Roky prelomu (TV seriál)

Československo, 1989, 5x75 min

Andrej Lettrich

Jozef Bob, Viliam Plevza

Tibor Biath

Michal Dočolomanský, Ladislav Kočan, Nela Dočolomanská, Karel Semerád, Jiří Pleskot, Katarína Orbanová, Jozef Adamovič, Josef Langmiler, Zdeněk Hess, Ján Bzdúch, Štefan Mandžár, Peter Rašev, Otto Šimánek, Ivan Vyskočil, Ján Mistrík, Peter Rúfus, Jozef Úradník, Juraj Predmerský, Pavel Nový, Ján Zachar, Anton Majerčík, Štefan Halás, Hana Packertová, Martin Liška, Vladimír Štefuca, Elo Romančík, Leopold Haverl, Ida Rapaičová, Viliam Polónyi, Jiřina Švorcová, Jan Přeučil, Bořivoj Navrátil, Jiří Holý, Svatopluk Matyáš, Bronislav Križan, Ladislav Chudík, Ivan Laca, Juraj Ďurdiak, Jaroslav Rozsíval, František Kovár, Igor Čillík, Ľubomír Gregor, Alfréd Swan, Anna Javorková, Eduard Bindas, Bedřich Prokoš, Jaroslav Moučka, Jiří Lír, Oldo Hlaváček, Vladimír Durdík ml., Ján Kramár, Vladimír Jedľovský, Štefan Kožka, Zoro Záhon, Rudolf Jelínek, Libuša Trutzová, Dušan Blaškovič, Vladimír Brabec, Jana Bittnerová, Martin Horňák, Hynek Kubasta, Daniel Junas, Ján Gubala, Jan Fuchs, Igor Makovický, Jaroslav Gažovič, Zoltán Lenský, Olga Čuříková, Brigita Máčajová-Bobulová, Vladimír Salač, Boris Slivka, Václav Stýblo

Komentáře uživatelů k TV seriálu (5)

U mňa doma sa nachádza kniha spomienok obžalobcu dr.Jozefa Tisa, Antona Rašlu a obhajcu Ernesta Žabkaya. Podľa ich svedectiev vznikla v roku 1990 kniha s názvom "Proces s dr.J.Tisom". Po prečítaní tejto publikácie som zistil, že tvorcovia seriálu "Roky prelomu" sa veľmi presne pridŕžali skutočnosti, a na základe toho pôsobí seriál pravdivo a verne. Čiže tí, ktorí toto dielo uvrhli do zatratenia, určite nepoznajú našu minulosť a nemajú ani potuchy o čom seriál pojednáva.(8.4.2009)

• Martin741

Podpriemerny normalizacna serial, ktory ukazovat Ceskoslovensko v povojnova obdobie az do komunisticky puc roku 1948. 30 %(26.10.2014)

• klúčik

Videl som len film, ktorý urobili z tohto seriálu. No vôbec som netušil, že v roku, keď to už vrelo sa natočilo toto dielo. Mám rád historické filmy, netvrdím, že tento nevyšiel zo skutočných udalostí , ale záverečná scéna ma dostala . Naozaj po roku 1948 pokračovala nová vláda v demokratických formách, na tie doplatili aj niektorí ministri tej novej vlády ( Klementis, Masarik ) Dávam tomuto filmu 45%.(28.10.2011)

Téměř historický dokument o poválečném vývoji především na Slovensku. Režisér Lettrich podal historii poměrně věrně, tak jak to tehdy probíhalo. Dneska se to samozřejmě mnohým nemusí líbit, zejména těm, kteří s oblibou mluví o únoru 1948 jako o komunistickém puči. Pravdou však je, že tenkrát tento "puč" podporovala většina lidí, zejména v Čechách. Omnoho víc, než na Slovensku, kde tehdy komunisté neměli tak výraznou podporu mezi lidmi. Těch 200 000 lidí v únorových dnech na Staromák v Praze nikdo nenahnal, a už vůbec ne komunisti. Přišli sami ve víře v lepší zítřek. A o tom ten seriál je. Obdobné historické seriály budou vždy poplatné době, ve které vznikly, ale je důležitá podstata, kterou divák žijící v oné době spolehlivě pozná. Ke cti tohoto snímku je nutno dodat, že podstatu nezkreslil, ať se to někomu líbí nabo ne.(16.4.2012)

Je to dobře propracovaný snímek, který ukazuje znovu upevňování Československa po druhé světové válce a dohady o tom, jak by měla naše republika vypadat. V hereckém obsazení chybí postava Gustáva Husáka, kterou ztvárnil slovenský herec Michal Dočolomanský.(29.9.2011)