Snímek Moneyball společnosti Columbia Pictures je natočen podle skutečného příběhu Billyho Beaneho (Brad Pitt) – bývalého nadějného hráče baseballu s vyhlídkami na oslnivou kariéru, který se poté, co nedokázal splnit nadějná očekávání, se svou soutěživou povahou raději zaměřil na administrativní stránku tohoto sportu. Na počátku sezóny v roce 2002 se Billy ocitá v zapeklité situaci: jeho špatně financovaný tým Oakland Athletics, zvaný též lidově A's, přišel o své nejlepší hráče (znovu), kteří se nechali zlákat velkými týmy (a s tím souvisejícími nemalými platy) a on je nucen dát svůj tým znovu do pořádku a zahájit sezónu s třetinou původního rozpočtu. V touze po vítězství se Billy rozhodne jít proti klasickým zvyklostem, které v baseballu platí. Zaměří se zcela mimo baseballová hřiště na zneuznané teorie Billyho Jamese a najme Petera Branda (Jonah Hill), inteligentního ekonoma, který vystudoval univerzitu v Yale. Společně se postaví selskému rozumu vyzbrojeni odhodláním vše přehodnotit a vybaveni počítačovou statistickou analýzou, kterou baseballová administrativa dlouhodobě ignoruje. Dospějí k neuvěřitelným závěrům a začnou najímat hráče, které zbytek baseballového světa považuje za příliš nevhodné, příliš staré, příliš nemocné nebo příliš problematické, kteří jsou ale současně všichni velmi nedocenění. Jak se Billy a Peter neúnavně tlačí kupředu, vzbudí jejich nové metody a pozoruhodná sestava outsiderů pozornost ostatních týmů, médií, fanoušků i hlavního manažera jejich vlastního týmu (Philip Seymour Hoffman), který odmítá spolupracovat. Tento experiment ale nakonec vede nejenom ke změnám v tom, jak se baseball hraje, ale také k výsledku, který Billymu definitivně otevře oči a posune ho na zcela novou úroveň. (oficiální text distributora)

Katullka

Americká pičičovinka o baseballu. Huuu hned tomu musím dát 5 hvězd! Huuuu Breďák Piťák!! Huuu jsem kráva z csfd!!! HUUUUUUU!!!! Ale hlavně má to dvě hodiny!!!!! ()

Lacike

Na scenári vidno, že ho pisal Aaron Sorkin. Takze film je riadne ukecany a dialogy su dostatocne inteligentne. Lenze Bennett Miller nie je tak dobry reziser akym je napriklad David Fincher, aby okolo tych bezchybnych dialogov dokazal vystavat strhujuci pribeh. Vysledok vdaka tomu posobi zaujimavo, ale postavy vas nestrhnu a je vam jedno ako sa to skonci. Co je asi dobre, pretoze aj samotny zaver je dost vlazny. 6/10. ()

ScarPoul

Športové filmy som nikdy moc nemusel a už vôbec nie, keď tam bol akýkoľvek náznak niečoho životopisného. Všetky tie príbehy podľa skutočnej udalosti, ma jednoducho ako diváka nedokázali uspokojiť. K tomu všetkému ani Miller nie je typ režiséra, ktorý by ma svojou prvotinou nadchol. Capoteho som prijal vlažne a k druhému zhliadnutiu sa nechystám. Moneyball mal však Brada Pitta. Považujem ho za jedného z najtalentovanejších hercov súčasnosti a mal som neuveriteľnú potrebu tento film vidieť a držať mu palce na oscaroch. Ak za niečo Moneyball treba vychváliť(okrem hereckých výkonov a zručnej réžií, ktorá udržuje tempo aj v slabších chvíľach) je to fakt, že som si zamiloval baseball. Stále mu nechápem, ale konečne viem, prečo je taký dôležitý a čo v ňom ľudia vidia. Číra radosť s tohto športu, neustále dokazovanie kto je lepší a kto horší, podfarbené veľmi peknou hudbou a nezabudnuteľnou atmosférou, robia s tohto filmu veľmi podarený športový aj životopisný film. Jeden z malých veľkých filmov, na ktoré je radosť pozerať. Aj napriek rôznym odbočkám, je celistvý a ako príbeh jedného človeka funguje dokonale. Ale hlavne pojem druhá šanca naberá v tomto prevedení iný, svojský zmysel podfarbený ešte schopnosťou pôsobiť skutočne, bez sentimentu. 100% ()

maseer2

zhruba od poloviny zbytečně natahované.. plus bych ocenil důkladnější vyobrazení samotné sportovní stránky, především pak zdůraznění toho zlomu ve výkonnosti.. podle mě nevyužitý potenciál ()

BoPo

Tak ako na pracovnom pohovore. Všetkých zaujíma papierový predpoklad. Dosiahnuté vzdelanie, prax a schopnosti. Zamestnávateľ si vytvorí šablónu na voľnú pozíciu a hľadá ideálneho kandidáta. Len čo ak ten, čo nemá papierový predpoklad, má zatiaľ neobjavený, nedocenený potenciál? Je to jeho chyba, alebo chyba tých za stolom? A preto sú tak žiadaní ľudia, ktorí dokážu v druhých rozpoznať skrytý talent. A hlavne tí, čo vydržia vo svojom spôsobe videnia sveta, až do úplného konca. Vyhrať súboj s vlastným svedomím, to nie je výzva pre každého. ()

Caszidy

Mám nesmírně rád americký profesionální sport. NBA miluju, NFL čas od času sleduju, i tu NHL mám trochu v povědomí. Jenom MLB jde tak nějak mimo mně. Jasně, znám jména týmů, ale to je asi tak vše. Baseball prostě není mým šálkem čaje, jenže naopak svět generálních manažerů týmů, to je něco pro mne. Už několik let pravidelně hrajeme s přáteli Fantasy ligu NBA, takže mi je postava Billyho Beana velice blízká(samozřejmě si dělám legraci, myslím, že si nikdo nedokáže představit ten tlak a odpovědnost, které jsou na bedrech GM profesionálních týmů v USA, přesto by si podle mně každý kdo někdy hrál Fantasy rád tuhle práci vyzkoušel). Snímek samotný dokonale vystihuje vše kolem profesionálního sportu a vedení týmu. Výkony Brada Pitta a Jonaha Hilla jsou solidní a potěší i Philip Seymour Hoffman ve vedlejší roli hlavního kouče. Tohle je určitě jeden z nejlepších sportovních snímků vůbec, jak by také ne, když se o scénář postaral Aaron Sorkin! ()

bouncer

Ten humbuk okolo jsem moc nepochopil... vždyť to je úplně obyčejný sportovní film, jakých jsou desítky. Dobře, hraje v něm Brad Pitt a hraje docela dobře. Netočí se to tolik kolem sportovců, ale kolem generálních manažerů, celkově však klasické schéma, které neohromí. Navíc vedlejší postavy dostali až trestuhodně málo prostoru - Jonah Hill jen odříkává čísla, Phillip Seymour Hoffman se vlastně jen tváří nafoukle, ostatní tam snad ani nebyli víc než 1 % času... 70 % ()

Terva

CITÁT - Vy problém neřešíte, vy ho totiž ani nevidíte.......... Musím něco přiznat, ten sport, ta hra o které film je, ani to neumím vyslovit, nic mi to neříká, neznám pravidla a jen letmo jsem ji někde zahlédl. Takhle kriket nebo curling, to je jiná. Znám však základní sportovní osnovu - PRACHY. To je základ sportu. Je zajímavé sledovat postup trenérů, manažerů a sportovců. Sledovat jejich kroky a následné následky. A když tu mám oblíbeného herce, jsem vlastně spokojen. Jednoduchost systému a nesložité podávání skutečností divákovi, vás pak pěkně lehce vtáhne do děje a ani jsem se nenadál a už jsem hlavnímu hrdinovi fandil. CITÁT - Zbal si věci, koupil jsem tě.......... Bill James a matematika se z tím vypořádali. Z dvaceti tisíc hráčů o kterých můžeme finančně uvažovat se dá vybrat pětadvacet dobrých a udělat z nich skvělej tým. CITÁT - Tak abych si to vyjasnil. Ty chceš do týmu kluka, který je nemocný a nikdo ho nechce ?........... Je to pěkný příběh, citlivý, plný napětí, citů, pocitů, krachů a vítězství. Prostě, i když mi ten sport nic neříká, není to důležité, to vlastně není o hře samotné, jako spíš o všem kolem. CITÁT - A o to mi jde,. Aby to něco znamenalo........ A statistika = 80 %. Tak směle dál, poslední hra sezóny ještě není dohrána. Natočeno podle stejnojmenného románu Michaela Lewise. ()

rreal13

Tohle je přesně typ filmu který miluju. Možná bude 5* přehnanejch, ale já si za tím stojím. Dvě hodiny ležím a koukám na film a přitom si říkám. Jo tohle to co dělá tenhle sport sportem. Nemluvím teď o statistikách, mám na mysli to kouzlo sportu. Peníze hrajou v každym sportu velkou roli v baseballu obzvlášť, proto tenhle film má v sobě to kouzlo, kouzlo které tenhle sport přináší. ()

MrCreosote

Není důležitá výhra, ale to, co za ní stojí. Billy Bean nechce vyhrávat kvůli slávě nebo penězům, ale chce uspět tam, kde jako hráč selhal a zároveň se pokusit změnit systém, který k onomu selhání pomohl. A nejlepším způsobem je dokázat to s týmem předem odepsaných outsiderů. Moneyball se nesoustředí na hru samotnou, nejdůležitější věci jako nákupy a vyhazovy se řeší v kancelářích pomocí telefonů za útrpného sledování bezmocného trenéra. Balancování na hraně klasického sportovního filmu a konverzačního dramatu se nadmíru vyvedlo i díky sympaticky uměřeným hereckým výkonům a pointě, která díky závěrečné metafoře dojme víc, než zápas o všechno vyhraný v poslední vteřině, což je klišé, jež se tady krásně nabourává a navede diváky přesně tam, kde je film chce mít. ()

Chermy

Nevím kdo psal scénář, ale pokud chcete vědět víc o pojmu Moneyball, vysvětlí vám tenhle film všechno. Princip, úskalí, motivace i charaktery lidí, kteří za ním stojí. Dokonce na vás mrkne i nějakým tím moudrem do života. Možná to lépe napsat nešlo....pravdou ale zůstává, že film docela nudí. ()

Beznoh

Dokoukejte to do konce a sežňtě si to v dobrý kvalitě, u mě přidalo dvě hvězdy. Jinak je to hezký nápad dobrý zpracování, i když jsem se sem tam nudil, tak určitě stojí za shlédnutí. ()

m.krudenc

Nikdy jsem pořádně nepochopil, co na tom baseballu Američani mají. Ale je jejich velká tradice, která se dokáže proměnit v šílenství. Ovšem, tenhle výborný film není jen o této hře. Nabízí daleko víc. Je to výborné sportovní drama. Filmů s sportovní tématikou bylo natočeno hodně a ještě další se určitě objeví, proto musí tvůrci vyrukovat s něčím novým, s něčím originálním, co diváka dokáže pořádně zaujmout a strhnout. A to se tvůrcům tohoto filmu velmi povedlo. U Brada Pitta začíná platit, že čím je starší, tím je lepší. ()

Bubble74

I přes děsivou smršť nicneříkajících čísel a exotických vzorců bylo pro mě toto netradiční sportovní drama překvapivý „vcucák“. Po celou dobu jsem ani očkem neodmrkla stranou a Billymu držela palce, ať jim všem ukáže, jak se chová správný srdcař. Výtečný zážitek na jedno zhlédnutí. ()

villon17

Přišlo mi to jako zbytečný natahování něčeho, o co se ani nezajímám. Rozhodně obdivuju zase jinej pohled, dialogy, promyšlenost a výkony, ale teda Pitt hodně sešel... ()

Marek1991

Skutočný príbeh zo športu, ktorý nie je zrovna mojím obľúbeným a zo zákulisia manažérov, skautov a celkového vedenia tímov a aj hráčov. Film bez klišé, podaný ľudsky so skvelým výkonom Brada Pitta o skutočnej udalosti, ktorá posunula svet športu o niečo ďalej. Nové invencie a inovácie posúvajú vpred a jej tvorcovia sú často za bláznov. Vo filme jasne povedali, kto preráža stenu, vždy sa zraní! Vo filme je reálne podaný skutočný život a to ako sa hráči, skauti, tréneri, či aj manažéri stali len figúrkami peňazí, ktoré majú vypovedať o ich hodnote na trhu a že nepotrebných sa bez ohľadu na zásluhy zbavuje. Svet štatistiky prenikol do športu a začal tvoriť tímy. Reálny odkaz, ktorý je však na konci je iný. Nezapredať sa, ísť si vlastnou cestou, teda byť samým sebou, inovovať, nezabudnúť na intuíciu, ktorá sa ukázala nakoniec ako dôležitá, snažiť sa byť najlepší, ale nezabudnúť na ľudský prístup. Výborná hudba, zaujímavé scény. Ja dúfam, že Billy Beane tú svoju poslednú hru sezóny vyhrá, zaslúži si to. ()

Hoyt

Povinnost pro všechny, kteří se sportu naplno věnují nebo i pro ty, kteří ho aktivně sledují a zajímají se o něj. Brad Pitt se parádně vžil do role nadšence Billyho Banea a já mu věřil úplně všechno. Film obsahuje i několik dojemných scén jako Hatterbergův odpal nebo závěrečná scéna v autě. Baseball byl pro mě do této doby absolutně nezajímavý sport a já už díky Moneyballu vím proč je v USA tak populární a děkuji mu, že jsem mohl nahlédnou do zázemí a celkové organizace nejslavnějších týmů. ()

Ajinka126

No.. je to v celku zajímavé. Brad byl skvělý, baseball taktéž, ale jinak pro mě tenhle příběh nebyl ničím výjimečným. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Aaron Sorkin chystá režijní debut

Aaron Sorkin chystá režijní debut

09.05.2016

Jen těžko byste v Hollywoodu hledali výraznějšího scenáristu, než je Aaron Sorkin. Autor Západního křídla a Newsroomu napsal i Moneyball nebo Stevea Jobse, hlavně má ale doma Oscara za Social Network… (více)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi