REC

• Španělsko

[Rec]

Horor / Thriller

Španělsko, 2007, 78 min

Nejnovější Balagueró je pro mě docela zklamáním. V takové přiměřené depce jsem se rozhodl odvést svoje myšlenky hororem, páč jsem pěknej strašpytel. Ale prostě jsem se nebál... Nepopírám určité kvality, a srovnání s Blair Witch je nasnadě, ovšem je tu jeden zásadní rozdíl. U Blair Witch jsem se bál. 60%.(3.4.2008)

Tenhle film je naprostej masakr. Už dlouho se mi nestalo, aby mě nějaký horor takhle vtáhl do děje, abych se bál. REC je asi nejlepší a nejoriginálnější zombiárnou, jakou jsem kdy viděl, v rámci autentičnosti je myslím ze všech těch "ruční kamerou natočených" filmů dokonce nejdál. Narozdíl od Blair Witch ani chvilku nenudí (opravdu, od začátku až do konce film "šlape" a nemá ani jedno hluché místo), postavám jejich strach, vyděšení a nevědomost bez problémů věříte, jejich chování je logické a uvěřitelné (naopak od Cloverfieldu). Ten starý dům a fakt, že nebezpečí může číhat za každými dveřmi, dávají snímku neskutečnou atmosféru, kterou je třeba si pořádně užít sledováním o samotě a v úplné tmě. Jsem nucen upravit svůj žebříček nejoblíbenějších hororů. Rozhodně doporučuju ke zhlédnutí. Horror movie of the year(13.2.2008)

Vy se tu v těch komentech snad předháníte, komu se víc stáhla prdel nebo kdo se klepal strachy dýl... Mně to zase tak strašidelný nepřišlo, lekačky sice pěkný (ta poslední v podkroví usrávací), ale atmosférou mě třeba dostal mnohem víc Cloverfield (neměl jsem zde takový pocit bezmocnosti). Natočeno dobře, i když jisté věci přicházejí přesně tehdy, když se o nich jakoby náhodou mluví (říká se tomu vykonstruovanost?? - viz. máma s holkou v náručí, bla bla, pes Max, záběr, raf). U Cloverfieldu jsem si stěžoval trochu na kameru, Rec je v tomto ohledu zdařilejší. Jenže celkové vyznění: chvíli mi to připadalo jako opravdový dokument (ten pád hasiče plus následné dění je výborný), vzápětí jsem si ale myslel, že koukám na obyčejný zombie horor. Zároveň však platí, že je rozdíl vidět takovýhle horor o půl čtvrté odpoledne s dalšíma třema znuděnejma ksichtama, když vám ještě sluníčko pere přes okno do zad a nebo se na to podívat hodinu před půlnocí sám, když venku fučí vítr a o pár metrů vedle šelestí protýkající záchod. Problém je, že jsem to viděl právě uprostřed noci a osamotě. Pravda, záchod neprotýkal... možná to bude tím... 70%(2.4.2008)

Jako obvykle jsem čekala moc. Ze začátku skvělé budování napětí, jakmile se děj přesune do domu, atmosféra houstne - zčásti protože člověk ví, co má přijít. Akce v prvním bytě je velmi slušně natočená a já si říkala, že to asi skutečně je tak dobré, jako všichni tvrdí. Bohužel někde v půlce se napětí vytratilo a já se úplně přestala bát. Asi protože jsem tak nějak předem vytušila, co se v následující scéně stane. Když se ale člověk smíří s tím, že se nebude bát, bude se bavit. Konec to naštěstí co se týče strašidelnosti pozvedá(poslední byt), bohužel to bylo pět minut před závěrečnými titulky. Špatné to ale nebylo, rozhodně o mnoho, mnoho lepší než Paranormal Activity a už se chystám na díl druhý.(7.2.2011)

Ruční kamera je sezónně IN, zombíkům a satanášům se vzteklinou se daří už pár dekád, čili proč to nesloučit v celek, že... Navíc v celek obstojně fungující a v závěru velmi solidně vygradovaný. Co mu podkopává nohy podobně jako americkému Monstru je okázalé hraní na efekt a násilné zdůrazňování toho, že vše je točeno TEĎ, AUTENTICKY, BEZPROSTŘEDNĚ. Výsledkem je nucenost, předvidatelnost a na nervy lezoucí hysterie, kteréžto šmouhy však nedokáží jinak pozitivní dojem zahrdlit. [Rec] se dá sledovat s chutí a s lehce shovívavým úsměvem, nicméně vyzařuje z něho jakási sympatická aura. Beru...(27.6.2008)

• - DVD verze filmu nebyla v USA vydáno do doby, než byl natočen remake a než se do kin dostalo pokračování Rec 2 (2009). (KucC)

• - Pracovní název filmu byl Bombers, což v katalánštině znamená Hasiči. (KucC)

• - Natočeno chronologicky. (Vlado666)