REC

• Španělsko

[Rec]

Horor / Thriller

Španělsko, 2007, 78 min

Inu, tak jsem konečně shlédnul hororovými fanoušky vyzdvihovaný Rec a musím přiznat, že jsem vzhledem k vysokému hodnocení na ČSFD a nadšeným komentářům poněkud zklamaný výsledkem. Částečně za to může i to přehnané očekávání, protože o vyloženě špatný film určitě nejde. Jen jsem čekal, že u filmu s 80 % hodnocením by mělo jít o originální téma, příběh nebo opravdu kvalitní zpracování. Zklamal mě jednak námět, protože ze záhady se posléze vyklubala jedna z přemnohých verzí zombijského hororu a už jsem ve svých komentářích psal dřív, že zombie mě prostě neděsí, resp. jako hororová tématika mě nezajímají. A zklamalo mě i provedení, protože téma Rec zásadně neinovuje, jenom lehce modifikuje pseudoreportážním stylem, který se už před časem objevil v Záhadě Blair Witch. Zmíněný film sice Rec svou profesionalitou překonává o několik řádů a je na něm vidět, že ho štáb natáčel vysloveně s chutí, je v něm spoustu energie a vzhledem k tomu, co divákům nabízí, nemá hluchá místa, nicméně na čtvrtou hvězdičku to nestačí. Na to se v něm objevuje až příliš mnoho klišé. Protože už mám něco nakoukáno, v podstatě přesně vím, kdy kdo na někoho skočí a který z hrdinů zařve jako následující. Vyhovovalo by mi, kdyby se tvůrci vydali jinou cestou, protože k rozpoutání strachu bohatě stačí izolace v obklíčeném domě, strach z neznámého nebezpečí, nejistota, klaustrofobie a rychle se šířící paranoia. Člověk se, jak známo, nejvíc bojí toho, co nezná. Nejatmosféričtější pro mě byly záběry z podkrovní laboratoře a lekl jsem se jednou, když spadly padací dvířka... Na Rec je sympatické obsazení - ne že by se v něm objevovaly zjevné herecké talenty, na to tenhle druh filmu nedává prostor, ale je příjemné vidět neznámé tváře a ne se koukat na stále ty stejné ksichty několika hereckých hvězd. Vyloženě mě obtěžovala ruční kamera, která sice pochopitelně v příběhu hrála zásadní roli, ale většinu stopáže se třásla naprosto zbytečně a kazila dojem. Kameraman měl být profík a kdyby mi něco podobného ve stylu záchvatu padoucnice kombinovaného s absťákem pokročilého narkomana předvedl v reálu, nevyhodím ho, protože bych ho rovnou zabil... Celkový dojem: 55 %.(4.5.2009)

Síce tvorcovia neprinášajú nič nové a iba kombinujú techniku Blair Witchu s finálnou expozíciou z Mlčania jahniat (zelený nočný mód, podobné prostredie), ale i tak mi svojim nízkorozpočtovým výstrelkom pekne zodvihli adrenalín a chvíľami som mal od strachu nutkanie odkloniť radšej zrak od plátna (to sa mi nestalo dobrých 15 rokov). Naozaj HUSTÉ finále, práve preto, že rozmer čírej filmovej zábavy mení v znepokojivý „it could happen“ pocit. Brrr!(9.1.2009)

Skvělá dramaturgická výstavba, precizní užití formátu a skvěle civilní postavy (narozdíl od schematických figur v americkém remaku "Karanéna"). REC de facto převrací princip Záhady Blair Witch - zatímco tam kamera omezovala pohled a nechávala vše na divákově představivosti, zde se kamera (příznačně vedená televizním kameramanem hnaným senzacechtivou reportérkou) staví do ideálních pozic, aby divákům nabídla nejlepší pohled na akci. Proto také REC tolik nenapíná, ale naopak představuje dravou adrenalinovou jízdu plnou ataků a primárních atrakcí. Jedinou slabinou filmu je vysvětlovací pasáž, která zbavuje vyprávění mystéria a naopak do něho vnáší pochybnosti stran vnitřní logiky.(5.2.2010)

Hoci ma na „dokumentárnych hororoch“ (napr. ZÁHADA BLAIR WITCH) štve, ako stále všetci hystericky ziapu, prekrikujú sa a udierajú do kamery, [REC] ma pozitívne prekvapil strhujúcim spádom, čo bol dôsledok múdro skromnej minutáže a dopredu sa drsne valiaceho deja s množstvom mŕtvol, akčných scén a minima prestávok. Potešilo ma tiež pôsobivo „obyčajné, dôverne známe prostredie odohrávania“ (štandardný činžiak prekvapivo atmosféru skôr pridáva, než berie) a šikovne zvolení herci, ktorí síce nemajú čo hrať, ale minimálne holohlavý požiarnik s kladivom je rozbuška. Akcia je brutálne „rýchla“ (napriek „zmätenej“ kamere mi pripadala v rámci možností prehľadná), mnohé scény „dosť sila“, bolo to tvrdé, neľútostné, nekompromisné, hnusne krvavé, ale pritom nie afektovane brutálne. Proste to na mňa fungovalo a odporne napínavé a sympaticky otvorené/nedoslovné finále typu MLČANIA JAHNIAT povýšilo zručne nakrútenú „tradičnú“ zombíčinu na „niečo viac“ (SPOILER = posadnutie diablom! Komu by to napadlo?! A prenáša sa slinami! SPOILER). Viac v mojej recenzii na Recenzie.org.(23.11.2010)

Jako malé robě jsem se často bál některých hraných pohádek. Když v Princi Bajajovi přišla na řadu scéna s drakem, odvracel jsem zrak, ale nejhorší ze všeho byla Jamamba - to jsem spolehlivě končil schován za křeslem. Přiblížit se k těmto časům mě po velmi dlouhé době dokázalo až [Rec]. Nejvíce ze všeho to přičítám velmi povedenému dokumentárnímu feelingu celého hororu. Jakmile jsem uviděl siluetu stařeny v noční košili, zbrocené krví, věděl jsem, že je zle a od té doby ani nedutal. Užmoulal jsem si u toho tričko a závěr mě donutil přesunout se pro jistotu na větší vzdálenost od obrazovky. Tentokrát žádné analýzy filmu, tohle byla prostě silná osobní zkušenost.(27.9.2009)

• - Na začátku po vstupu do budovy je uvedeno, že nefungují rádia ani televize. V bytě správce domu však televize fungovala. (LEGACY)

• - Natočeno chronologicky. (Vlado666)

• - Policista (Jorge-Yamam Serrano) má ve filmu zbraň Glock 17 ráže 9x19mm. (dc125)