REC

• Španělsko

[Rec]

Horor / Thriller

Španělsko, 2007, 78 min

Dobrý večer, dnes doprovázíme tým hasičů při nočních výjezdech a uvidíme věci, které jen tak někdo nevidí.…. Je to pořádná mela! V uzavřeném prostoru činžovního domu sledováni kamerou propadají panice, křičí jeden přes druhého a pak bába sežere kus policajta. Od cca 50 minuty to chytne pekelný tempo! Tý holce hrůzu věřím! A všude kolem ,,krásný“ zvuky! Ta pravá hrůza trvá 20 minut. Ono by to asi dýl nefungovalo. PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE **** NAPĚTÍ *** Co uvidíme (možná) příště? Nejmenované české sídliště, noc, kamera tiše přede… no jasně, tohle tady nikdo nenatočí!(4.3.2009)

Po včerejším zklamání jménem The Strangers jsem se dnes pustil do všemi vychvalovaného španělského hororu s názvem REC. A nezbývá mi, než zvolat: "Sláva!" Tohle je totiž horor, jak má být. Uznávám, lekačky jsou předvídatelné, ale co je důležité, fungují! K tomu autentická ruční kamera, díky které jsem se nemohl zbavit nepříjemnému pocitu "tohle by se mohlo stát". Ano, tvůrci mě dostali tak, jak to nepochybně plánovali. Já jim děkuji za hodinu a čtvrt strachu, který jsem si náramně užíval. P. S. A nějaký Blair Witch se s tímhle fakt nemůže rovnat. Tady jsem se totiž o hrdiny fakt bál a přál jsem jim, ať je zabijí co možná nejhumánněji… :-)(9.5.2010)

Výborný zombie horror, v rámci žánru jsem si po dlouhatásnké době zase jednou pořádně ukousala rty, ani nedutala, každou chvíli měla tendenci vyskočit ze židle a hlavně v té poslední scéně s infra kamerou jen tiše seděla a v duchu radila kameramanovi, kam by se měl podívat, aby viděl on a abych viděla samozřejmě i já. Zavřít takhle pár lidí a pár zombíků do jedné budovy mi připadalo jako skvělej nápad, ruční kamera už tu sice byla, občas z ní trochu zabolí hlava, ale k snímku se hodí naprosto perfektně.(16.7.2010)

Takže tu máme další zombie horůrek plný krve. [Rec] má s Blair Witch a Monstrem pouze jednu shodu a tou je "houm video", ostatní je radikálně jiné, ať už žánrově, nebo dějově. Na to, že je film velice krátky, se nebojí plítvat časem dlouhým blouděním po hasičské stanici, nebo rozhovorem s obyvateli domu. Nákaza a zběsilý útěk zabere pouze 15 minut filmu, čekal jsem opravdu hutnou atmosféru, ale moc jsem jí nepociťoval, vše ale vyvažovali kvalitní herci a zajímavé záběry, jako například schodiště od shora až dolů poseté zombíkama. Závěrečná scéna v podkroví nemá chybu, napětí se dalo krájet a celý film tím správně gradoval. Fanda hororů se sice obrnil a lehce odhadnul, kdy příjde ta šokující lekací scéna, ale přesto se nevyvaroval strachu. Zděšení sice nenastalo, ale ta vychrtlá nakažená holka nevypadala moc sympaticky. Po 28. dní poté a Úsvitu mrtvých 04, pro mě nejlepší zombie horor, který jsem zatím viděl. 80%(28.12.2008)

• Arachneuss

Sledováno v noci. Zklamání a to velké. Od handy-cam horroru očekávám, že si budu strachy kousat nehty a bát se tak moc, až si začnu dávat ruku přes tu část výhledu, v které očekávám něco strašlivého. U Rec to platilo pouze na posledních 10 minut, zbytek je relativně zívačka s pár dobrými momenty. Dokonalá atmosféra, která fungovala v Blair Witch již od první minuty, tady vůbec neexistuje a místo toho zde najdeme pouze berličku v podobě anti-křesťanské fikce a armádního divadýlka za folií... A zombie holčička je už tolikrát ohraný pokus o šokování, že je to spíš pro smích. Aspoň že tý reportérce to sluší.(24.1.2010)

• - Film sa natáčal od 23. októbra 2006 do 12. novembra 2006. (Stefan Deryck)

• - Po celou dobu sledování filmu není možné spatřit tvář kameramana, narozdíl od amerického remake. (Freemantle)

• - Pro film nebyly postaveny žádné kulisy, celý se odehrává ve skutečných interiérech. (POMO)