Narozen 4. července

• USA Born on the Fourth of July (více)
USA, 1989, 145 min

Režie:

Oliver Stone

Scénář:

Oliver Stone, Ron Kovic

Hudba:

John Williams

Tom Cruise, Willem Dafoe, Kyra Sedgwick, Raymond J. Barry, Jerry Levine, Frank Whaley, Caroline Kava, Ed Lauter, John Getz, Michael Wincott, Stephen Baldwin (více)

Slavný oscarový snímek Olivera Stonea vypráví příběh vietnamského veterána Rona Kovice. Mladík, který byl zprvu nadšeným vlastencem, se po pekle prožitém ve Vietnamu a zranění, které jej upoutá na vozík, mění v zapáleného bojovníka proti válce. Jeho návrat domů a do normálního života nebude vůbec jednoduchý... Brilantní protiválečné memento! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

ghostwo

Dost dlouho mi ten film unikal, nebo jsem se mu možná podvědomě vyhýbal. Musím říct, že pro každého fanouška Forrest Gumpa, což jsem, je velké mínus pokud tento film neviděl. Nebylo to nakonec tak hrozné, spíš mě to mile překvapilo. Někdo tu nazval některé scény jako psychovýlevy, na to jsem se vyloženě netěšil, ale těch ve filmu moc není - asi tak 3. Je tu několik okamžiků, které působí dokonce mile - asi taky tak 3, což je o 3 více než jsem čekal. Tom Cruise ukázal, že umí zahrát sakra dobře a Stone, že umí navodit atmosféru jakou si zamane. Na začátku máme náhled na bezstarostné středoškoláky plnné enregie, pak trochu vojenské akce, postupný propad na dno v nemocnici, celkem radostný návrat domů, pak opět pád na dno a postupné hledání sama sebe a svého místa na Zemi. Scéna u rodiny zabitého vojáka, taky celkem zabrala a na konec pěkný happy end. Nevadí, že jsme přišli o projev na konci, protože vše o válce ve vietnamu nám řekl Tom Hanks ve Forrestovy ve svém projevu.......Řekl jsi to moc pěkně Forreste, bylo tam úplně všechno..... ()

Monco

Můj nejoblíbenější film. Když jsem byl menší, tak jsem znal celý film navzpaměť. Film, který je podle pravdy a který člověku řekne jaké jsou vlastně životní hodnoty. Obdivoval jsem Rona, že se po tom všem, co zažil dokázal vzchopit a bojovat za nezávislost a být vůdcem demonstrantů. Jednoznačně nejlepší Tomova role. Zasloužený oscar pro Olivera Stonea. ()

Zrcadleni

Filmy válečného typu mě nebaví a zvlášť pokud se jedná o Americké rádoby hrdiny. Tento film je ovšem v tom co američané točí za filmy o válce naprosto odlišný, ukazuje její zrůdnou tvář a život po jeho uzření. Tom Cruise ve své životní roli, kde mu ani Charlie Babbitt nestačí. Z věcí, kde si Gump utahuje, se tady pláče. Měla jsem sen, že jednou budeš mluvit k davům....ale nikdy ne o tom, že před nimi nebudeš moci stát. Jednoznačně film, který zasáhne ()

P/\/EL

kdoby to byl řek, že komunismus se zhroutí sám, nebo spíš, že neni udržitelnej...i ten Vietnam dneska....musí povolovat....ikdyž..jo...on vlastně udržitelnej celkem je.....né, že né...viz..Kuba...ale.......no.........ale, nevim, formálně je Stone vždycky tak moc koukatelnej....ty jo.....sloužit vlasti.....když si to tak člověk vezme...jakej je rozdíl mezi nadšenym mladym německym vojákem za vlády nacistů a třeba Yankeem..v době Vietnamu.....to nadšení je tak strašně podobný....oběti propagandy :)..bojovat za vlast...jojo....obrana..nebo agrese... :).....na Vietnamu bylo fakt pitomý, že tam posílali tak mladý kluky..........Korea taky nedopadla nejlíp...dalo se to čekat......hehe... no, vím, že řada lidí, co hraje často "emerický hry" by ráda taky bojovala za emerickou vlast, ikdyž.....nj...sakra..Vietcong byla vlastně česká hra.....nj...ježiš....tak teda..aspoň..připojuju odkaz na nějaký ty plastový vojáčky, který vám ve sbírce určitě chyběli..hehe http://www.whokilledbambi.co.uk/2011/05/casualties-of-war/ jinak, když si vemu Toma Cruise, ten s tou svojí scientologií......má takovej tvárnej mozek...ten se sem fakt hodil.,:), ale tak aspoň srovnal to, že dělal ten propagandistickej Top Gun.... ()

Pecca007

On ten Cruise svou postavu hraje bezpochyby dobře a Stone ví, co chce divákům sdělit, ale Ron Kovic je tak nesympatický, že mi to zkrátka zkazilo dojem a vyznění celého filmu. ()

ciapok

skvelý film, ťažko sa hodnotí ... proste, ostali vo mne viaceré scény natrvalo. Tom, už na vozíku, v posteli s prostitútkou pre stroskotancov a vojnových veteránov... na tento film sa nesiaha ! Všetkým s hodnotením pod 4*: Tys tam nebyl, tys tam nebyl !! :) ()

jendajan

Nepochybuji o tom, že jde o kvalitní film, který jasně vypovídá o tom, jak to tehdy bylo. Nic moc pozitivního.... :-( ()

StarFsh

Asi najväčšou slabinou tohoto filmu je Tom Cruise - miláčik ženského publika. Od prvého filmu, ktorý kedy natočil, hrá rovnako afektovane, aby na seba upútal všetku pozornosť a nie je schopný ísť hlbšie do postáv, ktoré hral. Neinak je tomu aj v tomto filme. Z peknej misky, keď je prázdna sa proste nenajete. ()

JARDAHONDA

Tom Cruise podává strhující výkon v roli vietnamského veterána Rona Kovice v mistrovském díle Olivera Stonea, jež získalo dvě Ceny Akademie. "Film natočený podle skutečného příběhu, sleduje Kovicovu cestu od naivního a dychtivého mladíka, jenž se dobrovolně hlásí do Vietnamu, až k zahořklému veteránovi, kterého z války přivážejí ochrnutého od hrudníka dolů. Své vlasti hluboce oddaný Kovic se vrací do prostředí zcela odlišného od toho, které opouštěl. Sáhne si až na samotné dno sil, pak ale povstane jako nový odvážný mluvčí těch, kteří cítí podobné rozčarování jako on." ()

mr_radek

Proměna mladého chlapec, oddaného vlasti a odhodlaného za ni položit život, v mrzáka, který kvůli nesmyslné válce přišel o všechno. Výborný film po dějové stránce. Atmosféra, z které mrazí v zádech. Skvělá hudba, dohánějící k sentimentu. Propracovaná psychologie postav. Výtečný Tom Cruise. To byly jen jedny z mnoha pozitiv tohoto snímku. Vzpomínám si, že když jsem ho viděl poprvé ještě jako adolescent, hodně ve mně zanechal a probudil můj zájem o vietnamskou válku a celkově o toto období dějin. Rád se na tento snímek podívám znovu a znovu. Oliver Stone ví, o čem točí a je to na tom hodně znát, což už vlastně dokázal v Četě. ()

Oxytocin

Udělit hodnocení tomuto filmu je pro mě velmi těžkým oříškem. Jsem si vědom kvality filmového štábu a příběhu. Dějově poté, co je Cruise zmrzačen, se z mého pohledu jedná o "syrový naturalismus" (kam se hrabě četba Emila Zoly, ...) a snaha o otevření očí americké společnosti k vděčnosti vojákům, kteří bojovali za jejich zemi (něco ve stylu ala Rambo). Zobrazení útrap a začleňování se do společnosti je pro mě, bez ohledu na pravdivost, ODPUDIVÝ a NECHUTNÝ. "Sestři, zvoním na Vás dvě hodiny a Vy mě necháte, abych se koukal na svoje zvratky a válel se ve svých výkalech" .... "Mami, já chci být zase muž. Chci svůj ztopořený penis. Penis. Penis! ... Smutné je, jak ho lidé litují a jak ho prvně spatří po návratu z války jeho životní láska. Pak také následuje jeho krátká epizoda v Mexiku, kde navštěvuje s veterány na vozíčkách bordely. Hnus. ... Budete svědky americké demokratické společnosti, která ráda "umožňuje" právo slova, právo shromažďování, ... za cenu obuškem do hlavy. Film je pro mě na jedno životní shlédnutí a už ho nikdy nechci vidět více. ()

burg

Pokud se během první hodiny kouknu na hodiny minimálně pětkrát a druhou půlku už dělám více méně cokoliv jinýho, než se na tu blbost koukat, je tady očividně něco špatně. Je spousta filmů, které o válce ve Vietnamu dokáží povědět víc a přitom to ani není jejich hlavní náplní (např. Forrest Gump). Prostě si nemůžu pomoct, ale fakt mi to nesedlo. ()

Ajbell

No neviem či 3* alebo 4*. Začiatok, aj prvá polovica bola naozaj skvelá, ale potom to prestalo byť až tak pútavé. Dám 4 kvoli skvelému Tomovi, ale celkom dlhá scéna s nahou ženou tam ozaj nemusela byť. Kazí to dojem i kvalitu. ()

SNCIS

"Kdysi jsem svou zemi miloval. A dívejte, co jsem za to dostal. Purpurové srdce, bronzová hvězda, samý pamětní medaile. Jsou mi k ničemu! Nasrat!" - 70%. ()

GrooteLulu

...něco jako Kult hákovýho kříže, prvně zarytý bojovník, poté odbojník, litující své doby a činů, které si žádala a v které věřil ...myšlenkový posun, jako v životě každého mladého kluka, vykládaný typicky po Stoneovsky, plný "americké pravdy" ... John Williams -Main Title nb.1 ... ()

leafroller

Film z přelomu 60. a 70. let o zemi, v níž jsou lidé od útlého věku zpracováváni ideologií. O zemi, v níž státní policie tvrdě stíhá všechny, kteří nejdou s davem. O zemi, v níž demonstranti úpí pod přívaly z vodních děl a slzného plynu. A není to Československo. Je dobré připomínat lidem, že mezi východním a západním blokem nebyl v té době zase takový rozdíl, jak jsme si mysleli. ()

Thane

Zajimavy ze se na to diva z jinyho pohledu nez byva zvykem. A tim bych pozitivama pomerne skoncil. Neni to o tom ze by byl ten film vylozene spatnej ale je takovym zpusobem angazovanej ze je to fakt vadivy. Muze se vam to nelibit nebo naopak ale je dobry to zduraznit protoze se mi tezko hleda film kde by me to tak moc intenzivne trefilo do rypaku. To je tak nejak objektivni a subjektivne mi ta postava pripomina osoby typu jindricha rajchla. Trotla co "prozre" a "bojuje za pravdu". Sice nesnasim pacifisty ale stejne v tech filmech tem protestum jak jsou vykresnelny vetsinou fandim ale tady navzdory tomu ze nesnasim aroganci moci a policie tak jsem si k nim vypestoval tak neprijemnej vztah az me to prekvapilo. A je to tim ze je to vykresleny jak objektivni zpravy rusaku nebo hamasu. A kdyz se neco takovyho deje tak mi zacne blikat cervena kontrolka a zacnu ty lidi nenavidet. V tomhle pripade teda protestujici a autora. Mel jsem predstavu ze za to nebudu snizovat hodnoceni protoze bych se blizil az nekam k odpadu ale uvidim jak to ve mne bude casem zrat. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore