Náhrdelník (TV seriál)

The Necklace

Drama / Romantický

Československo, 1992, 9 h 48 min (Minutáž: 12x49 min)

Libuše Šafránková, Josef Abrhám, Viktor Preiss, Jana Preissová, Friedrich von Thun, Janette Rauch, Gedeon Burkhard, Oldřich Vízner, Květa Fialová, Jiří Bartoška, Dalimil Klapka, Jana Šulcová, Václav Knop, Eduard Cupák, Alena Vránová, Radovan Lukavský, Radoslav Brzobohatý, Jiří Kodet, Ondřej Vetchý, Ivana Andrlová, Hannes Jaenicke, Dana Morávková, Petr Svoboda, Tomáš Krejčíř, Svatopluk Skopal, Jiřina Jirásková, Oldřich Vlach, Bořivoj Navrátil, Pavel Zedníček, Vladimír Brabec, Martin Růžek, Jan Teplý st., Ladislav Frej st., Petr Štěpánek, Václav Mareš, Jan Přeučil, Jarmila Švehlová, Ondřej Pavelka, Ilja Prachař, Ilja Racek, Marek Eben, Josef Vinklář, Jiří Holý, Václav Postránecký, Pavel Soukup, Alois Švehlík, Jaroslav Satoranský, Rudolf Jelínek, Jan Schánilec, Otto Budín, Stanislav Zindulka, Ladislav Trojan, Ladislav Potměšil, Jiří Schwarz, Radan Rusev, Zdeněk Žák, Jan Pohan, Roman Hemala, Karel Augusta, Miroslav Vladyka, Stanislav Fišer, Vlastimil Hašek, Hana Talpová, Radim Vašinka, Roman Skamene, Václav Sloup, Miroslav Masopust, Zdeněk Dítě, Ivo Niederle, Jiří Havel, Viktor Vrabec, Vlasta Žehrová, Zuzana Šavrdová, Jiří Samek, Jana Drbohlavová, Bronislav Poloczek, Luděk Kopřiva, Jan Kotva, Jiří Němeček, Václav Vydra nejml., Bohumil Švarc st., Bohumil Klepl, Miroslav Zounar, Antonín Hardt, Judita Čeřovská, Raoul Schránil, Jakub Kohl, Karolína Kubalová, Tomáš Hanák, Jaroslav Someš, Milan Riehs, Stanislav Hájek, Jiří Kaftan, Miloš Rozhoň, Eva Trunečková, Kateřina Frýbová, Valentina Thielová, Lena Birková, Bohumila Dolejšová, Vít Pešina, Eduard Pavlíček, Jiří Lír, Antonín Jedlička, Michaela Kuklová, Eliška Kuchařová, Yveta Blanarovičová, Miroslav Nohýnek, Ivan Jiřík, Eva Tauchenová, Bedřich Šetena, Bohuslav Čáp, Ludmila Vostrčilová, Jan Nemejovský, Zuzana Skalická, Simona Vrbická, Gaston Šubert, Tereza Vokurková, Arnošt Proschek, Michaela Jílková, Jiří Wohanka, Alice Aronová, Eva Spoustová, Věra Střelcová, Jana Švandová, František Němec, Miroslav Táborský, Robert Nebřenský, Dalibor Gondík, Zdeněk Mahdal, Karel Pecián, Otakáro Maria Schmidt, Miloslav Mejzlík, Miroslav Krejča, Milan Charvát, Ludmila Naarová, Eva Matalová, Martin Otava, Jaroslav Vágner, Jaroslav Vlach, Tomáš Karger, Ivo Novák, Sandra Milčinská, Milan Starý, Linda Kotisová, Dušan Vodák, Filip Nebřenský

Vždycky jsem se divila, jak může Libuše Šafránková jinak zpívat a jinak mluvit. No pak mě došlo, že to byl playback. Líbili se mi osudy propletené kolem tý jedný bižuterie. Taky jsem tam zahlídla klučinu, který si později zahrál v Komisaři Rexovi a pak v Kobře 11. Bylo mi 9, 10 roků, když to dávali, tak už ty moje vzpomínky jsou takové zamlžené. Tak aspoň pár hvězd za nostalgii.(8.6.2009)

• PetrJulian

Bohužel musím říct, že toto dílko znamenalo přelom v kvalitě česko-německé koprodukce. Posledním nadprůměrem bylo Dobrodružství kriminalistiky, po kterém to už upadlo. Začátek úpadu znamenal právě Náhrdelník. Pak ovšem přišly ještě horší česko-německé pohádky, a tak ve srovnání s těmi je tohle vlastně ještě docela úspěch. Asi takhle: Jednou za deset let na podívání dobrý, ale na DVD bych si ho určitě nekoupil.(12.12.2009)

Ten scénář opravdu nápady nehýří. Je to vážně škoda, že se nenašel schopnější autor - zvláště jde-li o takhle nákladný projekt. Hodně zachraňuje výprava, herci a vysoce profesionální režie Františka Filipa. Hodnocení na ČSFD dává jasný verdikt: průměr. Myslím ale, že diváci si seriál dost oblíbili, protože se - na rozdíl od mnoha jiných - pravidelně vrací na obrazovky a vždy má slušnou sledovanost. Na 4 hvězdy seriál hodnotím mj. kvůli hudbě a režii a hlavně díky L.Šafránkové, která celý seriál nese na svých bedrech a v ústřední roli je zcela suverénní.(2.1.2010)

• Paity

Seriál, na kterém je jasné, že se natáčel na začátku 90. let v koprodukci s našimi západními sousedy. Hlavní roli si uzmula Libuše Šafránková a působí skutečně jako příjemné osvěžení či nový vánek. Úchvatné jsou zejména kostými a výprava, je vidět, že západní marky udělaly své, nebo už to byly jen marky?(31.5.2012)

Nerozumiem tomu nízkemu hodnoteniu u mnohých... Ale nevadí. U mňa tento seriál boduje na absolútnej špici. Dovolím si tvrdiť, že tento seriál mal skrátka smolu, že vznikol v období v akom vznikol a že sa vysielal práve začiatkom deväťdesiatych rokov. S tým už nič nenarobíme. Seriál Náhrdelník vznikol v roku 1992. Teda v čase tesne po revolúcii a to bola doba, ktorá domácej produkcii priala asi najmenej. Práve v tomto období zažívali krízu divadlá, ľudia prestali navštevovať predstavenia, obrovský prepad zaznamenali aj populárni speváci... Celkovo to bola doba, v ktorej si diváci stále uspokojovali potrebu po zahraničnej produkcii, ktorej sa im nedostávalo. Kto si tú dobu pamätá tak potvrdí, že rádiá zo dňa na deň prestali hrať domácu tvorbu, televízia chrlila zahraničné filmy a seriály bez ohľadu na ich kvalitu. No a v tejto celkovo nepriaznivo nastavenej situácii sa premiérovo uchádzal o priazeň diváka seriál Náhrdelník. Nečudo, že sa nestretol s takým ohlasom, aký by si zaslúžil. Ten seriál som si práve nedávno znova pozrel celý a musím skonštatovať, že vymyslený príbeh náhrdelníka je napísaný skvelo a fascinujúco. Vynikajúce herecké výkony, skvelá réžia, nádherné exteriéry, príjemná kamera... Štylizácia do obdobia začiatku dvadsiateho storočia je dokonalá do najmenších detailov. Náhrdelník je naozaj nadpriemerne kvalitný seriál. Dej smeruje odniekiaľ niekam (žiadne bezduché scény), zachytáva pomerne veľké časové obdobie, preto sú niektoré dejové zvraty iba naznačené a dej nie je zaťažený siahodlhým vysvetľovaním súvislostí, ktoré pre dej nie sú podstatné. Stačí informácia. Nechápem, aké nároky na kvalitný seriál má väčšina tých, ktorí seriálu prisúdili také nízke hodnotenia. Iba neveriacky nad nimi krútim hlavou, pretože Náhrdelník je poctivý seriál so skvelými hereckými výkonmi (českými snáď o poznanie lepšími ako nemeckými - môj názor), logickými historickými súvislosťami a celkovo pôsobí veľmi dobre. Navyše - nápad použiť ako pojítko medzi jednotlivými dejovými líniami takú vec, akou je náhrdelník, považujem za originálne.(9.11.2010)

• - Kvůli natáčení odmítla Libuše Šafránková roli v druhé sérii Arabely, kde za ni "zaskočila“ sestra Miroslava Šafránková. Zajímavé je, že to bylo již podruhé, co Libuši Šafránkové postava Arabely utekla. První sérii musela totiž odmítnout ze zdravotních důvodů. (rodo)

• - Hlavní postava Josefína Konrádová v podání Libuše Šafránkové měla v seriálu mnoho scén, ve kterých musela zpívat. Všechny tyto party za ni obstarala zpěvačka Hudebního divadla v Karlíně Pavla Břínková, která tak musela zvládnout velmi různorodý repertoár od operetních melodií až po operní árie či německý šanson. (rodo)

• - Libuše Šafránková a Josef Abrhám si v seriálu už poněkolikáté zahráli manželský pár, kterým jsou i ve skutečném životě. (Karlos80)