REC

• Španělsko

[Rec]

Horor / Thriller

Španělsko, 2007, 78 min

Velice kvalitní snímeček, je pravda, že je o něco méně strašidlnější než Blair Wich, ale na druhou stranu je uplně jinačí. Dokud jsem si to tu nepřečetl v komentářích. tak jsem na starou dobrou Blairskou čarodějnici ani nepomyslel, protože tohle se v určitých ohledech ani nedá srovnávat. Dlouho už jsem necítil u filmu takové napětí a snad i strach. Myslím, že doba po půlnoci v domě s vypnutými světly, je tak akorát čas na sledování. Takže chápu, že kdo se na to díval ve dne, tak mu to moc nepřišlo. Opět váhám s hodnocení (4-5), je to tak na hranici, ale asi zůstanu u nižšího, uvidíme, třeba se mi to ještě rozleží v hlavě.(9.5.2008)

Nebýt závěru v tajemném pokoji, tak je má spokojenost takřka bezvýhradná. Ne že by bylo podkrovní finále špatné, ale vůbec mi nesedlo k předchozímu dění. Nepasuje mi prostě úvodní hodina na závěrečnou patnáctiminutovku a naopak. Ovšem jinak je vše jak má být. Atmosféra by se dala krájet, má to jak nápady tak tempo a je to úderné i efektivní jako útok Barcy. Rozhodně si dobře rozmyslím kde se při letošní návštěvě Barcelony ubytuju. Jedno však vím bezpečně, starý činžák to v žádném případě nebude.(13.7.2008)

Blair witch styl dotažen takřka k dokonalosti. Rec působí jako zjevení ze Španělska, které dokáže (v noci) otřást snad každým. Jednoduché postavy, které pobíhají po obrazovce společně s pochopitelnou snahou kameramana mít dobrý záběr. Konečně se našla vize, která je tak primitivní a krvavě účinná. V každém podobně laděném snímku se divák musel ptát, "proč to sakra točí?", ale tentokrát je to jednoduše a stylově vyřešeno existencí kameramana a televizní reportérky, která je mimochodem, alespoň z počátku, půvabná a divák ji začne fandit. Lekacích okamžiků není 5 za sekundu, ale jejich hustota je přesto daleko před Blair Witch projektem, který mě osobně překvapil v jediné scéně. Krom toho závěr, jako často bolavé místo hororů i jinak mysticky laděných filmů skvěle zapadá(Spoiler:křesťanská tématika vítána!). Hurá s kamerou do paneláku, každý si teď může natočit vlastní obdobu REC...(17.4.2008)

Hoci ma na „dokumentárnych hororoch“ (napr. ZÁHADA BLAIR WITCH) štve, ako stále všetci hystericky ziapu, prekrikujú sa a udierajú do kamery, [REC] ma pozitívne prekvapil strhujúcim spádom, čo bol dôsledok múdro skromnej minutáže a dopredu sa drsne valiaceho deja s množstvom mŕtvol, akčných scén a minima prestávok. Potešilo ma tiež pôsobivo „obyčajné, dôverne známe prostredie odohrávania“ (štandardný činžiak prekvapivo atmosféru skôr pridáva, než berie) a šikovne zvolení herci, ktorí síce nemajú čo hrať, ale minimálne holohlavý požiarnik s kladivom je rozbuška. Akcia je brutálne „rýchla“ (napriek „zmätenej“ kamere mi pripadala v rámci možností prehľadná), mnohé scény „dosť sila“, bolo to tvrdé, neľútostné, nekompromisné, hnusne krvavé, ale pritom nie afektovane brutálne. Proste to na mňa fungovalo a odporne napínavé a sympaticky otvorené/nedoslovné finále typu MLČANIA JAHNIAT povýšilo zručne nakrútenú „tradičnú“ zombíčinu na „niečo viac“ (SPOILER = posadnutie diablom! Komu by to napadlo?! A prenáša sa slinami! SPOILER). Viac v mojej recenzii na Recenzie.org.(23.11.2010)

Souhlasím s tím, co tu napsal Mr.Apache. Film velmi rychle odsýpá, působí autenticky (herecky i režijně), ale skutečné atmosféry by se člověk nedohledal. A když už se k nějaké takové scéně schyluje, je vzápětí zabita předvídatelným zvratem či rozklepaným vizuálem, který působí též aunteticky a tvůrci si na něm dali evidentně záležet, bohužel nám mnohdy zakrývá víc než by bylo po chuti. Je to slušný pokus, na který se rozhodně vyplatí podívat (už pro srovnání s přicházejícím Diary of the Dead), ale nic moc ve vás nezanechá.(16.3.2008)

• - Policista (Jorge-Yamam Serrano) má ve filmu zbraň Glock 17 ráže 9x19mm. (dc125)

• - Spoiler: Závěřečná pasáž byla opravdu natočena v naprosté tmě, herci nic neviděli a neměli ponětí co se děje. (Vlado666)

• - Natočeno chronologicky. (Vlado666)