Slunce vychládá, na Zemi vládne krutá zima a lidé se snaží zachránit. Před sedmi lety byla ke Slunci vypuštěna první kosmická loď Ikaros I, která se měla pokusit Slunce opět rozžhavit, mise ale ztroskotala. Nyní tedy letí k dříve zářivé hvězdě druhý Ikaros s osmičlennou posádkou a hvězdnou bombou, jejíž vypuštění má Slunce znovu zažehnout... Fyzik Capa se ještě předtím, než se loď ocitne v mrtvé zóně, loučí se svou rodinou na Zemi a slibuje, že posádka udělá pro záchranu života na Zemi všechno. Členové posádky během letu přemýšlejí, co zničilo Ikaros I. Pak náhle loď zachytí signál z vesmíru: patří právě zmizelé kosmické lodi. Ikaros II může buď proletět kolem, nebo změnit kurz a stále ještě existující loď navštívit, aby případně získal druhou hvězdnou bombu, která by zvýšila šance na úspěch. Capa, kterého kapitán Kaneda pověří rozhodnutím, nakonec přikáže změnit kurz. Další člen posádky Trey ale není dost pozorný a zapomene přednastavit štíty. Ty se porouchají a způsobí nehodu, která se naštěstí obejde bez ztrát na životech. Štíty je ale třeba opravit zvenčí. Do prostoru vychází kapitán Kaneda a Capa. Vzniknou problémy a kapitán posílá Capu dovnitř. Sám štíty opraví, ale zahyne při tom... Brzy se ale objeví další problém: začne hořet kyslíková zahrada, která je nakonec zničena výbuchem, aby se požár nerozšířil. Ukazuje se, že pro sedm lidí není na lodi pro cestu ke Slunci a zpět dost kyslíku, tři lidé jsou „navíc“... Mezitím se loď přiblíží k Ikaru I a čtyři mužští členové posádky ho prohledávají. Brzy pochopí, že loď její posádka zničila úmyslně – byla to sabotáž. Posádka se rozhodla zadanou misi nesplnit. Navíc se ukáže, že chybí palubní počítač. Nebude tedy možno použít její náklad... Mezitím se Ikaros II od Ikara I oddělí a obě ženy, které zůstaly na palubě druhé lodi – Cassie a Corazonová – se pokoušejí dostat kolegy rychle zpět. Muži mají ale jen jeden skafandr, který dostane Capa. Psychiatr doktor Searle se obětuje, aby se zbývající tři mohli vrátit na palubu. Někdo totiž zničil poklop, který on musí otevřít ručně... (TV Prima)

Gimp

Sunshine osciluje někde na hranici mezi geniálním snímkem a hroznou píčovinou. Rozhodně se nejedná o Vesmírnou odysseu nového tisíciletí ačkoliv drobná oldschoolovost interiérů a kostýmů by tomu mohla napovídat (film není ukotven v konkrétním čase ale opera v Sydney napovídá, že sluníčko nám vyhasne dřív než se nadějeme). Na nějakou tu poetiku a rozvláčné scény můžete rovnou zapomenout - po první trochu klidné třetince (můj hrubý odhad) začne neskutečně kulervoucí jízda plná všemožných zvratů a nervůdrásájících scén. Na vysvětlování, stejně tak jako na rozjímání nebo na přemýšlení o metafyzických otázkách není čas - následuje další a další zvrat až do závěrečné, vizuální, režisérské onanie (která navíc následuje po scéně, o které jsem si trochu naivně myslel, že už je koncem filmu, protože ve filmu se doopravdy moc nevysvětluje - odvážný krok řekli by jedni;-) ale spíš vás Boyle nenchá přemýšlet abyste nenašli moc děr ve vyumělkovaném scénáři). Nejlepší postava: pragmatik Mace a hned po něm magor Trey. ()

Ampi

Pěkné sci-fi a moc dobře udělané. Dobrá kombinace různých prvků. Zajimavé je, že skoro nikdo až na drobnou vyjímku nepostavil svůj život nad úkolem mise. Velmi silná hudba. ()

kinej

Slušných sci-fi se točí méně než šafránu, takže beru Sunshine jako úžasné zjevení uprostřed moře braku. Už samotný námět beru za úžasný. K tomu přidám, jak dobře ho zvládl režisér, jak skvěle je film obsazen a jaká krsáná hudba k filmu zní a je tu jasných 5 hvězdiček. Opravdu si vážím vskutku experimentálního přístupu, jež si režisér zvolil...rozostřené kamery, bleskové prostřihy, to vše film vyzdvihuje nad běžný standard. ()

cheyene

Inu, zajímavá sci-fi....všichni víme, že jednou se to stane, ale nikdo neví, zda vymyslíme alespoň takovýto pokus o záchranu lidstva. Budou lidé vůbec ještě žít? Otázek na uvažování už ale bylo dost...Sunshine mě svým vizuálním zpracováním velmi zaujal, hudbou také a herecké výkony jsou zvláštní kapitolou - psanou doslova slunečně zlatým písmem. Jinými slovy dosahují perfektní kvality. Užuž jsem chtěl dávat plné hodnocení, ale dramatizace děje, jež nastává po opuštění Icara 1, obzvláště pak v čase 1h10min - 1h20min, mi dojem jinak parádní podívané zkazil. Vím, že kdyby jí nebylo, mohl by snímek působit jednotvárně, jednoduše a snad i nudně, ale kladu si otázku, zda bych raději přímočarost neuvítal...Myslím, že ano. Celkově vzato, Sunshine je příjemná podívaná...možná bych také uvítal jiný konec, který by diváka více podnítil k přemyšlení, zda vůbec budeme někdy schopni zabránit nevyhnutelnému? Opět jsem u otázek a tím i na začátku svého komentáře, tudíž STOP! :) Něco k chybám? Nu, konkrétně jsem si žádné nevšiml, ale troufám si tvrdit, že těch matematicko-fyzikálně-biologicko-chemických, tu pár bylo. Nejsem ale zběhlý v těchto vědách, tudíž zůstanu jen u svého laického, subjektivního a již napsaného obecného pohledu. ()

Hrabka

Zajímavý námět - to bez diskuze, možná jsem trochu postrádal nějaké bližší info o celé té výpravě a taky trochu větší přiblížení postav. Nicméně to po většinu času je celkem solidní scifárna, kterou jsem si ovšem nijak extra neužíval právě kvůli výše zmíněným nedostatkům. Každopádně závěrečná cca půlhodinka se mi vůbec nelíbila, ten nečekaný zvrat, který to měl jakoby nakopnout, tak na mě působil divně, navíc to bylo tak chaoticky natočený - prostě mě to ani trochu nedostalo. Trochu mi to připomínalo Horizont události, ale tam byla ta atmosféra hustá jako prase, tady to byl jen slabej odvárek. Ačkoli mám Boylea rád, tak tohle se mu nijak zvlášť nepovedlo. 60% ()

Jamal

Velice příjemné překvapení i když na nervy trochu psycho. Asi jsem na to měl jít do kina s lepší skupinou, ti moji stále remcali. Bohužel ne každého to chytlo, mě však ano, tím, že to bylo takové big brotherovské sci-fi, kde se společně s hrdiny ponoříme do vesmírné lodi ( myslím že Icarus II ) a prožíváme tam s nima veškeré jejich deprese, problémy a rozhodnutí, které mají vliv na dosavadní a budoucí "hladký" průběh letu. Myslím si, že kapitán Icarusu I je mnohem strašidelnější než kdejaký ufon schovávající se v pralese Icaruse I. A Cilian Murphy se předvedl na jedničku. ()

paascha

Tak tohle by mě bavilo tak v patnácti. Od pana Boylea jsem čekal mnohem lepší věc a prostoduchá uhekaná honička s občasným výkřikem mě nějak nedostala. Myšlenka blbá, provedení průměrné, výkony hrozné, slabota. Časy Trainspottingu a Mělkého hrobu jsou nenávratně pryč a danny dělá vše pro to, aby se na ně zapomnělo. Hledat v tomto béčku nějaké obsahy či poselství je známkou bezbřehého fandovství, které odpouští vše - já a Lars:-)) - nebo duševní poruchy ()

juta

Komentář obsahuje SPOILER. Začátek byl opravdu fascinující, nádherné slunce, loď, hudba. Prostě nádhera. Do scénáře bych přidal vsuvku, kde by například řekli "Tak už jsme u Ikara 1, prozkoumáme ho." Chvíli jsem totiž nevěděl co se děje, až po chvilce mi došlo, že už jsou právě u Ikara 1 a chystají se na něj vstoupit. Nepochopitelné také bylo, proč při problikávání světla baterek do kamery pouští fotky posádky. Tohle byl největší průšvih. Souboj s přeživším z Ikara 1 byl nesmyslně rozmazáván. A ještě na konci bych to povídání trochu rozvedl. Tam se hodilo trochu o tom pohovořit. Škoda těchto rušivých elementů, jinak to mohl být dokonalý film. Hodnocení je přísné. Určitě se na to podívám ještě jednou a v jinou dobu a třeba změním názor. V šest ráno se na filmy moc koukat nedá. ()

LiVentura

Efekty skvělé, ale "zmutovaný kapitán" předchozí výpravy poblázněný Bohem a ten dej a konec..? Uff.. Tady někdo hodně přestřelil. ()

Fiftis

Sunshine nie je vôbec zlý film, no dopláca na malé chybičky krásy, ktoré sa neustále opakujú a na záver filmu vám niektoré časti a scény budú pripadať ako nejaká vtipná groteska na to, čo sa za pár rokov môže udiať a určite by sa to nemuselo skončiť takým happyendom. Sunshine nemá úlohu v tom pobaviť alebo zaujať, má skôr svoje koncepčné a dejové zámery namierené na ľudskú psychiku a zamyslenie sa nad danou problematikou a ak vás preto zaujíma slnečná žiara a podobné „teplé“ záležitosti, film je pre vás ako stvorení a vrelo ho odporúčam... ()

ajuska

Velice slušná sci-fi s několika pořádně vypjatými scénami a v působivém audiovizuálním kabátě. Konec byl ale nějak zmatečný, nepřehledný a možná až trochu přehnaný. ()

Shakers

Vesmírne výpravy môžem. Danny Boyle dokáže ponúknuť a zaujať slušným príbehom, hercami, atmosférou, napätím a taktiež audio -vizuálnou stránkou, ale chcelo by to ešte dopilovať a pridať nejaké vlastné nápady a nie len kopírovať už videné (napr. Horizont udalostí). Taktiež o postavách by sme sa mohli dozvedieť niečo viac. Toto sci-fi mi síce sadlo, ale predstavte si to v réžii Jima Camerona. To by bolo iné žrádlo. Obľúbený soundtrack: Sunshine (Adagio In D Minor). 80% - 4* ()

Jacinda

Audiovizuální orgie, kterým nedokážu srazit hvězdu ani za ten divný konec...dokonalé herecké výkony (a skvělé obsazení), atmosféra, hudba, Slunce, skleník plný rostlinek (jehož smrt je smutnější než odpálení raket v terminátorovi)...to vše tvoří nádherný film od režiséra, jehož jméno jsem nikdy předtím neslyšela...Možná že hlavní zápletka je nereálná a stejná jako u většiny podobných armagedonských děl, ale Sunshinu jako jedinému to celé odpustíte. Najednou vás nezajímá, že by bomby nevybuchly...nezajímá vás že takováhle smrt Slunce snad ani není možná...je vám to jendo. Sedíte v kině, hltáte očima tu zlatou krásu a máte pocit, že cítíte sluneční žár na tváři. Druhá polovina filmu vás pak uvede do lehké deprese, jak postupně odchází jeden člen posádky za druhým... ()

JohnnyD

Scenáristicky veľmi skratkovité - vidieť to najmä v prvej hodinke. Dej uteká v skokoch a je pospájaný tak slabým tmelom, že to vyzerá akoby ho nespájal scenárista ale strihač. Všetko sa deje účelovo a pritom kvôli prevahe vedeckých (nezmyselných?) rečí nezrozumiteľne. No napriek tomu je film maximálne napínavý a dusná atmosféra prekryje aj slabé efekty. Prekvapenie na záver je prekvapujúcejšie, než sa môže zdať. Film je totiž prekvapivo čistokrvné béčko. Tentoraz bohužiaľ. ()

Niles

Prvú hodinu sa mi to páčilo, hlavne kvôli svojej originalite a myslel som si, že to bude jeden z najlepších katastrofických filmov. Príbeh sa spočiatku vyvíja sľubne, aj keď herci nie sú práve najlepší. Avšak ten záver, kedy sa to zmení na psychologický horor s veľmi zvláštnym a neprehľadným koncom mi úplne pokazil dobrý dojem zo začiatku. Spôsob, akým to bolo natočené mi proste vôbec nesadol. ()

Boogeyman

Vizuálně podmanivé, nerozdýchatelná atmosféra, bravurní budování napětí, excelentní postupná gradace...a pak to najednou uplně debilně skončí! Přesto mám ten film stále před očima a to jsem ho dokoukal před dobrýma deseti minutama! ()

Rover

Moc pěkný snímek tvářící se jako realistické scifi, končící však jako povedený horror. Mi Nü-Chai má pravdu, že z vědeckého hlediska má Sunshibe spoustu much, ale o to přeci ve filmech tohoto druhu až tak nejde. Jde hlavně o vizuální stránku, které byla perfektní, stejně jako námět a neplánovaný zvrat---z toho jsem měl husí kůži, brrr. HUDBA: John Murphy and Underworld - výborná elektronická hudba do filmu skvěle zapadla. Britští Underwolrd mají stále co nabídnout! ()

Madsbender

Patetické, miestami naivné a pomerne neoriginálne. Na druhú stranu sa od filmu nedá odtrhnúť, herci sú viac než slušný a dej je neuveriteľne napínavý. Takže, suma sumárum, lepší priemer. Od Boyla som ale čakal viac, a aj preto tento film príliš nemusím, vlastne ho ani nemám rád. Hlavne keď najzaujímavejšiu postavu hranú Hirojuki Sanadou zabijú takmer hneď na začiatku. Flame. 60% ()

petaspur

Ostrý obraz a dobrý zvuk ještě výborný film nedělá. Tento není ani dobrý. Snad, kdyby se vystříhly záběry lodi a posádky, tak by to mohl koukatelný dokument o vesmíru. Tady pouze osm lidí letí zapnout slunce a postupně jeden po druhém umírají stejně jako v tunách jiných béčkových sci-fi nebo hororů. Jenže tohle bylo natočeno za áčkové peníze a proto odmítám při sledování vypnout mozek a pouze sledovat barvičky. ()

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (více)

Natalie Portman čeká Anihilace

Natalie Portman čeká Anihilace