrál opravdu nezapomenutelnou roli. ()

Loki_Six

"I had a mother; I had a father, things - things that made sense. Do you remember things that made sense? Things you could count on? Before we all got so lost? What are we gonna do, Charlie? What am I gonna do?" ()

Zagros

Že Oliver Stone umí natočit výtečný film na téma Vietnamské války, mě dokázal přesvědčit už mistrovskou Četou. Ve filmu Narozen 4. července na téma navazuje. Příběh se zaměřuje především na jednotlivce, Rona Kovice v podání excelentního Toma Cruise a jeho osud. Zejména pak jeho vyrovnávání se s válkou a jejími následky. Příběh jednotlivce je dovedně dáván do kontextu s celou americkou společností. Válečný veterán nestojí na vyleštěném piedestalu, ale je spíše nechtěný následek války, se kterým si nějak nikdo neví rady. Oliver Stone oslavovanou americkou společnost a její ideály zrovna nešetří, což je dobře. Naštěstí ani nijak nemoralizuje a nepřiklání se na žádnou stranu. To je největší plus filmu. Když si navíc uvědomím, že je to z velké části reálný příběh, jen s mírnou dramatizací na těch správných místech, musím dát vysoké hodnocení. ()

iXtr3m3

Výborná dráma a zaujímavý pohľad na vojnu zo stránky, ktorú nie každý vidí a už vôbec málokto chce vidieť. Ale v Rainmanovi som mu jeho úlohu žral viac... :) ()

LEATHERFAC

Scéna hádky dvou ochrnutých frustrovaných veteránů na vozíku, uprostřed opuštěné silnice někde v Mexiku, kde je vysadil zpruzený taxikář, kde se Cruise s Dafoem hádají, kdo byl ve Vietnamu drsnější, kdo zabil víc dětí atd, je jedna z nejdrsnějších filmových scén, jaké kdo snad natočil. Takže takový opravdu anti Top gun... Navíc dnes jako protiválečné drama bohužel opět a pořád silně aktuální... ()

cab

FIlmy starsiho data od (Oliver Stone) maji vzdycky co rict a jdou na to chytre. Zde se nejedna o vyjimku, ale velkolepe pojaty projekt o muzi, ktery byl v mladi zaslepen politickou agitaci sve zeme a jel bojovat do vzdaleneho Vietnamu, kde byl tezce ranen a nasledne upoutan na invalidni vozik. Jeho navrat je trpky a jeho zanedlouho zmeneny pohled na domaci politiku je oduvodnen zkusenostmi a zvraty v prubehu druhe poloviny jeho pribehu. Smeknout musim nad vykonem (Tom Cruise), i presto, ze me na zacatku iritoval, tak v prubehu se jeho osobnost menila k nepoznani. Bravo! 85% ()

Brhlis

Nečekal jsem, že první komentář, který na CSFD napíšu bude film s Tomem Cruisem v hlavní roli. Nikdy jsem ho příliš neuctíval jako herce, za jeho nejlepší roli jsem považoval potrhlého producenta z filmu Tropická bouře. Zde ovšem předvádí opravdu skvělý herecký výkon. Narozen 4. července není čistý válečný film, jedná se hlavně o zobrazení následků války na psychiku člověka. Hlavní hrdina Ron Kovic, který se dobrovolně přihlásí do námořní pěchoty, je odvelen do Vietnamu. Po zranění, které utrpí v boji, ochrne na celou dolní polovinu těla a je poslán zpět do vlasti, kde se léčí v nechutném hospicu pro americké veterány. Po propuštění do domácí péče se setkává s odporem mnoha dalších američanů, kteří proti válce protestují. Ze začátku idealistický mladík, který chtěl sloužit své vlasti, postupně začíná chápat nesmyslnost války a aktivně se zapojí mezi demonstranty, kterými před tím tolik pohrdal. Film podkresluje skvělá hudba Johna Willliamse a tradičně výborný výkon Willema Dafoea ve vedlejší roli. 90% ()

Paity

Narozen 4. července je spíše hraní na city, než snaha o nějakou retrospektivu tehdejších událostí. Škoda. ()

Schuldiner

Skvělej film, myslim, že každej by ho měl vidět... Každej, kdo se alespoň trochu umí vžít do pocitů druhých.. Jednoznačně Cruisovo nejlepší výkon! Dávám tomuto snímku 4 a půla hvězdice. A to jen kvůli konci, který bych malounko pozměnil, tak aby byl film dokonalý :-) Film má několik opravdu silných scén, při kterých je člověk i naměko... ()

pih-poh

Jak to ten Oliver sakra dělá??? Tohle je režie par excellence. Závěrečná scéna kdy se demonstrace přetvoří ve flashback z války je naprosto GENIÁLNÍ, Cruisův životní výkon. Rozhodně jeden z nejlepších filmů, které jsem kdy viděl. ()

angloumene

S blížícími se narozeninami si říkám, že přišel čas na tuhle klasiku :) Co si ale budem povídat, americký vlastenec se ze mě zase nestal. Narozen 4. července přináší celkem zajímavý pohled na vývoj názorů na válku ve Vietnamu, naneštěstí ale krom spousty ukřičených scén nepřináší nic moc navíc. Celkově 65 %. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore