Příběh nové komedie Velkej biják pojednává o čtyřech ne až tak úplně malých sirotcích – první z nich vychovává kurátor v Louvru (kde slídí také vraždící albín), druhému se podařilo utéct z mexických wrestlingových zápasů, třetí právě jen tak tak přežila útok hadů v letadle a čtvrtý je docela “normální” příslušník “X-mutantí” komunity. Smůlou pronásledované kvarteto navštíví továrnu na čokoládu, kde narazí na kouzelnou skříň, která je přenese do světa jménem Gnarnie. Zde se setkají s trochu pošahaným kapitánem pirátské lodi a několika studenty čarodějnictví a nakonec spojí síly s moudrým, ale nadrženým lvem, aby společně porazili zlou Bílou čarodějnici.

Velkej biják je nejnovějším počinem nových králů filmové parodie – Jasona Friedberga a Aarona Seltzera – kteří si tentokrát vzali na mušku ten největší žánr ze všech: hollywoodské velkorozpočtové a speciálními efekty přecpané blockbustery. Poté, co si úspěšně vystřelili z hororů a romantických komedií coby dva z šesti scénáristů filmu Scary Movie: Děsněj biják a scénáristé a režiséři filmu Děsnej doják, se nyní zaměřili na žánr, který dosud zůstal nepovšimnut – letní a podzimní pilíře hollywoodské produkce – a znovu dokázali, že jsou hrdí na to být “jako první druhými”. (oficiální text distributora)

Trailer 1

Lima odpad!

I toho dne uzřel jsem absolutní zlo, podobu pekla má, jak z obrazu Hieronyma Bosche,a na trůně dlí tam dva Luciferové, jenž jména Jason Friedberg a Aaron Seltzer nosí.........Ne, vážně. Tohle je dokonalá ukázka toho, kam až může filmové tvůrce dovést ztráta soudnosti. Ovšem divil bych se, kdyby se tohle v budoucnu nestalo vyhledávaným artiklem mezi příznivci ´bad movies´. Pokud mezi ně, jako já, patříte, tohle je přesně ten typ filmů, během jehož sledování se za tvůrce stydíte, ale jistým zvráceným způsobem z dění na plátně máte psinu :o) ()

T2 odpad!

Rozpočet $20miliónovTržby USA $39,739,367Tržby Celosvetovo $86,865,564Tržby za predaj DVD v USA $16,781,456 //počet predaných kusov 1,037,234║ Scary Movie má oproti tomu fakt úroveň a je to aj zábavné, kdež to tu je všetko len maximálne otravné až hnus! /0%/ ()

Radyo odpad!

Strašné? Hrozné? Úděsné? Vlastně ani ne. Spíše... smutné. Což je u komedie (?!) poněkud kontraproduktivní. V tomto filmu (?!) najdete vše, co jste nechtěli vidět zparodováno. Tvůrci (?!) to ovšem zparodovali a to ještě tak, že nejhůř jak se to zparodovat dalo. Mix Letopisů Narnie, Harryho Pottera, Pirátů z Karibiku, Karlíka a továrny na čokoládu. X-Men a několika desítek dalších filmů působí přesně jako dort z pohádky o pejskovi a kočičce - v tom lepším případě vás z něj "jen" bolí břicho, v tom horším poblijete vše kolem sebe podobně nechutným stylem, jako to udělala herečka (?!) Faune A. Chambers v jedné z nejtrapnějších scén tohoto paskvilu. Chvíli jsem přemýšlel nad jednou hvězdičkou (?!), ale pak jsem si řekl (tak nějak ve stylu mluvy postav z Velkého bijáku) "Hovno" a spláchl jsem to do hajzlu. A vám radím - nezkoušejte to z té kanalizace vylovit! ()

Dever

Soundtrack Ed Shearmur: 1. Don't Speak (I Came to Make a Bang!) - Eagles of Death Metal ,2. Art of War - SWJ/Sizzle C ,3. Be More Robotic - E.K.U.K ,4. Eye of the Tiger - Survivor ,5. Kung Fu Fighting - Carl Douglas ,6. My Block - Cham Pain ,7. He's Willy - LeeTown ,8. The Focus - X5/Mr. Tang ,9. Pick It Up - LP/Jose Fuego ,10. Throw Your Cash Up - SWJ/Sizzle C ,11. Lazy Pirate Day - Zach Danzinger/Ali Dee/Chris Davis ,12. The Moment - X5 ,13. Fire Fight - E.K.U.K ,14. Bounce Dat Azz - Dorian Childs , ()

Malarkey

Neskutečná kravina, ale i když má takové hodnocení jaké má, já se smál. Velkej biják je směs nesmyslů, které dohromady dávají relativně povedený příběh, až se při sledování člověk diví, že při smíchání takových filmů dokáže vzniknout příběhově vcelku povedená parodie a tím celý film rozhodně nekončí. Parodií na různé filmy je opravdu požehnaně. Pokud se vyznáte v americkém bulváru tak rozhodně pochopíte většinu vtípků. Minimálně. Druhá věc je zparodování řady osobností jako je například Willy Wonka, Jack Sparrow, Borat, James Bond a nepřeberné množství dalších hrdinů, kteří se dočkali svého alterega právě v tomto filmu. I když většina je samozřejmě nuda, řada jich je ku mému překvapení opravdu povedených. Nejlíp na tom je ale Pirát Jack Swallows, ten teda překvapil, až jsem se divil, co autoři dokáží vymyslet. Čekal jsem dost otřesnou kravinu plnou nechutných věcí, které spíše trapností zamrzí, ale fakt je, že nechutností se člověk bohužel dočká, ale v klidu je dokáže přejít. Ten konec totiž rozhodně stojí za to. Mišmaš neskutečných kousků spolu dávají dohromady praštěnou komedii, u které jsem se ALE opravdu od srdce občas zasmál. ()

• Film se natáčel v Los Angeles, v Santa Claritě a v Saugusu v Kalifornii a New Jersey. (rafix)
  • Film neměl speciální promítání pro kritiky. (HappySmile)
  • Hamburgerárna White Castle, která se ve filmu mihne, se objevila i v dalším filmu s Kal Pennem v hlavní roli.: Zahulíme, uvidíme (vojtaruzek)