Rudá planeta

V blízké budoucnosti Země umírá. Jedinou nedělí lidstva by mohlo být osídlení Marsu. Na rudou planetu se tedy vydává expedice amerických astronautů. V okamžiku, kdy dojde k vážnému poškození techniky, závisí přežití posádky na povrchu nehostinné planety na vzájemné pomoci a důvěře. V cizím a nepřátelském prostředí, kdy se hroutí původní předpoklady mise a kdy začíná působit děsivé tajemství planety... (Warner Bros. CZ)

potok.009

Sci-fiction s velkým "S", respektive jako pohádka - dobrý. Pro člověka s IQ v mezích normálu "bejkárna na entou". Vsadím se ale, že autor knihy Marťan Andy Weir shlédnul daný snímek nesčetněkrát. ()

padina

Jako technokratická sci-fi to moc znalostí z vědy a techniky nepobralo, ale na to už je našinec z hollywoodských filmů zvyklý. Příběh spíš taková pěší kosmická road movie. Postupná eliminace astronautů poněkud otravná a jednu smrt si mohli klidně ušetřit - SPOILER - dva by se vešli. Ale vizuál velice zdařilý a AIMEE krásně naštvaná (pochopitelné). Jako průměrné béčko koukatelné. A brouci mohli klidně nastartovat druhý díl, kdyby....... ()

Martin-87

Průměrné sci-fi, jen mi nejde do hlavy jedna věc. Vozítko z roku 1997 mělo v sobě modem pracující na 50 let nepoužívané frekvenci ve filmu situovaném do roku 2025 ? Takže ji vyslali když už se frekvence nepoužívala, nebo je to prostě cestování časem ? ()

Jirkacek

Snímek Rudá planeta z roku 2000 jsem viděl pár let po jeho natočení na některé české televizní stanici a moc jsem si toho z něj nepamatoval. Snad jen, že mne moc nebavil, jelikož jsem od něj očekával více akcí a možná i napětí či dokonalejší vizualizaci. V rámci správného ohodnocení filmu a zasvěceného komentáře jsem se po dlouhých letech rozhodl na Rudou planetu podívat ještě jednou. Tentokrát jsem se více soustředil na samotný děj a případné poselství lidstvu, který by režisér Antony Hoffman ve svém debutu snad tímto filmovým počinem chtěl sdělit. Ve filmu šlo totiž o to, že naše planeta byla již natolik znečištěna, že se lidstvo snažilo učinit Mars obyvatelným. Proto nechalo na rudé planetě vysadit speciální řasy, které měly vytvořit atmosféru a tím i příznivé podmínky pro trvalé obydlení Marsu. Jenže po počátečním úspěchu najednou řasy zmizely a začala klesat i hladina kyslíku na zatím neobydlené planetě. Proto v roce 2025 odstartovala k rudé planetě vesmírná loď Mars 1 se šestičlennou posádkou, které velela první pilotka Kate Bowmanová v podání Carrie-Anne Mossové. Tato herečka mi nebyla nikdy moc sympatická, ale pochopitelně jsem jí držel palce, aby lidstvu dokázala pomoci. S tím ji měl helfnout robotický univerzální průzkumník Amee, který mi připomínal svými pohyby a vzezřením kombinaci psa se surikatou v ocelovém podání. Druhým pilotem byl poručík Ted Santen alias Benjamin Bratt, údržbářem lodi inženýr Robby Gallagher, jehož si střihl slavný Val Kilmer, hlavní hvězda filmu. Další posádku tvořili bioinženýři Quinn Burchenal aneb Tom Sizemore a Chip Pettengill alias Mentalista Simon Baker, expert na umělý růst rostlin a ještě Terence Stamp jako dr. Bud Chantilas, nejstarší člen týmu. V úvodu filmu jsem musel přežít letovou fázi, kdy posádka tlachala o ničem a teprve těsně před přistáním na Marsu se začalo něco dít. Vesmírná loď byla totiž vystavena masivnímu solárnímu záření, které ji hodně poškodilo, takže se většina posádky zachránila zběsilým únikem v záchranném modulu a přistáli neplánovaně na jiném místě, než měli v úmyslu, přičemž balík a Amee a vědeckým balíčkem museli odhodit pryč. Na palubě lodi zůstala pouze Bowmanová, aby se ji pokusila opravit. No a hned začala vybíjená členů týmu - nejstarší člen týmu Chantilas byl těžce zraněn a tak se nemohl vydat na pochod na starou lidskou základnu a později zde zemřel na udušení. Ostatní čtyři muži měli misi dokončit a odešli na základnu, kterou však po několikakilometrovém pochodu našli zcela zničenou. Bohužel byly zničeny i řasy a zásoby kyslíku, takže muže čekala smrt zadušením. Santen s Pettengillem se od ostatních trochu vzdálili a při rozhovoru se tak pohádali, že se dali do rvačky, kterou vyhrál mentalista Pettengill, jenž Santena shodil do propasti. Pak se vrátil k ostatním, kde čekali na jistou smrt, přičemž Pettengill oznámil, že Santen spáchal sebevraždu. Jako první se začal dusit Gallagher, který si v agónii strhl skafandr a najednou zjistil, že může volně dýchat. Zatím tedy byla trojice zachráněna a také Bowmanové se podaříilo opravit loď, takže to vypadalo v té chvíli o mnoho lépe. Jenže se nemohla se svou posádku vysílačkou ani detektory spojit a byla přesvědčena, že jsou všichni mrtví. Vesmírné středisko v Houstonu jí nařídilo, aby se přichystala k odletu na Zem a navíc se vzpamatoval i robot Amee, jenž se ale pádem poškodil natolik, že se přepnul do vojenského módu a chtěl všechny lidi zabít jako své nepřátele. Naštěstí se trojici podařilo najít starou radiovou vysílačku a zprovoznit ji, takže se spojili s Houstonem na padesát let nepoužívané frekvenci. Houston poté sdělí Kate, že jsou muži naživu, a ona se rozhodne je zachránit tím, že se měli vydat ke 100 kilometrů vzdálené ruské nákladní lodi, kterou měli odletět na orbitu Marsu, kde je měla Bowmanová vyzvednout. Jenže nebylo jisté, jestli je po cestě nezabije Amee, chladné noci na Marsu či velké bouře. A pokud by všichni k ruské lodi došli, dovnitř by se vlezli jen dva ! Navíc byla nezodpovězena ještě jedna důležitá otázka - kam zmizely řasy, které vyráběly kyslík a jak to že lidé na povrchu mohli dýchat bez skafandrů ? Byl jsem tedy zvědav jak to všechno dopadne a s napětí jsem zbytek filmu sledoval až do konce. A když po 106 minutách vše skončilo, uvědomil jsem si, že to vlastně nebyl až tak špatný film a jako milovníkovi Sci-Fi se mi v určitých ohledech i líbil. Moc jsem tak nechápal nízké hodnocení Rudé planety zde na ČSFD, ale už jsem měl na několik filmů odlišný názor než většina, tak to nebylo až tak velké překvapení. Pravda, mohlo to být celé více akční, prokreslenější a hezčí, ale v celkovém kontextu to nebyl určitě žádný propadák, spíše bych to viděl jako čistý průměr. Suma sumárum, Rudá planeta ode mne získala tři rudé hvězdy ***. () (méně) (více)

Ramana

Nejvíc to zpomalují ty únavné hlubokomyslné dialogy, jinak by to mělo celkem spád. Atmosféra dobrá, triky dobré, děj standardní (až na to zneškodnění Amee - to je trochu přehnané). Bez těch dialogů by to bylo na 3*. ()

MrAldridge

Nejlepší byl promyšlený přistávací systém v podobě nafouknutých balónů okolo modulu. NASA má opravdu ty nejlepší inženýry světa. To byl teda majstrštyk. ()

TylerD.

Plus za nepanikařící přístup k vyrovnávání se s problémy. Ve většině scifi, když se stane fatální porucha nebo se někde někdo musí nechat zemřít, dočkáme se v prvním případě hysterčení a dementních komentářů, v druhém případě nesmyslných citových postojů typu "já ho tu nenechám". Což je samozřejmě naprostý nesmysl u draze vycvičené posádky. Zde se posádka chovala reálně, cože je velmi osvěžující a na rok 2000 překvapivé. Také SPOILER !! až na šťastný konec se ne vše vždy povedlo, což taky působí reálněji KONEC !! Jinak ale film nic světoborného nepřináší, jen neurazí.  Jo a překvapilo mě, že na ČSFD je to jediný film režiséra. Finančně se asi moc nevydařil, tak chápu, že poslední ale jinak good job na první film. ()

Saxicola

Ryzí guilty pleasure. Naivní hovadina, která je tak roztomile pitomoučká, že jí to ani nemůžete vyčítat. Tohle se neomrzí. ()

Vampiroza

Můj oblíbený film. Jeden z mnoha. Je to nenáročné a jednoduché a dá se na to kouknout vždycky znovu. Pořád je to lepší než příšerný Marťan s Dejmondem ()

Dalajlada

Moc jsem se těšil a nakonec to bylo tak nějak průměrné až podprůměrné. Trochu to vylepšila sprcha, ale ne moc. Je tu prostě moc nesmyslů, které se nedají pominout. Fyzici, astrofyzici a jiní ici pláčí dodnes. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore