Purpurové řeky

• Francie Les Rivières pourpres (více)

Kubi21

Podařený trillher hodně odkazující k "Sedm" a francouzské drsné škole. Nádherná výprava, skvělá kamera a charizmatická ústřední dvojice. Jen těch několik klišé a rozuzlení, z kterého by páter Knox neměl radost. ()

B.Jay

Po přečtení knižní předlohy snižuju na 4. Ale stále jeden z nejlepších žánrových filmů. Kam se hrabe Da Vinci code ()

Cikinko

Veľa násilia ? Tajomnosti ? To všetko obsahuje film , pri ktorom divák stráca pojem o čase a hltá herecké výkony Jean-a Reno-a. Film možno nezapôsobí na bežného diváka , ale napriektomu si získa vačšinu srdc vďaka mysterioznosti a adrenalínu pri hľadaní vraha.enjoy. ()

N3O

Důkaz toho, že i frantíci umí přitlačit na thrillerovou strunu. Hutná atmosféra s Renem? Nikdy nepohrdnu. ()

anyonecek

Váhám pořád mezi 4 nebo 5 hvězdičkami a jsem přesně na rozmezí, protože hodnotím na 90%. Správná honička vraha, od začátku až do konce jsem byl zatažen do děje. Krásná atmosféra, pěkné hory a zápletka se velice povedla.Trošku mi to všechno podkopal ten konec, kterej mi moc nesedl, ale jinak super. ()

curfew77

Šarmantní a atmosférické, pravda s trochu (no, spíš trochu víc) přepálenou zápletkou a pointou. Pokud si ale odmyslíte tohle a famózní herecké duo Reno/Cassel, neexistuje jediný důvod, proč by něco takového nemohl někdo natočit u nás - a přesto se to pořád ještě nikomu nepovedlo. I proto 80 %. ()

helrohir

Celkom podarený film, ktorého najsilnejšou devízou je jednoznačne hutná atmosféra a celkový pocit napätia a mysterióznosti. Hlavné herecké hviezdy sú to najlepšie, čo súčasná generácia francúzskych hercov ponúka, ale filmu na kvalite podstatne uberá divne vypointovaný záver. Ale v rámci žánru ide rozhodne o nadpriemer. 70%. ()

subic

Jedinečný film s jedinečně mrazivým prostředím, skvělým obsazením, podmanivou hudbou, žádnou reprízu v televizi si nenechám ujít. Rozhodně francouzská špička a v podstatě je to kandidát na 5 hvězd. A je to tu, ten film krásně dozrál, má 20 let a já mu dávám těch 5 frček. Jean Reno tu měl 51 let a je to frajer všech frajerů, o tom žádná. 9/10 ()

Guran

Francouzská pecka! Bravo, Frantíci! Film je dokonalý. Scénář naprosto fascinující. Hercům fandíte, já dokonce i Vincentu Casselovi, kterého moc nemusím. Veliká pochvala. Měl jsem za to, že Francouzi umí točit jenom komedie, ale tenhle kriminální thriller mě přesvědčil o tom, že po Američanech jsou Francouzi druzí Hollywooďané. ()

adamix

Na francúzov fakt vynikajúci triler s dávkou desivej atmosféry. Dej je celkom dobrý, Reno a Cassel ujdú, no jedine záver je trochu divný. Ale to ako veľkú chybu neberiem. Dávam 90%. ()

Rachi

Tak jsem si po dlouhé době tento snímek pustila. Ovšem ve velmi pozdních nočních hodinách. A musím říct, že to má temnější atmosféru, než leckterý horor. Tuhle hutnou atmosféru dokonale provází hudba od Bruno Coulaise. Velice mě oslovil J.Reno v hlavní roli komisaře ,vážně mu to sedlo . Purpurové řeky mohu jen doporučit 4/5 ()

Ukrizku

Jedna hvězda dolů za to, že policista Max Kerkerian jde sám do hrobky provádět exhumaci. A pak si kladu otázku, jak to bylo s tou jeptiškou v temnotě? A závěr byl tak mechanický, že mi zkazil výborný dojem celého thrilleru. ()

JosefTomas

Hned v úvodu vás dokonale zaskočí až netypicky drsnější styl, kdy vidíte znetvořené tělo prolezlé červy a vy si jenom říkáte, jestli jste pustili správný film. Pak se na scéně ukáže Reno a hraje (nebo se spíš tváří) drsně a málo mluví. Naproti tomu Vincent Cassel se tváří drsně, ale držka mu jede na plné obrátky. Nádherné protipóly, díky kterým se film nádherně rozpojuje na dvě dějové linie, aby na konci splynul opět do jedné a všechno dostalo řád. Purpurové řeky nejsou geniální kriminálkou, plán vraha není zase tak komplikovaný a promyšlený, jak může ze začátku zdát, ale výsledek je natolik skvělý, že to filmu odpustíte, stejně jako finále, které trochu kolísá, a vy najednou kývnete, že jste to nečekali, ale vodítku k tomu nedostanete žádné. I přes mírná klopýtnutí je film hravý, má spád, skvělé ústřední herce a famózní atmosféru, což je poměrně slušné vyhodnocení. ()

ostravak30

Purpurové řeky vycházejí z toho, co Francii dělá přinejmenším tajemnou. Máme tu kláštery a ponurá historie. Z toho vycházejí tvůrci, když doslova chtějí udělat Francii zajímavou. Ostatně Purpurové řeky jsou prakticky první svého druhu, protože do té doby tajemno klášterů reprezentoval jen film Jméno růže. Faktem je, že zde je tohle téma přeci jen trochu na vedlejší koleji. I tak ale Jean Reno a Vincent Cassel k sobě jdou a film udržuje diváka v permanentním napětí. Bohužel je stopáž trochu přetažená a já bych klidně dal pátou hvězdu, kdyby tempo vydrželo snímku i v poslední dvacetiminutovce, kdy přeci jen to zajímavé mírně opadá. I tak jsou ale Purpurové řeky výjimečné, protože následně něco odstartovaly hlavně ve francouzské filmografii. ()

Vojta00

Byl jednou takový zimní večer a film dávali v TV. Měl jsem čas, tak jsem si řekl, proč ne, stejně si už děj nepamatuji, můžu se podívat. A během filmu jsem s překvapením zjistil, že jsem Purpurové řeky, toto dílo, který zná snad každý, ještě nikdy neviděl. K dotváření chmurné atmosféry skvěle zapadá hudba, která by dodala na děsivosti asi i Kačeřím příběhům. A k tomu hory, led, samota a tajemná univerzita. I já, stejně jako většina z diváků, si při krimi vytvářím svůj odhad, kdo a proč je pachatelem. A byl jsem moc rád, že jsem to netrefil a mohl jsem být na konci překvapený. ()

maoc

Ne. Ne. Prostě ne. Knihu se do filmu převést uspokojivě nepodařilo. Není to sice zase taková škoda, nejde o žádné zásadní dílo světové beletrie, ale co se krimithrillerů týká, tak se těší renomé i oblibě. Už volba bílého detektiva (Cassel) místo alžírského skoro napraveného enfant terrible byla podivná. Pravda, dnes by byl černý nejspíše i Niemans, ale proč měnit něco, co v knize fungovalo a přinášelo to pnutí? Dále se snad ani nemohlo podařit převést na plátno složitost případů, nuance při jeho odkrývání a až nesmyslný drive a vypětí obou detektivů při pátrání (několik dní téměř nespali a nejedli, havárie, sex - ten kdo ví proč ve filmu chybí - a spoustu cestování sem a tam po Gernonu a okolí). Ale snažili se, kluci šikovní francouzští, to ano. Jenže na tohle prostě neměli. Pořád z toho ale mohl být slušný thriller. Gore a übermensch tomu pomáhají. Jenže pak přišel závěr a ve mně se zlomily sympatie, které si film dokázal získat. Kniha měla závěr blbý, ale film ji IMHO trumfnul. Prostě křeč. Takže je to, vážení, jen za 3 oční bulvy. Sorry jako. ()