Úsvit mrtvých

• USA Dawn of the Dead (více)

Sarah Polleyová, Ving Rhames, Jake Weber a Mekhi Phifer hrají v novém zpracování apokalyptické hororové klasiky George Romera od Zacka Snydera. Svět zachvátila nevysvětlitelná epidemie, která likviduje světovou populaci - avšak mrtví neumírají! Stávají se z nich zombie, které se potulují po městě a využívají každou příležitost dostat se k masu a krvi zbylé hrstky živých lidí. Zubožená skupina přeživších v jednom wisconsinském městečku našla úkryt ve velkém obchodním středisku. Zde se tito lidé musejí jednak naučit jak se bránit před stále početnější hordou zombií, ale především musí vyřešit problém vlastního soužití v uzavřeném prostoru. Skupina, odříznutá od zbytku světa, využívá všechny dostupné prostředky (uvnitř i vně) v boji proti všem, aby zůstala naživu a našla cestu z obklíčení. (HBO Europe)

JASON_X

Geniální zombiárna! Jeden z vrcholů zombiefilmové tvorby, ne-li ten nejvrcholnější. Smršť pohledné akce, úžasných nápadů a skvělého humoru (samozřejmě hodně drsného). Výborný scénář, kamera, výprava, herecké obsazení. Moje nejoblíbenější scény z nejoblíbenějších: Celý začátek (až do autohavárie), který je jako jeden dlouhý a vydatný orgasmus, potom pochopitelně porod(!), romantická scéna, ve které Michael předvádí Aně motorovku, a příběh snipera Andyho... A pak ještě celý zbytek celého filmu. Jen jedna věc mi tam drobet neštymuje... tedy vlastně dvě věci: 1) Až příliš radikální proměna CJe z egoistického a lehce psychopatického individualisty v altruistu, který se dobrovolně vrhá do akce a zachraňuje ostatním zadky jak na běžícím pásu 2) Když ta zrzavá dutohlavá blbka šlohne truck, aby si dojela pro toho svého kundolízka, a zákonitě pak zakysne v domě přes ulici, všichni chlapi (včetně CJe) se jí hned hrnou pomáhat. Bůh je mi svědkem, že já bych jí tam s rozkoší nechal zhebnout, maximálně bych se snažil dostat zpátky to auto. Tak to byly jen takové dvě malé nevýznamné připomínky ke scénáři, jinak paráda!! ()

mm13

Božské od prvej sekundy po poslednú (doslova!) a po všetkých stránkach namlsané, až to nemôže byť pravda. Ale ono to pravda je! ()

Mgb21

Parádní zombie masakr. Děj je sice místy předvídatelný, ale to filmu neubírá na jeho tempu a nudit se u něj rozhodně nebudete. Skvělá kamera i režie si určitě 5 hvězdiček rozhodně zaslouží. ()

becki_tu

Krev teče proudem, mozky stříkají na všechny strany, atmosféra houstne a zombíci mají hlad. Zack Snyder svoji prvotinu zvládl s lehkostí zkušeného režiséra a dopřál nám slušnou krvavou podívanou, která se s blížícím se koncem změnila v prvotřídní jatka, které nezastavily ani závěrečné titulky. Pár slabších momentů a hluchých míst tady ale je, takže slabší 4*. ()

ancientone

Zrýchlenie a celkové technicky veľmi kvalitné zmodernizovanie nestarnúcej Romerovej klasickej vízie pomalej Apokalypsy. Z môjho pohľadu ale absolútne zbytočné. ()

Sawy

No pane jo! Tenhle film není sranda škatulkovat,protože i když by se mohlo zdát,že jde o horor,pravda je to jen zčásti.Hlavně je to šíleně adrenalinová záležitost,ze které budete čerpat ještě pár dní po zhlédnutí.Běhající zombie byl pro celý žánr spásný nápad.Pomalu se ploužící mrtvoly sice mají svou působivost,ale rozhodně nevyvolají takový děs a nezvýší tep tak,jako naplno uhánějící hrouda masa,která se nezastaví před ničím,dokud nezíská svou potravu.Důsledkem toho je neuvěřitelně fyzický dojem z akce,který zůstává dodnes nepřekonaný a vzdáleně se mu přiblížil asi jen David Slade ve filmu 30 dní dlouhá noc.Úsvit mrtvých je kromě hororu a akčího filmu ještě taky komedie.Ten "oddechový poločas" v polovině filmu člověka dost ukolébá a závěrečná řežba v obrněném autobuse je pak ještě silnější.Když si k tomu člověk přičte parádní pointu během závěrečných titulků,je jasné,že tenhle remake překonal už tak výborný originál o dobrou třídu. 90 % ()

Lucasion

Snyderova prvotina. Mám pro něj pochopení a intro je natočeno naprosto famózně. Ovšem s jeho další tvorbou se to srovnávat nedá. Příběh je neuvěřitelně bez pointy a na to, že má film dvě hodiny tak to jde odnikud nikam. Herecky zajímavé. Sarah Polley je sympatická, Michael Kelly notorický a Jake Weber je ten, kterému fandíte. Zack se vyřádil s krví a atmosféra v obchodním domě je vcelku předvídatelná. Za mě to trošku kulhá. Lehký podprůměr. Snyderovu pozdější tvorbu mám opravdu rád. [Director's cut] (48 %) ()

Genero

Moc si neslibuji od filmů, které mají v názvu část dne a mrtvé. V případě Úsvitu jsem ožil už při úvodní scéně. Bylo to vtipné, napínavé a co je po milionu filmových hodin o oživlých mrtvolách obzvlášť pozoruhodné, dokonce i originální. Pokud skejsnete na střeše Tesca a všude kolem se budou motat krvelační zombíci, můžete si zasoutěžit třeba ve střelbě na Burta Reynoldse. Stačí se zapojit do hry. ()

Lacike

A ze vraj remake nemôze byt rovnako dobry ako original. Tento film dokazuje, ze sa to da. Okrem Dawn of the Dead Snyder ocividne trochu cerpa aj z Day of the Dead. Potesili aj cameo vystupy troch hercov z originalu. Koncept skupinky ludi uzavretych v obchodnom centre pred zombie apokalypsou ostal, ale postavy a nastrahy, ktore musia prekonavat su nastastie ine. Postavy su zaujimave. Niektore sympaticke, ine menej. Najviac sa mi pacili Sarah Polley a Jake Weber. Ving Rhames ma trochu sral jak bol cely cas nevrly ako keby mal nieco zarazene v riti. Hlavné je, ze nie su ciernobiele a niektore si aj prejdu vyvojom, takze z debila sa stane hrdina atd. Najviac sa remake oproti originalu lisi atmosferou, ktora je ovela temnejsia a zombiekovia utekajuci o zivot uz nie su k smiechu, ale pôsobia dost nebezpecne. Takisto gore pôsobi drsne a miestami nechutne. Do tohto obchodaku by som na rozdiel od pohodovej Romerovej verzie nesiel ani na chvilu. Akcia je spickova. Prehladne natocena a s fajnovymi kamerovymi vychytavkami. Vydaril sa aj pesnickovy soundtrack. Absolutne hodnotenie nedam len preto, lebo miestami film straca tempo a trochu nudi a niektore linie ako ta so zombie deckom ma nebavili. Zaujimavy je zaver. Nedockavci, ktori film hned vypnu pri prvych titulkoch si vychutnaju solidny happyend a fajnsmekri, ktori to dopozeraju do uplneho konca si zase uziju trpky finiš. Dvojka evidentne v plane nebola. Ale verim, ze ten roztomily pes to prezil. :-) 9/10. ()

PROROK14

5 hviezd si to nezaslúži. Nič strašidelné tu nebolo. Ale pekne spravení zomcíci, tak to už hej. Dej to malo dobrý a akčné scény nechýbali. Filmov so zombíkmi je veľa a tento je z tých lepších. 70% ()

BoPo

Než prišiel REC, tak to bol zombie film č. 1. Mali ste niekedy v obchodnom centre počas Vianoc pocit, že to nemôžete prežiť vo zdraví? V Úsvite mŕtvych sa pocit premenil na krutú realitu. Tento remake porazil originál na všetkých frontách. ()

ProjectAlice

Už len Resident Evil filmy sú pred týmto skvelým zombie filmom. Presne takto má vyzerať film so zombíkmi. Výborný scenár, réžia a hlavne koniec. Film nenudí, práve naopak. Zaslúžilo by si to pokračovanie. Jasná voľba pre fanúšikov zombie filmov. ()

Tommassi3

"Viděl jste venku peklo a teď se bojíte, že v něm skončíte, co ?! Tak si vlezte do kabinky, odříkejte pět zdrávasů, utřete si prdel a máte to s Bohem srovnaný !!" ()

malylada

Tak tohle je pro mě velké překvápko a neskutečná pecka. Jak mám rád původní trilogii a i tento snímek, tak si troufám tvrdit, že jej převyšuje. Za mě nejlepší zombie horor za posledních 20 let a nepamatuji, co by ho do dne převyšovalo. O proti původnímu se liší dějově hlavně v závěru, ale vůbec není na škodu, že Snyder šel svojí cestou. Akční scény jsou naprosto TOP záležitost a atmosféra výborná. Casting se povedl a snad jen můžu vytknout pomalejší začátek. Romero může závidět......9/10 ()

BrooksW.Here

"I'll kill each and every one of you to stay alive. You hear me?" _____________ S čistým svedomím môžem povedať, že Úsvit mŕtvych z roku 2004 je jedným z najlepších zombie filmov, aké som doteraz videl a s istotou môžem potvrdiť, že prekonal všetky moje očakávania... Na tomto filme by som mohol nájsť naozaj obrovské množstvo vecí, ktoré sa dajú nazvať obdivuhodnými... Ako prvé spomeniem to, že pre Zacka Snydera bol toto filmový debut a je naozaj chvályhodné, ako bravúrne svoju prácu zvládol – naozaj poznám iba veľmi málo režisérov, ktorých prvý film by bol takáto pecka! Ďalej by som rád pochválil aj to, ako boli spracované oživlé mŕtvoly – maskéri odviedli naozaj nadčasovú robotu, ešte aj dnes, po takmer dvadsiatich rokoch pôsobia zombies z tohto filmu naozaj desivo a doslova z nich ide hrôza... No a to, že dokážu behať je už iba čerešničkou na torte 😄... A o žijúcich postavách ani nehovorím – aj napriek tomu, že nie sú úplne všetci hlavní hrdinovia sympatickí, tak každý jeden z nich má v tomto príbehu svoje miesto a nikto nepôsobí tak, že by tu bol iba do počtu (aspoň tak to vidím ja). Ďalej by som poukázal aj na špičkovú atmosféru, ktorá nemala chybu – počiatočný pocit, kedy nikto ani len netuší, čo sa to vlastne deje je skvelo spracovaný ("Are these people alive or dead?"), počas cesty do nákupného centra napätie aspoň na malú chvíľu poľavilo, ale akonáhle sa hlavné postavy dostanú do nákupáku, tak atmosféra a napätie by sa dali doslova krájať – kamera, strih a hudba (Tyler Bates opäť nesklamal 😎) parádne pracujú s našim podvedomím a vďaka tomu som mal v takmer každej scéne pocit, že môže odkiaľkoľvek vyskočiť nejaký nakazený alebo, že sa jednoducho má stať niečo zlé... Okrem toho aj herci predviedli naozaj výborné a realistické výkony a práve vďaka nim si ma niektoré momenty naozaj získali – scéna s "hádaním (a následným strieľaním) filmových hviezd" nemala chybu, ďalej aj s pôrodom "zombie dieťaťa" nám Zack Snyder ukázal, že sa nebojí púšťať do naozaj dychberúcich nápadov, pretože táto scéna ma úplne dostala... Okrem toho sa mi páčil aj originálny nápad s písaním odkazov na cedule... Veľmi stručne to zhrniem, Úsvitu mŕtvych dávam 9,5 obrnených autobusov z 10, verím, že si niekedy pozriem aj originál... _____________ "America always sorts its shit out." ()

Litsarch

Dalo by se říci, že tento film je až kultovní... Svým natočením, skvělým čeným humorem (no, hráli byste na dálku šachy, když pod váma jsou stovky zombie?), dobrým zahráním a v neposlední řadě parádní akcí, se řadí mezi velice dobré zombie horory a horory celkově... Co do vínku přispívá je i fakt, že mne film nenudí ani po několikátém shlédnutí... ()

st.ranger

Jeden z mála remakeů, který podle mě daleko převyšuje originál. Pro je Snyderův úUsvit mrtvých nejlepším zombie filmem moderní kinematografie. Je zde plno nápadů, které zúročí famózní závěr. ()

Dale

Skvelý zombie horor. Správne, horor, žiadny akčný film. Lebo ja od hororu očakávam veľa drsných krvavých scén a tu sa mi ich dostalo požehnane. A konečne tu sú zombíci, ako majú byť. Žiadne mátohy pohybujúce sa rýchlosťou 1m/10s, ktoré by nevystrašili ani 5-ročné dieťa. Síce mohol byť príbeh prepracovanejší, ale to už by som od filmu takéhoto typu chcel asi príliš. A po dlhej dobe konečne výborný koniec (kto to zabalil, keď začali titulky, prišiel oveľa). ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Zack Snyder se vrátí k nemrtvým

Zack Snyder se vrátí k nemrtvým

30.01.2019

Režisér Zack Snyder (Muž z oceli, Watchmen) se po delší pauze vrací k režii. Natočí heistový zombie thriller Army of the Dead pro Netflix. Scénář napsal Joby Harold (Král Artuš: Legenda o meči) a… (více)

Batman vs. Superman v eRkové verzi

Batman vs. Superman v eRkové verzi

24.02.2016

Zack Snyder a... sovy?!

Zack Snyder a... sovy?!

17.04.2008

Někoho by mohlo napadnout, že dnešní titulek je narážkou na Atény a že se tvůrce 300: Bitvy u Thermopyl vydá ze Sparty do druhého největšího starořeckého města v jakémsi podivném pokračování svého… (více)