Zodiak

Zodiac: Vrah s temnou minulosťou

The Zodiac

Thriller / Krimi / Drama / Mysteriózní

USA, 2005, 92 min

Film se snažil o zkřížení několika jiných, např. "Sedm" a "Občan X". Atmosféra takováto skutečně byla. Jen mi vadily "neprožité" vraždy (možná za to mohl retrostyl snímku), málo byla vidět policejní práce (zvláštní, že případ nepřevzala FBI) a nebyl vidět vrah. Což možná dodávalo snímku na autentičnosti a působivosti. Mně ale vadilo, že divák neví něco víc než policie. Ale možná o ten trpký pocit zde šlo. Dívatelný film, kterému ale určitě do nadprůměru dost chybí. PS: Ještě bych chtěl dodat jednu zásadní věc: připadalo mi, jako by syn vyšetřujícího policisty byl chytřejší jako celá policie sama. A to měl tak 10 - 12 let. Takže celkem smutné a nevím, zda to do filmu vůbec mělo patřit.(4.6.2008)

Tento film sa ku mne podobne ako k LINKIN-ovi a mnohým ďaľším dostal tiež náhodne s úmyslom, že si pozriem opevovaný triler majstra žánru Davida Finchera a kedže som sa veľmi nepozeral na úvodné titulky, zdalo sa mi, že naozaj sledujem film od tohto režiséra. Len jediné čo mi nešlo do hlavy bola jeho krátka 90-minútová dlžka, kedže som vedel, že Fincherov film je vyše dva a pol hodiny trvajúce dielo. Keď som potom tu na CSFD zistil, že sa jedná o iný film celkom ma prekvapilo jeho pomerne nízke ohodnotenie, ktoré si myslím ažtak nezaslúži. Film má naozaj vcelku dobre vystavané napätie, ktoré sa vlastne v celom filme nijak výraznejšie neprejaví no napriek tomu a tiež množstvu dejových pasáži stále udržiava pozornosť, takže aj keď sa hodinka a pol zdá niekedy zdá trocha dlhšia vlastne nijak nenudí. Zaujímavo spracovaná je aj identita samotného vraha, ktorému vo filme síce nikdy neuvidíme tvár, avšak jednoznačne by sa dal spojiť s postavou jedného s novinárov sledujúcich prípad. To, čo potom akosi brzdí celý film je nepoukázanie na niektoré fakty súvisiace zo Zodiacom, ale iba ich väčšinou chybné vymyslenie (kde by sa mohol novinár naučiť tak dobre strielať?). Taktiež je skôr zarážajúce, že 12-ročný syn vyšetrovateľa nakoniec zistí toho o vrahovi viacej než polícia a je škoda nevyužitie niektorých scén, keď rodina cíti potencionálne blížiace sa zlo, ktorá nakoniec vôbec neprichádza. Tieto výhrady nakoniec celkový dojem až tak veľmi nekazia a hodnotenia 4* sa mi zdá byť v tomto prípade naozaj primerané.(8.6.2008)

San Francisko koncem šedesátých let terorizoval neznámý vraždící maniak děsící veřejnost, kterého policie nikdy nedopadla a říká se, že možná žije dodnes. Film však přichází s trochu jinou verzí, s jakou přišel před nedávnem David Fincher. Dle mého názoru je tahle verze uvěřitelnější, i podle toho, co jsem všechno o muži zvaném Zodiac četl v dostupné literatuře. Film je, oproti Fincherově mírně spekulativní verzi, soustředěný na postavu detektiva, který svému skutečnému vzoru nebyl podobný, ale jinak se tady setkáme se známými skutečnostmi, které jsou o případu známy. Oproti Fincherově verzi se ale nepostupuje ve filmu tak podobrobně a ani tak velkorozpočtově. Se skromnými prostředky se na jeden z nejzáhadnějších kriminálních případů Ameriky nahlíží poměrně poutavě a tohle téma mě zaujalo. 80%(5.6.2012)

• Balu...

Od 20. prosince 1968 se datuje příběh, který nemá happyend a vlastně ani konec. Události natolik zneklidňující, že si jako předloha scénáře do filmových studií zákonitě cestu najít dřív nebo později musely. Co už být nemuselo je tento "nemastně-neslaný" snímek, který nedostál, minimálně mým, očekáváním. Režisér se do atraktivních událostí pokusil procpat něco jako sociální drama vyšetřujícího detektiva Justina Chamberse (btw tak mladého, že by se hodil spíš na bratra svého "syna", než tátu, ehm.. ); což ale děj nepovzneslo; spíš naopak; a tak vlastně jen bez zájmu pozorujeme dialogy, které jsou bez zveličování o ničem. Výsledkem je promarněná šance slibného scénáře a já si tak musím počkat až na ´druhý pokus´, za kterým stojí jméno, jež je pro mě zárukou filmového zážitku; David Fincher..(5.11.2006)

Velmi zajímavý pohled má film na vraždy Zodiaka. Režisér se spíš zaměřil na dobu a rodinu hlavního vyšetřovatele. Mé hodnocení je tak 3 a půl, hlavně za kameru a ve filmu poznáte mnoho herců z různých seriálů, to je docela příjemné:). Dodatek: Před pár dny jsem se vrátil z USA a jsem velmi rád, že jsem žádnýho Zodiaka nepotkal.(1.9.2007)

• - Proslýchá se, že se Zodiac údajně pro své vraždění inspiroval filmem Nejnebezpečnější hra (1932). (Dlee)

• - Spoiler: Námět filmu je založen na skutečných událostech. Sériového vraha, který řádil od 60. let 20. století, se nikdy nepodařilo dopadnout. (Terva)

• - Ve filmu byla použita také hudba ze snímku Terminátor 2: Den zúčtování (1991). (Terva)