Na věky věků (TV seriál)

Die Tore der Welt

Svet bez konca

Drama / Historický / Romantický / Thriller

Kanada / Německo / Velká Británie, 2012, 8x45 min

|| Scenár: John Pielmeier / Predloha: World Without End od Ken Follett | Hudba: Trevor Morris | Produkcia: Howard Ellis, Arnie Gelbart / Executive P.: Ridley Scott, Tony Scott, ... | Distribúcia: Sat.1 (GER), Channel 4 (UK), ReelzChannel (US), Cuatro (Spain), ORF (AUS), Sky Italia (ITA), TV2 (HUN), Showcase (CAN) | Štúdio: Tandem Communications, Scott Free Productions, Take 5 Productions, Galafilm | Miesta natáčania: Slovensko, Maďarsko, Rakúsko | Rozpočet: 46 miliónov $ || Seriál, ktorý bol natočený od začiatku do konca v našich končinách, ba niektoré scény sa natáčali priamo pod mojím oknom v Košiciach :) Natáčanie prebiehalo samozrejme aj v Dóme svätej Alžbety, ktorého interiéry poslúžili ako dejisko všetkých katedrálnych scén, po určitých digitálnych úpravách samozrejme, aby konkrétne neodpovedal skutočnosti a dnešnej dobe. Mám aj foto z miesta činu s bratom :) A tiež zachytený komparz :D Takže ako čítate, mám k tomu seriálu špeciálny vzťah, a aj keď to samo o sebe nie je nič extra, viažu ma k tomu pekné spomienky :) Čo sa týka samotného seriálu, nemám to zatial dopozerané, ale nie je to žiaden odpad, kvality Pillars of the Earth to zatial dorovnáva. Doplním po celku. Zatial 70%.(9.6.2013)

Tak po vidění všech osmi dílů, - mám velmi rozporuplné pocity. Seriál se odehrává v té části středověku, kterou mám nejraději, navíc v mé oblíbené Anglii. Kulisy jsou úchvatné, dělané s britskou pečlivostí na detail a historickou věrnost. To se týká i kostýmů a staveb. Bohužel, na středověk je to všechno takové krásně v tom HD vymydlené, upravené bez bordelu, který v ulicích a vůbec všude tehdá byl. Další věcí je obsazení totálně nesympatických herců jako je šilhající Ch. Riley a Cynthia Nixon, která mi v Sexu ve městě nevadí, ale tady jo. Vytkl bych (až se sám sobě divím) nadměrnou krvavost, která toto období sice provázela, ale neměla by vyplňovat 20 % pilotního dílu. V dalších dílech pak prožíváme osudy hrdinů seriálu a dočkáme se spousty zvratů a napínavých momentů. Zažijeme s nimi dokonce válku s Francií, morovou epidemii atd.. Závěrečný díl mi však hnul pořádně žlučí. Když jsem viděl jak si královské vojsko nechá před nosem zavřít bránu hradeb Kingsbridge aby vzápětí bránu složitě vyráželo, málem jsem omdlel. Stejně tomu bylo při pohledu na vesničany s hráběmi, kterak mydlí královské obrněné rytíře... Smrtící však byl závěrečný souboj jednorukého mnicha s obouručákem... Ehhh. Seriálu bych odpustil lecos. Dost mi vadilo přesvícení síní, které ač ozářeny svícemi byly plné bílého světla. (v tomto ohledu je náš TV film Jan Hus 2015 solidně ponurý), odpustil bych i vyvoněnost historických kostýmů. Nikde žádný žebrák, trhan... Odpustil bych i ono časté seriálové neustálé potkávání hlavních hrdinů, kteří když odejdou - zase se vracejí atd... V celkovém souhrnu je to na slabší průměr a tu třetí hvězdu dávám za pěkně zpracované prostředí tehdejší Anglie. Tři léčivé bylinky. * * *(25.5.2015)

• JFL

"Pilíře země" byly vata do hlavy, která coby přepjatý soap-operový midcult mámila diváky zdáním komplexnosti a osudovosti. Volné pokračování "Na věky věků" už je jednak ryzí dojná kráva vezoucí se na bohužel pochopitelném úspěchu první knihy/série, ale především představuje až odstrašující exploatační bulvárek, který už se tvůrci ani nepokoušeli zachumlat do hávu nějakého zdání. S bezelstností hraničící s estetikou alegorických vozů či wrestlingu se plebsu předkládá podívaná sloužící k impotentnímu hospodskému flusání jedovatých slin na adresu oněch zlotřilých zlounů z řad mocipánů, kteří utiskují štěstíčko obyčejných lidí. Míra prvoplánové profilace postav a jejich konfliktů spadá až do karikatury, když se ruce hlavních záporáků zbarvují krví tak často, až to hraničí s masovými vraždami. Kdyby se to celé netvářilo tak vážně, mohl by to být fajn camp, ale tohle je prostě narativní ekvivalent Blesku - stejně jako v případě jeho odzbrojující přímočarosti se ani "Na věky věků" nelze vysmívat.(5.4.2013)

neposkvrnena ani kniznym nametom, ani Piliermi a musim sa priznat, ze sa mi to pacilo. nie som na historicke filmy, toboz nie serialy, ale pracovne okolnosti ma doviedli k tomuto spracovaniu. Postavy su az prilis cierno-biele, bud sialene zle, alebo az nechutne dobre, ale co narobim. som makota a jednotlive pribehy panstva a aj obycajnych ludi ma drzali v stolicke az do konca.(10.12.2013)

Pilíře Země mě uchvátily svojí výpravou a svižným dějem, a to hrálo hlavní roli v tom, že tento seriál neskutečně bavil. Od nepřímého pokračování, kde se posouváme o 150 let dopředu, jsem proto čekal podobnou jízdu. Někomu se může zdát, že je to celé pouze parazitování na předchozí značce a skutečně to místy vypadalo dost podobně, ale na druhou stranu, já tyto příběhy ze středověku miluju, proto jsem se bavil i tady. Osm epizod uběhlo jak voda a děj krásně gradoval. Líbily se mi vsuvky jak ze Stoleté války, tak z expanze černé smrti. Znovu musím vyzdvihnout celkovou výpravu a všechny ty kostýmy. Lidi, co mají tyto koprodukce na svědomí, ví, co dělají. A pro lidi jako já je to pohlazení po divákově duši. Opět musím za plný počet.(2.4.2015)

• - Do nakrúcania boli zapojení aj Košičania, denne pracovalo v kostole asi 100 komparzistov. Za 12-hodinovú prácu dostali 30 eur. (F.P.)

• - Postprodukci a filmové triky zajistilo české trikové studio UPP. (Minatory)

• - Seriál vznikol podľa rovnomennej knihy Kena Folletta. (F.P.)