Zemětřesení

Obyvatelé Los Angeles se probouzí do dalšího slunečného dne a netuší, že se blíží katastrofa, která navždy změní jejich životy. Stuart Graff pracuje jako stavař ve společnosti svého tchána a právě se chystá do práce, zatímco jeho žárlivá manželka Remy předstírá předávkování prášky. Jeho manželství není příliš šťastné, Remy žárlí na Denise Marshallovou, ženu Stuartova tragicky zesnulého kamaráda. Před odchodem Stuart pocítí záchvěv signalizující blížící se zemětřesení. Jeden ze zaměstnanců kalifornského seismologického ústavu předpovídá, že během 48 hodin dojde v Los Angeles k velmi silnému zemětřesení. Představitelé města nechtějí šířit paniku, a tak raději o celém problému pomlčí. Následky ničivého zemětřesení pak brzy pocítí všichni obyvatelé a jejich předchozí problémy se v tu chvíli změní v bezvýznamné maličkosti. Z okázalých hrdinů se tak stávají zbabělci, z obyčejných lidí hrdinové, kteří neváhají nasadit vlastní život pro záchranu jiných. (TV Nova)

Mrkvič

Sice 45 let starý snímek, ale na speciální efekty se dívá líp než na deset let staré počítačové triky. Jinak jde ale o tuctový katastrofický film, kde se objevují i hodně mizerní herci. Nejhorší ze všeho byl "teplý" a pošahaný voják. No a ten konec nekonec? Takové šup a je to. Asi příprava pro druhý díl, který se nakonec nikdy nerealizoval. ()

majxik

No nejdříve jsem tomu chtěl dát jednu hvězdičku za snahu, ale pak jsem si uvědomil že tento film je přeci jen z roku 1974 a tak se nemohu divit že efekty jsou hrozné. V té době to asi jinak neělo, trošku mě ale zklamalo že příběh pokulhával dosti, a herecké výkony taky byli takové strojené a přehnané. Takže nakonec 2 hvězdičky. ()

lennyd

Los Angeles a jeho blízké okolí je postiženo katastrofálním zemětřesením, které zničí stovky budov, domů a vážně naruší blízkou přehradu. Životy důležitých i nedůležitých obyvatel města jsou katastrofou totálně změněny... Pamatuji si, že jsem tento film viděl před mnoha a mnoha lety, asi v podobné době jako Skleněné peklo. A zatímco Skleněné peklo ve mne silný zážitek zachovává i při shlédnutí po mnoha letech, u Zemětřesení jsem se větší část filmu upřímně nudil. Narozdíl od Skleněného pekla se zde vyskytuje strašná spousta postav, které jsou ale zcela obyčejné, a k žádné z nich jsem si ani za ty dvě hodiny neutvořil vztah. Na druhé straně musím pochválit vizuální efekty, které jsou na svoji dobu více než skvělé (a patrně stály kapku víc peněz, než jeden hořící panelák). Bohužel to nic nemění na tom, že mne film moc nebavil, a znovu už si jej asi pouštět nebudu... ()

noriaki

Když se mluví o katastrofických filmech 70. let tak se zmiňuje Dobrodružství Poseidonu, Skleněné peklo a Letiště. Na Zemětřesení si vzpomene málokdo. Je pravda že kvalitou za svatou trojicí trochu zaostává, ale ve všech důležitých kategoriích se drží minimálně na dohled. Charlton Heston mluví sám za sebe, Ava Gardner a Geneieve Bujold také nejsou úplně bez talentu, a režie se chopil velmi zkušený Mark Robson. Výsledkem je slušně odsýpající a na svou dobu působivý velkofilm s předem jasnou zápletkou. Své slavnější a lepší konkurenty paradoxně předčil v postavách. Dokonce by mi nevadilo kdyby se litosférické desky pro jednou uklidnily, protože by mi stačilo obyčejné vztahové drama. ()

JohnSmith

Katastrofické filmy mám rád, ale Zemětřesení je velké zklamání. dlouho se nic neděje, pak se konečně začne něco dít a pak je konec a to všechno je proloženo milionem tlachání. Škoda. Jediný, kdo mě opětovně zůstal v paměti je George Kennedy. ()

mandlova

Intro, pár záchvěvů jako předzvěst. Pak se to třese snad čtvrt hodiny, všechno padá, všichni padají, pak se navzájem zachraňují. Komplikace zápletky - třes no.2 a dokonání zkázy, zbytek filmu se už zachraňuje zbytek přeživších v totálních ruinách města. Osobně mám radši Skleněné peklo nebo Dobrodružství Poseidonu, prostě hutná katastrofa na malém prostoru. Přesto to není až tak špatný film. ()

Braddy

Na svou dobu výborné efekty (porovnej s o dost mladším filmem "Zemětřesení v New Yorku"), herecké výkony sice slabší,ale pořád je to dobrý katastrofický film ze 70. let a nesouhlasil bych s tím, že brzo upadne v zapomnění. Už kvůli těm efektům ne. ()

klúčik

V sedemdesiatych rokoch bola obrovská vlna katastrofických filmov. Toto je jeden z nich. Nedosahuje kvalitu Skleneného pekla , ale tiež patrí do tej lepšej vlny týchto filmov. Herecké obsadenie je výborné , môžeme si pripomenúť hviezdu E.Gardner. Dnes bohužial už sú roky , keď si týchto hercov už len pripomíname. Ja si tento film cením na 65%. ()

Zagros

"Klasický" katastrofický film sedmdesátých let, digitální efekty neexistovaly a tak si tvůrci museli vypomáhat jinak. Jejich speciální efekty mohou dnes působit na někoho úsměvně, ale na mě fungují a popravdě je to dobré osvěžení po tom digitálním balastu všude kolem. Další plusy jsou výtečně budovaná atmosféra, výborné obsazení a dobré charaktery postav, ke kterým cítíte emoce a máte chuť jim držet palce. Lepší tři hvězdy a kam se hrabe například třicet let mladší Den poté. ()

Han22

Zemětřesení, jedna z těch katastrofických klasik 70. let, která ač tenhle žánr moc nemusím se mi vždycky celkem líbila. A mimochodem druhý katastrofický film po Letiště 1975 ze stejného roku, kde jsou za hrdiny Heston a Kennedy. Jak to dopadlo po letech? Celkem sympatické postavy, jeden nezapomenutelný psychouš s M-16, parádní survival scény (slaňování se židlí nebo záchrana tunelu s elektrickými dráty a vodou). Režisér se s tím nepáře a tak po jednom brutálním otřesu který zničí skoro celé město přihodí ještě druhý a ve finále do toho práskne ruplou přehradu. Ač to místy sviští papundeklem a modýlky, některé scény jsou natočené opravdu neskutečně a postapo záběry L.A. mají opravdu grády. Oskar za efekty naprosto zasloužený a mohlo by to být i na 5*. Bohužel film má dvě hodiny a než to vypukne, tak je tu 50 minut seznamování s postavami... policajt co nesnáší svou službu, motorkář s kámošem a ségrou co chtějí do L.A., technici, politici a Heston který si vybírá mezi semetrikou manželkou (Gardner) a mladou milenkou (Bujold). SPOILER: A konec je opravdu na nasrání, kdy při finální záchranné akci zařvou skoro všichni včetně hrdiny a jeho ženy. KONEC SPOILERu. Jinak solidní 4* podívaná, která fanoušky žánru nezklame. PS: Matthau ten štěk ožraly vzal proč? :) ()

DocBrown

Tenhle katafilm 70. let je jeden z mych nejoblibenejsich, ta atmosfera zniceneho mesta je vykreslena skvele. Kam se hrabou pocitacove modely na ty poctive, realne. ()

wosho

Trikově je to na svou dobu velice podařené. Dějově to ničím nevičnívá z katastrofického průměru. S porovnáním třeba přibližně stejně starým Skleněným peklem však Zemětřesení prohrává KO. ()

spiritus

Klasický film katastrofické vlny 70. let i když kapku slabší, než např. Skleněné peklo, či Dobrodružství Poseidonu. Přesto si pamatuju, jak mě jako malého ten film úplně dostal a i po letech má celkem solidní úroveň. ()

aLPaC

Tvůrci se snažili svést na vlně úspěchu katastrofických filmů z počátku 70. let - Dobrodružství Poseidonu a Skleněného pekla. Finančně se jim to sice povedlo, nicméně jinak je to čistý průměr, který zaujme hlavně hereckými jmény, méně již příběhem i samotným zemětřesením. ()

Tunri

Joo miluju tyhle starý dobrý katastrofický filmy. Skleněné peklo, Zemětřesení, Dobrodružství Poseidon, Přejezd Cassandra,... Je to film mého dětství. A víte, co mi chybí na dnešních filmech? Ty úchvatné načesané DÁMY (nikoli holky) s diamanty, které přes svoji počáteční hysterickou a možná i cynickou masku, běhají v troskách ušpiněné, zraněné a pomáhají ostatním. Na tehdejší herečky ty dnešní nesahají ani ke kolenům (vynechám-li některé výjimky, pořád to beru z hlediska katastrofických filmů). Za mě čtyři hvězdičky. ()

lukano

5 hvězdiček za velmi reálné scénky zemětřesení. I dnešní režiséři s dnešní technikou by se mohli učit. ()

bolan

Katastrofické filmy mám moc ráda, byť ty opravdu dobré spočítá i dítko, co se ještě nenaučilo do deseti. Zemětřesení je průměrná dobová klasika žánru s pár naivními momenty (co měla znamenat ta krev na tý obrazovce ha ha :-), ale kdo má americký sedmdesátky rád, bude ho to bavit. ()

MickeyStuma

Klasika svého žánru nijak se nevymaňující od podobných své doby vzniku. Tentokrát se tvůrci zaměřili na zemětřesení, které dějově postihlo Los Angeles v Kalifornii. A tak jako obvykle se nejdříve seznámíme s určitými postavami, jejich úspěchy a trable jak v soukromém životě, tak v jejich zaměstnání. Ano, na sedmdesátá léta v rámci vyprávění očekávané pomalejší tempo místy až s důrazem na melodramatičnost. V určitých situacích jsou určité postavy hodné k zaujetí po humorné stránce, viz. nevědomí opilec v podání Waltera Matthauha, a určité působí spíše domnělým chodícím klišé. Dohromady to ale všechno funguje a vytváří opravdovou sedmdesátkovou atmosféru. Přírodní událost všechny zasáhne až v padesáté minutě počáteční stopáže a je skutečně na co se dívat. A podívaní trvá kolem deseti minut. Po technické stránce jsou speciální efekty vypracovány pečlivě s důrazem na reálnost. A jak bývalo zvykem, i zde se vyskytuje plejáda tehdejších slavných herců. Snímek alespoň u nás zase až tak známý není a je to škoda. Žánrově se vůbec v ničem neztrácí. ()