Symptom Pandorum

Pandorum

Pandorum

Sci-Fi / Horor / Thriller / Akční

USA / Německo / Velká Británie, 2009, 103 min

Solidní a hlavně amosférický sci-fi horor, který má v rukávu pár moc pěkných es. Foster i Quaid jsou hodně dobří a právě první jmenovaný tahá celý film kupředu. Závěrečné překvápko mě dostalo a vůbec jsem mile překvapen celým vyzněním filmu. Tenhle styl se mi prostě zamlouvá. Nenudil jsem se ani na chvilku.(10.11.2009)

Keď som dávnejšie videla trailer, zdal sa mi chaotický a veľmi pozérsky. Film ma príjemne prekvapil, nakoniec som bola spokojná. Aj keď musím uznať, že hlavne v prvej polovici filmu ma riadne iritovali scény, ktoré boli také tmavé, že som nevidela nič, do toho blikala baterka a akčné scény boli pre mňa už načisto neprehľadné. Ale zaujímavé rozuzlenie to nakoniec oveľa vylepšilo :-)(2.1.2010)

Pro mě je to jeden z nejlepších sci-fi hororů co je k vidění. Od začátku až do konce jsem měl příjemně zvýšený tep. K dobru také lze přičíst to, že o ději snad ani nelze nic napsat, protože všecho by byl spolier. Určitě doporučuji se na film dívat bez znalosti děje. Je to přesně ten typ filmu, kterému by vyšší rozpočet pouze uškodil. Takhle je zde vše, tak jak má být(11.1.2010)

Je to dosť dobrý sci-fi horor. Má výborný príbeh odohrávajúci sa vo vzdialenej budúcnosti, keď je už svet preľudnený a je nutné osídliť novú planétu. Muž sa preberie z dlhého spánku na vesmírnej lodi, pričom si takmer na nič nespomína a prebudí aj dôstojníka, lenže si uvedomujú, že sa niečo pokazilo. A tak sa muž vydáva na cestu naprieč loďou, aby sa mu podarilo zachrániť celú situáciu, ale postupne nielen odhaľuje skutočnú pravdu, ale musí aj čeliť útokom neznámych vražedných tvorov. So spracovaním som veľmi spokojný. Mám veľmi rád tento štýl, keď hlavný hrdina vie na začiatku prakticky to isté, čo aj divák, kvôli čomu sa postupne obe strany dozvedajú nové skutočnosti a tentoraz to vyšlo výborne. A tak dej už od začiatku pôsobí viac než dobre, pričom keď sa už hlavný hrdina vydá na cestu naprieč loďou, úroveň filmu ide ešte vyššie. Určite musím pochváliť dávkovanie informácií a postupný príchod nových postáv, pričom hlavne všetky tie dôležité zvraty, ktoré zmenia pohľad na situáciu sa skutočne vydarili, po celý čas sa ideálne striedajú pokojnejšie časti s dynamickými, pár scén je perfektných a tak sa je skutočne na čo pozerať takmer po celý čas, pričom poteší aj zaujímavý záver, ktorý som vôbec nečakal. Jediným záporom sú scény, v ktorých sa prejavuje samotný psychologický symptóm, teda až na tú skvelú spomienkovú, čo ma vôbec nebavilo, ale našťastie ten zvyšok to ľahko zatieni. Nadmieru spokojný som aj po hororovej stránke, tu vôbec nejde o nejaké postupné budovanie atmosféry, ale o dynamickú hororovú jazdu, pričom všetky tie survivalové sekvencie sú výborné. Určite musím pochváliť samotné netvory, ktoré rozhodne vedia vyvolať rešpekt a poteší aj pár drsných momentov, toto mi prišlo úplne ideálne. S hereckým obsadením som dosť spokojný, film si vystačí s pár hercami, pričom Ben Foster sa tu výborne hodí a jeho postava ma bavila, k tomu Dennis Quaid, ktorý ale pôsobí trochu nadbytočne a pár veľmi dobrých postáv z priebehu filmu. Réžia a technická stránka sú skvelé, jedine pár trikov pôsobí trochu umelo, ale inak si nemôžem sťažovať, výborná vizuálna stránka, kulisy, atmosféra, špinavé prevedenie, úplne ideálne. Takže som veľmi spokojný, jeden z najlepších filmov svojej kategórie za dlhú dobu, ktorý sa oplatí pozrieť aj viackrát. 80%(29.10.2013)

• Rogue

Pekelně super Ben Foster a nekonečná zásoba rozlamovacích světel. Jinak mix několika jiných filmů s atmosférou Horizontu události, kterou po slibném rozjezdu zabíjí střih. Vůbec nechápu, proč je tenhle epileptismus v posledních letech tak oblíbený. Ale nakonec zas taková škoda není, protože po půl hodině to začne být blbé ve všech ohledech.(24.12.2009)

• - Jedná se o první film, ve kterém se setkali bratři Ben a Jon Fosterovi. (akisha)

• - Spoiler: Ben Foster trval na tom, aby jedl ve filmu skutečný hmyz. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Pandorum byl název nemoce, kterou vyvolávala dlouhodobá hibernace a následný psychický stres. Nemocí trpěla postava Galla (Cam Gigandet). (MrBaker)