V roce 2089 archeologové Elizabeth Shawová a Charlie Holloway objeví nástěnnou malbu v jeskyni ve Skotsku, která se podobá několika dalším malbám jiných kultur. Elisabeth a Charlie považují postavy na nich ztvárněné za Stvořitele lidí z jiných planet. Stárnoucí boháč Peter Weyland financuje výpravu vesmírné lodi Prometheus na vzdálenou planetu LV-223, z níž Stvořitelé údajně pocházejí. Na palubě cestuje skupina vědců, Weyland, velitelka mise Wickersová a android David. Prometheus přistane na opuštěné hornaté planetě, kterou posádka začne zkoumat. Naleznou zde válcovité nádoby, kamennou sochu humanoidní hlavy a neznámé bezhlavé tělo, o němž se domnívají, že patřilo jednomu ze Stvořitelů. Vědci najdou i další těla, což je přivede k domněnce, že Stvořitelé patrně již vymřeli. Členové posádky Millburn a Fifield se rozhodnou vrátit zpátky na loď, ale cestou se ztratí. Spustí se draslíková bouře, expedice musí být přerušena a posádka se vrací na loď. David tajně vezme jednu z nalezených nádob, v nichž se nachází tajemná tekutina. V lodní laboratoři je objevena shoda mezi DNA Stvořitelů a lidskou DNA. David zkoumá válce s tekutinou a její vzorek nepozorovaně přimíchá Charliemu do pití. Krátce poté se spolu Charlie a Elizabeth vyspí. Mezitím hadovité zvíře zaútočí na ztracené vědce Millburna a Fifielda. Millburn zemře a Fifielda pohltí temná tekutina. Při dalším průzkumu planety David objeví další tělo Stvořitele, tentokrát ovšem přežívajícího ve stázi, a spolu s ním i vesmírnou mapu, na které je zvýrazněna Země. Mezitím se u Charlieho projeví příznaky neznámého onemocnění a znetvoří mu obličej. Wickersová odmítne ho dále držet na palubě a upálí ho plamenometem. Testy ukážou, že Shawová je těhotná, ovšem v jejím těle je ukrytý mimozemský zárodek. Pomocí chirurgického robota se podaří zárodek z jejího břicha vyoperovat. Shawová poté zjistí, že Weyland se chce setkat s posledním žijícím Stvořitelem, aby ho zachránil před blížící se smrtí stářím... (TV Prima)

TheDarKnig

toho dementa Lindelofa by měli hodit do vetřelčího výběhu... Film, který měl být ultimátní odpovědí na všechno není ničím jiným než nelogickým, smysl nedávajícím žvástem, který v kontextu s vetřelci otevírá další milion otázek, na které bude teda sakra těžké odpovědět. Nebýt Scottovy neselhávající režie, v první polovině výborné atmosféry, příjemných hereckých výkonů a odkazů na "budoucnost" (technika, stylizace,...), nešel bych ani na ty tři. Obávám se, že tomuhle nepomůžou ani všechny DC na světě. Na druhou stranu, tenhle vesmír má stále potenciál a druhý díl by se mohl odvíjet ve zcela jiném stylu, a možná že ten by i něco dokázal opravit. PS: Fassbenderův David je ovšem přes všechnu tu scénářem danou trochu divnou motivaci a kroky skvělý. PPS: Streitenfeldova hudba neurazí, ale ani nijak extra nenadchne. Ústřední téma je ale obstojné a občas se objeví i pěkná hororově laděná skladba. ()

sportovec

Pokus o vytvoření kvalitního filmu vůbec sci-fi zvláště přepokládá kvalitní scénář. Snaha se tu mění ve voluntaristickou křeč a technické novinky tak postrádají smysl a vyznívají hluše. ()

TeeAge

|| Scenár: Jon Spaihts, Damon Lindelof | Hudba: Marc Steitenfeld | Produkcia: Ridley Scott, David Giler, Walter Hill | Distribúcia: 20th Centrury Fox | Štúdio: Scott Free Productions, Brandywine Productions | Rozpočet: 130 miliónov $ | Tržby: 402,480,000 $ || Najväčšia škoda je, ak je vo filme najlepšiou časťou začiatok. Človeka to nabudí do vysokých očakávaní, a potom je takmer nemožné dané očakávanie naplniť. Je to divné prirovnanie, ale to isté sa mi stalo u UP - najlepšia bola prvá 20 minútovka, ale potom film postupne strácal kúzlo, respektíve vyvynul sa úplne inak, než som aspoň trochu dúfal. Prometheus mal obrovský potenciál, ktorý sa premrhal kôli nedokreslenosti charakteru postáv, vypočítateľného konania hrstky zúčastnených, a absencii dôstojného konca. Neskutočná škoda. ()

Aluska88

Již od zhlédnutí "Upřímného traileru" jsem si říkala, že Prometheus by vážně mohl stát za to:) Nečekala jsem žádný mistrovský zázrak, ani jsem nečekala, že se zde objeví Vetřelci v plné své kráse a tak nějak jsem tento film vůbec nebrala za jakési nepsané pokračování "Alien Saga." Vizuálně velmi působivé, na čemž se velkou mírou podílely i filmařské lokace. Drsné pustiny a melancholická krása Islandu vytvořily také své jedinečné kouzlo. Nakonec i samotný Prometheus má své kvality. I přesto mi ale děj nepřišel nijak strhující. Scény byly dobře vytvořené, scénář také nebyl špatný, ale přesto snímku něco chybělo. Přišel mi jaksi... chladný. Možná to bylo tím prostředím Islandu:), možná to bylo zpracováním, or something else. Rozhodně měl Prometheus něco do sebe, i když podával více otázek, než odpovědí. ()

sniper18

Je to celkom dobrý sci-fi horor od Ridleyho Scotta. Má dosť dobrý príbeh o posádke vesmírnej lode, ktorá má za úlohu preskúmať vzdialenú planétu, na ktorej by sa podľa rôznych na seba nezávislých jaskynných maľbách mohol nachádzať inteligentný život, ktorý možno založil aj život na našej planéte, čo sa čiastočne aj podarí, ale kvôli nepriateľovi zvonku, ale aj zvnútra musia bojovať o svoje životy. Spracovanie určite mohlo byť aj lepšie, ale nie je zlé, po úvodnej klasickej zoznamovacej fázi, kde výraznejšie zaujmú asi iba prvé dve scény sa už dej presunie na cudziu planétu, kde sa už je na čo pozerať, hlavne preskúmavanie jaskyne a všetko, čo s tým súvisí dokáže upútať, má to tú správnu dávku tajomnosti a mnoho prvkov dostatočne zaujme, samozrejme hlavne tie, ktoré rozvíjajú univerzum votrelca, ale v druhej polovici už zaujímavosť filmu upadne a mnohé scény pôsobia dokonca až príliš hlúpo, síce v celom filme sa nájde viacero nelogických vecí, ktoré sa ale dajú bez problémov zniesť, no tu to už prekročí hranicu tolerovateľnosti, ale výsledný dojem našťastie zachraňuje, záverečná dvadsaťminútovka, ktorá sa mi zase dosť páčila. A tak nakoniec škoda, že to nezostalo len pri sci-fi žánri, v rámci hororu to síce občas je celkom napínavé, ale atmosféru som prakticky nepostrehol a krvavé scény sú veľmi slabé. Herecké obsadenie je na tom dobre, výborná Noomi Rapace v hlavnej úlohe, charizmatický Michael Fassbender, jedine Charlize Theron moc nezaujme, jej postava mi prišla nadbytočná a síce zvyšné postavy už nemajú až tak moc priestoru, ale pre potreby filmu je to úplne ideálne, s týmto nemám problém. Réžia je celkom slušná, s týmto scenárom to už asi ani lepšie byť nemohlo, ale veľkým kladom filmu je rozhodne technická stránka, skvelý vizuál, zaujímavé prostredie a vydarené efekty a najviac ma potešilo, že to pôsobí tak prirodzene, na rozdiel od ostatných amerických veľkofilmov posledných rokov sa tento film úplne zbavil všetkých tých typických samoúčelných preefektovaných scén, ale tu je vizuál prirodzenou súčasťou deja a tak to má byť. A chválim aj hudbu, síce výraznejšia je iba občas, ale páči sa mi. Je pravda, že toto určite žiadny kult nebude a s tým scenárom si mohli dať viac práce, ale inak som celkom spokojný, kľudne si to ešte niekedy pozriem a som zvedavý na pokračovanie. 74% ()

genetique

Pôsobivé. Na pohľad aj po zhliadnutí. Nakoľko som celú Votreleckú sériu videl dokopy len raz v živote, nepovažujem sa za odborníka tejto ságy. Teda ani s filmom Prometheus som nemal v pláne loviť medzimyšlienky a spájať nitky, ktoré by dávali súvis a objasnili by nejak súvislosti s týmito kultovými snímkami. Ako samostatný film však toto sci-fičko pôsobí veľmi kompaktne, zaujímavo, napínavo, plné zvratov, nepríjemných pocitov v bruchu a na záver disponuje slušným vyvrcholením. Žiadny priekopník, ani kult sa však určite z tohto snímku nestane, no pre mňa určite ostane tým, ktorý si nabudúce rád pozriem v súvislosti s ostatnými časťami sveta Votrelcov od Ridleyho Scotta. 75%. ()

Madison

Žánrovo nechutný kríženec scottovských duchaplných blade-runnerovských vízií a povrchnej letnej zábavy so snahou ,,zavďačiť sa" intelektuálnemu a rovnako i komerčnému publiku (mimochodom, posledná tretina nenesie autorov rukopis a verím tomu, že si ju vydupalo štúdio). Takéto roztrieštené filmy ale predsa nechceme. Prvá polovica dokonalá, precítená, duchovne obohacujúca, plná krásnych myšlienok, transcendentálnych rovín a zároveň ma čoby diváka preniesla do iného sveta a prinútila veriť na ,,niečo" alebo ,,niekoho", kto má s nami nejaké plány, priam som sa tešila na zhmotnenie svojich predstáv o vyšších formách. Každý obraz má svoju váhu, scenár prináša množstvo potenciálnych nápadov, už len úvodná ,,prírodná" sekvencia je úžasná. Scottove filmárske predispozície nestratili nič zo svojho neopísateľného pôvabu, napätie, atmosféra a hlavne očakávanie niečoho magického sa nedá opísať slovami. Takisto aj nádherný melodický soundtrackový track "Life" prisľubuje určitú nadčasovosť. Celú prvú hodinu by ma nič nedonútilo dať menej ako 5 hviezdičiek, až pokým neprišla skratkovitá, odfláknutá scéna pôrodu a odrazu sa film premenil na nesúrodú zmiešaninu krvilačného vyvražďovania, zmäteného pojatia a toho istého hollywoodskeho vzorového klišé - samozrejme, pri popcornovkách tomu neprikladám význam, ale od Scotta a tak vysoko nadstavenej ideovej úrovne snímky očakávam trochu viac. Odkazy na Votrelca potešili, android David skvelý, no posledná tretina zničila všetko, na čom tie prvé dve stavali. 3* nechávam za spomínané nadpozemské scény, ktoré vo mne zanechali hlboké dojmy, ale inak ide z mojej strany o obrovské sklamanie. Takto to dopadne, keď sa do práce prvotriednych tvorcov miešajú zadubenci zo štúdií. ()

StarsFan

Je hezké vidět v kině film, jehož styl je tak výrazný a autentický, že byste režiséra odhadli, i kdybyste o snímku nevěděli vůbec nic. Prometheus je takovým filmem. Vizuálně krásný, významově nejednoznačný, majestátně úchvatný a celkově více než dobře koukatelný. A i když scénář není úplně bez chyb, pořád je to jeden z těch lepších, ne-li nejlepších, filmů, co tento rok nejspíš vzniknou. Nicméně toto říkám jakožto člověk, který od Promethea neočekával moc, na druhou stranu ani málo; narozdíl od jiných jsem si nevyhledávala všechny dostupné informace a nezabývala se myšlenkou, že by to mohl být jeden z nejlepších filmů roku. Jen jsem se rozhodla jít na britskou půlnoční premiéru filmu, který točil můj nejoblíbenější režisér. A ta mě zaujala natolik, že si ještě dnes dám nejnovější dílko Ridleyho Scotta s radostí znovu. Dodatek 1. června 2012: Druhé zhlédnutí mě jen utvrdilo v názoru, že být celý film stejně atmosféricky dokonalý jako první polovina věnovaná poznávání nové planety, mohl se Prometheus stát jedním z kanónových filmů 21. století. Nicméně i přes tu hororově laděnou, rutinní druhou polovinu je pro mě pořád tím nejlepším, co Ridley Scott natočil od dob Gladiátora. ()

zelvopyr

Kdybych dával dohromady posádku pro výpravu za trilion dolarů, určitě bych naverboval hejno sociopatů s velmi nízkou inteligencí, nevycvičil bych je, dokonce bych jim ani neprozradil, kam letíme a proč. Ostatní kiksy a zku.... logika už jsou jen rozvinutím tohoto přístupu. Ridley Scott zapomněl, že u jeho starších filmů nedělaly atmosféru efekty, ale zajímavé postavy, komplikované, silně ukotvené ve světě příběhu. Místy jsem nevěřícně zíral, čím jsem to krmen, a je to škoda, potenciálu zde bylo tolik... ()

Eliott

Film je dokonalý, fungují hororové prvky a stejně tak akce i děj jsou výtečné. Opět Michael Fassbender skvělý v roli robota. ()

Ainy

Úplný začátek byl fajn. Líbil se mi ten kamerový průlet nad pohořím, nad divokou řekou s pohledem do obrovského a rozbouřeného vodopádu. Uznávám, že film byl vizuálně velmi dobře zpracován, planeta vypadala nebezpečně - gigantické masívy hor, pusté rokle nebo velmi prudké křemíkové bouře. Říkala jsem si jaká náhoda, že svou kosmickou loď zaparkovali zrovna do údolí u kopce, který skrýval zajímavé překvapení. Přiznám se, že z celého filmu jsem napětím nedýchala pouze u té drobné komplikace s nečekaným těhotenstvím a u monumentálního finále, kdy z nebe padají nejen trakaře, ale i věci mnohem, mnohem větší. ()

Hellboy

SPOILER. Největší problém Promethea je to, že je to prequel. Kdyby Scott natočil Promethea jako samostatně stojící dílo bez jakékoliv návaznosti na Vetřelce, tak film mohl dopadnout o dvě třídy lépe. Jenže místo toho skloubil dohromady dvě dějové linie, které si navzájem ubírají. Samostatný film o počátku lidstva, o otázce stvoření a podobně, mohl být zajímavým sci-fi filmem, ale křečovité naroubování na vetřelčí mytologii dělá hybrid z obou. Je to jako kdyby se chtěl Scott co nejvíce přiblížit atmosféře a dojmu z prvního Vetřelce, aniž by ale točil remake. Takže natočil film, který je nabitý doslovnými citacemi z Vetřelce, ale tváří se jako svébytné dílo, a do toho ještě cpe nepromyšlený příběh stvoření lidstva, který prostě a jednoduše nedává smysl. Film postrádá vnitřní logiku. Přesto se na něj dobře dívá - především díky Scottově neuvěřitelné režii. Což je trochu smutné konstatování. Značné zklamání a přesto jeden z nejlepších hollywoodských filmů, co jsem v posledních dvou letech viděl - co to o Hollywoodu vypovídá? ()

Botič

Pokud někdo tvrdil, že Steven Spielberg znásilnil Královstvím křišťálové lebky Indiana Jonese, tak já tvrdím, že Prometheem znásilnil Ridley Scott původního Vetřelce a Blu Ray edice jen odpovídá na otázku proč Prometheus není dobrým filmem. Nejnenáviděnější snímek letošního roku! ()

3DD!3

Chybí mi tam tak hodina filmu. Propracovat vztahy, říct kde na určité věci přišli, nebo nějak ukázat, že jde o doměnky, dát si na čas, ne hnát všechno dopředu takovým tempem. V několika místech jsem se modlil, abychom se v ukázaném prostředí víc porochnili. S příběhem problém nemám, hledání odpovědi na otázku, která odpověď nemá (vždyť ten týpek umřel hned v první scéně) je jen katalyzátorem k prozkoumávání možností a vesmíru. Snaze dojít někam dál. Vizuálně jde o dnešní špičku, Ridley si tohle pohlídal. Stejně tak si dal záležet na obsazení, každý do své role padne perfektně. Noomi je hodně fajn, ale celému snímku s přehledem vévodí Michael Fassbender. Taky je škoda, že Guy Pearce se ukázal jen na chvilku. Docela překvapivý byl konec, který se zvrhl v obvyklou vyvražďovačku. Mám pocit, že ona vetřelčí DNA filmu škodí, stejně tak hype a trailery vykecávající zbytečně mnoho. Těším se na režisérský střih. ()

berg.12

Bylo by chybou brát film doslovně a hledat v něm za každou cenu přímou spojitost s Vetřelcem. Zklamání z očekávání mohou být podobná těm z posádky Promethea. Pro mě osobně sci-fi překvapení za hodně dlouhou dobu. ()

Kaka

Obsahově nejkontroverznější Alien, který vlastně ani tak úplně Alien není. Technicky samozřejmě vypiplané, ale pro skalní fanoušky série bude mít Prometheus hořko-sladkou pachuť. Za těch pár mordů a vycizelovaný vizuál ty dvě hodiny přesto stojí obětovat. ()

Spiker01

Od tohoto filmu jsem moc neočekával, a taky jsem nic moc nedostal. Doufal jsem, že to bude prequel k Vetřelci, což se taky potvrdilo i když od toho bude sloužit více asi dvojka, trojka. Obsazení bylo vybráno dobře, Michaela Fassbendera sice nemám příliš v lásce (edit, to se zásadně změnilo :D), ale jako David mi přišel velice vhodně vybraný a sympaticky podaný. Noomi Rapace je neskutečná kost a s Idrisem Elbou byly to nejlepší z poměrně hvězdného obsazení, ale Charlize Theron mi přišla příliš chladná, než jak jí znám. Ale o to možná šlo...:D Jediné, co mě zklamalo ( a za co odebírám hvězdičku) je strašně málo akčních záběrů. Za to asi taky bude moct velké proškrtávání. Pořád se jenom kecá a kecá, ale alespoň někdo občas řekne nějaký ten vtip. Prometheus měl slibný konec, takže se na další díly těším a doufám, že se tam všechno napraví. Tu čtvrtou hvězdičku film získal za IMAX, ve kterém to bylo fakt luxus (ale to asi každej film). (28.3.16) Nejsem fanda původních vetřelců, takže o to to mam usnadněné. I po letech skvělá první polovina, výborné hororové momenty ze kterých mi bylo špatně a až k závěru se děj podivně táhne, ale myslim si, že jako celek a překlenovací most ke Covenantovi (snad už si s tim názvem hrát nebudou) slouží dobře...70%...[07.06.2012_Cinema City IMAX_Flora] ()

Krouťák

Nečekejte nezřízené skákání Vetřelců po plátně a nemůžete ze sálu odejít zklamaní. Neřekl bych, že Ridley nesplnil, co reklamní kampaň slibovala (tedy prequel k ''vetřelčí'' sérii). On to splnil do puntíku, jen úplně jiným způsobem, než se nás snažil navnadit a než taky většina čekala - s tím já problém nemám, možná právě naopak.

Vyhýbal jsem se fotkám, trailerům, diskuzím, ba i drtivé většině recenzí a to bych také doporučoval i Vám. Obávám se totiž, že pokud jste se nechali vtáhnout do oné mediální bubliny, není vám již pomoci a odejdete z kina rozhořčení.
Já si totální ignorací výše zmíněného vysloužil atmosférický, vizuálně bezchybný (sci-fi!) zážitek, jako už dlouho ne a nepsat tento komentář na kolenou o čtvrté ranní ve vlaku na cestě domů z půlnoční premiéry, šel bych si jej s chutí zopakovat.

Pokud film má stát jako celek, musel bych jít o třídu níže, už kvůli tomu, že nám nechal příliš mnoho nezodpovězených otázek (80%). Pokud se ale jedná o jakýsi odrazový můstek pro další díl(y?), nemohl Ridley odvést lepší práci (90%). ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

02.12.2021

Pro fanoušky filmaře Guillerma Del Tora (Tvář vody, Hellboy) není žádným tajemstvím, že jeho snem je natočit jednoho dne adaptaci knihy spisovatele H. P. Lovecrafta V horách šílenství. Jednou už k… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů