Motel smrti

USA, 2007, 85 min

Nimród Antal

Mark L. Smith

Andrzej Sekula

„To už ste mu tam tú dýku rovno mohli zabodnúť aj vy.“ Podmanivé, sir Hitchcock by sa dobre bavil. Veľmi jednoduchý scenár je maďarským režisérom nakrútený veľmi čisto, nehrá sa na nič, čím by nemohol byť, ale v oblasti psychologicky vyhroteného napínavého trileru nemá, i vďaka civilnému páriku Kate Beckinsaleová/Luke Wilson, chybu. Kvalitne vybudovaná atmosféra a sem-tam nečakaný zvrat. Výborná kamera, výborná výprava, strašidelná atmosféra a pocit, že sa pozeráme na niečo, čo sa dá nakrútiť oveľa ťažšie, ako by sa mohlo zdať. Za odvahu a pôvabnú drzosť takmer IOO%.(16.2.2008)

Vacancy je u nás něco jako Motel smrti a je to u nás stejně jako ve světě průměrný horor na sobotní poledne. Jo rád bych vám napsal něco o Buňuelovi či rozebral klasiky literatury Solženicina, či Leonova - ale nepojedl jsem dnes dost pomerančů a předkládat vám denodenně důkazy, že mé hovna mají estetický základ doopravdy není věc, co by mě táhla. A ten horor je o tom, jak mladý a jak jinak, traumatem poznamenaný, manželský pár přijíždí a následně se i ubytovává v jednom zapadlém hotelu. O pár filmových minutek samozřejmě zjišťují, jedná se o krvelačné místo, doupě bandy, která si krátí nudu v arizonském zapadákově masakrováním zákazníků, což točí na video a rozhodně to neprodávají na youtube. Ve vzduchu vysí docela dusno, na pokoj jim rozhodně nikdo nedonese šampaňské a ten soused od vedle pořád tluče na dveře. Začíná děs. A to jim ještě ke všemu ani nedali mýdlo do koupelky. Ten maďarský režisér, co natočil Revizory, a kdybych byl pseudo-internetový-všeznalec intelektuál rozhodně bych vám sem i napsal jeho jméno, se vydal v hollywoodských vodách do končin béčkového braku, mýdlové krve a obligátního křiku. A když vezmu v potaz fakt, že to co vzniklo, zřejmě nebude jen jeho svobodná vize, ale i přístup ke hře studia, musím uznat, že došel malého vítězství. Jelikož: i když mladý pár má občas inteligence menší nedostatek a běhá slangově nahoru po schodech tak to funguje. Tam, kde tomu režisérovi, co natočil Revizory, občas podráží nohy scénář o rozloze stránka krát dvě maximum, dokáže z toho vybruslit, motivem, scénou a atmosférou, která se rozleze z očí do očí. Takže pocaď je to fifty fifty. ale před námi je konec a ten zařídí, že váš zážitek zase o pár stupínků stoupne. Ono se to totiž má takto: Nepřijde žádný zvrat, pointa, ani obživnutí protivníka, ani jeho ldouhý monolog před smrtí a radujme se, ani nepřijde na scénu složité či vynalézavé sejmutí toho grázla. Prostě konec. Má to přes osmdesát minut. Co víc si přát. Čistá práce, která je blbá, ale hezká. Hodnocení: Chvalitebný 8/10(11.12.2007)

• akisha

Nejsou to čistě 2*, spíš 2,5* ale 3* jsou moc. Především se dobře dívá na ústřední dvojici, protože oba hrají dobře (hlavně Wilson). Bohužel je film děsná, děsná nuda. Totálně žádná atmosféra, ani jednou mě nezamrazilo nebo jsem neměla nepříjemný pocit, nejspíš proto, že ten recepční vypadal jako by si odskočil z natáčení Honu na myš. Ale co, nic jsem nečekala, tak ani nejsem moc zklamaná. Akorát jsem myslela, že by to aspoň mohla být zábava.(10.2.2011)

Klasická situace. Jedete ztrhaný z cesty jak krávy, objednáte si na noc pokoj v motelu a místo aby jste si odpočinuli, tak se tam nahánite s psychoušema. Takže celej neodpočatej ráno nastartujete káru a šup ho na D1, to se nedivte, že je pak ta nehodovost jaká je. Psychouši v motelech by se nad sebou měli trošku zamyslet a nechat lidi alespoň na pár hodin spát a ne si hned chtít hrát. Takhle to nejde donekonečna. Na těch silnicích jde pak po ránu doslova o život. Schválně si vyjeďte statistiku, kolik řidičů, co způsobilo nehodu, bylo v noci v nějakým motelu, budete z těch čísel v šoku.(11.11.2007)

Nimród Antal mě přesvědčil, že nejlepší cesta z manželské krize vede přes jistý zapomenutý motel ukrytý kdesi v americké pustině. Pravda, majitel má poněkud zvláštního koníčka a navíc se pyšní videotékou, za kterou by se nemusel stydět ani samotný Jack Rozparovač. Ale to k tomu už zkrátka patří. Podobný folklor je s ubytovacími zařízeními tohoto typu již neodmyslitelně spjat. Takže pokud Vám to ve vašem hnízdečku lásky lehce skřípe, není nic jednoduššího, než popadnout svou drahou polovičku, vyrazit si na výlet a pokusit se všechny chmury vyhnat z těla trochou toho neředěného adrenalinu. Funguje to. Kate Becknisale a Luke Wilson by mohli vyprávět :-)(8.1.2008)

• - Film byl do kin doručen pod falešným názvem "Temporary Arrangement" (Přechodné ustanovení). (HappySmile)

• - Film se natáčel v Santa Claritě v Kalifornii. (rafix)

• - Ráno po napadení manžela sléza Amy (Kate Beckinsale) dolů, načež následuje záběr na nohy Davida (Luke Wilson), které leží na koberci. V dalším záběru, kdy Amy výjde ven, leží celé tělo za prahem venku přede dveřmi. (Danny F.)