Motel smrti

USA, 2007, 85 min

Nimród Antal

Mark L. Smith

Andrzej Sekula

Nimrod Antál je provokatér, nejdřív si natočí maďarský debut, jenž se jen zdánlivě zdá hluboký a s komplikovanou vypravěčskou linkou, aby pak ve svém hollywoodském debutu předvedl dalši stylový zářez na své režijní pažbě, v němž je něco jako příběh naprosto nepodstatný a hloubka je zde přesně v duchu jeho předchozího filmu, tj. skoro vůbec. Doslovný český překlad původního názvu Vacancy, Motel smrti, dává jasně najevo, o co ve filmu jde a o moc komplikovanější to věru není - tak akorát dlouhá expozice, při níž se dozvídáme, že ústřední manželský pár má nějaké ty problémy, následuje několik lekaček a poté pořádně hustá atmosféra napětí a strachu._____ Ideální délka filmu, nemající přes 80 minut, překvapivě kvalitní a přesvědčivé herecké výkony Kate Beckinsalové a Luka Wilsona (fakt jsem to napsal?) a velice zajímavá stylová podvratnost vůči filmu a jistým hollywoodským tendencím, kdy se čerpá nejenom hodně z hororových (či spíše černohumorných?) klasik let dávno minulých, ale i evropského artu v hávu thrilleru s Hanekem v čele._____ Za odvahu být nestylový ve stylu, za konzistentnost a atmosferičnost vyváženější než v obdobně konstruované Identitě a za vyrovnanost a hladší žánrové přechody než Jízda peklem mírně nadsazené 4* (70%) pro film, který řeší krizi manželství originálním a zábavným, svižným a oddechovým způsobem. Jenom ty freudovské tunely si už, prosím, páni evropští filmaři debutující v hollywoodu, strčte do prdele. Nedík.(16.6.2007)

Je to celkom dobrý thriller. Má dosť dobrý príbeh o dvojici manželov, ktorým sa behom dlhej jazdy pokazí auto a tak sa na noc ubytujú v osamotenom moteli, ale zistia, že jeho majiteľ si aj s priateľmi zarábajú tým, že týrajú a zabíjajú svojich hosťov, čo točia na video a tak musia manželia urobiť všetko preto, aby prežili. Spracovanie sa mi páči, síce tu nie je nič, čo by výrazne prekvapilo, ale film je mimoriadne svižný, nie je tu žiadny zbytočne dlhý úvod a tak sa už po chvíli dvojica ubytuje v moteli a potom sa už bez zbytočných scén stále niečo deje. Čo sa týka samotnéhé boja o život, tak trochu sklame, že záporáci sa väčšinu času až tak moc nesnažia, skôr chcú svoje obete trápiť psychicky a tak sa o postavy nedá až tak moc obávať, ako by sa dalo, ale aj takto je to dostatočne zaujímavé a väčšinou funguje aj napätie. A práve o to tu ide hlavne, o napätie a vymýšľanie spôsobu úteku a preto tu nie je kladený dôraz na krvavé scény, úmrtí je minimum a ani tie v ničom nezaujmú. Herecké obsadenie je veľmi dobré, Luke Wilson a Kate Beckinsale a okrem nich tu až na pár zamaskovaných zabijakov nie je takmer nikto. Réžia je bez problémov, tento typ filmu zvládla dobre a technická stránka nie je ničím výnimočná, ale tiež nesklame. Motel smrti je thriller, ktorý síce nepriniesol nič nového, ale je príjemne dynamický, napínavý, dobre natočený a aj obsadený a tak nemám dôvod nebyť spokojný. Objektívna kvalita filmu- 67%, film sa páčil mne na 74%.(18.12.2007)

Nechte se zmýlit českým názvem, kterej jakoby předurčuje film k tomu, aby dostal odpad!. To rozhodně ne. Po pomalejším rozjezdu nastává maraton napětí a strachu, který vás od obrazovky nepustí ani na malou milisekundu. Místy je překlišováno, to ano, ale film je na koukání hodně dobrej i tak. Rozmýšlím se mezi 3 a 4. Nakonec tedy 4.:) Kate to tam sluší a ten hlavní záporák je fakt hnusák.(4.2.2008)

Tohle je ten pripad filmu, kde je vse zdanlive v poradku a presto to nefunguje. Mame tu pro horor dostacujici pribeh, i kdyz uvodni 20 minutovy jezdeni si mohli tvurci odpustit, pro horor jako stvoreny prostredi opustenyho motelu v lesich a to behem noci, vrahove sice zadny charismaticky osobnosti, ale presto dostacujici, sem tam naka drsnejsi scena a trochu krve, prekonavajici se Beckinsale a Wilson a to vse slusne natoceny. Ale proste to nefunguje, ani na chvily sem se nebal nebo nebyl napnutej a atmosfera nijak strasidelne nepusobi, i kdyz by mela. Dve jakoze prekvapivy sceny ke konci jsou predvidatelny a dat si finale behem dne taky neni nejlepsi napad. Proste dobre natocenej film, ale absolutne nefungujici z hlediska strasidelnosti.(12.9.2008)

Hodně slušné překvapení. Určitě to není nic, za co by se měl v Hollywoodu debutující Antal stydět. Myslím, že už jsem nakoukal hodně podobných záležitostí a v thrilleru, o jednom nefunkčním manželství a jednom naopak zvláštně fungujícím motelu, skvěle šlape napětí, gradace, navíc se šetřilo filmovým pásem a svižně to ubíhá. Šablonovitý scénář? Jaký horor ho v posledních letech neměl? Klišé..? To bychom se z místa nepohnuli. Samozřejmě všichni moc dobře víme, jak velkým obloukem se máme vyhýbat opuštěným motelům, kterým navíc správcují šílení podivínové, z kterých se nakonec vyklubou ještě šílenější videoamatéři. Stejné je to i s pokusy o útěk, jejichž lepší načasování by mělo přirozeně větší šanci na úspěch. Antal ale moc dobře ví, kdy přitlačit na pilu. Jednoduše, ale účinně přivedl na plátno dvojici obyčejných lidí (jindy už dosti otravný Luke Wilson razantním způsobem změnil žánr a to je jenom dobře, Kate Beckinsale příjemně v mezích žánru vykreslila chladnou a deprimovanou ženu), se kterými postupem rozehrává zajímavou hru, ve které jsou jednou pronásledovanými, na podruhé ale mají trumfy ve svých rukou. Škoda jen několika dosti zásadních chybiček – policista, navíc ozbrojený, by nikdy neotvíral kufr a neotáčel se k nebezpečí zády, navíc by na stanici na jeho neohlášení nějakým způsobem reagovali. No, a s faktem, že by pobodaný manžel takřka určitě přes noc vykrvácel, bych jenom obíral diváky o povinný happy-end. Zvláštní je ale i tvůrcův přístup k násilí, nejdříve slibuje solidní „maso“, ale kdykoliv se k něčemu schyluje, tak decentně ustupuje ze scény, i kamera se vzdaluje někam za roh. Přesto sympatický nadprůměr – 65%.(15.8.2007)

• - Do hlavní ženské role byla původně obsazena Sarah Jessica Parker. (HappySmile)

• - Film se natáčel v Santa Claritě v Kalifornii. (rafix)

• - Film byl do kin doručen pod falešným názvem "Temporary Arrangement" (Přechodné ustanovení). (HappySmile)