Zodiak

The Zodiac

Thriller / Krimi / Drama / Mysteriózní

USA, 2005, 92 min

• Radiq

Jako většina lidí jsem si tento film spletl s tím od Finchera. Samzřejmě očekávám, že ten bude lepší. Tohle se mi nezdálo hned z několika důvodů. Doba roku 68-69 byla sice pěkně zrealizovaná, ale postavy tak vůbec nevypadaly. Detektiv se sestříhem, kterej se tenkrát těžko nosil a jeho žena taky. Dál se mi nelíbilo to jeho děcko. Rory Culkin má sice dobrej ksicht a potenciál, ale toto byla špatně napsaná role. Vůbec jsem nepochopil, proč tam vůbec byla. Už jsem jenom čekal, že synek vyluští kód a vrah pak bude ohrožovat jejich rodinku. Prostě to zapletení rodiny do děje bylo úplně zbytečné. Detektiv mi připadal celkem topornej, měl hrozný výkyvy nálad, ale to bylo asi taky scénářem a režií, ne jen jeho hereckm ztvárněním. No, to je tak asi všechno, co jsem chtěl říct.(2.7.2007)

Tak další příspěvek do řady těch, kteří viděli tenhle film omylem (tj. chtěl jsem koukat na ten od Finchera) Bohužel jsem si tenhle omyl uvědomil až někdy ve druhé polovině filmu, což mne dost mátlo, protože jsem o tom Fincherově filmu měl alespoň částečné info a tudíž jsem ten avizovaný vývoj čekal tady. Celkově to není špatný film a to hlavně díky fajn atmosféře a stravitelné stopáži. Rodinná část příběhu je naprosto zbytečná a klidně bych ji vyhodil.(16.8.2008)

• manonfire

Také jsem myslel, že to bude ten Fincherův. Jen by mě bavila sledovat má reakce, pokud bych to v průběhu filmu nezjistil a pak tady civěl na těch 85%. No ale nebylo by to poprvé. Toto se zcela úplně nevyvedlo. Histerickohistorické plácání dobových reálií, kde nemohli chybět hippies a kosmonauti, bylo účelové a také ne ideálně zasazené. Herec v hlavní roli nebyl silným článkem a to je vždy zlé. Postava jeho syna byla naprosto nesmyslná a zbytečná. Jeho procházky tátovo kanceláří a pročítání policejního archivu hloupé. Vykreslení rodiné krize bylo trapné. Máma"Máš už zbaleno?" Synek: "Ne" Máma: "tak si zbal, musíme jet." Syn: "Já nikam nejedu."......................no a tak se nikam nejelo. Srandisti. 40%(5.1.2008)

Tento film sa ku mne podobne ako k LINKIN-ovi a mnohým ďaľším dostal tiež náhodne s úmyslom, že si pozriem opevovaný triler majstra žánru Davida Finchera a kedže som sa veľmi nepozeral na úvodné titulky, zdalo sa mi, že naozaj sledujem film od tohto režiséra. Len jediné čo mi nešlo do hlavy bola jeho krátka 90-minútová dlžka, kedže som vedel, že Fincherov film je vyše dva a pol hodiny trvajúce dielo. Keď som potom tu na CSFD zistil, že sa jedná o iný film celkom ma prekvapilo jeho pomerne nízke ohodnotenie, ktoré si myslím ažtak nezaslúži. Film má naozaj vcelku dobre vystavané napätie, ktoré sa vlastne v celom filme nijak výraznejšie neprejaví no napriek tomu a tiež množstvu dejových pasáži stále udržiava pozornosť, takže aj keď sa hodinka a pol zdá niekedy zdá trocha dlhšia vlastne nijak nenudí. Zaujímavo spracovaná je aj identita samotného vraha, ktorému vo filme síce nikdy neuvidíme tvár, avšak jednoznačne by sa dal spojiť s postavou jedného s novinárov sledujúcich prípad. To, čo potom akosi brzdí celý film je nepoukázanie na niektoré fakty súvisiace zo Zodiacom, ale iba ich väčšinou chybné vymyslenie (kde by sa mohol novinár naučiť tak dobre strielať?). Taktiež je skôr zarážajúce, že 12-ročný syn vyšetrovateľa nakoniec zistí toho o vrahovi viacej než polícia a je škoda nevyužitie niektorých scén, keď rodina cíti potencionálne blížiace sa zlo, ktorá nakoniec vôbec neprichádza. Tieto výhrady nakoniec celkový dojem až tak veľmi nekazia a hodnotenia 4* sa mi zdá byť v tomto prípade naozaj primerané.(8.6.2008)

Film se snažil o zkřížení několika jiných, např. "Sedm" a "Občan X". Atmosféra takováto skutečně byla. Jen mi vadily "neprožité" vraždy (možná za to mohl retrostyl snímku), málo byla vidět policejní práce (zvláštní, že případ nepřevzala FBI) a nebyl vidět vrah. Což možná dodávalo snímku na autentičnosti a působivosti. Mně ale vadilo, že divák neví něco víc než policie. Ale možná o ten trpký pocit zde šlo. Dívatelný film, kterému ale určitě do nadprůměru dost chybí. PS: Ještě bych chtěl dodat jednu zásadní věc: připadalo mi, jako by syn vyšetřujícího policisty byl chytřejší jako celá policie sama. A to měl tak 10 - 12 let. Takže celkem smutné a nevím, zda to do filmu vůbec mělo patřit.(4.6.2008)

• - Spoiler: Námět filmu je založen na skutečných událostech. Sériového vraha, který řádil od 60. let 20. století, se nikdy nepodařilo dopadnout. (Terva)

• - Ve filmu byla použita také hudba ze snímku Terminátor 2: Den zúčtování (1991). (Terva)

• - Zodiak ve svých dopisech tvrdil, že zabil nejméně 37 lidí. Policie mu dodnes může dokázat jen pět vražd. (Indy_Brabino)