Star Wars: Poslední z Jediů

• Irsko

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2017, 150 min

Dvě a půl hodiny čistého fanservisu, a přesto mě všechen ten podbízivý humbuk (včetně mé osobní libůstky) nechal úplně chladnou. Na Posledních z Jediů je strašně vidět, jak je nové pojetí Hvězdných válek přecpané: materiálu bez problému na desetidílnou sérii, která by umožnila charakterovému vývoji trochu dýchat, rozpracovat některé myšlenky víc do hloubky, zaplácat díry v zápletce, vyjevit zásadní informace důležité pro to, jak mám zjevně vnímat jisté postavy (bez prozrazení, co vlastně je na temné straně síly tak lákavé, není Kylo Ren nic než extrémně emařský nácek, byť očividně má vzbuzovat soucit) a napravit zásadní vady konceptu (jelikož celý film se odehrává v průběhu několika desítek hodin, bezprostředně po skončení TFA, a Luke se do nějakého učení logicky moc nehrne, udělá Rey kompletní obrat od konce minulého dílu zhruba za jeden den). Nikdy by mě nenapadlo, že budu někdy chválit prequely, ale novým SW by dost pomohlo, kdyby konečně trochu rozebraly politickou situaci způsobem, který by opravňoval a vysvětloval jednání i motivaci postav a neřval, že je prostě jen potřeba rozestavět šachovnici stejně jako v sedmadedmdesátém. Do toho tu máme heist z nutnosti, protože přece nenecháme půl osazenstva sedět na prdeli. Plus je tu samozřejmě ten malý bonbonek, že kritici TFA se vlastně nemýlili a Rey opravdu je wunderkind, který se od Jediů nemá čemu naučit. Ve výsledku mám nějak problém formulovat, jestli se oproti konci TFA vůbec něco změnilo. Třeba se nějakého toho příběhu konečně dočkáme v deváté epizodě, ale mně už to bohužel začíná být tak nějak docela jedno.(15.12.2017)

Další Hvězdné války jsou velkolepé, audiovizuálně vyladěné a umí vzít dech. Je to přesně tak velký film, jaký má být a je zde odvedena opravdu vynikající práce. A teď k tomu ostatnímu. Jeden z problémů, který s The Last Jedi mám je jeho rozpolcenost. Ano, je tu obrovská odvaha udělat zásadní rozhodnutí a možná vykročit novým směrem, ale současně (a hlavně) tu pro mě je cítit sobeckost v řešeních (pro tenhle díl dobré a v rámci světa a ostatních dílů?). Tam, kde staré i nejstarší díly uměly chodit po stejné cestě, tady přichází několik úskoků. Plavat proti proudu není nutně špatně, ale tady občas v mých očích nepřináší nic pozitivního a podlamuje sérii (Leia a síla, gravitace, dobro a zlo a jejich rozdělení, nepotřeba výcviku,..). Tam, kde 7 díl naznačoval, že všechno má svůj začátek, trénink a pak konec, osmička dokazuje, že je konec starým zvykům (a tahle série dále není pro "staré"). I z mnoha interview a diskuzí jsem pochopil, že Johnson má velice silnou podporu a jeho rozhodnutí zásadně mění SW svět. Jeho návaznost na 7 díl pro mě není ideální, charaktery se vyvíjí podivným způsobem nebo vlastně vůbec (i přes zásadní zlomy s vlivem na jejich vývoj), hodně dějových linek je zbytečných, některé zajímavé se uzavírají až překvapivě brzy a jsou z nich vlastně jen umělé podměty pro fanouškovské diskuze. Bojím se, že Lucas měl vizi, které se držel v dobrém i zlém a aktuální dvojice(trojice) Johnson/Abrams//KK si každý díl upravuje svět pro své potřeby. Johnson uzavírá vše, co mu přijde zábavné a zajímavé a v závěru z prostředního dílu trilogie dělá až díl závěrečný. Nezávidím JJ, jak bude navazovat... a stále si myslím, že teď je čas skočit o 10 a více let dopředu, protože ten "komorní příběh pár lodí" je už tak nicotný oproti celogalaktické krizi, že se ztrácí smysl boje...a těch několik přeživších z odboje prostě nedává moc prostoru pro pokračování. PS(posilery): moje problémy - postupná změna konceptu dobra a zla, umělost konfliktru (pocit malého rozměru), marvelovský humor, kasino linie zbytečná a neskutečně náhodná, Kylo Ren je jediná opravdu zajímavá postava, ale její vývoj?!?, kde bere První řád neustále ty obrovské lodě a vojáky a jaké je teď rozdělení sil? To zajímá jen hrstku rebelů budoucnost galaxie? Jak se rozpadly zbytky republiky? Nebyl PŘ poražen? Scéna se stromem a duchem je pro mě nejhorší z celého filmu. PPS: když si vzpomenu na Bláznivou střelu 33 a 1/3 a udílení cen "Politicky korektní romance a souboj puberťáků na pozadí celogalaktické války, která obyčejné obyvatele planet asi moc nezajímá..." PPPS: Proč 3? Protože původní pocity na úrovni 4* byly druhým shlédnutím ochlazeny (až na pár scén, které jsou však z principu vynikající a postačily sami o sobě na vyšší hodnocení)(14.12.2017)

To se nemůžu alespoň jednou těšit na pokračování a NEdostat studenou sprchu??? Síla "Epizody VII." (*****) tkvěla především v postavách. V postavách, které ve filmovém světě sice nepatří k nejoriginálnějším, přesto jejich nekomplikovanost a vzájemné interakce dokázaly zaujmout i pobavit. Tedy, až na ubuleného Kylo Rena. O to smutnější? vtipnější? je fakt, že Kylo Ren byl po většinu "Epizody VIII" mou nejoblíbenější postavou. Stále jsem totiž (naivně) doufala, že ho scénárista někam posune. Doleva, doprava, zkrátka KAMKOLI. Ale proč by to dělal, že?:-)) Charakterový kiks se ovšem tentokráte týká všech. Ray je možná super-silnou budoucností Jediů, bez Finna je ale nudnější než páteční program v televizi a totéž platí i o Finnovi, kterému sidekickem (či co to mělo být) v podobě oplácané loser Asiatky opravdu nepomohli... Nevím, možná mě druhé zhlédnutí překvapí, ale v tuhle chvíli bych "Epizodu VIII." shrnula jako defenzivní a hloupými momenty protkanou kapitolu bez duše. HerrLogan to ve svém komentáři shrnul dokonale: "Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii stál Rian Johnson a ukázal nám svůj middlefinger. A je to prostředníček vskutku kolosální. V podstatě stačí úvodní scéna s Lukem zahazující světelný meč a víte, co si o celém univerzu režisér myslí. Chcete prožít výcvik obou mladých jediů? Chcete se dozvědět víc o minulosti Rey? Chcete se dozvědět víc o Snokeovi? Rádi byste nějakou osudovou linku v prostředním aktu? Fuck you."(16.12.2017)

Ze všech dílů Star Wars první, který je o Síle. A také o souboji nových výzev a ikonických momentů s povinností zavděčit se úplně všem. Těžko se mi rozlišuje mezi poutem k odchodu starého a příchodem nového, ale přát si jiné Star Wars, by bylo trochu popřením toho, jaké Star Wars doposud byly. Nebo ne? Tu čtvrtou lavírovací hvězdičku ponechám do příští epizody, fanouškovský hate totiž pochopit dokážu.(18.12.2017)

Zbytečné dějové linie, které jsou ve filmu snad jen proto, aby v něm byla zastoupena každá rasa, aby byl genderově vyvážený nebo kritizoval kapitalismus, ho natolik rozmělňují, že je velmi obtížné nechat se strhnout tím, o co jde především, tj. o Rey, Kyla a Luka. Ovšem i kdyby se člověk strhnout nechal, což se některým výborným scénám skvěle daří, tak i tato ústřední dějová linka je prošpikována značným scénáristickým neumětelstvím. Takže nejenom, že srdce puká nad tím, jak scénáristi zbabrali např. Luka, ale ještě se vám v té ráně vrtá naprostá neschopnost využít potenciál linek načrtnutých v předchozí epizodě (Reyini rodiče nebo Snoke). Zklamání.(4.1.2018)

• - Rian Johnson vo štvrtok 21. septembra 2017 na Instagrame odhalil, že post-produkcia pre film bola oficiálne dokončená. Niektoré filmové zábery však mohli vidieť akcionári spoločnosti Disney už v marci 2017. (WalterIK7)

• - Druhý Star Wars film, který byl z části natáčen na speciální IMAX kamery. (MasterMagic)

• - Mark Hamill se o osudu svojí postavy dozvěděl až na premiéře filmu, z čehož byl značně v šoku. Jediný z herců, kdo věděl dopředu osudu Luka Skywalkera, byla Daisy Ridley, která měla přísný zákaz od Disney se o tom kdekoliv zmiňovat pod výhružkou soudního stíhání. (UncleMorty)