Zpráva o Europě

• Česko Europa Report (festivalový název) (více)

Europa. Čtvrtý měsíc planety Jupiter, o jehož povrchu, který pokrývá silná ledová krusta, toho lidská rasa mnoho neví. Sondy Pioneer, Voyager 1, 2 a Galileo přinesly pouze neurčité informace a fotografie zamrzlých plání. Vědci i spisovatelé vědeckofantastické literatury vznesli domněnky o možnosti života v obrovských oceánech, které se pod ledem nachází. Pravdu má odhalit až posádka s úkolem zjistit, zda-li jsme opravdu ve vesmíru sami. (3DD!3)

JASON_X

Po dlouhé době konečně sci-fi, jakou bych rád vídal častěji - žádná infantilní střílečka s emzáky, žádná "popcornová" ultradementnost typu Elysium a podobně, ale rozumný 'hard sci-fi' námět, nestavějící svou atraktivitu na laciných zápletkách a drahých trikových scénách, ale na hodnověrném jednoduchém příběhu a jeho realistickém zpracování. Popravdě když jsem hned na začátku zjistil, že se opět jedná o tzv. found footage, kterážto forma mi už nepěkně leze na nervy kvůli rozklepaným kamerám, mé nadšení z nové sci-fi rychle opadlo. Ale zase se rychle obnovilo, když jsem uvěřil, že tentokrát to bude velice dobře koukatelné, protože naprostá většina kamer je statických. Samozřejmě velké části diváctva přijde takováto forma filmu s tak "neatraktivním" námětem jako je let k Jupiterově Europě nudná, ale to rozhodně není můj problém, naopak mám klidné a pomalé filmy rád. Ne náhodou také zazněl při startu Europy Straussův valčík - ta samá hudba totiž zněla i v Kubrickově 2001 A Space Odyssey, kterou mnozí považují za smrtelnou nudu. Ale mám za to, že komu se tento Kubrick líbil, komu se líbila třeba Tarkovského Soljaris nebo i současný hit Gravity, u Europa Report by se rozhodně nudit neměl. V závěru sice tvůrci přeci jen vykonali malou úlitbu většinovému diváckému vkusu radioaktivní bioluminiscenční chobotnicí, ale to mi výsledný dojem nijak nepokazilo, protože to bylo krátké, decentní a nijak extrémně za vlasy přitažené. Trochu se mi nabízí srovnání Europa Report s Gravity, v jejímž stínu ovšem Europa zákonitě zůstane. Ale stejně jako Gravity i Europě dávám plný počet, protože by mi přišlo nespravedlivé tyto dva filmy stavět k porovnání vedle sebe a hodnotit je podle stejných kritérií. Ve své třídě nebyla Europa Report o nic horší, byl jsem naprosto spokojený a nemám co vytknout (možná až na pupkatého Nyqvista v záměrně velkém triku - pochybuju že by ho s takovým bachorem vzali na palubu). ()

luka4615

V rámci žánru "found footage" slušný průměr, který sice neurazí, ale ani nijak zvlášť neohromí, jelikož jede podle zavedených šablon a hororových schémat, kdy s absolutní jistotou víte, kdo zemře jako další. Europa Report je jen další smutnou ukázkou nevyužitého potenciálu. Škoda. ()

Morholt

Já tomu nějak nerozumim. Je tu slušný rozpočet, mezinárodní herecké obsazení, talentovaný režisér a celkem solidní námět o lochnesském jezeře kdesi u Jupiteru. A stejně z toho vyleze paskvil, který vypadá jako laciný šunt placený z drobných nalezených po kapsách a zahraný ochotnickým spolkem, který točí pako, co dostalo k narozkám svojí první H8. Jen ten solidní námět zůstává. Stejně jako většina pseudo-dokumentů to svoje momenty mělo, ale podobný projekt se povede jeden ze sta a tenhle to rozhodně není. 30% ()

6thSun

Kvalita s koncem, který to (spoiler) zazdil. Kdyby jej tvůrci nechali vyznít do ztracena, s neuzavřeným tušením neznámého, udělali by lépe. Škoda, že na to neměli koule. Ale jinak kvalita, jak poudám. 70% ()

maseer2

sci-fi přesně podle mého gusta! uvěřitelný, inteligentní námět a skvěle fungující minimalistické pojetí stojící zejména na strachu z opuštěnosti a neznáma v kombinaci s pocity lidské malosti oproti nekonečnosti a prázdnotě tmavého vesmíru.. napětí navíc po celou dobu skvěle graduje, takže jsem navýsost spokojen a chci něco takového vídat častěji! ()

GeusX

Za málo peněz opravdu hodně muziky. Pseudodokumentární drama o výpravě do vesmíru. Není to hned za rohem, kam se posílají týpci typu Matt Damon, ale ještě o jeden blok dál, poblíž něčeho "trochu" většího, kde by mohlo být přeci jen trochu živěji. Zručně natočené, napětí graduje místy až do hororového žánru. Napadaly mne filmy Paranormal Activity, Solaris či Horizont události. Velmi dobré čtyři hvězdy! 80% (viděno 2x: anglicky s titulky i česká veze) ()

Tommassi3

"I když nenajdeme nic, ve výsledku to bude objev.." Formálně velmi precizní a zároveň narativně nesmírně působivé, byť minimalistické, scifi, které platí za takový malý Corderův Avatar, když navrací jisté stylistické prostředky i samotný koncept found footage, potažmo tedy pro změnu 3D kameru, jejich původnímu a vlastnímu filmovému funkčnímu užití.. Opravdu skvostný žánr (znovu)ozvláštňující biják, navíc výtečně pracující s dávkováním informací, stavějící na odiv zejména motivy paradoxu namísto ohlušující akce s poselstvím lidské bezvýznamnosti.. ()

Terva

Mise Europa 1 byla prvním pokusem o vyslání člověka do hlubokého vesmíru. Forma vyprávění a rec kamery to mě strašně vadilo. Čekal jsem space operu, říznutou Hlubinou a třeba Vetřelcem, ale dostal jsem jen zněť zmatených kamerových záběrů. A to ještě tvůrci nechávají kamery zhasínat, tak jak se jim to hodí. Vlastně celkově je to zmatené natáčení. Obsah samotný je se spoustou technických mezer, vlastně technika je na úrovni toho co o vesmíru a Europě víme teď, tak že skoro nic a to co se pak odehrává na místě je jen snůška nepovedené improvizace. CITÁT - To je můj vědecký názor............ Už jen ten zmatek okolo přistávacího modulu a vesmírné lodi na orbitu Europy. Jak například může Katya zavřít přechodovou komoru vesmírné lodě, když je na povrchu Europy v přistávacím modulu? Takže se děj zničeho nic přesune na kosmickou loď a nikdo neřekne, jak se na ní dostanou a až je vyřešena situace je střih a šup už jsou zase na povrchu Europy. Pletu se nebo ne? Není řečeno jaký pohon má kosmická loď, i když je to načato, není řečeno zda posádka cestou spala nebo ne, ale podle vyprávění celou cestu k Jupiteru bdí a "žerou". Tady mě to někde přestalo bavit. CITÁT - Tohle je neuvěřitelné........... A ještě jednou Katya. Je venku na povrchu Europy, všichni jí říkají, jak málo už má kyslíku a že se musí vrátit. Ona však uvidí nějaké světlo a řekne: CITÁT - Jdu k němu.......... A odpověď z mikrofonu zní: Tak jo, máš kyslík na 90 minut....kde se vzal, tu se vzal. Následná situace mi připomněla Rockhounda. Steve Buscemi se rozhodně ve vesmíru choval inteligentnějš než Katya a to byl jen na asteroidu kousek od Země. Tak jsem se rozhodoval zda nedat -odpad-, ale nakonec jsem dal jednu hvězdu za celkem povedený, leč špatně zpracovaný námět. PS - Hydrazin se na tak dalekou cestu nedá moc používat pro jeho vysoké nároky na chlazení. a zas tak moc technická tahle loď nebyla. ()

Ouwen odpad!

SPOILERY: Mě prostě nebaví když na cizí planetě jde nějaká astronautka a řekne "jéé helé, tam je světýlko musim to prověřit!" přitom jí posádka křičí do ucha "vrať se, radiace!!!" nééé ona neposlechne. Tohle klišé totálně zazdilo celej vztah, kterej jsem si budoval k filmu. Do té doby to bylo takové odpočinkové, s pěkným hereckým složením a citem pro naturalismus. Nějaká potvora tam taky je no. A pro příště bych prosil chronologickej styl vyprávění, né tenhle zmatený chaos, abych si pak stopl film a přemýšlel nad tím, jaké období se zas odehrává.... ()

JohnCZ

Jeden z nejlepších found footage filmů vůbec, ale přesto bych radši kameru klasickou. Velmi zajímavý námět je tak rozmělňován řadou záběru zbytečných, posádka není nijak zvlášť sympatická, ovšem jakmile se na scéně objeví ono tajemství Europy, je o zábavu postaráno. ()

PauloZ

Malý nenápadný film, ve kterém se skrývá výborné filmové překvapění. Má to myšlenku a parádní vývoj až k samotnému endu :). Práce s kamerou je skvělá, i když místy jsou ty záběry zbytečně proházené a matou divák. Jako celek ovšem vkusná paráda a velmi atmosférický výlet na Jupiterův měsíc, s touho po poznání. Jeden z těch nízkorozpočťáků, který řekne víc, než předražený "hit". ()

ConanVJ

Dokupentově natočené sci-fi, ve kterém se zdánlivě nic neděje, ale má to hutnou atmosféru a člověk čeká kdy něco přijde. A konec? Povedenej. Za mě 80% :) ()

ledzepfan

No parádička parádní.. Scifíčko s trošku oldschoolovým námětem, krásně budující napětí pomoci přesně dávkovaných obrazů.. Osobně jsem čekal, že se to bude držet mnohem více při zemi, takže jsem ve výsledku velmi mile překvapený a nadmíru spokojený. Pár much-v podobě některých prapodivných řešení situací atd.-to má ale nejde o nic výrazně rušivého co by něják přebíjelo nadšení z posouvání hranic poznání......Arrrr-kéž by každé sci-fi bylo aspoň z poloviny tak dobré. ()

FFilipCZ

Europa Report pro mě představuje úplně novou kategorii filmového zažitku, kde je snímek tvořen ze střípků kamerových záběrů umístěných uvnitř i vně kosmické lodi (modulu) ala dokument "to se opravdu stalo". Za zmínku rozhodně stojí i trefně a zajímavě pojatá kamera. Děj je plný vycpávek - hodně se kecá a také se dělají nudné všední věci, aby snímek vypadal věrohodně, ale to mi nevadí. Kokpit i ostatní prostory modulu jsou kvalitně zpracovány, to samé se však nedá říci o vesmíru a povrchu Europy, ten je lehce odfláklý. Cca až po hodině se konečně začne dít něco "thrillerového". Celkově ale povedený zajímavý snímek, který si rozhodně zaslouží 4*. ()

jarkolar

Tenhle typ filmů mě skoro vždy baví a bylo tomu tak i v tomto případě. V podstatě tam bylo vše, co jsem čekal. Vesmír, očekávání, cesta do neznáma, fáze objevování, záhadný prvek, který drží diváka napnutého a pak i ucházející zakončení. Co bych tomu vytknul by bylo asi zbytečně chaotické střídání kamer a poruchovost, která sice možná přidává na falešné autenticitě, ale mně to při sledování zrovna dobře nedělalo. ()

baribal

Nenápadná nízkorozpočtovka, která nijak výrazně nevybočuje z řady. Dost ukecaný film vlastně až k závěrečné části filmu, kde se od slov přistoupí k ději, který bohužel dech nevyrazí. Atmosféra se však podařila celkem dobře, pustý vesmír na vás opravdu docela dýchne a vy jste rádi za to kde jste. ()

MartinezZ

Nebylo to špatné, jen cíleně laciné. O posádce jsem se moc nedozvěděl a jejich postupné umírání mi bylo ukradené. Že něco najdou bylo jasné od začátku, mezi posádkou se ani nic moc nedělo, takže to bylo spíš takové 90 minutové čekání. Taková televizní sci-fi jednohubka. ()

LV.Helter

Found footage čakál na (sci-fi) zástupcu, ktorého koncept bude maximálne presvedčívý a ucelený. I keď sa jedná o indie komorne pomalú a posobivú hru s divákmi, tak druhá polovica zabija celý potenciál filmu. Žiadne digitálne výbuchy, alebo iné špeciálne efekty, ale pomála psychologická. Trochu mi tam vadilo, že to je emocionálne hlúche. Smrť tu je iba pre další posun deja, nič viacej. Navýše záver je maximálne "WTF?!" bohužial v tom negatívnom vyznení a celý film posúva o ligu nizšie. ()

Alqarin

Patetický plky to táhnou dolů a found-footage koncept už začíná bejt dost otravnej. Přesto fajn provedený sympatický sci-fi. Sunshine to ale nesahá ani po podrážky. ()

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka