Narozen 4. července

• USA Born on the Fourth of July (více)
USA, 1989, 145 min

Režie:

Oliver Stone

Scénář:

Oliver Stone, Ron Kovic

Hudba:

John Williams

Tom Cruise, Willem Dafoe, Kyra Sedgwick, Raymond J. Barry, Jerry Levine, Frank Whaley, Caroline Kava, Ed Lauter, John Getz, Michael Wincott, Stephen Baldwin (více)

Slavný oscarový snímek Olivera Stonea vypráví příběh vietnamského veterána Rona Kovice. Mladík, který byl zprvu nadšeným vlastencem, se po pekle prožitém ve Vietnamu a zranění, které jej upoutá na vozík, mění v zapáleného bojovníka proti válce. Jeho návrat domů a do normálního života nebude vůbec jednoduchý... Brilantní protiválečné memento! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

corpsy

Životný herecký výkon Toma Cruisea. To je to čo filmu dáva neskutočnú energiu. Rovnako aj Stone si zaslúži pochvalu a rovnako aj svojho Oscara za réžiu. Drsný, nekompromisný a varujúci. Taký tento strhujúci film je. ()

schizmo

Film, který poměrně ukázkově prezentuje ztrátu vlasteneckých ideálů, zvlášť pokud od války čekáte něco jiného, než vlastní rukou zmasakrované domorodé rodiny, omylem zastřeleného kamaráda nebo vlastní konec na invalidním křesle. Na můj vkus ale trochu povrchně podané, celou dobu jsem se nemoh na jinak dost silný příběh napojit a náležitě si jej vychutnat. ()

baribal

první půlka výborná, druhá půlka už trošku slabší... utápení sebe sama depresích je možná velmi realistické, nicméně už ne tak "zábavné"... a navíc film točil Oliver Stone, takže víte, že jeho pohled není přece jen tak "férový" jaký by měl být... je zkrátka moc zaujatý... ()

NinonL

Vynikající film a v dnešní době velmi aktuální. Znovu za cizí zájmy válčíme po celém světě, zabíjíme tam ženy, děti a naši muži umírají nebo se vracejí zmrzačení. Někteří na duši, někteří i na těle. Možný SPOILER ! Dlouhá a bolestná byla cesta hlavního hrdiny, než prozřel. Setkání s realitou ochrnutého veterána, kdy jeho okolí nechtělo mít s válkou nic společného a veškeré oslavy na den výročí byly jen pokrytecké divadlo, bylo pro mě děsivé. Poslední čtvrt hodiny jsem probrečela, a to se mi už dlouho u žádného filmu nestalo. Za trochu "americký" závěr ubírám jednu hvězdu, ale tento film bych povinně 1x týdně promítala všem poslancům, senátorům i vládě, kteří opět ženou naši zemi do války. ()

MartinezZ

Příběh o vymývání mozků a jednom zblblém mladíkovi, co na to doplatil. Nijak zvlášť zajímavé. Tom si nechce připustit, že nemůže chodit kvůli zbytečné válce, do které šel díky snůšce keců, kterými byl dopován odmala Navíc tu vypadá jako neskutečný úchyl. Kyra už jako studentka vypadala spíš na Tomovu matku. Nezáživné. ~~~ Válka je svinstvo, áno. ()

agentmiky

Každému, kdo do dnešního dne pochybuje o hereckém umu Toma Cruise, bych povinně pustil tento film. Vůbec mi nejde na rozum, že mu jeho nominace na Oskara nepřinesla absolutní vítězství. Já jsem za ty roky pochopil, že hrát Tomík umí, ale jeho výkon ztvárňující reálnou postavu Rona Kovice mě úplně odrovnal. Divák totiž s hlavním hrdinou cítí až do závěrečných titulků, ten přerod z mladíka zapáleného do války do člověka, co zmoudří a pochopí, že válka je zlo, to mi Cruise prodal naprosto s přehledem. Oliver Stone tyto filmy s protiválečnou tématikou má v malíku (ještě Nebe a Země plus Četa). Skloubit sociální drama s válečným žánrem, to chce mít opravdu talent. Fakticky parádní kinematografický zážitek, který je naplněn až po okraj drtivými emocionálními scénami (zotavování v nemocnici v Bronxu, shledání s rodinou zastřeleného druha ve zbrani atd.). Oskary fakt nechápu. Za mě dávám 8,5/10 ()

Lamiczka

Mladý Cruise s křivýma zubama opravdu umí, navíc se předvedl v jednom z režisérových masterpieců. Co víc dodat, snad jen, že "svatou" trojici skvěle doplňuje Williamsův úderný soundtrack. ()

Riddick77

Výborný film, výborný scénář, výborná režie, výborné téma a EXCELENTNÍ Tom Cruise. Jestli to někdy bylo na Oscara Tome, tak je to tento případ. Téma války ve Vietnamu pojato z té nebojové, psychologické, sociální a celkově pro diváka z té představitelnější pozice. Bravo! 9/10! ()

Laxik

Poctivě odvedená špinavá práce... ne, nemluvím tu o válce ve Vietnamu, mluvím o tomhle snímku se zajímavou paralelou na jeden z jejich největších svátků, Vánoce, Díkůvzdání, Den nezávislosti nebo co to v tom létě vlastně slaví za blbosti. Duhá půlka rozhodně silnější, emotivnější a lepší té první. ()

slunicko2

O propagandě a jejích obětech. 1) Spoiler. Film se skládá z pěti částí. V první se představuje hloupý synáček hloupých a bigotních rodičů. Bučení rodiny je v akordu s bučením celonárodním a všichni jsou zatím spokojeni. Posléze syn trochu okusí, co taková válka v reálu obnáší. Následuje jediná pozoruhodná část filmu - pobyt v nemocnici. Zde tvůrci bez cirátů předvádějí trnitou cestu vojáků k prohlédnutí. Ve čtvrté části sledujeme morální kocovinu zmrzačeného vojáka, abychom pak v závěru byli svědky jeho politickému prozření a nové angažovanosti._____ 2) Film názorně ilustruje, jak se nespravedlivá válka Američanů dotkla až teprve tehdy, co sami začali trpět a umírat. O poměrech ve Vietnamu film neříká nic. Zabývá se jen rozčarováním, které zažívají oběti proválečné propagandy. Inu, poznání a moudrost přichází s utrpením._____ 3) Nevím, jak moc protesty přispěly k ukončení války, myslím si, že moc ne. Pro (nejenom) americké zbrojaře není veřejné mínění něco, na co by brali ohled. Triumfem současných liberálních režimů je pak možnost a svoboda točit podobné filmy, po jejichž zhlédnutí zůstane v divákovi hořká pachuť novodobé demokracie. ()

MATADOR

V první části neuvěřitelná podívaná s perfektním příběhem. Druhá část se už trošku zmítá spíše v politice, než-li v samotném příběhu. Přesto film jako celek působí hodně dobře, Tom Cruise ve svém věku vážně válel, klobouk dolů! ()

Aiax

Další špičkový film Olivera Stona. Tenhle chlápek zkrátka ví, co je to autenticita, myšlenka, poselství a srdce. Jenže narozdíl od některých ostatních jeho filmů se na tenhle kvůli jeho depresivitě už asi nikdy nepodívám. ()

FilmFan24

Strhující válečné drama v hlavní roli s výborným Tomem Cruisem, který ztvárnil zprvu naivního mladíka Rona Kovice až po zralého muže upoutaného na invalidní vozík. Plným právem nominace na Oscara za nejlepší mužská herecký výkon v hlavní roli. ()

JohnMiller

Prvý krát som tento film videl keď som mal 10 rokov, a bol to jeden s najsilnejších filmových zážitkov vôbec mal som s toho až traumu. Hoci som všetko nechápal bezradná postava Toma Cruisa ma citovo zasiahla a to som nevidel posledných 20 minút. Prešlo zopár rokov (presne 11) a na film som mal ešte stále silne deprimujúce spomienky, tak som si to zopakoval znova. Tentoraz sa ma to až tak nedotklo a hoci som nebol sklamaný a film sa mi páčil už sa mi nezdal tak deprimujúci. Oliver Stone opäť predviedol vojnu vo Vietname s trocha iného uhlu a ja som mu žral všetky tie srdcervúce scény. Nádherná hudba Johna Williamsa iba dokreslila beznádejný stav hlavnej postavy ktorý si prakticky nezmyselne zničil celí život a za svoju mladícku nerozvážnosť teraz zostane pripevnený na vozíku. Páči sa mi že režisér má svoju partiu vedľajších hercov ktorý hrajú v jeho filmoch ono bez hlbšieho zamyslenia hneď zistím že ide o Stonov film. Páči sa mi tu všetko. Od detských a mladíckych rokov cez vojnu a nemocnicu až po záverečnú 20 minútovku ktorú radím k vrcholu filmu a ktorú som ako dieťa nevidel.. ()

L_O_U_S

Skvěle zahraný a zrežírovaný snímek, který poutá pozornost v době, kdy mezi východem a západem znovu eskaluje napětí. Pokud si budu muset vybrat, zvolím si vždycky západ, ale pro koho a v čím zájmu tam vlastně ti kluci jezdí? (1 052.) ()

Skip

Vždycky mě potěší, když je člověk na vozíku ve filmu zobrazen se vším všudy a tady se to povedlo. Není to chlápek, který se přes svůj handicap hezky přenese a je v pohodě. Stone ukázal veškerý hnus, se kterým se musí potýkat v nemocnici, a potom boj sám se sebou. Protiválečné vyznění filmu je zcela zjevné a Stoneova kritika tne do živého. ()

Vědma

Film o Vietnamu, který mě zatím nejmíň oslovil ze všech, které jsem viděla. Nemám vůbec žádné předsudky vůči Tomu Cruisovi, dokonce ho mám celkem ráda, ale tady mi nesedl naprosto vůbec. Herecky a vůbec už vzhledově. V dlouhých vlasech a kníru vypadal příšerně. Celé mi to připadalo jako vykrádačka Návratu domů ( což je film naprosto úžasný a Jon Voight, to je úplně jiná liga) . Prostě mě to nijak zvlášť nezasáhlo oproti například Lovci jelenů. Já vím, příliš srovnávám, ale jde o stejné téma a tohle příliš tlačilo na pilu. ()

Dont

Tom Cruise měl s dlouhými vlasy a knírkem strašnou šlehu, ale jinak myslím svoji roli ustál se ctí. Také hlavní hudební motiv hodnotím kladně, ať už to s jeho originalitou je jakkoliv. Jenže film zůstal někde na půli cesty ke mně. Samotná válka byla jen krátká epizoda, to důležité se odehrává až po návratu, ale nemůžu ponechat bez komentáře podle mě hodně nepovedené scény z válečného Vietnamu. Bylo to divně nasnímané, působilo to chaoticky a příliš lacině. Téma poválečného syndromu se podařilo zpracovat mnohem lépe, ale bylo to zbytečně dlouhé, občas jakoby se film skoro zastavil. Snad jedinou opravdu silnou scénou byla návštěva Wilsonových a možná ještě hádka s Willemem Dafoem. Ke čtyřem hvězdám mi něco málo scházelo, lepší tři sedí víc. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore