Star Wars: Poslední z Jediů

• Česko Star Wars: Epizoda VIII - Poslední z Jediů (více)

TETŘEF

Star Wars vlak jede na stanici, kam mě se už nechce. Nevím jestli vůbec dokoukat tuhle trilogii. Ale víc do toho Disneymu sypat nemůžu. Možná to není chyba u nich, ale u mě. Přišlo mi to jako nehorázná debiláž, která můj oblíbenej fikční vesmír trhá na kusy. ()

Andronikos

Takto nejako to vyzerá, keď je väčšina filmu, nota bene nie práve najkratšieho, iba vatou okolo záverečného "supermanského", pardon: jediovského výstupu. Ten ale pôsobivý bol, nie že nie! (Hoci na druhej strane bol zároveň aj v rámci sériovej fikcie až príliš nafúknutý.) S názorom, že film sa uberá vlastnými, neprechodenými cestami, inak nemôžem súhlasiť (aj keď v porovnaní s až otravne recyklujúcou Epizódou VII by takéto ocenenie istý zmysel mať mohlo): nie že by sa všetko dalo dopredu odhadovať, ba dokonca som bol dosť času nezdravo napätý, ale na zásadné zvraty a obraty je človek po predchádzajúcich Hviezdnovojnovkách dostatočne nachystaný. (A to platí dokonca, ba prominentne, aj o Reyinej "audiencii" u Snokea.) Úžasným sa mi ale zdá to, ako film deštruoval očakávania, ktoré vyvolal napr. v skalných fanúšikoch/fanúšičkách pomocou zručne naservírovaného traileru, alebo teórie, ktoré si títo skalní priaznivci práve v duchu doterajšej série tvorili o pôvode, resp. pozadí Rey a Snokea (zdravím Ivana P. :) ). Nápadnosť, s ktorou sa divákom vnucujú porgovia, je v kontexte dobre známej komercionalizácie starwarsovských "suvenírov" taktiež skôr vtipná než urážajúca. A to, že by sa dejová línia porgovia plus Chewbacca dala chápať ako dekonštrukcia speciecizmu, je nanajvýš sympatické plus (škoda len, že zrejme plne docenené iba nami veganmi/-kami). Nejde o film úžasný - ale naplnil ma úžasom; nejde o film sofistikovaný - ale miestami, najmä zmienenými dekonštrukčnými prvkami, týkajúcimi sa nie nutne samotného diania na kinovom plátne, na mňa pôsobí prepracovane. Zároveň som na málo filmov hľadel s takým odstupom, ale napriek tomu im natoľko podliehal, ako tomu bolo v tomto prípade. Oproti "sedmičke" značné zlepšenie. Záverečný Hamillov výstup v mojich očiach bude zrejme patriť k vrcholom celej série. ()

lemonova

To, čo sa mi všeobecne páči na Star wars, je, že ide o premyslený mytologický svet s vlastnými zákonitosťami vrátane (nazvime to) náboženstva. To ho odlišuje od mnohých iných Sci-fi "jednorázoviek, ktoré sú akoby vytrhnuté z kontextu. A tým mi pripomína veľmi vzdialene Pána prsteňov, ktorý nám tiež prináša ucelenú detailne vypracovanú mytológiu (narozdiel od Star wars ide o mytológiu starodávnu, zatiaľ čo tu sledujeme akúsi mytológiu budúcnosti) Avšak na Posledných Jedioch tak veľmi poznať vyčerpanosť nápadov a marketingové zámery, že som poslednú hodinu doslova odtrpela. Je to veľká škoda, že celý potenciál vyšumel v predošlej epizóde a tentokrát šlo vyslovene iba o odďaľovanie záveru.. môže to byť dvojsečná zbraň, ktorá už poriadne pošramotila iné filmové "série". Uvidíme, dokedy tento marketing bude fungovať.. ()

Rikky007

Tak jsme se konečně dočkali rozvoje de facto rebootu Nové naděje, který nechal spoustu lidí na rozpacích a máme tu reboot Impéria vrací úder :D Pravda ale je, že narozdíl od přecdochozícho filmu zde funguje výstavba napětí a nečekané zvraty. Co nefunguje je rozvoj postav, které jaksi zůstavají ploché po celý film, který je vlastně nikam neposunuje (maximálně na smrt). Většina fandů taky jistě čekala objasnění řady pozadí postav, zejména vůdce Prvního řádu a ani to se nekonalo. Pravda v původní trilogii také nebylo jasné kdo nebo co je Palpatine a odkud se vzal, avšak tam byl také zamýšlen prequel, který to do určité míry po letech vysvětlil. Stejně tak, Phasma, která se je akcentovaná jako by byla jedna z důležitých postav jí vlastně ve výsledku není... Budí to dojem, že je tam vyloženě z merchandisingových důvodů a nic víc. Dozvíme se sice, pokud budeme věřit Kylovi, kdo byli rodiče Rey, ale to se určitě nedá srovnat s odhalením Vadera, coby otce Luka. Režisér se možná záměrně snažil příběh tohoto filmu oproti Episodě V stavět na hlavu, jenže jak se říká všeho moc škodí. A v zájmů překvapujících rozuzlení zapomněl na vlastní hloubku zápletky, která je zde sice asi o něco větší než v případě "probouzející se Síly", přesto nedosahuje kvalit původní ságy. I tak hezké, že se sem tam podařily propašovat do scénáře alespoň trochu hlubší myšlenky po vzoru Lucasovy předlohy. Jsem vcelku rád, že naštěstí zmizely Abramsovské nelogičnosti, ale objevily se zase trochu jíné, například v podobě výletu na "casinovou" planetu. Celá tato část byla opravdu uchopena za špatný konec. Jinak mě film celkově potěšil a mile překvapil, takže můžu dát s klidem vyšší hodnocení než před rokem.. ()

GMVajgl odpad!

Kromě všech těch hovadin ve jménu social justice, zbytečné délky, neprobarvených postav a nadbíhání skalním fanouškům (fan service) je tu jeden hlavní problém, společný i pro prequels George Lucase. Tenhle příběh je zbytečný a nikdy ho neměli vyprávět. ()

Magenta

Obrovské překvapení. The Force Awakens představila nové postavy (a s jednou se rozloučila) a z toho filmu byla cítit určitá nostalgie a líbivost, v podstatě nebylo nic, na co by si člověk mohl stěžovat. The Last Jedi je oproti tomu nekompromisní ale také rozporuplná podívaná, která cestou zahazuje jednu postavu za druhou a nijak se nad tím nepozastavuje. Adam Driver hraje o třídu lépe než v předchozím filmu, jeho scény s Rey patří k tomu nejlepšímu. Děj je dramatický, má skvělou atmosféru, je prošpikovaný dějovými zvraty. Dojem kazí snad jen úplně zbytečná dějová linka na Canto Bight, která ale alespoň vede k tomu, že drzým hrdinům totálně nevyjde to, co si plánovali, zatímco sucharské vedení vědělo, co dělá, což je svým způsobem nesmírně osvěžující. A taky je škoda, že Rose zkazila nejnapínavější scénu, která to celé mohla dost pozvednout. Planeta Crait je vizuálně úchvatná, porgové roztomilí, závěr (alespoň pro mne) překapivý. A tak nějak jsem celou dobu čekala, kdy že se to vlastně rozloučíme s princeznou Leiou a ono nakonec... ()

Wallis3 odpad!

Ani Jo Jo Abramsovo ani tady ten Džonson neměli do předaleké galaxie strkat svoje vošlajzlý pazoury! Tady se mi líbily zvraty, chvíli nebylo jasné, jak se příběh vyvine, ale podle mě to spláchli prach sprostě do hajzlu. Místo, aby diváka drželi v napětí, či převyšuje Temná strana Síly, nebo naopak ta Světlá, tak na chvilinku správně vybočili, ale pak se vrátili zpět do kolejí jednotvárnosti a prostě to zabili. O Původu Rey ani nemluvě. A co Snoke? Kde se vzal, tu se vzal? Postava bez historie?? A to jeho zabití. "ČTU JEHO MYSLENKY, MÁM HO PLNĚ VE SVÉ MOCI. ON JE MÝM UČEDNÍKEM A NYNÍ DOKONČÍ SVŮJ VÝCVIK..." a bla bla bla, a ono ne, Kylo, ten přizdisráč z něho udělá dva malý do školky?? Od souboje Kylea a Luka jsem taky čekal o dost víc, krom souboje na světelné meče (ne lejzrové, pitomci překladatelé!) u Snokea jsem teda žádnou Sílu necítil. Lukovo zakončení ... No možná se něčeho dočkáme, protože "ZAPOMEŇ NA VŠECHNO STARÉ, NECH TO JÍT. ZABIJ MINULOST..." a to je možná ta chyba, protože vymýšlení kvalitních příběhů, ještě k tomu na celou ságu, mi přijde, že dost upadá. ()

Majkak

Pořád je na něco se dívat, aniž by příliš nudilo. MiIuju ten jejich lehký patos a chvíle, když už to vypadá, že je definitivní konec. Chybí tomu jednotící osudový příběh, ale zase se aspoň dá jednotlivým postavám fandit a vtáhnout se do jejich záležitostí. ()

Ben Nevis

Ona celá série SW je brakově laděná a poslední dvě trilogie spíš dělají radost fanouškům (a kase producentům), než že by se o něco snažily. Nejvíce se mi ze světa SW líbila herní série KOTOR, ale to bude tím, že hra je podrobnější a hráč se lépe zabere do děje. Co se týče Posledního Jedi, i tady platí, že na co Abrams sáhne, to se promění ve zlaté valouny. Akorát by se nemusel tolik podbízet fanouškům a místo toho nabídnout originální příběh. Pořád jsem čekala, komu zase upadne pazoura. Nebo proč se temňáci učí Sílu celé dekády, ale správňákovi stačí pár lekcí a udrží se světlý? Skoro to vypadá, že učení je na škodu a mistři řádu Jediů vychovávají pouze Sithy. ;-) Taky jsem čekala, že republika po dvaceti letech bude něco víc než jenom pár rebelů. Celá trilogie je prostě recyklace první trilogie s Lukem. Akorát zatímco Leia se oklepala ze zničení domovské planety bleskově, moderní záporáci fňukají a svádějí víc niterních soubojů než s mečem. Nicméně je to stejný kotel akce, zábavy a dojímavých scén, na jaký jsme zvyklí. Last Jedi jsem si opravdu užila. ()

Doomedx

O třídu lepší než sedmý díl, postavy mají lepší charisma, je tu víc akce, konečně se vrátil i humor. Bavil jsem se 85%. ()

Ombak▼Penari

Celé nové Star Wars mě nějak ne a ne zaujmout. Můžou za to jednak značně nezajímavé postavy, protože z mladých hrdinů zaujme snad jen Oscar Isaac. Konkrétně u současného dílu stačily Beniciu Del Torovi asi tři scény na to, aby s náskokem přehrál zbytek obsazení. V případě aktuálního dílu vidím značné rezervy i na režijní sesli, když Rian Johnson zvládl mnohdy zabít některé jinak převratné nebo vtipné scény. Za mě bohužel spíše zklamání, z nových dílů u mě vede Rogue one a upřímně se na další díl ságy nijak extra netěším, spíše na spin-offy. ()

Eluin

Atmosféru to má dobrou, akční scény fungují tak jak v rámci žánru mají, nicméně osobně se nemohu zbavit dojmu, že mamon z tohoto díla čiší více než obvykle (avšak určitým odchýlením od zajetých norem série tento díl ospravedlňuje svoji existenci). Celé "hvězdnoválečné" univerzum se nám tak opět o něco rozrostlo a já se jen v v koutku duše bojím, abych na stará kolena nešel na epizodu s pořadovým číslem 15, kde bude zombie Kenobiho bojovat s banthou na skateboardu... ()

loki5

Nejzbytečnější SW film co jsem viděl. Dokonce víc než Rogue one. Film vlastně skončil tam kde začal. A mezitím tam někdo pobíhal a kolem něco vybuchovalo. Rey je stejný superman jako na začátku jelikož lekce od Luka jsou jí na houby protože celou dobu poučuje ona jeho a je naprosto lepší ve všem. Kylo skončí jako stejný pubertální fracek. Jo zapomněl jsem (spoilery) Snoke zemře protože o něm není příběh. Luke zemře protože je úplně zbytečný pro celý děj. Jo a nová generálka taky. Finn, Paul a ta číňanka nevím jak se jmenuje jsou stejně zbyteční jako v minulém filmu (příště půjdou na nějaký jiný sidequest s pokemonama). Mimochodem když se dá hyperprostorovým skokem tak efektivně rozpárat jakákoliv loď proč nepoužily ty dvě předchozí bez paliva na totéž. A otázka pro znalce Kolik potřebujete lodí na zničení největšího dreadnaughtu prvního řádu ? Ano správně X-wing a jeden papírový bombardér. Objektivně je to o krapítek lepší než Force awaken ale stále je to sračka. Scéna se žehličkou se povedla 30% Ale jedno pozitivum jsem našel znova si zahraju KOTOR ()

owwidius

U mna prevladlo sklamanie. Prilis genericky pribeh, len teda z SW univerza, a navyse som mal pocit, ze je v strukture podobny Episode 5 (rovnako ako Ep. 7 kopiruje Ep. 4). Nedokazalo ma to zaujat, okrem snad jedinej sceny s Yodom - len ta mala pre mna ten pravy Star Wars feeling. Vacina postav mi bola ukradnuta, tak ako mi bolo aj viac-menej jedno, ako dopadnu samotne epizodky vo vnutri deja. Zaver tiez trochu zbytocne natahovany, kludne mohli nieco vypustit a skratit celu stopaz. Rogue One ma zaujalo doplnenim pribehu, ale cela najnovsia trilogia mi pride len ako tahanie penazi zo znamej znacky. K tomu 'chutni' alieni, detske vtipy, a vsetci traja padouchovia tiez totalne nemastni neslani. Ep. 9 si pozriem, ale netesim sa na nu. 3 hviezdy este pomerne velkoryse, za pekny vizual (vernost kulis k povodnej trilogii) a Luke-a. [#3/2018] ()

Hapretor

Ach jo. Bylo to strašné. Tupé, nudné, zoufalé. Sprosté vykradení a pokračování se přiživování na Lucasově suprovém životním díle ... že s tím souhlasí ... že se na to nevy..... naštěstí místy vtipné - jinak bych dal odpad ... ()

zelda82

Konec se mi hodně líbil, ale stejně už mě ty Star Wars prostě nějak neberou. Je to už takové prázdné, okoukané, jen s lepšími triky. V univerzu Star Wars jsou desítky, ne-li stovky lepších příběhů (třeba knižní série X-Wing nebo celá Stará republika v podaní Bioware). Vážně doufám, že se něčeho z toho někdy dočkám. ()

Qeo

Nebýt linky Rey a Kylo Ren, snad bych si řekl, že jsem ani nekoukal na Hvězdné Války. Ano jsou tam scény, které se asi zapíší do dějin tohoto opusu, ale celkově, to bylo dost blah? Nesourodé, natažené, zvláštně poskládané a naprosto nelogické dějové linie, které jen stěží aspoň nějak navazovali na Force Awaken. Luke zklamal, jako postava, tak jako "herec". Celková rozplizlost skoro 3 hodin byla vážně hodně. Fandím odvážným krokům, posunout tuhle ságu někam jinam. Ale to tohle se vážně nepovedlo. ()

Person

Oproti předchozí epizodě podle mě zajímavější film, který Vás může opět výborně pobavit (především s dobrým obrazem - ideálně v kině) a narozdíl od sedmičky je i námětově pestřejší a víc se snaží o určitý přesah. Nejen mě mnohokrát přinutil k opakovným zamyšlením nad některými hodnotami života a vlastní minulostí i budoucností. Samozřejmě je to lehce kýčovité a pohádkově naivní, ale proč ne. Zamrzelo mě jen, že ač je myšlenka filmu ve srovnání s jinými díly jedna z nejzajímavějších, opět se nepodařilo naplno najít tu tak kouzelnou atmosféru starších epizod a jakousi důvěryhodnost v odvyprávění příběhu. Ale je možné, že se mi jen nedaří ideálně přeladit na novou éru galaxie, protože jinak to bylo téměř perfektní a dokonce i obohacující. ()

Evander

Nové díly Star Wars jsou jen snahou dostat další peníze z již vyčerpaného tématu a v podstatě parazitují na úspěchu prvních 6-ti dílů. Příběh je slabý, pokud vůbec nějaký je, postavy většinou nesympatické a neschopné zaujmout. Například tento díl je nesmyslně nahodnocený. Předpokládám, že kvůli úctě hodnotitelů k původním dílům, nicméně za mě tato shovívavost není na místě. Řemeslně je film sice skvěle zvládnutý, ale ve výsledku nezaujme o nic více, než kdejaké průměrné akční béčko. 62% ()

Rathalos

Konecne som sa dockal a je dabing,na ktory som cakal,s titulkami by 150 minut nebolo nic moc a oplatilo sa,seria Star Wars pokracuje aj v roku 2017 a spokojnost,myslim,ze velmi dobra praca po kazdej stranke,takze plny zisk...:-) ()

Dvojka Na nože nabírá Davea Bautistu

Dvojka Na nože nabírá Davea Bautistu