Náhrdelník (TV seriál)

The Necklace

Drama / Romantický

Československo, 1992, 9 h 48 min (Minutáž: 49 min)

Libuše Šafránková, Josef Abrhám, Viktor Preiss, Jana Preissová, Friedrich von Thun, Janette Rauch, Gedeon Burkhard, Oldřich Vízner, Květa Fialová, Jiří Bartoška, Dalimil Klapka, Jana Šulcová, Václav Knop, Eduard Cupák, Alena Vránová, Radovan Lukavský, Radoslav Brzobohatý, Jiří Kodet, Ondřej Vetchý, Ivana Andrlová, Hannes Jaenicke, Dana Morávková, Petr Svoboda, Tomáš Krejčíř, Svatopluk Skopal, Jiřina Jirásková, Oldřich Vlach, Bořivoj Navrátil, Pavel Zedníček, Vladimír Brabec, Martin Růžek, Jan Teplý st., Ladislav Frej st., Petr Štěpánek, Václav Mareš, Jan Přeučil, Jarmila Švehlová, Ondřej Pavelka, Ilja Prachař, Ilja Racek, Marek Eben, Josef Vinklář, Jiří Holý, Václav Postránecký, Pavel Soukup, Alois Švehlík, Jaroslav Satoranský, Rudolf Jelínek, Jan Schánilec, Otto Budín, Stanislav Zindulka, Ladislav Trojan, Ladislav Potměšil, Jiří Schwarz, Radan Rusev, Zdeněk Žák, Jan Pohan, Roman Hemala, Karel Augusta, Miroslav Vladyka, Stanislav Fišer, Vlastimil Hašek, Hana Talpová, Radim Vašinka, Roman Skamene, Václav Sloup, Miroslav Masopust, Zdeněk Dítě, Ivo Niederle, Jiří Havel, Viktor Vrabec, Vlasta Žehrová, Zuzana Šavrdová, Jiří Samek, Jana Drbohlavová, Bronislav Poloczek, Luděk Kopřiva, Jan Kotva, Jiří Němeček, Václav Vydra nejml., Bohumil Švarc st., Bohumil Klepl, Miroslav Zounar, Antonín Hardt, Judita Čeřovská, Raoul Schránil, Jakub Kohl, Karolína Kubalová, Tomáš Hanák, Jaroslav Someš, Milan Riehs, Stanislav Hájek, Jiří Kaftan, Miloš Rozhoň, Eva Trunečková, Kateřina Frýbová, Valentina Thielová, Lena Birková, Bohumila Dolejšová, Vít Pešina, Eda Pavlíček, Jiří Lír, Antonín Jedlička, Michaela Kuklová, Eliška Kuchařová, Yvetta Blanarovičová, Miroslav Nohýnek, Ivan Jiřík, Eva Tauchenová, Bedřich Šetena, Bohuslav Čáp, Ludmila Vostrčilová, Jan Nemejovský, Zuzana Skalická, Simona Vrbická, Gaston Šubert, Tereza Vokurková, Arnošt Proschek, Michaela Jílková, Jiří Wohanka, Alice Aronová, Eva Spoustová, Věra Střelcová, Jana Švandová, František Němec, Miroslav Táborský, Robert Nebřenský, Dalibor Gondík, Zdeněk Mahdal, Karel Pecián, Otakáro Maria Schmidt, Miloslav Mejzlík, Miroslav Krejča, Milan Charvát, Ludmila Naarová, Eva Matalová, Martin Otava, Jaroslav Vágner, Jaroslav Vlach, Tomáš Karger, Ivo Novák, Sandra Milčinská, Milan Starý, Linda Kotisová, Dušan Vodák, Filip Nebřenský
  • PetrJulian

Bohužel musím říct, že toto dílko znamenalo přelom v kvalitě česko-německé koprodukce. Posledním nadprůměrem bylo Dobrodružství kriminalistiky, po kterém to už upadlo. Začátek úpadu znamenal právě Náhrdelník. Pak ovšem přišly ještě horší česko-německé pohádky, a tak ve srovnání s těmi je tohle vlastně ještě docela úspěch. Asi takhle: Jednou za deset let na podívání dobrý, ale na DVD bych si ho určitě nekoupil.(12.12.2009)

Po pravdě řečeno mne vyprávění o velmi nepravděpodobných osudech náhrdelníku a lidí kolem něj často unavovalo. Chápu tu snahu provést nás tou dobou a kulturním podhoubím a slavnými pražskými, a sem tam dokonce i českými osobnostmi, vztah s Němci, ale prostě mne to hodněkrát nudilo a přišlo mi jako výukové multimediální video.(29.10.2014)

Jsem nekritický, proč to nepřiznat, a to téměř vždy pokud se setkám s nějakou rolí ztvárněnou Libuškou Šafránkovou. Přidám-li k tomu ještě mou nezřízenou touhu žít v secesi, kde se významná část seriálu odehrává, kdy samotný náhrdelník je extra nádherný secesní kousek, pak se nedivte, že nemůžu jinak než dát 4 hvězdičky! Ano, já vím, je to nadsazené, ale z uvedených důvodů se sebou fakt nic neudělám.(16.3.2008)

Nevím, jestli to vůbec ze srovnávat s takovými běsy, jako je Ordinace v růžové zahradě. To je asi jasné, co z toho vidět. Je potřeba se u Náhrdelníku na spoustu věcí povznést. Ale myslím, že ke koukání je tam spousta věcí a nejen Libuška hraje excelentně (Burkhard bohuže v té době podával mizerný herecký výkon- jako Hanebný parchant je samozřejmě zajímavější...:)). Podívala jsem se na to po letech z nostalgie. Kupodivu jsem vyhledávala tuto nasládlou atmosféru, protkanou pěveckou kariérou Josefíny i tak trochu politikou.... Podle mě si seriál zaslouží 3 hvězdy. A že má 57%, budu sentimentální a upřímná.......:)(16.12.2016)

Ten scénář opravdu nápady nehýří. Je to vážně škoda, že se nenašel schopnější autor - zvláště jde-li o takhle nákladný projekt. Hodně zachraňuje výprava, herci a vysoce profesionální režie Františka Filipa. Hodnocení na ČSFD dává jasný verdikt: průměr. Myslím ale, že diváci si seriál dost oblíbili, protože se - na rozdíl od mnoha jiných - pravidelně vrací na obrazovky a vždy má slušnou sledovanost. Na 4 hvězdy seriál hodnotím mj. kvůli hudbě a režii a hlavně díky L.Šafránkové, která celý seriál nese na svých bedrech a v ústřední roli je zcela suverénní.(2.1.2010)

• - Hlavní postava Josefína Konrádová v podání Libuše Šafránkové měla v seriálu mnoho scén, ve kterých musela zpívat. Všechny tyto party za ni obstarala zpěvačka Hudebního divadla v Karlíně Pavla Břínková, která tak musela zvládnout velmi různorodý repertoár od operetních melodií až po operní árie či německý šanson. (rodo)

• - Libuše Šafránková a Josef Abrhám si v seriálu už poněkolikáté zahráli manželský pár, kterým jsou i ve skutečném životě. (Karlos80)

• - Režisér František Filip přiměl německou koprodukci, aby roli Josefíny dostala Libuše Šafránková. (Duoscop)