Symptom Pandorum

• Německo

Sci-Fi / Horor / Thriller / Akční

USA / Německo / Velká Británie, 2009, 103 min

• Psema

Prvotní idea byla bezpochyby vynikající, její vhnětení do scénáře je ale nedomrlé a provedení drhne s výjimkou úvodu a závěrečné desetiminutovky způsobem, za který se vyhazuje z filmové školy. Nevadí mi jalové dialogy, ani laciné masky, za nimiž vidím namaskované lidi (anebo liliputy), nepřekousnu ale mizernou režii, která 20 minut buduje napětí, aby ho posléze utopila ve změti nudné, zmatené a povětšinou stupidně zrychlené akce jak ze třetího Kurýra (kdy tvůrci pochopí, že tohle NENÍ cool?), jejíž střihová skladba jde navíc často proti zdravému rozumu. Sakra, vždyť v tom filmu prokazatelně chybí záběry, a to i v klidnějších pasážích! Aspoň že Foster s Quaidem hrají svůj (nad)standard. Což vyniká o to víc, čím častěji je v obraze modýlek Gigandet, jehož svalstvo je nepřímo úměrné hereckému talentu. 5/10(22.1.2010)

Horory a thrillery, odehrávající se na palubách kosmických lodí v daleké budoucnosti a v ještě vzdálenějších končinách vesmíru, lze považovat za specifický subžánr sci-fi. Najde slušné zastoupení v literatuře, ve světě filmu je situace mnohem horší. Výrobní náklady takového snímku jsou nezřídkakdy vysoké i v nouzových podmínkách, divácký zájem naopak nepříjemně nízký. Snad jedinými opravdu úspěšnými kousky zadaných parametrů jsou filmy značky Vetřelec a s přimhouřeným okem taky Kubrickova Vesmírná odysea. V paměti můžeme vypátrat v kinech propadnuvší Horizont události, tragickou a právem zapomenutou Supernovu, průměrnou Černočernou tmu a pak už snad jen všelijaká videobéčka. Když přišlo Pandorum, získalo prakticky hned s premiérou kultovní status. Zaslouženě? Nad námětem si fandové mohou chrochtat blahem - dva chlápci se probouzejí na palubě kolosálního vesmírného plavidla, přičemž si téměř nic nepamatují, netuší, kde jsou a proč se celá loď zdá být poctivě mrtvá. Od začátku je jasné, že ve ztracených pamětích bude nějaké svinstvo, mnohem aktuálnější v tuhle chvíli je ale svinstvo jiného charakteru. Tam někde ve tmě cosi pobíhá, evidentně se to nespokojí s vaším "a sakra" a nejspíše to má hlad. Aneb ano, tohle schéma už tu bylo stokrát a šlo by o klasickou hororovou vybíjenou, kdyby tady film neprovedl částečný úhybný manévr a nezačal dávat najevo, že mydlení se s potvorama je tak trochu na druhé koleji. Na scénu nastupuje odhalování minulosti i účelu lodi, přičemž poměrně nečekaně vycení zuby apokalyptické téma. Divák je v podobné roli, jako postavy filmu: dostane do ruky několik teorií a než se stihne dobrat odpovědi, přichází další otázka. Můžete to nechat plavat, můžete nechat prostor fantazii, pravdou však zůstává, že zdejší evoluční, apokalyptické a další žvásty nepostrádají působivost ani jistou dávku promyšlenosti. Vše, co na první pohled působí jako obyčejná příkrasa pro efekt, si své okénko s možným vysvětlením najde. Pokud pomineme tohle příjemné drbání zad dychtivého sci-fi fandy, je třeba zmínit velice slušivou nasáklost béčkem, sugestivní audiovizuální kabátek a zajímavé herecké obsazení, jemuž dominuje Ben Foster, Dennis Quaid v poněkud netypické roli a pekelně šukedelická Antje Traue. Dokonce i potvory mají svou působivost (schválně, kdo si nevzpomene na Pád do tmy) a díky výše popsanému se o jejich původu i přes jednu pozoruhodnou nápovědu taky všechno nedozvíte. Co chtít víc? Samozřejmě, bylo by možné nedostatky hledat a najít, bylo by možné dokonce označit film za béčkovou hovadinu nehodnou pozornosti, já to ale rozhodně dělat nechci a nebudu. Pevně věřím, že fandové žánru taky ne, koneckonců jen opravdový hnidopich může být po několikaletém půstu výrazně nespokojen. Pandorum je jednoduše poctivý flák béčkem kořeněné sci-fi, s pozoruhodným vývojem příběhu a zajímavě naroubovanou apokalyptickou tematikou, která není hloupá a poskytuje divákovi solidní porci záhadna a vlastní mytologie (jejíž nepříliš bohaté rozvedení je snad jediná věc, která mě mrzela). A ta Antje Traue... sakra...(22.10.2009)

Kdo chtěl vydatnou béčkovou podívanou, bude zřejmě zklamaný. Kombinace Horizontů Pádů do Resident Evil Událostí Tmy má možná místy slušnou atmosféru, ale také žánrová klišé, a tak trochu nepřehledné souboje ve společnosti nepříjemných zvuků a chaotického střihu. Hlavně, že se něco děje. Škoda, že nikomu moc nevadí, že se tak děje na kvalitativní úrovni dvou až tří hvězd.(11.3.2013)

Dobrý film se skvělým rozjezdem, jehož atmosféru si bohužel neudrží. Moc to ale nevadí - místo sci-fi/psycho/hororu se po půlhodině z Pandorum stává vesmírná vyvražďovačka se solidními lekačkami a slušně děsivou atmosférou. Všichni jsou přitom pořád zvědaví, co že se to na té lodi vlastně stalo, a ačkoliv jeden ze závěrečných zvratů jsem tušil, pointa mě doopravdy překvapila a finále bylo působivé. Pusťte si Pandorum jako já v deset hodin večer, nasaďte si na hlavu sluchátka, zhasněte a garantuji vám, že pak v posteli budete setsakra špatně usínat.(31.7.2010)

• Renton

Scénář: Travis Milloy .. Jste poslední z nás. Hodně štěstí. Bůh s Vámi. _ Usnul jsem u toho asi po čtvrthodině. Odpoledne, napoprvé. Toho večera jsem se tak radši věnoval lahvince Svatomartinského a návštěvě. Druhý den už jsem to přečkal. Celé. V paměti mi ovšem na delší čas utkví akorát ta čeština na úvod vysílání a zajímavý nástřel existencionálního příběhu lidstva. Za tím je však hodně slabých míst. Klidně bych si vystačil s minoritní až okrajovou porcí akce a s větším důrazem na atmosféru, strach, tíseň a sci-fi. Hororové příšery jsou totiž dost průměrné a souboje hodně devalvuje špatný střih a nesmysly, jako soucit s potomkem nepřítele a podobné žánrové klišé. Má to celé dost blízko k Event Horizon či Descent a oba tyto filmy považuji za špatné. Pandorum dosáhlo jen o trochu výš.. 50%. Přistání na Pandoře se teprve blíží....(12.11.2009)

• - O bojovou choreografii se postaral představitel Manha Cung Le. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Pandorum byl název nemoce, kterou vyvolávala dlouhodobá hibernace a následný psychický stres. Nemocí trpěla postava Galla (Cam Gigandet). (MrBaker)

• - Dítě lovců hraje Asia Luna Mohmand, dcera režiséra Christiana Alvarta. (Elwanelyn)