Žít v Zemi Barbie znamená být dokonalou bytostí na dokonalém místě. Pokud tedy nemáte úplnou existenciální krizi. Nebo jste Ken. (Vertical Entertainment)

Vančura odpad!

Pro mě osobně zcela nesnesitelný film, který mě vystavil nemalému utrpení mj. z toho, jak se můj vkus s tím většinovým už snad nemůže míjet víc. ()

mzss1

[25%] O filmu jsem před premiérou neměl vůbec páru o čem to bude. Trailer mě moc nezaujal, do kina jsem na to taky nešel, nelákalo mě to a nyní si říkám, že jsem udělal dobře, když jsem si to nakonec pustil doma. Nápad jako takový není vyloženě špatný, ale mě to od začátku celé nebralo. Prostě kravina na ntou. Ono pozorovat Barbínu, co pije z hrnku jakoby kafe, které tam není a sprchovat se jakoby falešnou sprchou bez tekoucí vody – to je teda zážitek. Ani ten příchod do světa lidí nebyl nijak zajímavý a už vůbec ne zábavný. Margot Robbie je pořád pěkná ženská, ale celé to sama nevytrhne. A o Goslingovi nemůže být ani řeč – byl zde nevýrazný a trapný. Od druhé půli filmu jsem to už moc popravdě nevnímal. Jistý pokus o originalitu tu byl, ale mě to minulo těžkým obloukem, tak bohužel … ()

Goldbeater

Neměl jsem daleko k zážitku, jaký asi měl Alex DeLarge v Mechanickém pomeranči, když ho posadili do kinosálu a začali do něj hustit všechny ty záběry. Waterboarding skrz pastelově barevnou kuklu. Značné utrpení. ()

Posheidon

Svět je kýčový a hlavně růžový, jenže co když na doposud bezstarostnou Barbie přijdou opravdové existenční starosti? To pak nevyhnutně přinese do duhové ráje první mráčky. Je zřejmé, že pozemské starosti, lze vyřešit jen ve světě pozemšťanů. Podaří se vyřešit, existenciální krizi, která může ohrozit celý Barbieland? A co Ken? Bude jeho hlavní, naplní stále být jen Ken a nebo se z něj stane třeba umývač oken? Prostě samé otázky? Výprava a choreografie některých tanečních čísel je nadprůměrná. Samotný děj je však velmi jednoduchý a žádný intelektuální výplach tudíž nečekejte. Vůbec se nedivím, že se do kin chodilo na kombinaci Barbenheimer či Oppenbarbie. Po shlédnutí obou snímku odděleně musím říci, že je to vážně ode zdi ke zdi. Pozor spoiler: 🌈🏩👱‍♀️👱🙌💃🏼🕺🏽👱‍♀️🗯️✨💀😥🚗👱‍♀️👱🚗🌌🌎👱‍♀️👱🚘👧🏾👩🏾🌌👱🤠🐴🕺🏽👱‍♀️😥👨🏼‍🏫💫🌈🏩👱‍♀️👱❤️ ()

kingik

Margot Robbie je opravdová od Mattela. A co dál? Docela jsem tápal, kdo je vlastně cílovou skupinou filmu. Holčičky, co si hrají s panenkami, toho moc hravého nenajdou. Své si naopak užijí feministky. Přesto na mě film působil absolutně bez pořádné podpory ze strany scénáře. Téměř dvě hodiny a už od poloviny byl znát úbytek nápadů. A posledních dvacet minut bylo ryzí utrpení. Vrchol se vůbec nedostavil. Herecky v pohodě. Přestárlý Ken Ryana Goslinga byl osvěžující. Nejlepší scéna byla ta z ústředí firmy Mattel, kdy se Barbie má vrátit do prodejní krabice a místo toho se dá na úprk. Nechybělo nějaké to pěvecké číslo, nečekané filosofické úvahy, příjemné malebné prostředí Barbielandu a v něm následný, ale poměrně nedotažený chaos v podobě patriarchátu. Ve výsledku na mě film působil zdlouhavě, ta druhá polovina nebyla moc zajímavá, a určitě bych volil kratší stopáž. A neujasněná cílová skupina taky vadila. A dotřetice to postupně ztrácelo na záživnosti.. Margot Robbie se utvrdila, že netradiční role zvládá excelentně. Komerční úspěch se dostavil a případnému pokračování je filmový svět nakloněn. Já bych Margot rád viděl raději v něčem jiném. 6/10 ()

dr.horrible

Strašne sa mi páči, aký je Barbenheimer fenomén. Videl som oba filmy oddelene a možno ešte viac  by mi Barbie sadla, ako záverečný film Fleabag maratónu.  K tomu, jak sa dotýka krehkej mužnosti všetkých tých TopG shapirovských pámbožkových snehových vločiek, sa nejak obšírnejšie vyjadrovať nebudem, beztak o tom vznikne rada kníh a štúdií. Určite ale nemôžeme opomenúť komentár miestneho reptiliánskeho gurua: ”Karlos80 odpad! Nechutná žido-iluminatsko feministická propaganda.” :) ()

InJo

V podstatě takový manuál pro začínající feministy/tky. Koncept, byť v jádru jednoduchý (matriarchální Barbie Land vs patriarchální skutečný svět), je sám o sobě bezva. Na jeho půdorysu se dala vybudovat geniální a nadčasová komedie, která by za použití výrazné nadsázky a stylizace satirizovala nejrůznější společenské problémy, předsudky a stereotypy (zdaleka nejen postavení žen v západním světě). V ideálním případě by celý film byl ve stejném duchu jako je jeho úžasná úvodní scéna, která bezvadně paroduje ikonickou scénu jednoho legendárního sci-fi filmu. Ta je jak od tria ZAZ v jejich vrcholném období. Nenucené vtipnosti, nápaditosti a perfektně trefené míře ujetosti prologu už se ale snímek ve zbylých skoro dvou hodinách téměř nikdy nepříblíží, takže místo nekončících záchvatů smíchů se zpravidla dostavují spíše jen lehká uchechtnutí. Goslingův Ken je roztomilý blb a nejlepší je ve chvíli, kdy dojatě vypraví o tom, že ve skutečném světě stačí k dosažení úspěchu být mužem. Doufal jsem, že podobně prostých (a očekávatelných), ale funkčně p(r)odaných vtipů tu bude mnohem více. Ideologicky je ten film vcelku ok (teda až na příšerný dojímavě-poučný závěr), komediální rovina je ale bohužel kapku podvyživená. Gerwig s Baumbachem k publiku promlouvají hezky, ale ne tak zábavně, jak by mohli. Zkrátka jsem (zřejmě marně) doufal v o dost větší (a nihilističtější) divočinu, k níž se budu chtít opakovaně vracet podobně jako ke svým oblíbeným parodiím (Bláznivá střela, Žhavé výstřely) a satirám (South Park, filmy S. B. Cohena). 65 % ()

Tsuki

Existenciální „pohádka“ s poměrně důmyslnou sociální kritikou. Mohli bychom tématiku nerovnosti pohlaví a smyslu života pojmout mnohem serióznějším a jaksi „intelektuálně dospělejším“ způsobem, ale proč vlastně? Byl by to úplně jiný film. Diváci, kteří filmu vytýkají přílišnou banalitu, naivitu a dětinskost, si potřebují uvědomit jednu zcela zásadní věc – toto je přece svět Barbie! Svět, který má svá vlastní pravidla a styl, jež mu skrze hru vetkaly samy děti (především samozřejmě holčičky). Tento svět vzniká právě a jedině skrze dětské vidění, představivost a nekomplikovanou dětskou upřímnost. A přesně toto pojetí, tento druh dětské estetiky, bezelstnosti a přímosti, si film zcela záměrně volí. Ne, není to hloupý a banální film. Je jen jednoduchý a přímočarý, stejně jako by to vyobrazily děti při hře s panenkami. Ale to mu nic neubírá z pravdivost. Ostatně, je to dost možná jen naše dospělé „ego“ které se takovému zpracování vzpírá. Film si každopádně nebere servítky – vyobrazuje nejhorší ženské i mužské stereotypy (v případě žen např. snahu se zalíbit, marnivost, někdy až prostoduchost; v případě mužů neschopnost projevit skutečné city, machismus, předvádění se, někdy až přehnanou aroganci…), jenže vtip je v tom, že ve světě Barbie je postavení/úloha pohlaví naruby. Barbie jsou ty, co hrají prim, zatímco Kenové jsou v podstatě jen hezkým doplňkem. Neboli ženy a muži (včetně výše zmíněných stereotypů) jsou prohození. A tady začíná veškerá legrace, ale díky bohu, hlavním záměrem filmu není pouze pobavit. Pod vším tím pestrým růžovým zevnějškem a naivním nádechem má totiž film zcela jasně co říct a najde se mnoho podnětů k zamyšlení. Stačí tomu jen být otevřený a nechat to do sebe proplout. Osobně je mi ono „jednoduché“ pojetí filmu velmi sympatické – na nic si nehraje a předkládá vše zcela jasně, s patřičnou nadsázkou, velmi přímočaře. Vidím v tom jasný záměr a vizi, která opravdu koresponduje s dětskou hrou s panenkami. Nicméně se najde i pár nedostatků. Trochu mě zklamalo, že příběh matky a dcery nebyl úplně rozvinutý (tahle linka se sice nastolila, ale ve výsledku měla jen velmi omezený prostor). Dále nebylo jasné, co si myslet o té bandě manažerů v čele s šéfem Mattelu (Will Ferrell) – byli sice v „reálném světě“, ale jako by i oni byli mimo realitu (groteskní „honičku“ jsem moc nepobrala). Snad se to dá vysvětlit tak, že sám Mattel je taky takový svět na pomezí reality a iluze (tedy blízko samotnému světu Barbie). Celkově však jejich charakteristika ležela v šedé zóně – jsou to padouši nebo to myslí dobře? Jde z toho cítit, že samotné vyobrazení firmy Mattel ve filmu bylo vlastně velmi problematickou a ošemetnou záležitostí. Vzhledem k tomu, že Mattel zaštiťuje tento film a značku Barbie, tak vlastně není vůbec divu. Ale tento vnitřní rozpor je v tom zkrátka velmi citelný. Celkově vzato jsou tohle však jediné dvě větší výhrady, které k Barbie mám. Greta Gerwig za mě opět odvedla výbornou práci a přišla se zcela neotřelým filmem, který společně s Oppenheimerem ovládl letošní léto. Stejně tak jsem nadšená z výkonu Margot Robbie a Ryana Goslinga, kteří se očividně svých rolí ujali s velkou grácií, otevřeností a elánem. Tento film mi jednoduše udělal radost a oceňuji jeho sdělení, které může podnítit nejen zajímavou výměnu názorů, ale dovést i k důležitým vnitřním uvědoměním. ~(4,6)~ () (méně) (více)

Anderton

Barbie je najlepšia v momentoch, kedy je satirická, meta, cynická a vhodne reaguje na náš nedokonalý a rovnako smiešny svet. Trochu zlyháva v momentoch, kedy začne byť doslovná, spomenie si, že má poučovať a že by mala byť aj letným blockbusterom. Že z jednou z tém bude aj stereotypizácia nás jedincov, sa ponúka samo o sebe. Je tu toho viac ako takto dlhý celovečerák zvládne, istú chvíľu sa zdá, že film by mohol byť o pravidlách toho, ako sa udalosti v jednom svete odrážajú v tom druhom (a ja by som bol za), ale rýchlo sa od toho ustúpi a preto ani nie je úplne jasné, ako celý tento fikčný svet dohromady funguje. Ono je to taký ružový Matrix, na čo tvorcovia upozorňujú prostredníctvom viacerých odkazov. Ryan a Margot sú obsadení vhodne, ale zase o ich životné úlohy v konečnom zúčtovaní ich kariér nepôjde. 70% ()

Frajer42 odpad!

Po zhlédnutí jsem se musel jít vyzvracet, a to hned dvakrát. 🤢🤢Jakožto nejlepší uživatel této databáze musím konstatovat, že tohle je zcela bez diskuze nejhorší film roku. Velmi dlouho jsem podobnou píčovinu neviděl. Nemělo to vůbec nic. Nebylo tam jediné stebélko, kterého bych se mohl chytit. Nebylo tam vůbec nic, co by se mi líbilo. O humor se nedalo zavadit. Jednotlivé pasáže se předháněly v trapnosti. Scénář tvořil někdo těsně po lobotomii. Vizuál byl sice originální, ale byl extrémně nepříjemný a člověk neustále bojoval s chutí si vypíchat oči. [♦️%] ()

leila22

Keď som prvýkrát započula, že sa bude točiť film o Barbie, otrávene som prevrátila očami. Tak, ako by to stereotypná Barbie s jej dokonalým prejavom nikdy nespravila. No keď som zistila, že sa príbehu chopí nezávislá režisérka Greta Gerwig a na scenári sa bude podieľať spolu so svojím partnerom Noahom Baumbachom, spozornela som. Bolo mi jasné, že v takom prípade nepôjde iba o povrchnú zlátaninu, hoci aj samotný trailer neskôr šikovne zavádzal. Keď Barbien bezstarostný idylický život v Barbie Lande náhle naruší existenčná kríza, nadíde čas vydať sa do skutočného sveta a opustiť ružové pozlátko. Netuší však, že tam na ňu čaká ešte väčšia depresia. Zatiaľ čo naráža na tvrdý sexizmus a zisťuje, že reálny život je konštantná zmena, Ken je odrazu videný a uznávaný. Zisťuje, že dobyť svet možno iba za pomoci koňa, objavuje čaro patriarchátu a je odhodlaný patrične ho v Barbie Lande presadiť. Tak ako sa ich protipóly a postavenia vymieňajú, tak dokonale žiari Margot Robbie v prvej tretine filmu, aby ju potom na okamih jemne mohol zatieniť rovnako fantastický (42-ročný!!) Ryan Gosling. Toto duo je úplnou trefou do ružového (?) a rolí plastových idolov sa ujali famózne. Naproti tomu sú vedľajšie postavy rozvinuté iba povrchne, rovnako ani linka matky s dcérou nie je dotiahnutá. Tvorcovia proste všetko vsadili na ústrednú dvojicu. Film Barbie je akýmsi feministickým blockbustrom, ktorý má od hviezdneho obsadenia, cez chytľavé pesničky, filmové odkazy, fungujúce muzikálové scény, absolútne vypiplaný vizuál, bezchybnú kostymérsku a make-up prácu prakticky všetko, čo sa od letného hitu očakáva. Je skutočne zábavný a čerešničkou na torte je, že ponúka aj hlbšie presahy. Greta s Noahom v ňom dávajú na frak prakticky celému svetu. Barbie je kritikou Hollywoodu, stereotypných ženských ideálov, popkultúry, patriarchátu, falošného feminizmu, končiac Mattelom samotným. Jediný problém mám s tým, že mnoho myšlienok bolo až príliš doslovných a že vo finále sme sa nevyhli istej patetickosti. Každopádne, vo výsledku je Barbie skvelým letným osviežením, ktoré si zaslúži divácku pozornosť. Po vizuálnej stránke prakticky nemá žiadneho konkurenta. Spojenie plastického sveta s reálnym (paradoxne, tiež už do veľkej miery plastickým) považujem za krásny hravý nápad. A najmä nezabudnite, že Greta nám svojím dielom všetkým odkazuje, aby sme jednoducho boli sebou, pretože v tom tkvie tá najväčšia dokonalosť. ()

Dzeyna

Věk Ryana a Margot nemá smysl ani zmiňovat. Celý film je dost podivný. Ze všech možných recenzí jsem čekala něco převratného a pokrokového s hlubší myšlenkou, nicméně je to extrémně ohrané a ničím zajímavé. Řekla bych, že by bylo lepší držet se klasiky a poskytnout divákům zábavu a ne nakopávač deprese a zpochybňování sebe sama. ()

boshke

Jasně, poselství je jednoduché - 1) všichni jsme si rovni 2) holčičky by měly být hodné na chlapečky 3) chlapečci by měli být hodní na holčičky 4) To, kým jsi, definuješ ty sám, a ne ten, s kým jsi -, ale co víc jste čekali? Od filmu o dětské panence? Respektive co víc je potřeba? Nechci znít jako sluníčkovej, pravdoláskařskej havloid (což spíš jsem než nejsem), ale kdyby se tímto poselství lidi řídili, tak by se nám tu žilo o dost lépe (fuj, to byl patos)... Jasně, je to do značné míry stereotypní a není to na 100% promyšlené a mnohovrstevnaté, ale hodně vtipů dost povedených (namátkou patriarchát a koně), potěšilo kompletní (čti tři herci) osazenstvo Sex Education, nejvíc bavil Ryan. Celkově spokojenost a jsem rád, že jsem šel... 80% ()

Kothy

Kupodivu mě to celkem bavilo. Zpočátku jsem měl k filmu lehký odpor, ale pozitivní ohlasy mě přesvědčily. Určitě se tu zadělává na novou filmovou značku. Má to celkem zajímavou myšlenku a určitě se v tom někteří lidé najdou. Je tam dost feministických myšlenek a kritika patriarchátu. Naštěstí si to ale dělá tak nějak srandu samo ze sebe, takže to nepůsobí moc na sílu. Taky se mi líbily ty taneční a pěvecká čísla. Celkově je to docela vtipné a až na pár hluchých míst to celkem funguje. Taky je tam spousta cameí. Ústřední dvojice se na Kena a Barbie rozhodně hodí. I ten přechod do reálného světa zvládli dobře. "Kůň je nejlepší přítel muže." :D ()

Slartibarkfast

Ze startu této bestiálně růžové hovadiny jsem se ukrutně bál, že to bude další Gájenův muzikál a já v tom kině snad shořím. Nakonec jsem se ale tuze nasmál absurditám a očekávaným vtípkům, které prostě stály za to. Rozhodně milé překvapení. I am Kenough! 75% ()

silentname

Greta Gerwig a jej tretí režijný projekt, ktorý okrem toho napísala s Noahom Baumbachom. Myslím si, že v momente, keď toto bolo oznámené mi bolo jasné, že Greta už určite nebude vo svete filmu vnímaná ako nenápadná mladá herečka, no posunula sa k niečomu úplne inému a je to bezpochyby tak. Viem si úprimne predstaviť, že tento film nebude pre každého a určite sa nájde veľa ľudí, ktorí po dopozeraní zhodnotia, že im to nedalo absolútne nič a zabudnú na to. Alebo si v tom možno nájdu pár dobrých komických momentov a bude to stačiť. Podľa mňa tento film dobrým spôsobom ukázal, ako môžu určité pohľady na svet meniť postavy a hlavne ako môže byť jedna strana nešťastná z toho, ako sú vnímané. Nechcem zachádzať do spoilerov, no je treba povedať, že tam, kde sa "Black Christmasukázal ako absolútne nekompetentný film, ktorý nevie ako by mal správne podať svoju hlavnú myšlienku a vyústila vo výsledku v niečo úplne iné a neskutočne nechutné, "Barbie" tento problém rozhodne nemá. Vie ukázať svet z viacerých pohľadov a dokážeme na tom základe pochopiť, že rovnováha je dôležitá. Pretože keď je čokoľvek príliš naklonené na jednu stranu, niekto bude nespokojný. A môže to potom zmeniť veľa vecí. No teraz ešte niekoľko jednoznačných pochvál. Margot Robbie je dokonalá ukážka Barbie. Nikto by tú rolu nezahral lepšie ako ona (možno Samara Weaving, no aj tak si myslím, že M. Robbie je lepšia). Ryan Gosling ako Ken ma presvedčil tiež. Nejdem rozoberať v tomto prípade jeho vek, myslím si, že do tejto role sa hodil. Kate McKinnon je podľa mňa tiež super a rovnako aj scénky s Americou Ferrerou. Film podľa mňa dokopy nezvládol jednu vec a to je využitie Willa Ferrella, ktorý na konci pôsobí, že vo filme ostal len preto, aby to vyzeralo dôležito. No jeho rola je tu viac menej od určitého momentu skoro zbytočná, no stále sa drží vo filme. Neviem prečo. S výnimkou toho však ide o kvalitný filmový projekt, ktorý vyzerá dobre, je zrežirovaný a zahraný dobre a má dobrú myšlienku. Chválim. Hodnotenie: A ()

nash.

Bylo to jako takový trochu plytký Woke Pleasantville, ze kterého mám rozporuplné pocity. U první půlky převládalo nadšení. Smršť skvělých vtípků a vymazlených bárbínovských detailů i nápad propojení pocitů a výprava „musíš najít tu, která si s tebou hraje“, i náslecná konfrontace reálného a bárbínovského světa, to všechno super s atakem na plný počet hvězdiček. Jenže pak byl zřejmě scénáristka zlikvidován nějakou feministickou bojůvkou, která zbytek scénáře nahradila agitkou o zlých Kenech a osvobozeneckém boji zotročených Bárbín. Tam, kde před lety Pleasentville přinesl parádní emocemi nabitý příběh o svobodě, o touhách a předsudcích, o probuzení a krásách života v alegorii černobílého/barevného světa, tam Barbie trapně selhává, a místo emocí, katarze nebo pozitivního vyznění nabízí jen tunu místy dětinské, místy buranské a nenávistné propagandy. ()

Pedestrian

Původně jsem se těšil, že to točí ambiciózní režisérka a nakonec jsem litoval, že to nenatočil třeba Ben Stiller jako Zoolandera, ke kterému má Goslingův Ken blízko. Škoda, té emancipovanosti bylo prostě příliš. ()

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování