Pan Smith přichází

Scénář:

Sidney Buchman

Kamera:

Joseph Walker

Jean Arthur, James Stewart, Claude Rains, Edward Arnold, Guy Kibbee, Thomas Mitchell, Eugene Pallette, Beulah Bondi, H.B. Warner, Harry Carey, Astrid Allwyn (více)

Mladý poctivý senátor Jefferson Smith (James Stewart) odhaluje s pomocí své sekretářky (Jean Arthur) korupci mnoha politiků, a stává se proto velice obávaným bojovníkem proti mocným. Jeho triumf nad předsedou strany, guvernérem a senátorem vrcholí jeho třiadvacetihodinovou řečí v Senátě, v níž pranýřuje jejich machinace.

Frank Capra ve filmu PAN SMITH PŘICHÁZÍ znovu obměňuje své oblíbené téma o vítězství dobra nad zlem a o triumfu venkova nad městem. Americký Kongres marně protestoval proti uvedení tohoto filmu, který se stal velmi populární. (Quentin T.)

danoo

Dôkaz, že slovné spojenie "skvelý film o patriotizme" nemusí byť oxymoron. Veď kto nepotrebuje hrdinu ako je Jefferson Smith? Kiež by jeho víťazstvá boli aj našimi víťazstvami a prehry našimi prehrami... ()

fefee

O idealistovi a jeho poctivosti ktorého ideály až príliš prenikajú vo filme, kde skorumpovanosť politickej moci je tak bravúrne zachytená až je škoda tej lacinosti a patetickosti v závere snímku s detským osadenstvom. ()

SamVimes

Pan Smith za víc než sedm dekád od svého vzniku vůbec nezestárnul. Jistě, v jádru je ten film vlastně naivní, přeslazený koncentrát amerického patriotismu. Jenže díky výborně vygradovanému scénáři, strhujícímu Jamesi Stewartovi a sebejistému režijnímu vedení Franka Capry je z toho nezapomenutelná podívaná, jež i v cynikovi znovu probudí idealistu. ()

Mr.KarlAdler

Everytime i think about excersise i have to lie down until the feeling leaves me. Ukázka prohnilosti systému v politice, ale i novinařině. Stewartův herecký koncert ve filmu napěchovaném americkou ideologií. V tom nejčistším slova smyslu idealistické, až mě to ani nesralo. ()

Hollohlaway

Trochu moc pateticky polopatické, málo humorné a byť James Stewart charismatem srší jako vždy, zkratkovitý scénář nedává prostor pro rozvinutí děje. Jean Arthur to sluší, i když její postava je dost šablonovitá z jejich jiných filmů. Ty salutující zástupy skautů, ten těžký patriotismus, to všechno dusí filmovou lehkost. ()

Sdoom

Naivní, hodně idealistické, ale možná právě proto nadčasové drama o jednom dobrákovi z vidlákova, který se potkal s realitou. Obzvlášť v současné době, kdy politické ideály jsou na ústupu a nahrazuje je populismus, manipulace a lži. Souhlasím se spoustou zdejších uživatelů, že stopáž je zbytečně přepálená a dalo se to minimálně o 20 minut zkrátit, ale ve výsledku to až tak zásadně nevadilo. Trošku slabší 4 hvězdy. (4k UHD blu-ray, orig.) ()

velkyvezir

Tak ten film je skutečný nářez. I když první půle je místy rozvláčná, tak druhá půle to nahradí a finální scéna, v níž Smith má slovo je strhujicí a svým idealismem zároveň nesmírně sentimentální, že jsem bulel jako stará k...a. Vyníkající film, který je bohužel nadčasový... bohužel... ()

Chegi

Místy naivní, ale krásný příběh, jak dokáže vládní mašinérie pohřbít zaživa mladého idealistu, který věří v základní myšlenky, na kterých každá společnost stojí, ale jen málokterá se jimi řídí. Tohle by se mělo povinně promítat před každým zahájením sněmovny (ačkoliv neveřím, že by to mělo nějaký faktický dopad). Celá myšlenka filmu a strhující výkon Jamese Stewarta mě utvrdili v plném hodnocení. ()

Han22

Stoprocentní americký film o outsiderovi. Pan Smith, obyčejný člověk z přírody, skautský vedoucí, muž plný ideálů a vlastenectví je na dva měsíce zvolen do senátu jako poslušná loutka. Jeho první chvíle působí, jako kdyby se do parlamentu dostal malý kluk a musím uznat, že té jeho naivity a patriotismu bylo ze začátku na mě až moc. Jenže v druhé půlce přijde to, co asi všichni známe z naší politické scény - mocní lobisti ovládají poslance, veřejné mínění je tvořeno propagandou z novin, poslanci lžou, podvádí a drží si koryta a kdo se tomu postaví má být zničen falešným obviněním. Pan Smith se ale nezvá, bojuje obstrukcemi a k mému překvapení i vítězí. Bylo by fajn, kdyby se někdo takový poctivý objevil u nás a vyhnal všechny ty Babiše, Sobotky, Kalousky a další zmetky, co to s námi "myslí úpřimně". Drama roku 1939. ()

Zagros

Je to naivní, šablonovité, plné klišé a charaktery postav jsou černobílé. To jsou hlavní mínusy filmu. Ale vlastně ani nevím, zda to tentokrát chci vůbec brát jako mínusy. Protože politické drama mladého naivního a idealistického pana Smitha jednoduše funguje. Navíc James Stewart podal famózní výkon. Obecně lze říci, že celá společnost je postavena na ideálech (demokracie, svoboda, rovnost, lidská práva, …). Dokud budeme lidi, kteří těmhle ideálům uvěří a bojují za ně, považovat za naivní hlupáky, nikam se neposuneme. Když se tak zamýšlím, jak je aktuální film i dnes, moc jsme se neposunuli. Což je škoda, a proto jsou podobné film potřeba. Po závěrečných titulcích jsem měl zvláštně dobrý pocit a také pocit, že se občas vyplatí za ideály bojovat. Také díky němu film rád doporučím a dám mu poctivé čtyři hvězdy. ()

Scevola

Frank Capra ukazal opat ukazal svoje majstrovstvo. Podobne ako v It`s Wonderful life, bod zvratu dokaze poriadne nakopnut dej. Kedze tam boli aj hluche miesta tak je to za 4*. 7/10 ()

orkadimenza

Politické drama ze 30. let minulého století...může takový snímek vůbec být zajímavý? Otázka, na kterou si negativní odpověď nalezne většina lidí, ale takoví skutečně neví o co přicházejí. Geniální Frank Capra mi podobně jako s Život je krásný vyrazil dech. Je mi jasné, že to bude znít jako klišé, ale tenhle snímek je i po více než 80 letech stále aktuální, a to právě! proto, že se zabývá politikou, obstrukcemi, podvody a "Taylorovými mašineriemi". Klid pupkatých páprdů, kteří myslí jen na své vlastní dobro, však naruší idealistický Jeff Smith, který do Senátu přináší ty správné hodnoty - počestnost, odhodlání a naději, že dobro nakonec zvítězí. Nebýt konce přitaženého za vlasy, byl by Mr. Smith dokonalým zrcadlem politického dění ve většině světových zemích, takhle je "jen" dílem vynikajícím, které bych předepisoval na lidskou slepotu v kolotoči politiky. ()

Rozjimatel

Typický rozprávkový príbeh od Franka Capru, tentokrát žiaľ až príliš naivne idealistický a prepchatý politikou a oslavami veľkolepej, skvelej, jedinečnej Ameriky. Zvyčajne nad týmito vecami privieram oči, ale tu je to tak prerastené celým filmom, že sa to jednoducho nedá ignorovať. Iste, mnohé idey sú univerzálne platné (korupcia), ale toho amerického patriotizmu je tu proste priveľa. Podobnosť s filmom Mr. Deeds Goes to Town (1936) sa nezaprie, opäť tu máme nekonečne naivného hrdinu plného ideálov (Garyho Coopera tu nahradil James Stewart, ktorý je v danej role skvelý), opäť sa tu trochu trápne oháňa päsťami, opäť tu máme cynickú ľadovú hrdinku (znovu v obsadení Jean Arthur), ktorá sa pri ňom roztopí. Tentokrát tu máme navyše aj dosť čudne sa správajúce deti, ktoré sú tie najuvedomelejšie, najmúdrejšie a najspravodlivejšie. Prvá polovica filmu je vyslovene nudná, našťastie ju zachraňuje výborná druhá polovica, ktorá už ma celkom slušný drajv. Ja teda mám rád rozprávky všetkých možných typov, ale, pre pána kráľa, rozprávka o americkom ústavnom systéme a o americkom senáte? Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Mikino00

Neskutečně silný film o poctivém člověku, který chtěl bojovat s větrnými mlýny. Neskutečný výkon Jamese Stewarta, to je na hodně dlouhý potlesk ve stoje. Je vidět, že v politice se za 70 let nic nezměnilo. ()

Eruntano

Řeči o tom, že ten film je naivní agitka, jsou neskutečně mimózní. Ten film je obrovskou obžalobou korupcí prolezlého systému (myslíte, že by se kongres pokoušel zakázat promítání vlastenecké propagandy?). Film zdánlivě ukazuje až přehnaně patetický vztah hrdiny k americkým ideálům a idolům, jenže: ono to funguje spíše jako kontrast k bezútěšnému portrétu morálně vyprázdněné podnikatelské politiky, která se nezastaví před ničím, včetně útoků na děti. A zároveň jako ironický úšklebek tomu, že ideály nefungují, pokud jsou posvátně uctívané, ale jen pokud jsou vybojovávané. To je pointa vývoje hlavního hrdiny z přiblblého naivky v ostrého bojovníka za spravedlnost. Doporučuji tedy divákům alergickým na laciný idealismus, aby raději film sledovali v bdělém stavu. Fascinující je nadčasovost snímku. Například v tom, jak ukazuje smutný vnitřní rozklad dříve snad slušného chlapa, kterého ale politická kariéra totálně rozemlela. V obrázku propracované sofistiky, se kterou zde dokáží ostřílení sviňáci překrucovat pravdu dle potřeby. Nebo v obrazu médií ovládaných mocenskými skupinami a dokonale manipulujících veřejné mínění. Výsledná neprůstřelnost tohoto systému je nesmírně znepokojující divácký zážitek. Silný dojem z filmu podrtrhávají herecké výkony od Jamese Stewarta, jehož sebedestruktivní řečnický maraton je neuvěřitelně sugestivní a drásavý, až po Harry Careyho v nenápadné, ale nesmírně sympatické roli předsedy senátu, vytvářené do velké míry jen mimicky. Skvělý film o tom, jak funguje a nefunguje demokracie. Škoda, že je docela zapadlý, poněvadž má co nás naučit. ()

chuckboris

Těžko hledat správná slova pro tento rozporuplný film. Americký, silně vlastenecký děj mi lezl na nervy a já byl po půlhodině zralej na ručník. Pak se ale začal odvíjet dramatický příběh, který táhne nahoru vynikající (pro mě rozhodně Oscarový) herecký výkon Jimmyho Stewarta, tento muž si na Oscara musel počkat ještě dva roky, za film Příběh z Filadelfie, ale já beru pana Smitha jako nejlepší Jimmiho práci. Po opětovném shlédnutí přidávám jednu hvězdu navíc, protože především Smithova procítěná 23 hodin bez přestávky dlouhá závěrečná řeč (ve filmu zkrácena na půl hodiny) patří mezi to nejlepší co kdy v Hollywoodu vzniklo. Pan Smith nebojuje pěstmi, ale slovy, a i když to vypadá, že už dávno prohrál, dokud stojí na nohách, bude bojovat dál, ať to trvá jak dlouho chce, někdo ho nakonec vysliší! Vynikající závěr vynikajícího filmu. Škoda že u nás ne moc známého. ()

lukasd

Malinko sentimentální, ale velmi povedený snímek. James Stewart v hlavní roli je tak přesvědčivý, že divákovi nezbývá nic jiného, než mu ze všech sil fandit. ()

aLPaC

Capra bývá označován jako snílek, možná některými i jako naivka. Nicméně mnoho jeho filmů má status "kultovní či legendární". A to je i případ "Pana Smithe". James Stewart byl výtečná volba, jelikož předvádí fantastický výkon, který korunuje závěrečným 24h monologem v senátu. ()

neneka

K Jamesi Stewartovi, k němuž nedokážu být neobjektivní, protože patří mezi ty 'moje'... toho víc dodat neumím. Ideály neidály, propaganda nebo ne, tenhle film se myslím povedl a já ho mám opravdu moc ráda. ()