Nixon

USA, 1995, 192 min (Director's Cut: 212 min)

Režie:

Oliver Stone

Hudba:

John Williams

Anthony Hopkins, Joan Allen, Powers Boothe, Ed Harris, Bob Hoskins, E.G. Marshall, David Paymer, David Hyde Pierce, Paul Sorvino, Mary Steenburgen (více)

Slavný americký režisér Oliver Stone věnoval tento film kontroverznímu muži, který v roce 1974 musel rezignovat na úřad hlavy státu v důsledku tzv. aféry Watergate. Jmenoval se Richard Milhous Nixon a byl 37. prezidentem USA. Stone se pokouší zachytit jeho život jako celek - nesnadné dětství v chudé rodině, smrt dvou mladších bratrů, postižených tuberkulózou, vztah s manželkou Pat. Sledujeme Nixonův nevuěřitelný politický vzestup - kongresmanem se stal ve třiatřiceti, senátorem čtyři roky poté a viceprezidentem jako devětatřicetiletý. První prezidentské volby v roce 1960 sice prohrál, ale za šest let triumfálně vstoupil do Bílého domu. Vyhrál volby i prodruhé, ale také si zavinil svůj vlastní pád. Ve filmu sledujeme nejen Nixonův osud, ale i panorama celého amerického života. (oficiální text distributora)

ostravak30

Chtěl jsem dát čtyři hvězdy, ale budu upřímný, myslím, že film měl být rozhodně kratší. Mám strašně rád Anthonyho Hopkinse a hrál perfektně. Ale Nixon zde byl zobrazen jako věčný uplakánek s Kennedyovským komplexem. Na závěr dokonce smočí oči dlouhým pláčem. Toužil po oblíbenosti a nakonec se jí nedočkal. Neříkám, že takový Nixon skutečně byl nebo nebyl, ale po čase už to začne být lehce protivné. Na druhé straně, střípky z jeho dětství a mládí kvituji s povděkem. Tím víc pak fotografie, skutečné, ač nastříhané záběry někdejšího prezidenta a pak reálné záběry z pohřbu. Samozřejmě herecké výkony všech byly naprosto perfektní. Další velmi diskutabilní složkou by byla tuna dialogů. Na jedné straně se z nich divák dozví opravdu všechno a celou kauzu může dobře pochopit, na stranu druhou pokud nevnímáte na sto procent, můžete se v tom lehce ztratit. A to se dostáváme opět na začátek, kdyby byl film o něco kratší, vnímalo by se o dost lépe než po dvou a půl hodinách. ()

helrohir

Ďalšia zo Stoneových kontroverzných politických prednášok, ktorej po hereckej, formálnej a remeselnej stránke nie je čo vytknúť. Ono totiž spracovanie životopisu nejakého politika je aj v prípade zaujímavej a dejovo pestrej "predlohy" dosť ťažký oriešok. Stoneovi sa to však do určitej miery podarilo, keďže dokázal nájsť v Nixonovom živote dostatok scén a momentov, keď aj divák neznalý pomerov napäto sleduje dianie na obrazovke. Ako celok má však filmu šancu zabodovať skôr u ľudí znalých problematiky, pretože ostatní v mori dialógov môžu rýchlo stratiť dejovú niť. Snáď kratšia stopáž by dokázala udržať pozornosť laickej verejnosti vo zvýšenej miere, ale to je len zbožné prianie, ktoré nebude nikdy vyslyšané. Môj pocit po skončení filmu bol mixom uznania nad kvalitne spracovaným filmom, z ktorého som sa niečo nové dozvedel, ale zároveň som sa tešil, že to už konečne skončilo. 60%. ()

Dextwer

Opět mé hodnocení ovlivňuje má záliba v životopisné snímky. Excelentní výkon Anthony Hopkinse. Délka by mohla být kratší. Každopádně zajímavý náhled do historie Spojených států a vysoké politiky. Zajímavosti: * V Hong Kongu se film jmenoval „Velký lhář“ * Dcery Richarda Nixona film odsoudily * Role Richarda Nixona byla nabídnuta Tomu Hanksovi, Jacku Nicholsonovi, Robinu Williamsovi a Johnu Malkovichovi, ti však odmítli. Moje hodnocení: 80 % ()

Misterioso

Chvílemi přímo strhující snímek z dílny Olivera Stonea (který je mou krevní skupinou) "asi" není úplně pro každého (stejně jako většina jeho filmů), nicméně já jsem se Richardu Nixonovi díky této sondě do jeho života dostal řádně pod kůži. Ať už je hlavním "viníkem" Anthony Hopkins, který předvedl další z řady jeho geniálních výkonů, nebo Oliver Stone, který když se pro nějakou látku nadchne, dokáže většinou nadchnout i mě, a nebo prostý fakt, že mě tahle doba a problematika zajímá. Byť pár hlušších míst tenhle film má, po většinu stopáže jsem si připadal přímo v centru dění. Potěšilo mě, že nám Stone Nixona neservíruje jenom jako naprostého hajzla, jako ztělesnění zla, nýbrž jako normálního člověka, který měl své vnitřní démony. Samozřejmě, některá jeho diskutabilní rozhodnutí, pochybení, ba přímo špatné skutky Stone opomenout nemohl, to by pak nebylo ono, a tak si na Nixona jako člověka divák názor snadno udělá, nicméně každý může zaznamenat, že to všechno není tak černobílé, jak by se třeba zprvu mohlo zdát. Nemusím pouze zmiňovat Nixonovy politické úspěchy, kterých také pár měl (a rád se jimi čepýřil), když budu chtít upozornit, že na něm nebylo všechno pouze špatné. Z jeho životního příběhu mimo jiné také vyplývá to, že leckdy byl vlastně obětí - ať už různých politických machinací, rozhodnutí vlivnějších osob (těžko uvěřit, že jsou i vlivnější osoby než americký prezident, že?) nebo svých vlastních komplexů, které asi nejvíce ovlivnily jeho nepopulární skutky. Trpěl nedostatkem uznání od (obyčejných) lidí a to po něm tak zoufale toužil, neustále měl před sebou vidinu svého původu (nebyl z žádné "lepší" rodiny, na vrchol se musel dostávat pomalu, složitě (to také rád připomínal)). Prostě to byl houževnatý "buldok", kterého jeho zakomplexovanost sice svedla ze "správné" cesty, ale bez ní by se na tu strmou, která vede z vrcholu přímo až dolů nikdy ani nedostal... Shrnu-li to - Nixon patří mezi nejpovedenější životopisné filmy, které jsem kdy zhlédnul. ()

vofo

Doufal jsem v podobnou pecku jakou je JFK. Místo toho se dostavila pachuť z promarněného materiálu. Velká škoda. ()

Trinculo

Podle mého názoru Nixon je vrchol Olivera Stona. Stone vylíčil Nixona jako tragickou figuru plnou rozporů, která zároveň je schopna vzbuzovat určité sympatie i při plném vědomí toho, že je to vlastně arcilotr, jakýsi moderní Macbeth, který si uzurpoval moc ve zločinném spiknutí a přivedl svým působením zemi do nesnází. A zároveň celou dobu zápolil s vědomím svých činů a má i svého Banqua v podobě Kenedyho. ()

Tomas_PO

Skvelý film s úžasným Anthony Hopkinsom. Miestami mi to pripomínalo herecké majstrovstvo v The Shining. Žiadna streľba, žiadne naháňačky, žiadne blabla, len úžasný sled dialógov, monológov a pohľadov do mysle jedného signifikatného človeka. Niečo úplne iné ako film Frost/Nixon, iné herecké spracovanie. Zaujímavý film však aj z pohľadu histórie, ktorá sa začína ukazovať v reálnom svetle. ()

zigy

Suchopárnost na druhou......Stone si prostě řekl, že nám ukáže prezidentskou svini Dicka, jaký byl ve skutečnosti, ale zapomněl, že scénář by měl být také záživný.... ()

Sunwheel

Rozvláčny film nabitý informáciami, ktorý mimo nejakých osobnostných konštrukcií ponúka dojem hraného dokumentu. Aby človek nezaspal a sústredil sa (pokiaľ ho k tomu nenúti samotná téma) tak mu príbeh servíruje skvelý Hopkins. Pôvodne navrhovaný Warren by síce dodal autentickejší vizuál hlavného hrdinu, no jeho stvárnenie by nemuselo ponúknuť rovnaký zážitok. Film s kvalitou, na ktorú ale treba mať správne rozpoloženie. ()

agent_barton

Vždy záleží na tom, kdo vypráví dějiny. A v tomto ohledu ukázal Oliver Stone pořádný kus práce. Jistě film je místy vykonstruovaný, ale stále nabízí kvalitní pohled do života jednoho z významných prezidentů USA. Akorát se Stoneovi nepovedlo to, co u díla JFK. Je totiž docela obtížné shlédnout celý film najednou. Rozhodně však toto dílo doporučuji všem, co se zajímají o americké dějiny a politiku. ()

Poga

Výborný film od Olivera Stone a skvelý výkon Anthonyho Hopkinsa. Stone spolupracoval aj na scenári, možno, že v tomto prípade to nebol úplne najlepší krok, vstup do takejto látky tam bol asi o niečo väčší a trochu sa to prejavilo na tom, čo všetko by chcel Stone povedať. Ostatne, 192 minút je celkom dosť, avšak Nixon je téma, ktorá to aj vďaka bravúrnemu Hopkinsovi unesie a koniec koncov, keď sa na to pozrem s odstupom, Stone to režijne celé zvládol, takže bez problémv tomu dávam vysoké hodnotenie. Ale nemôžem sa zbaviť pocitu, že to mohlo byť ešte o kus lepšie, skrátka top film. Takže vysokých, aj keď nie absolútnych 80% ()

robbez

Film dobře ukazuje zákulisí a praktiky (nejen) americké politiky. Nixon se stal zosobněním a symbolem špinavé politiky, přestože v zásadě nebyl nijak výrazně zkaženější než ostatní politici a choval se vlastně jen podle běžných pravidel systému, jehož byl součástí. Obraz politika utváří média a často iracionální obliba či neobliba lidu. Zatímco "krasavec" Kennedy se stal miláčkem Ameriky, Nixon naopak ztělesněním všeho zla. Anthony Hopkins jako obvykle svou roli zahrál skvěle. Vzhledem k neustálému střídání časových rovin je ovšem docela obtížné se v ději a situacích zorientovat. Sledování je taky docela náročné na pozornost, protože prakticky neustále někdo mluví. Občas film přechází až téměř k dokumentární poloze, což podtrhuje i použití reálných filmových záběrů. ()

gizi

Hodně nekonkrétní zobrazení Nixona, kde sice vidíme, jaký byl asi křivák, ale vlastně to nevidíme. Tedy Hopkins to ukazuje, ale nevíme proč to tak je... 70% a jen 3*. ()

Flashheart

Težko hodnotit, nejsem znalec okolností a ztrácel jsem se v tom. Forma se mi líbila, kvalitně zpíchnuto. Jestli můžu něco bezpečně posoudit, pak je to neuvěřitelný výkon Hopkinse. To je král! Většinu těch, co na jeho místo byli zvažováni, si tam vůbec nedovedu představit, kam producenti dali rozum? ()

Zemřel herec Paul Sorvino

Zemřel herec Paul Sorvino

26.07.2022

Oliver Stone si podá Bushe

Oliver Stone si podá Bushe

25.01.2008

...ale jedním dechem dodává, že to nebude filmový útok na současného amerického prezidenta ani protirepublikánská propaganda. Můžeme to věřit tvůrci Nixona? Asi těžko, zejména když přihlédneme k… (více)