Fontána

Americký nezávislý tvůrce Darren Aronofsky natočil podivuhodné sci-fi drama o hledání lásky až za hrob, o věčnosti lidské duše a o smrti vnímané jako akt stvoření. V příběhu se prolínají tři časové dimenze. V té současné se vědec Tommy snaží objevit lék na rakovinu, na niž umírá jeho milovaná žena Izzy. Ta píše knihu Fontána, odehrávající se v 16. století za vlády královny Isabely, pro kterou dobyvatel Tomas hledá v mayské džungli biblický strom života, jehož míza zajišťuje nesmrtelnost. A třetí časová rovina nás zavádí do daleké budoucnosti, v níž se vesmírný cestovatel Tom snaží oživit svou ztracenou lásku. V hlavních rolích této obrazově vytříbené filmové fantazie uvidíme Rachel Weiszovou a Hugha Jackmana. (Cinemax)

satto66

Asi ůchvatný film s nádhernou hudbou a scenérií vzniku a zániku života ,ale mně bohužel vůbec nechytl.Představivost o bajném věčném životě není bohužel pro mne,ja jsem realista a maximálně snesu tak Zelenou míly.Tohle je pro mě hodně ujeté! Je to prosím můj názor,tak mě nekamenujte. ()

Pellik

Nádherný film o láske, smrti, večnosti, vnútornom boji. Detaily, city, emócie, to všetko vo mne vyvolal tento krásny kúsok. Každý diel tejto mozaiky sa spojil do jedného celku, do hľadania lieku nesmrteľnosti... ()

creTin

Absolutní kýč a promyšlená hra na city. A v týhle rovině to i funguje. Ale ta kombinace několika vyprávěcích rovin, stromu života, mayů, ... pardon, ale co tohle mělo bejt. Aronofsky očividně chtěl bejt vizionář, tvůrce geniálního lidskýho opusu procházejícím vším najednou. A tím to zabil. Tentokrát ho zachránil vizuál, ale bez něj by s největší pravděpodobností byl za kreténa. ()

Misabarry

Místy barevnost hraničí s kýčem. Důležitá je snaha o udržení linií jednoduchosti, zapojit diváka. Příběhy míchají i s kvalitou. Ač to celé působí jako pohádka/sci-fi pro dospělé. Hudba Mansella opět podmanivá, opět ve spolupráci s režisérem. Ale nějak mě pozdní Aronovsky tolik nebere, ač toto mi přijde lepší než Labut.... Něco mezi 3-4, špíš horší 4 ()

Majkee.S

Film má nepopíratelné audio-vizuální kvality, ale emocionálně mě to zasáhlo asi tak, jako kdybych se díval na vypnutou televizi...to možná trochu přeháním, ale emočně se mě dotkla jen závěrečná čtvrthodinka a ani ta nevzbudila bůhvíjaké emoce ()

margelle

Po vzhliadnuti traileru som ocakaval nieco uplne ine,nez to co mi bolo nakoniec ukazane..na zaciatku filmu som sa hladal,na konci som sedel v kresle bez dychu...nebol som na Aronofskeho pripraveny,obraz a hudba 100%. V podstate vsetci tuzime byt vecne mlady a zdravy , objavit tajomstva zivota a smrti, milovat a byt milovany. Krasa tohto filmu je vo vyobrazeni tychto tuzob..maysky chram ako ciel tohto hladania, laska k spanielskej kralovnej ako zromantizovana predstava lasky k vlastnej manzelke, putovanie vesmirom ako posmrtny zivot..... Nakoniec vsak boli najdolezitejsie momenty stravene zo svojou umierajucou manzelkou...Po tomto filme nasledovali okamzite requiem za sen, pí a wrestler.... ()

Tares

Tak toto mě opravdu nevzalo. Pořád jsem si říkal "dám tomu ještě deset minut". Nakonec jsem to dokoukal, ale nebavilo mě to. Aronofskeho mám rád a většinou jeho filmy hodnotím kladně, ale tentokrát nemohu jinak. Pro mě absolutní nuda. Jediné pozitivum byla jednoznačně Rachel. A potěšil Ethan. ()

Michal13

Nerozumiem ako mohol Aronofsky natočiť takýto prepadák. Film, hraničiaci s gýčovitosťou, tváriaci sa na niečo velkolepé, a pritom postavený na úplne nudnom, nezáživom deji, bez akýchkoľvek svetlejších momentov. Takmer počas celeho príbehu som sa nudil, naštastie, že to trvalo iba hodinu a pol. Uvidíme, možno ďaľsím vzhliadnutím zmením názor, na tento podľa mňa výrazne nadhodnotení film / 20% ()

snookiest

Nepochopim, jake leky Aronofsky uzival, ale od roku 2006 se mu vubec nedari. Jsem zklamana a mozna velmi narocna divacka. Pro me je to jen reziser, kteremu se opravdu "vydaril" jen jeden film. Nedelam si legraci, mozna tu mnoho lidi hlasi, to bylo super,zajimy namet, proste bomba. V kazdem pripade to umi natocit kazdy typek v Americe a trzby se pak jen hrnou. Rozhodne si tohoto rezisera nedam do Top 10 mych oblibencu. Film opravdu zraly pro psychiatra.. ()

P/\/EL

velký zklamání....velmi přeceněná záležitost....kýč jak bič____sic se to snaží bejt nad všim, tak je to nakonec skoro o ničem___jako audiovizuální dílo mě to nějak vůbec neuchvátilo......asi bych k tomu i připočítal menší odpor vůči mystice, starejm náboženstvím a takovýmu tomu astrologickýmu zájmu o kosmos(esoterika...ano, ve sci-fi to časté není, ale dalo se toho využít jinak..je tolik tajmnějších knížek, komixů....ale to se asi zfilmovat nedá...).....přišlo mi to jako vizualizace některejch klišé...............Arofonsky je zajmavej, ale taky dost efektní(jaSNĚ je jiná doba, on de jaksi s dobou...ale..novej Kubrick....asi né......to by ptořeboval asi víc pěnez..nebo....teda hlavně, co se koupit nedá..ale..né....nejsem zaujatej...ale ta nekritičnost mě vytáčí..)....o hloubce jeho díla sem měl vždycky pochybnosti........ale pro lidi je to takovej kult.....vymyká se, ale že by to byla taková nadčasová kvalita, která by měnila film....nejsem si jistej....... ()

Trepak

"SMRŤ JE CHOROBA AKO KAŽDÁ INÁ A JE NA ŇU LIEK. JA TEN LIEK NÁJDEM." Je mi úprimne jedno, či je to pseudofilozofický paškvil, alebo studnica múdrosti. Nech si tam každý ne/hľadá čo chce. Ja som sa totiž pri sledovaní Fontány cítil blažene. ()

tomasBA

No krasa, co dodat? Po prvom pozreti som to viac-menej vobec nepochopil a pozeral som na to jak puk, ze toto natocil moj oblubenec Aronofsky. Tiez som tak trocha lutoval cas, ktory som stravil pozeranim tohoto nezmyslu a este aj sestra mi nadavala, ze co som to vybral na vecer ale za celkovo vynikajucu hudbu a krasne vizualne spracovanie som dal 3* ale...Dnes som sa odhodlal k druhej projekcii a veru, nelutoval som- vyslovene az meditacna zalezitost, chvilami som bol az tak sustredeny, na prepojovanie medzi pribehmi, ze som az doslova zabudal dychat. Tolko prepojeni, znakov symbolov ze az.... Kazdopadne vobec nesuhlasim, s nazormi, ze tento film sa na nieco hra a to, ze je nadhodnoteny je podlamna hlupost, skor by som povedal naopak...ale to bude dane asi tym, ze nieje vela ludi, ktory ho pochopia, prave preto chapem tak rozlisne nazory- mam pocit ze ludie sa delia na tych, ktory ho pochopili a davaju mu 5*, alebo este aj 4*(predsalen nemusi sa hned stat kazdeho najoblubenejsi) a tych ktory ho nepochopia a ty ho krytizuju. Urcite ma ten film nedostatky ale pri tej myslienkovej hlbke to bolo (aj stale je) ta posledna vec, ktorou sa mi chce zaoberat. U mna 95% a putuje zatial do TOP 10, ale myslim, ze casom pojde aj do TOP 5;) ()

lostsoul81

Z tohoto filmu jsem měl rozporuplné pocity. Přes očekávání mě však trošku zklamal. Audiovizuální skvost, mnou však nepochopený příběh. Dávám 2 hvězdičky za zpracování, skvělý soundtrack a výborného Hugha Jackmana. ()

MihhC

5x* po mnoha zhlédnutích. Film je zkrátka nádherný, každý obraz, který jsem viděl se mi vryl do paměti, každá melodie též. Někdo si posteskl nad škrty, které ho připravily o bitvy na novém kontinentu, já nikoliv - a vůbec mi nescházely. Herecké duo - zkrátka dokonalost > a nejen hlavní duo. Tento film je ale opravdu důležité pečlivě pozorovat, v každé větě a v každém obrazu se skrývá nápověda ke konci a následnost ke scéně další, a to takřka bez výjimky - ta prolínavost smyslů je ohromující. Myšlenku bych nepřeceňoval, ve výsledku to vůbec složité není, naopak odpověď je prach sprostě jednoduchá - ale to film jen šlechtí, takže filmu volám 3x sláva. Mimochodem zde plně uznávám dabing, mě osobně se líbí více než originál, a též bez dabingu se tento filmu těžko stíhá :). ()

LeChatNoire

Nemám slov. Excelentní dílo o hledání života věčného a o pravé lásce. Dojemná strhující lyricko-epická báseň - tak to vnímám já. ()

robinguide

Jelikož se mi líbí tvorba Darrena Aronofskyho, nemohu Fontáně nic vytknout, tento film ve mne zanechal hluboký dojem. S vím ztvárněním a režií mne otevřel pomyslnou cestu k srdci. Ve zkratce řečeno, viděl jsem, pochopil jsem, zemřel jsem (duchovně) :). ()

borboleta

Aronofsky nezklamal, i při tomto filmu běhá mráz po zádech, doslova jsem od něho nemohla odtrhnout oči. Je to dokonalý příběh (protože všechny tři linie se navzájem propojují a fungují dohromady) o věčnosti, smrti a nesmrtelnosti. Nemám problém s tím, že téma je ve své podstatě jednoduché a že film vlastně nepřináší nic, co bychom se už z jiných filmů nebo knih nemohli dozvědět už dříve. Protože jednoduché téma nemusí znamenat špatné. Život, láska a smrt jsou vlastně úplně jednoduché, ale přitom nejzásadnější, nejsilnější a nejemotivnější elementy naší existence, a tak je logické, že máme potřebu se k nim vyjadřovat a tvořit o nich umělecká díla, protože Fontánu uměleckým dílem můžu bez obav směle nazvat. Svojí intimností mě nadchla scéna ve vaně. Poslední čtvrthodinu filmu jsem už jen zírala na obrazy, které se přede mnou rojily, a bála se nadechnout. Hudba je úžasná, sice to tu píše v komentáři každý, ale to jinak nejde, když je to pravda. ()

vlkcz

Spíš 3 a půl, ale hlavně za vizuální stránku filmu. Dějově slabé a i myšlenkově nijak objevné. I když na druhé straně, ne každý chlap pochopí, že s nevyhnutelnými věcmi nemá smysl bojovat a daleko víc osvobozující je jednoduše smrt, možná osud, ale i lásku přijmout a prožít právě tady a teď. ()

Matejus

Jediný film, pri ktorom som dopozeral titulky dokonca bez toho aby som čo i len žmurkol. Rachel sa stala mojou najobľúbenejšou herečkou aj vďaka tomuto filmu. Takisto Jackman bol skvelým hercom. Hudba dokonalo dopĺňa lyrický príbeh, vizuálne efekty mi pripadajú ako zhmotnenie toho najkrajšieho sna, aký človek môže mať a legenda o hviezde Xibalba, jednoducho nádhera. To som nevyjadril ani polovicu z toho, čo som pri tom filme pociťoval, no je náročné komentovať takéto filmové dielo. (95%) ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

Živý nebo mrtvý, půjdeš se mnou, Darrene!

27.07.2008

Darren Aronofsky přitvrdí. Časy meditativní Fontány jsou pryč. Teď se v jeho režii vrátí kyborg (napůl robot, napůl člověk, každým coulem policajt!), který ve jménu zákona dělá ze zločinců sekanou.… (více)

Rourke nakopal Cage

Rourke nakopal Cage

18.11.2007

Darren Aronofsky po meditativní Fontáně asi potřebuje vybít ze sebe přebytečnou energii. Počítá se s ním hned pro dva filmy, odehrávající se v ringu zacákaném krví a zasypaném vybitými zuby. Už jsme… (více)