Film v režii čtyřnásobného držitele Oscara® Clinta Eastwooda (Million Dollar Baby, Nesmiřitelní), Invictus vypráví pravdivý příběh o tom, jak Nelson Mandela (Morgan Freeman) spojil síly s kapitánem jihoafrického rugby týmu Francoisem Pienaarem (Matt Damon), aby pomohl sjednotit zemi. Nově zvolený prezident Mandela ví, že jeho národ zůstává po apartheidu stále ještě rasově i ekonomicky rozdělen. Věří, že může svůj lid spojit přes sport, proto se rozhodne sjednotit hráče rugby, kteří patří v celosvětovém měřítku mezi outsidery. Jihoafrický rugby tým nakonec postoupí na Světový pohár roku 1995. (oficiální text distributora)

Huntelaar

I ty Clinte, ty mi dáváš. Za jeden rok mě takhle dvakrát potočit. Napřed jsem musel skousnout témeř tuctový a tolik (pro mě nepochopitelně) vychvalovaný Gran Torino (ad můj koment), a pak mi ti samý lidí plivou tady na Morgana. Né že by byl Neporažený nejlepší film všech dob, ale aby zůstal Nepochopený mě docela zaráží. Druhá polovina, i přes dobře nasnímaný ragby, jen prostě nestačí na tu první, kde si to Nelson Mandela (eee...pardón Morgan Freeman) ukradl celý pro sebe. Lidi, tak ještě jednou, jak můžete být tak patetický u smyšlenýho příběhu, když Vás pak true story tak zprudí. Unbelievable. Už chápu ragby trochu víc, a proto se můžu nechat prostě jen válcovat charakterem Nelsona Mandely. Ok, je to film, může to být přikrášlený, ale i tak... ()

Fanucci

Tuctové drama glorifikující Nelsona Mandelu. Ne, že bych něco měl proti Mandelovi. V tomto filmu je ale vykreslen tak pateticky a svatě, že té postavě zkrátka nevěříte. Není lidská:-) Celý film postrádal náboj, místy doslova nudil a nevyvolal ve mně téměř žádné emoce. Na to u Eastwooda nejsem zvyklý. Zklamání. Slabé 3 hvězdy. ()

Gereth

Moderním sportovním dramatům zoufale docházejí nápady. Příběhů o napraveném vyvrhelovi a rodinných problémech řešených skrze stmelování a urovnávání si myšlenek ve sportovním teamu jsme už všichni viděli desítky. Když pak mezi vší tou šedí bleskne originální myšlenka, je potřeba to ocenit. // 75% ()

Sheldra

Snad jedině Eastwooda napadne natočit film o Nelsonu Mandelovi z pohledu ragby. Je to důvod, proč se mi do toho původně moc nechtělo, ale zároveň proč se mi to nakonec moc líbilo. Jasně, natočil už filmy procítěnější a důmyslnější, ale na tom nezáleží. Případné nedostatky vyplnil dokonalý Freeman a myšlenka, že je možné zapomenout na minulost a rasové rozdíly, když se najde něco, co může učinit národ aspoň na chvíli jednotným. Jenom škoda, že to nikdy moc dlouho nevydrží... ()

kinderman

"Podívej se, Mandela, takhle se to nedělá," halekali před dvaceti lety hololebci z Orlíku. Ale C.Eastwood ukazuje, jak se to dělá: glorifikovat pana prezidenta a prezentovat rugby jako sport, který ulamuje hroty rasovým předsudkům-vkusně, řemeslně dokonale, ale sterilně...a ve scéně, kdy se v hledišti začnou bílá panička s černou hospodyní šťouchat do ramen, taky směšně, protože jsem si hned vzpomněl na závěr Bláznivé střely. ()

JOHN.NY

Dokáže si tady někdo představit v roli Nelsona Mandely někoho jiného než Morgana Freemana?? Těžko, těžko by se takoví hledali. Eastwood opět dokazuje svůj dokonalý cit, jednoduše mi sděluje, že pravou podstatou není velikost Mandelových činů, ani pohádkové vítězství ve world cupu, nýbrž formování jihoafrického národa, kde neexistují velcí ani malí lidé, ale 42 milionů duší plných odhodlání povznést svou zemi na dosud nedotčenou úrověň.. ()

Cl3ricK

Vynikající a krásný film. Eastwood je prostě borec. Po Gran Torino, přišel film o jednom národu. O národu, který stmelil dohromady jeden sport, a to rugby. Musím říct, že při velkém finále mi běhal mráz po zádech. Ukápla i nějaká ta slzička. Nešlo se ubránit, když si jde Damon prohlédnout stadion, který je plný až po střechu, dojde vám jak je sport krásná věc, a že plný stadion je k nezaplacení. Motivace hraje v tomto filmu velice důležtou roli. Morgan Freeman by si zasloužil za roli Mandely jednoznačně Oscara. Ale už teď vím, že se to nestane. Rád bych se ovšem mylíl. P.S. Rugby je zatraceně tvrdý sport. Kam se hrabe Americký fotbal. ()

maverick10

Po Grand Torinu je tezke natocit snimek, ktery by ho prekonal. Invictus to neni. To porad ale nemeni nic na to, ze je to dalsi nadprumer filmove produkce. Film bez vetsich dramatickych momentu, zato opet s velkou myslenkou inspirovanou Velkym clovekem Nelsonem Mandelou, ktereho zahral bozsky Morgan Freeman. Tahle role mu proste sedla jako prdel na hrnec a dle meho skromného nazoru, jeho zivotni role. Doufam ze toho plesouna dostane, protoze v nominaci neni nikdo jiny, kdo by si ho zaslouzil vice. Pribeh je velmi ucelove natoceny, aby donutil premyslet a zaroven dojmout. Sice trochu cucham citove vydirani, ale takove vydirani ja mam rad. A ke vsemu tomu, jako tresnicka na dortu, Matt Damon. ()

-Knight-

Eastwood je veľmi precízny režisér, citlivý a vie dobre pracovať s postavami. Myslím si, že to zachránilo trochu plytký a rozťahaný scenár. Freeman hrá ako vždy výborne, Mandelu hral dôveryhodne. Páčil sa mi aj Dammon a celkovo dojmy z filmu boli príjemné. Na Eastwooda tam bolo málo emočného wow-faktoru, ktorý zvykne po jeho filmoch ostávať, ale napriek tomu za 4*. ()

BoredSeal

Sporty mě nebaví a i když výborně natočený snímek pojednává předevšim o jeho společenském významu pro národní podvědomí Jihoafrické republiky a přibližuje nám atmosféru prvních let působení Mandely (tradičně dobrý Morgan Freeman), pořád tam vyčnívá ten nudnej sport. Rozhodně to ale není vina režiséra Clinta Eastwooda, který dalším filmem předvedl, jak je kvalitní režisér. ()

Taninaca

Možná jsem byla až moc natěšená na sportovní drama v režii Clinta Eastwooda s hlavními hrdiny takového formátu jako jsou Morgan Freeman a Matt Damon, a tak jsem trochu zklamaná. Až na Morgana Freemana prošel film kolem mě a já se ani neotočila. Clint Eastwood tentokrát střílel slepými náboji, bohužel. ()

honajz2

Že Eastwoodovi není cizí patos a přehnaný patriotismus vím už od Vesmírných kovbojů, takže mě to tady tolik nezaskočilo, ale stejně mi to vadí. Invictus je naprosto skvěle natočený a je v něm vidět, že Eastwood opravdu má řemeslo v malíčku, ale problém je v tom, že je to celé moc hollywoodské, že to odmítá jít víc do hloubky jak ve svých postavách (a některé, jako třeba rodiče Francoise, postupem času bez vysvětlení zmizí, i když to celou dobu vypadá, že tam s nimi bude nějaká, byť aspoň jednoduchá, dohra), tak i ve svém tématu osudů Jihoafrické republiky těsně po zvolení Nelsona Mandely a že tu je Nelson Mandela zobrazený jako naprosto bezchybný vůdce, který neměl jedinou špatnou vlastnost a všechno udělal dokonale. Já od toho nevyžaduji, aby to vše kritizovalo, ale byl bych rád, kdyby ho to zobrazilo jako člověka. A každý člověk má své chyby. I Nelson Mandela je měl a ani tehdy to v Jihoafrické republice nebylo tak růžové, jak se z tohohle filmu občas zdá. Naštěstí Eastwood není úplný kýčař, takže si nehraje na to, jak vítězství na mistrovství světa v rugby změnilo navždycky celou Jihoafrickou republiku, ale znatelně ukazuje, že tenhle moment ji aspoň na chvíli spojil. Popravdě mě to i bavilo celou dobu sledovat, i když toho rugby tam na mě bylo krapet moc, ale to je taky tím, že mě tenhle sport absolutně nezajímá a shledávám ho hlavně strašně nudným, ale stěžejní je, že to jen tak neprosvištělo kolem mě a něco z toho ve mě nejspíš ještě nějakou dobu zůstane. Víc jak tři tomu ale opravdu nedám. 3* ()

Joe321

Poctivý film, který se lehce táhne v první půlce. Eastwood to odrežíroval opět na výbornou (velmi lidské jako vždy) a podle mě se vyhnul klasickým emotivní kliché. Není to ani politický, ani sportovní film, něco mezi a možná proto působí Invictus trošku rozpačitě. Navíc Damon mi přišel celkem nevýrazný. Finále je zabráno ale úžasně. Žádné dialogy, burácející dav zpívající hymnu a zpomalovačky rugby. Paráda. OST také stojí za zmínku. -"I am the master of my fate. I am the captain of my soul." ()

M.i.k.e

Fanoušsci Gran Torina,Výměny nebo Million Dollar Baby budou tentokrát zklamáni.Osobně mám sportovní dramata hodně rád,takže v tomto ohledu sem od Eastwoodova nového filmu měl poměrně velká očekávání,která byla naplněna.Když k tomu připočtu zajímavě podaný a trošku netradiční pohled na problémy tehdejší JAR v době začátků Mandelova prezidentování (byť pouze povrchně) panuje u mě velká spokojenost.Invictus sice není tím nejlepším co kdy Eastwood stvořil,ovšem i tak se stále jedná o vysoký nadstandart,který si určitě zaslouží pozornost.Oceňuji,že se Eastwood nenechal zaškatulkovat a tentokrát nám servíruje trošku jiný příběh,který ovšem bude filmovými fanoušky přijímán rozporuplně,o čemž svědčí i místní hodnocení.Freeman již tradičně vynikající a vůbec bych se nedivil,kdyby jeho jméno figurovalo v Oscarové nominaci. ()

Martin741

Morgan Volnomuz je fakt talent, ktory dokaze zahrat hocico. V tomto pripade aj prezidenta Juhoafrickej Republiky Nelsona Mandelu /1918 - 2013/. A zahral to tak, ze vyborne. Ked sa k tomu este pripocita rezia Clinta Eastwooda, hned je postarane o kvalitnu filmovu jazdu. Ucast mojho oblubeneho herca Matta Damona/Good Will Hunting, Bourne Identity - Bourne Ultimatum/ ma dost potesila. 95 % ()

Lischai

Napůl klasické sportovní drama, napůl Morgan Freeman krčí obočí na apartheidem a udílí moudré rady. Je to ale bohužel hodně naivní a zjednodušené takovým tím "sportovní duch přiměl policistu obejmout malého černošského kluka, na kterého se předtím mračil" způsobem. Freeman/Mandela je mesiášský Ježíš bez vady, bez soukromí, rasové rozmíšky klidní pohledem a moudrou promluvou. Není to špatné pokoukání, ale tak růžové, až je to cizí. A tady je písnička, co budete stejně googlit: 9000 days závěrečná muzika. ()

Rocky88

Eastwood představuje další z jeho vícetématních snímků. Jako vždy je na co se koukat, s kým sympatizovat a o co se bát, jenže tentokrát tomu scházela šťáva. Eastwood se podle mého až možná moc soustřeďuje na samotného Mandelu (což je znát hlavně na faktu, že když se pokusíte si vzpomenout na druhého hlavního hrdinu filmu, dá vám pořádný kus práce si na nějakou scénu s ním vzpomenout) a na "bodygardovskou" a herní stránku filmu poněkud zapomíná. Nicméně tempo nenudí, příběh upoutá a Freeman hraje skvěle. Invictus určitě stojí za shlédnutí, nicméně podruhé už se na něj nepodívám. 70%. ()

Rychlý a zběsilý Bourne?

Rychlý a zběsilý Bourne?

12.11.2013

Bez Matta Damona už to tak trochu nebylo ono. Jeremy Renner je sympaťák, ale Bourneův odkaz zaznamenal ve srovnání s finále původní trilogie citelný pád tržeb (Ultimátum utržilo celosvětově 445… (více)

Idris Elba bojuje s rasismem

Idris Elba bojuje s rasismem

14.03.2012

Za hlavní roli v detektivním seriálu Luther letos získal Zlatý glóbus. Určitě by nepohrdl ani Oscarem, nebo alespoň nominací. Je tu šance. Zahraje si totiž hlavní roli ve výpravném životopisném… (více)

Eastwood a počátky FBI

Eastwood a počátky FBI