V roce 2089 archeologové Elizabeth Shawová a Charlie Holloway objeví nástěnnou malbu v jeskyni ve Skotsku, která se podobá několika dalším malbám jiných kultur. Elisabeth a Charlie považují postavy na nich ztvárněné za Stvořitele lidí z jiných planet. Stárnoucí boháč Peter Weyland financuje výpravu vesmírné lodi Prometheus na vzdálenou planetu LV-223, z níž Stvořitelé údajně pocházejí. Na palubě cestuje skupina vědců, Weyland, velitelka mise Wickersová a android David. Prometheus přistane na opuštěné hornaté planetě, kterou posádka začne zkoumat. Naleznou zde válcovité nádoby, kamennou sochu humanoidní hlavy a neznámé bezhlavé tělo, o němž se domnívají, že patřilo jednomu ze Stvořitelů. Vědci najdou i další těla, což je přivede k domněnce, že Stvořitelé patrně již vymřeli. Členové posádky Millburn a Fifield se rozhodnou vrátit zpátky na loď, ale cestou se ztratí. Spustí se draslíková bouře, expedice musí být přerušena a posádka se vrací na loď. David tajně vezme jednu z nalezených nádob, v nichž se nachází tajemná tekutina. V lodní laboratoři je objevena shoda mezi DNA Stvořitelů a lidskou DNA. David zkoumá válce s tekutinou a její vzorek nepozorovaně přimíchá Charliemu do pití. Krátce poté se spolu Charlie a Elizabeth vyspí. Mezitím hadovité zvíře zaútočí na ztracené vědce Millburna a Fifielda. Millburn zemře a Fifielda pohltí temná tekutina. Při dalším průzkumu planety David objeví další tělo Stvořitele, tentokrát ovšem přežívajícího ve stázi, a spolu s ním i vesmírnou mapu, na které je zvýrazněna Země. Mezitím se u Charlieho projeví příznaky neznámého onemocnění a znetvoří mu obličej. Wickersová odmítne ho dále držet na palubě a upálí ho plamenometem. Testy ukážou, že Shawová je těhotná, ovšem v jejím těle je ukrytý mimozemský zárodek. Pomocí chirurgického robota se podaří zárodek z jejího břicha vyoperovat. Shawová poté zjistí, že Weyland se chce setkat s posledním žijícím Stvořitelem, aby ho zachránil před blížící se smrtí stářím... (TV Prima)

Xmilden

NEUVĚŘITELNÉ! Někteří uživatelé asi narazili v Británii na nějakého zrůdného bratříčka anebo již dávno zapomněli na prvního Aliena. Neberu jakoukoliv výtku, neuznám jakoukoliv polemiku. Já jsem byl svědkem události, která mě po hodně hodně dlouhé době vrátila zpátky na Zem. Že Fassbender je téměř polobůh již víme nějaký ten pátek. Mě se ale upřímně hodně líbil třeba i takový Idris Elba v roli hrdinného kapitána. Když bych se vrátil k negativnímu hodnocení některých uživatelů byl bych moc zvědavej, kdyby navštívili v roce 1979 Aliena, co by na něj vlastně říkali. Že Ridley udělal atmosféru a vypiplal každé obrazové políčko? Samozřejmě se tak stalo. Něco mi říká že zde může vzniknout názor že náležitě nepředstavil hlavní hrdiny, kdo z vás vážení ví moře informací například o kapitánu Dallasovi nebo Parkerovi? Omlouvám se že tady pořád tolik srovnávám, ale když mi Prometheus leží v hlavě tak se srovnání prostě nelze vyhnout. Určitě film bude časem dozrávat, protože dle mého soudu obstojí i jako samostatný článek v alienovském universu. Docela jsem by zaskočen že závěrečné dvě pojítka se starším bratříčkem pro mě vlastně byly docela zbytečné. Vůbec bych se nezlobil kdyby Ridley do dvou let přišel s ještě jedním navazujícím příběhem. V nadpoloviční většině scén jsem se několikrát přistihl že ani nedutám napětím. Vrchol dle mého představuje improvizovaný císařák. Tahle scéna se jen tak neokouká. A nakonec ještě bych moc rád osobně poděkoval panu režisérovi. Děkuji pane Ridley! ()

Arbiter

Dost dobře mi nejde na rozum zklamání mnohých. Respektive, asi si dokážu představit, co za tím často stojí: očekávání fanouškovsky vyšroubovaná ad absurdum budou v žebříčku někde nahóře hned vedle xxmartinxxových smutků ohledně zavádějící virální reklamní kampaně. Když člověk od filmu očekává (pro mě z málo pochopitelných důvodů), že bude pouhou encyklopedickou dovysvětlovačkou Alienů, spokojený asi být nemůže. Za sebe ale musím říct, že nadšením přežvykuju šmouly i ráno po projekci a asi zajdu ještě na jednu-dvě. Možná to je tím, že si původního Vetřelce moc nepamatuju a že mě v mnohém lezl na nervy (hloupost většiny hlavních hrdinů si spolehlivě vybavuju dodnes); možná tím, že jsem záměrně nekoukal na trailery ani virální videa a tím, že jsem tak nějak celkově nečekal vůbec nic. ___Spoilery: Film směle odkazuje na (nejen) řecký mýtus a sám je střípkem mytologie jiné. Ridley si pohrává s mnoha motivy a nabízí prostor pro mnohé interpretace, to vnímám jako jednu z nejpřitažlivějších věcí na jeho snímku. Prometheus, který stál u zrodu lidí, měl vždycky krapet tendenci pošťuchovat bohy i ostatní titány. Strkat nos tam, kam nemá. A stihl ho za to trest. Být z pozice člověka svědkem střetu dvou titánů, na jedné straně Tvůrce a na druhé částečně lidského potomka, to byl filmový okamžik, na které nikdy nezapomenu. ___ V jednom filmu takhle umě sundat stvoření člověka z oblohy, vyrvat z rukou Darwina a při tom udržet myšlenku víry, která dodává sílu a vede člověka k dalšímu a dalšímu kroku v před, když už se zdá, že ho nebude schopen, je fascinující (i když musím uznat, že některý kecy byly maximálně patetický, většinou fungovaly). Ta cynická facka představám o kráse setkání se svým stvořitelem s konečnou platností dostává za své s netečností, kterou jeden z Tvůrců ''přijímá'' své děti a 'dítě svých dětí'. Iracionální víra vede vpřed i tváří v tvář apaticky krutému nezájmu otce, kterému nestojí(/me) ani za nenávist, ani za lásku. Kde je vůbec dáno, že všichni z Tvůrců se na naše stvoření tváří stejně? Víra a otázka stvoření vede i kroky zvídavého Davida, když se všemi dostupnými prostředky snaží splnit žádost pro změnu stvořitele svého (ostatně vztah člověk : android krásně dopředu napovídá podobu vztahu Tvůrce : člověk), aby splnil jeho přání, aby se "snažil více." On sám se v podstatě stává otcem, architektem vzniku nového života, a kruh se uzavírá. ___ Jasný, je to pořád často béčko. Ale to byli i Vetřelci. Vlastně je to mnohem menší béčko než Vetřelci. Ridley Scott ale na filmovém plátně rozehrává různými myšlenkovými motivy, fenomenálním audiovizuálním jazykem a prací s filmovým časem podívanou, na kterou budu ještě dlouho vzpomínat. Chlapi si hrají na vojáčky a ženský aby dávaly všechno do kupy. PS: Trošku mě děsí kategorický soudy o hlouposti a nekonzistenci snímku. Asi si tedy ty souvislosti a motivy domýšlím a hledám je tam, kde nejsou. A nebo jsem holt naivní teenka. Každopádně ukojená, velmi dobře ukojená. ()

Phobia

Jé, tady je zas remcavých pindů... Přitom konečně zase po letech poctivé scifko a rovnou po technické stránce udělané tak famózně, že jsem odmítala byť jen na vteřinku odvrátit zrak, aby mi neunikl jediný vycizelovaný záběr. Navíc - o příbuznosti s vetřelčí ságou jsem neměla ponětí, tak jsem si vychutnávala všechny odkazy, co se v průběhu filmu objevovaly. Jasně, na křídlech scénáře se snášelo víc bohů ze stroje, nejasností až 3,14čovin, než bylo únosné. A ano, když je nejsympatičtější postavou android, zatímco ostatní členové posádky jsou divákovi naprosto u prdele, určitě to není vůbec košer. Přesto nebudu na tvůrce plivat kyselinu; snad díky zdejším znechuceným výkřikům byla má očekávání nižší než platy pokladních v hytlermarketech a tím pádem bylo zklamání skoro vyloučeno. Takže, Ridley, příště od scénáristů vyžaduj, aby v průběhu psaní nechlastali, případně zaměstnej takové, jejichž IQ nestagnuje na úrovni zvadlé pelargónie. Taky přidej trochu stopáže, ať je příležitost vytvořit si libovolné emoce k postavám a pochopit jejich (místy zajímavě dementní) chování. Pak Ti tu pátou astru s radostí přijebnu, zatím je to na 2,5* za dechberoucí obrázky, 0,5* za návaznost na Alieny a 1* úchylně vlhká za Fassbendera. Apropo - Guy Pearce hrál nějakého ufona nebo toho geronta s mizernou maskou? 79% ()

-bad-mad-wolf-

IMAX 7. 6. 2012 Hype stranou. Afekt odezněl, zážitek se uležel. Prometheus sice stále působí jako nákladné sci-fi béčko, nicméně je v něm několik ambiciózních motivů (nebo přinejmenším jejich nástřelů). Tím nejčastěji diskutovaným je linie s androidem Davidem a je fakt, že studovat zvráceně chladnou logiku jeho uvažování je při opakovaném vidění přinejmenším zajímavé. Podtext jeho strojového chování a dialogů je při vědomí souvislostí mrazivý o to více, že není zcela jisté, zda se opravdu snaží pomoci svému pomyslnému otci Weylandovi, či má vlastní motivaci, k níž se dokopal dlouhým pozorováním lidských jedinců a jejich slabostí. Výborně napsaná postava. Pozoruhodná je rovněž reflexe zmíněné lidské slabosti i síly. Věda versus víra, rozum versus emoce. Prometheus letí vstříc neznámému světu, kde chce najít své tvůrce, ačkoliv jediným "důkazem" o přítomnosti něčeho podobného je víceméně pouze strach starého muže ze smrti. Weyland byl jako vlastník obří společnosti nepochybně převelice zámožný muž a mohl si dovolit financovat něco tak nákladného, jako je let ke vzdálené planetě. A proč ho chtěl podniknout? Lidskou racionalitu nejvíce pokřivují emoce; strach ze smrti a touha po žití se tak stávají ospravedlněním letu do neznáma na základě jeskynních maleb. Co na tom, že malby mohly být varováním, či jiným znamením? Opírala se lidská historie vždy o zdravý rozum a rozvahu? Zanícená víra dvou mladých vědců Weylanda přesvědčila. Spekulace o motivaci celé výpravy mi přijdou liché, jelikož se rády opírají právě o racionalitu - a to je to poslední, co chtěl Prometheus o lidském chování vypovídat. Neinformovanost posádky a nevědecký přístup je poplatný výše zmíněnému. Skutečnosti o "biologické X Files" linii s černou tekutinou a mutanty všech tvarů i velikostí jsou do jisté míry nejasné, ovšem ponechávají tu správnou náladu, plní si své žánrové povinnosti a burcují zvědavost, jakou jsem zažíval u starých sci-fi perel. Celé dohromady to šlape. Samozřejmě, finále linky se starým Weylandem možná působí komicky, debilita Fifelda a Millburna je nedůstojná, osekanost některých prvků a degradování vedlejších postav do rolí statistů je smutné (zejména Janek a Vickers). Celková stavba scénáře však zdaleka není tak hloupá, jak jsem slýchával. Nadstavba v podobě ucházející atmosféry a Gigeroidních dekorací potěší, slušná technická stránka rovněž. Soundtrack obraz vhodně doplňuje a ač z něj klasika nebude, několik zářezů (Going in!) si o místo na slunci říká. Když vezmu v potaz, že při scéně kolize mám stále husinu až na řiti, musím říct, že jsem vlastně velice spokojen. I přesto, že je Prometheus jiný film, než jaký jsem čekal a chtěl. Pocity z něj mám také jiné, než jaké jsem čekal a chtěl. Když se ale člověk oprostí od stínu Vetřelce a "rozhodne se tomu věřit", může dostat skvělý zážitek. Ba dokonce fascinující. Edit 13. 10. 2012 - Vystřižené scény: Pohled na film nijak zásadně nemění, nicméně vynechání některých z nich bylo docela smolným tahem. Scéna s engineery na začátku více podtrhuje rituálnost celé jejich existence. Prodloužená scéna závěrečného souboje by dodala trochu zvolnění i napětí do původně až zbrkle rychlého finále. Scéna s výmluvným názvem "Paradise" byla odstraněna zřejmě kvůli úvahám nad možným pokračováním (ačkoliv ho nijak nevylučuje) a zaujme rovněž agresivnějším vyzněním. Agresivněji působí i nepoužitá scéna rozhovoru Charlieho s Ellie či původní Fifieldův útok na loď. Tvůrci se ale nakonec zřejmě rozhodli, že by pánbíčkáři měli jít příkladem... () (méně) (více)

darkrobyk

Ani nevím, co jsem čekal, ale snažil jsem se být připraven na všechno. Scott mě nakonec příjemně překvapil. Ač se to nezdá, poměrně věrně okopíroval svého Vetřelce. A mně to nevadilo! Formu i způsob vyprávění přizpůsobil současným možnostem filmu, jeho výtvarné oko nezklamalo. Řada výjevů je úchvatných tak, jak jen to jde - jejich vychutnání jest ovšem výhradně pro velké plátno (avšak bez nedokonalého 3D....už aby zmizelo...). Vizuálně jedna z nejkrásnějších je scéna s hologramem v podzemí doprovázená magickou hudbou. A když se objeví modravá Země, přeběhne mráz po zádech. Asi nepochopím diváky, kteří čekali dalšího Vetřelce (můj nejoblíbenější film). Dopadlo by to přesně tak, jako když chce současná kapela hrát muziku 80.let... Trochu mi chybělo více tajemna, hrůzy z čehosi neznámého a nepochopitelného. Mé vnímání ale jistě ovlivnilo množství jiných filmů, a člověk je dnes tak trochu otrlý ze vší té hrůzy, co se na něj valí z filmů, TV, internetu... Zpočátku jsem si říkal, že konec si mohl odpustit. Čím více ale o filmu přemýšlím, je mi zřejmé, že to byla vcelku logická scéna, jíž chtěl vytvořit spojnici s událostmi, které teprve přijdou... Dokumentární film o vědecké výpravě, co se poněkud zvrtla, se Scottovi podařil! ()

A_FISH

Dva mladí, úspěšní archeologové chtíc poznat Stvořitele, vydají se ruku v ruce (doslova) na cestu Universem. Vše se bohužel nepříjemně komplikuje, cesta za poznáním se zvrtne v palachův týden, a ten jejich lásku zhatí. A co mylíte, milé děti, našli ho? Nenašli. A ještě zničili loď : ( ...Snad bude mít Ridley Scott příště víc rozumu a v druhém dílu obsadí Velkého učitele Drchlíka s nějakým tím klínkem v kapse.... ()

Ampi

Svět vetřelce bez vetřelců. Ridley Scott chtěl spojit Blade Runnera s Vetřelcem, a ne uplně se mu to nepovedlo. Pozitivní je pokračovaní v androidní řadě Ash - Bishop - Call - David. Asi se Ridleymu Scottovi nelibílo Cameronem ve vetřelcích změněný vetřelčí vývoj. Jako by tomuto filmu něco chybělo a něco přebývalo. Ale vcelku vzato film má dobrou sci-fi atmosféru. ()

kinej

Ridley Scott dokázal vytvořit autentické prostředí vesmírné lodě, v rámci zábavného sci-fi i předložil celkem uznatelnou variantu stvoření života. Také nám ukázal opět ukázal originální prostředí cizí civilizace či charismatického droida. Co ale nedokázal, je převést na plátno jedinou živoucí a uvěřitelnou lidskou bytost, jejichž jednání by mohl divák chápat. Postavy se chovají zcestně, nelogicky a někdy prvoplánovitě, jen aby nějakým křečovitým činem posunuli děj dál. Jedinou avšak fatální chybou filmu je tak jeho scénář, který působí jako první verze něčeho, co mohlo po páté revizi vypadat hodně dobře. Ale takto děj obsahuje spoustu černých děr, které do sebe bohužel vtahují logiku. Postavy z ději mizí, pak se zase nějak objevují když se to tvůrcům hodí. Kapitán lodi najednou ví zlomové zjištění, ale vůbec nikde není jasné, jak se ho mohl dozvědět, atd. atd. Velká škoda. První Vetřelec vyzdvihl žánr sci-fi z kategorie braku do kategorie respektovaného umění, zejména kvůli své preciznosti. Prometheus pak tento žánr dehonestuje scénáristickým lajdáctvím zpět směrem k braku. ()

cheyene

Zřejmě nejsem tak náročný divák jako valná většina zdejších uživatelů, neboť já se u Promethea bavil od samého začátku až do konce a nemohu říct, že bych byl zklamaný. Moje rada pro ty, co Scottův snímek ještě neviděli zní: Nechoďte do kina s velkým očekáváním a touhou vidět něco jako byl Alien. Kdo bude očekávat méně, dostane více. To byl i můj případ. Po přečtení zdejších komentářů jsem do kina šel jako na obyčejný sci-fi thriller/horor, který bude mít možná něco společného s Vetřelcem. První část filmu, jež začíná naprosto úžasně propracovanou scénou, mne doslova nadchla. Následné seznamování s vesmírnou lodí, posádkou a jejich cílem cesty bylo poněkud ukecané a bez akce, ale popravdě mi to nevadilo, neboť vše směřovalo k přistání na planetě LV, kde jsem očekával dobrý, atmosférou nasycený thriller s nějakou tou lekačkou. V podstatě jsem se toho i dočkal. Vniknutí do pyramidy, nalezení sochy a neznámých "váz", vytékající hmota, postupné umírání některých členů posádky, to vše mě velmi bavilo a za podpory výborného vizuálního ztvárnění, hereckých výkonů a hudby jsem nemohl být zklamán. Samozřejmě, že se tu vyskytla řada myšlenek, které by se daly ještě rozvést a mohly třeba působit poněkud nesourodým a nekompaktním dojmem, ovšem to může napravit buď režisérská verze nebo případné pokračování. Za sebe tedy dávám 5* za absolutní spokojenost, která pramení z nesrovnávání s Vetřelcem, ale z potěšení z různých odkazů na zmíněnou legendu sci-fi a samozřejmě (pro mě) geniální závěrečné scény. [v kině 4. 7. 2012; 19:30] ()

Hrabka

Hlavním plusem je bezpochyby výborná sci-fi atmosféra, fandové žánru si určitě přijdou na svý a to hned z několika různých úhlů pohledu. /pozor spoiler/ Mně osobně se strašně líbí tyhle myšlenky vzdálených obyvatelných planet, nových světů, střetnutí se s dalšími "lidmi" ve vesmíru apod... Ridley podle mě dal základ novému, velmi zajímavému a dosud neprobádanému světu a především z toho důvodu se těším na pokračování. Menší problém mám jen s ideou, že tahle mimozemská civilizace je vlastně tvůrcem života na Zemi, to mi příjde trochu ujetý, uvidíme jak se s tím Ridley popere ve dvojce. /konec spoileru/ K mínusům řadím trochu zmatený a neucelený scénář, občas to na sebe tak divně navazovalo. Ten úplný konec bych taky vypustil, tím si Ridley dost zavařil, na to se bude ještě dlouho kafrat. Dalším mínusem je pro mě Noomi Rapace. Fuj! Vůbec mi tam neseděla, je mi nesympatická a hrála to místy dost blbě. Celkově jsem si Promethea užil, když si člověk sežene kvalitní verzi s dobrým obrazem a zvukem, protože obě tyto věci stojí za to, a udělá si při sledování dobrou atmosféru, tedy nekouká na to během svátečního rodinného oběda, tak si film určitě užije. Samozřejmě koho sci-fi moc nebere, tomu to sednout nemusí + kdo od toho očekává novýho Vetřelce, tedy skvost z roku 1979, který jen tak mimochodem v rámci sci-fi hororů zřejmě nebude nikdy překonán, ať se jde radši bodnout a vůbec na to nekouká. 80% ()

LiVentura

Pan Scott filmařinu rozhodně nezapomněl, ale zapomenul si s sebou vzít zase dobrého scénáristu a ono, přiznejme si, méně je někdy více a v tomto případě to platí dvojnásob.!! Tak překombinované sci-fi už jsem dlouho neviděl a pokud má vypovídat o vzniku nového živ.druhu Vetřelce, pak ty linky s jakýmysi "Bohy" dost dobře nechápu a ani nechci. Zkrátka, šlo to udělat za méně peněz, více tajemna, skoro úplně se vytratila ta mystická atmosféra podpořená skvělým ozvučením, což zde není a ten konec...?? Co asi bude následovat, hrozím se dalšího filmu. ()

paascha

Docela chápu, že ridleyho brácha skočil z mostu, když to viděl. Jedna * za doktorku Shaw a druhá za pěkný vizuál. Jinak je to ovšem kravina. ()

juta

Očekával jsem krapet něco odlišného, ale i tak jsem s výsledek hodně spokojen. Bylo zde pár věcí, které by chtěly více objasnit a něco trochu více rozvést, aby to všechno dokonale pasovalo. Závěr mohl být delší, během dvaceti minut se toho stalo tolik, že negativně zastínilo celý průběh, který šel pomalejší cestou. Ale jak říkám, jsem spokojený, i když by více akcičky neuškodilo. Doufám, že pokračování bude pořádná řežba. Vetřelec na závěr byla třešnička, takže to s ním nakonec mělo něco společného. :-) ()

nunka

Veľmi efektné a technicky vymakané intro Votrelca, ktoré mi však v konečnom dôsledku príde úplne zbytočné. Jednotlivé scény zvláštne nadvazujúce na seba, správanie určitých postáv nepochopiteľné a nelogické a vôbec...celý čas to pôsobilo ako pompézne natočená nuda, s výnimkou Fassbendera. ()

Ernia

K dokonalosti chyběla jen mother monster Ripleyová, ale po dalším zhlédnutí v kině tu pátou hvězdu určitě přidám. A to i navzdory fiascu zvaném půlnoční premiéra v IMAXu. Takže, kdo na to jdete se mnou znovu? :) tak pátá je tam :) Prostě pecka! Nevím, co kdo očekával, když to nazývá zklamáním roku. Seriously? ()

Fiftis

Prometheus je režijne veľmi zvládnutý, o tom niet sporu, ako každá Scottova snímka. Atmosféra sprvu rastie a po celý čas všetko vyzerá, ako má. Problém nastáva, keď venujeme pozornosť aj tomu, čo sa na plátne deje. Nepamätám si hlúpejší scenár u mainstreamového filme za veľmi dlhú dobu. Vrátane tých, s ktorými pracujú Michael Bay a Roland Emmerich. Odmietam preto väčšinový hlas, ktorý podľa prvých reakcií poväčšinou tvrdí: "Hlúpe, áno, ale dosť dobre natočené". Všetky vyrieknuté slová kritiky sa mi vyhlasujú len veľmi ťažko. V prvom rade kvôli vynikajúcej trojici hercov na čele, ktorí, chudáci, vydávajú len to najlepšie zo seba. Ale aj kvôli Scottovej réžii, tá sama o sebe rozhodne nie je zlá. Potom dochádza k bizarným situáciám, napríklad že zadržujete smiech pri scéne, v ktorej si hrdinka trhá z tela pupočnú šnúru, oblieka skafander a vyráža zachrániť svet. Alebo že niekoľko postáv heroicky obetuje svoje životy, bez toho aby sme vedeli, čo ich k tomu vedie. Dej sa očividne odohráva vo svete votrelcov, ale úplne chýba jemu vlastný feeling. Pre niektorých bude Prometheus zrejme viac zlý, úprimné nadšenie si ale ani ja neviem predstaviť. ()

Kass

"Why do you think your people made me?" - "We made you because we could." Jediný problém filmu vidím v jeho scénáři. Nevadí mi, že řadu věcí ponechá nedořečenými, nežádám totiž sled odpovědí na zlatém podnose, zvlášť u tak svůdného tématu kde člověk může popustit uzdu své vlastní fantazii. Horší je to ale s jednáním postav, které se jakožto členové vědecké výpravy často chovají jako banda amatérů v béčkově pokleslé story. Ovšem co si budem nalhávat, i přes fandy z počátku až nepatřičně podstrkované vysoké ambice, není "Prometheus" ve výsledku ničím jiným než klasicky podanou fantaskní historkou co chce hlavně napnout, pobavit a případně předestřít pár zajímavých témat k zamyšlení. K výpravě a technickému zpracování je zbytečné se vyjadřovat, je to splněný sen lidí co sci-fi mají rádi. Posádka mi přišla typově velmi trefně obsazená; samozřejmě vládne Fassbender, ale rád bych třeba zmínil i sympatického Idrise Elba. PS: po x-tém zhlédnutí filmu musím konstatovat že mě nepřestává bavit a v 3D vypadá fantasticky (v tomhle směru jeden z mých nejoblíbenějších filmů). ()

filmfanouch

Ta atmosféra je prostě geniální. Film který drží adekvátní tempo a navíc slouží jak skvělý pilot proto co by se mohlo udát v dalších pokračováních. Prostě atmosferická pecka. ()

Shakers

Pre mňa niekoľko rokov očakávaný projekt a ostro sledovaný. To že sa vrátil na režisérsku stoličku Ridley Scott si myslím, že je veľké plus. Čo ma ale sklamalo je scenár. Škoda, že Dan O'Bannon to nestihol a museli do dokončiť zaňho Spaihts a Lindelof. Film to nie je zlý. Audio-vizuálna stránka je perfektná, staré návrhy H.R. Gigera, ktoré neboli použité v prvom Alienovi, alebo ktoré boli navrhnuté pre film Duna sú taktiež perfektné, no skratka na oko to vyzerá ako perfektné sci-fi. Čo sa týka hudby, tak Marc Streitenfeld (ktorému dopomáhal Harry-Gregson-Williams) nie je zlý, ale nie je to žiadny Goldsmith, Horner a ani Goldenthal. Pôvodný soundtrack od Goldsmitha, ktorý fanúšikovia určite poznajú poteší. Taktiež aj niektoré iné skladby zo soundtracku sú dobre. Takže skrátka pre oči a uši rozhodne fajn, po tejto stránke sa nie je moc na čo sťažovať. Problém vidím v tom, že každý čakal na vysvetlenie čo sú to Space Jockey (mimozemskú rasu, ktorú sme videli v prvom Alienovi, len ako mŕtvolu) a tak úplne nedostal čo chcel. A tak isto to je aj u mňa. S perfektne neznámeho mimozemšťana, ktorého sme videli v prvom Alienovi diváci dostanú SPOILER skoro až človeka (boha) SPOILER. Keď už ich vidíme vo filme, tak vôbec nepôsobia hororovo tak ako mŕtvola v prvom Alienovi. No najväčší problém je v tom že scenáristi položili príliš veľa otázok, ale na žiadnu neodpovedali, čo je s časti fajn, aspoň to pôsobí záhadne, ale niektoré veci by sa skratka vysvetliť mali, pretože to miestami príde ako nezmyselný guláš. Atmosféra a zopár napínavých a nechutných scén tu vo filme rozhodne je, aj keď nie v takom pomere ako v Ridleyho origináli. Príbeh filmu je dobrý, ale nepáči sa mi to vysvetlenie, na ktoré sme čakali tak dlhé roky. Čo sa týka postáv, tak po hereckej stránke je to dosť dobre. Michal Fassbender rozhodne najlepší, ale hlavná postava Elizabeth Shaw si ma nezískala, tak ako Ripleyova. Taktiež ma sklamalo chovanie postáv, všetko sú to vedci, no keď sa blíži nebezpečenstvo uvažujú ako deti. No skratka som sklamaný, pretože ostalo kopec veci neobjasnených. A na otázku, či to je prequel alebo nie, tak môžem s kľudom povedať, že rozhodne áno, aj keď nie úplne priamy. Update: po druhom zhliadnutí opadlo fanúšikovské nadšenie a film pôsobí našťastie stále dosť dobre. Až na tie chyby. Snáď to aspoň trošku napraví Director's cut, ktorý snáď vyjde. P.S. bohužiaľ, nevyšiel. Oblúbený soundtrack: Life (Harry Gregson-Williams), Collision (Marc Streitenfeld) 85% - 4* ()

Pepinec

Bublina splaskla a my můžeme do kina zase dál chodit na běžné srajdy. Víte, mně u sci-fi až tak nevadí, když má scénář jak od páťáka ze základní školy, co vyrostl na Vetřelcích a jiných havětích. Hovadina zůstane hovadinou. Ale co od fantastické fikce vyžaduji neúprosně, a bez čeho se zkrátka neobejdu, je a-tmo-sfé-ra! ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

02.12.2021

Pro fanoušky filmaře Guillerma Del Tora (Tvář vody, Hellboy) není žádným tajemstvím, že jeho snem je natočit jednoho dne adaptaci knihy spisovatele H. P. Lovecrafta V horách šílenství. Jednou už k… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů