Reklama

Reklama

Náhrdelník

(seriál)
Československo / Německo, 1992, 9 h 48 min (Minutáž: 49 min)

Hrají:

Libuše Šafránková, Josef Abrhám, Viktor Preiss, Jana Preissová, Friedrich von Thun, Janette Rauch, Gedeon Burkhard, Oldřich Vízner, Květa Fialová (více)
(další profese)

Epizody(12)

Obsahy(1)

Oblíbený výpravný dvanáctidílný česko–německý seriál vypráví příběh z první třetiny minulého století, z doby, kdy ve středoevropském teritoriu kralovala opereta, do lidských osudů však zasahovala i první světová válka. Budeme sledovat osudy lidí tak či onak rozesetých po světě, ale zároveň spjatých místem svého původu, které je navždy poznamenalo. Tím místem je Praha, na počátku minulého století ještě město česko-německé, domov českých a německých Pražanů. Prožijeme s nimi třicet let štěstí i bídy, bloudění a návratů. Budeme rovněž svědky vzniku secesního náhrdelníku, jehož cestu budeme sledovat během celého seriálu... (Česká televize)

(více)

Recenze (64)

Yahey 

všechny recenze uživatele

Pro mě pěkně zkomponovaný příběh ve výpravných reáliích a kostýmech. Vcelku kvalitní seriál na úrovni. Jen to nemá takový ten spád nebo švuňk (je to noblesní, ale trochu bezkrevné), takže to každého nestrhne. Spíš je to jako číst nějaký průměrný a přitom rozvleklý román, v němž lze však zajít zalíbení. 3-4 hvězdičky. Abrhám a Šafránková jsou zde kouzelní. Když to srovnám s cirkusem Humberto, dochází mi, co tady nefunguje. Divák si postavy (ač dobře zahrané) nezamiluje; nepřirostou mu k srdci. A tak je sleduje jen s poloviční účastí. ()

PaRi 

všechny recenze uživatele

Jsem nekritický, proč to nepřiznat, a to téměř vždy pokud se setkám s nějakou rolí ztvárněnou Libuškou Šafránkovou. Přidám-li k tomu ještě mou nezřízenou touhu žít v secesi, kde se významná část seriálu odehrává, kdy samotný náhrdelník je extra nádherný secesní kousek, pak se nedivte, že nemůžu jinak než dát 4 hvězdičky! Ano, já vím, je to nadsazené, ale z uvedených důvodů se sebou fakt nic neudělám. ()

Reklama

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Náhrdelník je jedním z oblíbených seriálů ČT, neboť ho reprízuje docela často. Bůh ví proč. Podle mě je to jinak diváky docela zapomenuté dílo. Právem. Seriál čerpá z česko-německé spolupráce, která byla oblíbená už v osmdesátých letech a v počátku devadesátek pokračovala. Film má sice kvalitní výpravu a podílejí se na něm kvalitní herci, jenže ani to samo o sobě nestačí. Mě teda osobně ne. Nikdy mě nebavil. Podle mě postavit na náhrdelníku několik souběžně plynoucích osudů bez pořádného napětí, spolehající čistě na fakt, že samotné intriky a zamotané osudy budou stačit, je liché. Možná by seriál ještě utáhl polovinu dílů, ale takhle roztahaný je česko-německá koprodukce spíš nezáživně unávná. ()

Staromilec01 

všechny recenze uživatele

Toto je můj asi nejmilovanější seriál. Na to, že jsem jinak odpůrcem patosu, mi tady přišel vlastně docela přirozený. Je to krásné vyprávění o lidských osudech v proměnlivé době, z historického hlediska pěkně udělané. Musím pochválit především přesné dobové kostýmy, což jindy činí českým filmařům obtíže. Tohle se povedlo. A Libuška Šafránková je prostě jedinečná, nádherná a duchaplná žena a v tomto seriálu zazářila... ()

Skytavka 

všechny recenze uživatele

Nevím, jestli to vůbec ze srovnávat s takovými běsy, jako je Ordinace v růžové zahradě. To je asi jasné, co z toho vidět. Je potřeba se u Náhrdelníku na spoustu věcí povznést. Ale myslím, že ke koukání je tam spousta věcí a nejen Libuška hraje excelentně (Burkhard bohuže v té době podával mizerný herecký výkon- jako Hanebný parchant je samozřejmě zajímavější...:)). Podívala jsem se na to po letech z nostalgie. Kupodivu jsem vyhledávala tuto nasládlou atmosféru, protkanou pěveckou kariérou Josefíny i tak trochu politikou.... Podle mě si seriál zaslouží 3 hvězdy. A že má 57%, budu sentimentální a upřímná.......:) ()

Galerie (66)

Zajímavosti (11)

  • V seriálu se objevují ukázky z celé řady klasických operet: Mam'zelle Nitouche (1883, Hervé), Netopýr (1874), Cikánský baron (1885) a Vídeňská krev (1899, Johann Strauss mladší), Krista z myslivny (1907, Georg Jarno), Veselá vdova (1905, Franz Lehár), Ples v opeře (1898, Richard Heuberger). (NinadeL)
  • Hlavní postava Josefína Konrádová v podání Libuše Šafránkové měla v seriálu mnoho scén, ve kterých musela zpívat. Všechny tyto party za ni obstarala zpěvačka Hudebního divadla v Karlíně Pavla Břínková, která tak musela zvládnout velmi různorodý repertoár od operetních melodií až po operní árie či německý šanson. (rodo)

Reklama

Reklama