REC

• Španělsko

[Rec]

Horor / Thriller

Španělsko, 2007, 78 min

Jako malé robě jsem se často bál některých hraných pohádek. Když v Princi Bajajovi přišla na řadu scéna s drakem, odvracel jsem zrak, ale nejhorší ze všeho byla Jamamba - to jsem spolehlivě končil schován za křeslem. Přiblížit se k těmto časům mě po velmi dlouhé době dokázalo až [Rec]. Nejvíce ze všeho to přičítám velmi povedenému dokumentárnímu feelingu celého hororu. Jakmile jsem uviděl siluetu stařeny v noční košili, zbrocené krví, věděl jsem, že je zle a od té doby ani nedutal. Užmoulal jsem si u toho tričko a závěr mě donutil přesunout se pro jistotu na větší vzdálenost od obrazovky. Tentokrát žádné analýzy filmu, tohle byla prostě silná osobní zkušenost.(27.9.2009)

Vy se tu v těch komentech snad předháníte, komu se víc stáhla prdel nebo kdo se klepal strachy dýl... Mně to zase tak strašidelný nepřišlo, lekačky sice pěkný (ta poslední v podkroví usrávací), ale atmosférou mě třeba dostal mnohem víc Cloverfield (neměl jsem zde takový pocit bezmocnosti). Natočeno dobře, i když jisté věci přicházejí přesně tehdy, když se o nich jakoby náhodou mluví (říká se tomu vykonstruovanost?? - viz. máma s holkou v náručí, bla bla, pes Max, záběr, raf). U Cloverfieldu jsem si stěžoval trochu na kameru, Rec je v tomto ohledu zdařilejší. Jenže celkové vyznění: chvíli mi to připadalo jako opravdový dokument (ten pád hasiče plus následné dění je výborný), vzápětí jsem si ale myslel, že koukám na obyčejný zombie horor. Zároveň však platí, že je rozdíl vidět takovýhle horor o půl čtvrté odpoledne s dalšíma třema znuděnejma ksichtama, když vám ještě sluníčko pere přes okno do zad a nebo se na to podívat hodinu před půlnocí sám, když venku fučí vítr a o pár metrů vedle šelestí protýkající záchod. Problém je, že jsem to viděl právě uprostřed noci a osamotě. Pravda, záchod neprotýkal... možná to bude tím... 70%(2.4.2008)

Rozhodně nevšední, byť ne neviděné. Bajagueró a Plaza mě bohužel nepřesvědčili, že se dívám na autentický záznam, takže mě to nedokázalo úplně vtáhnout. Téměř vůbec jsem se nebál, spíš jsem byl v nervózním očekávání. Nicméně tohleto bude asi hodně individuální, takže doporučuji se po [Rec] poohlédnout! 70%(12.9.2009)

Inu, tak jsem konečně shlédnul hororovými fanoušky vyzdvihovaný Rec a musím přiznat, že jsem vzhledem k vysokému hodnocení na ČSFD a nadšeným komentářům poněkud zklamaný výsledkem. Částečně za to může i to přehnané očekávání, protože o vyloženě špatný film určitě nejde. Jen jsem čekal, že u filmu s 80 % hodnocením by mělo jít o originální téma, příběh nebo opravdu kvalitní zpracování. Zklamal mě jednak námět, protože ze záhady se posléze vyklubala jedna z přemnohých verzí zombijského hororu a už jsem ve svých komentářích psal dřív, že zombie mě prostě neděsí, resp. jako hororová tématika mě nezajímají. A zklamalo mě i provedení, protože téma Rec zásadně neinovuje, jenom lehce modifikuje pseudoreportážním stylem, který se už před časem objevil v Záhadě Blair Witch. Zmíněný film sice Rec svou profesionalitou překonává o několik řádů a je na něm vidět, že ho štáb natáčel vysloveně s chutí, je v něm spoustu energie a vzhledem k tomu, co divákům nabízí, nemá hluchá místa, nicméně na čtvrtou hvězdičku to nestačí. Na to se v něm objevuje až příliš mnoho klišé. Protože už mám něco nakoukáno, v podstatě přesně vím, kdy kdo na někoho skočí a který z hrdinů zařve jako následující. Vyhovovalo by mi, kdyby se tvůrci vydali jinou cestou, protože k rozpoutání strachu bohatě stačí izolace v obklíčeném domě, strach z neznámého nebezpečí, nejistota, klaustrofobie a rychle se šířící paranoia. Člověk se, jak známo, nejvíc bojí toho, co nezná. Nejatmosféričtější pro mě byly záběry z podkrovní laboratoře a lekl jsem se jednou, když spadly padací dvířka... Na Rec je sympatické obsazení - ne že by se v něm objevovaly zjevné herecké talenty, na to tenhle druh filmu nedává prostor, ale je příjemné vidět neznámé tváře a ne se koukat na stále ty stejné ksichty několika hereckých hvězd. Vyloženě mě obtěžovala ruční kamera, která sice pochopitelně v příběhu hrála zásadní roli, ale většinu stopáže se třásla naprosto zbytečně a kazila dojem. Kameraman měl být profík a kdyby mi něco podobného ve stylu záchvatu padoucnice kombinovaného s absťákem pokročilého narkomana předvedl v reálu, nevyhodím ho, protože bych ho rovnou zabil... Celkový dojem: 55 %.(4.5.2009)

• Renton

Scénář: Jaume Balagueró, Luis Berdejo, Paco Plaza .. Zalekl jsem se jednou, při pohledu do podkroví, ale jinak je [REC] táhlá módní roztřesená nuda bez atmosféry, kdy jsem během projekce několikrát kontroloval čas, jak jsem blízko do konce (a to má děj jen 70 minut!). Pár úseků má spád, ale jinak jde o celkem chaotickou snahu způsobit divákům epilepsii vyklepanou ruční kamerou, kterou protentokrát drží v ruce profesionální (televizní) kameraman a partou běhajících pobožných zombíků. Právě pozice kameramana je nejproblémovější, jelikož on, v situacích, které zažívají (někdy trochu přihlouplé) postavy, nedotváří dojem smrtelného ohrožení. ___ Viděno bez sluníčka, bez protíkajícího hajzlíku, přesto mám pocit, že je něco špatně. Zvláště, když vidím, že má [REC] vyšší hodnocení (nyní 83%) než mnohem lepší Blair Witch nebo Cloverfield.(6.4.2008)

• - DVD verze filmu nebyla v USA vydáno do doby, než byl natočen remake a než se do kin dostalo pokračování Rec 2 (2009). (KucC)

• - Pro film nebyly postaveny žádné kulisy, celý se odehrává ve skutečných interiérech. (POMO)

• - Film sa natáčal od 23. októbra 2006 do 12. novembra 2006. (Stefan Deryck)