Star Wars: Poslední z Jediů

• Kanada

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2017, 150 min

Ani jsem se neodvažoval doufat že to dopadne takhle dobře - New Hope je pro mne pořád vrchol, ale do kvalit Impéria tomu chybí fakt už jenom malinký kousek (E:VII a Rogue One se nechytají, a na novou trilogii můžeme rovnou úplně zapomenout) Něco tomu chybí paradoxně i tím že děje je tu tak na dva filmy a ani ty dvě a půl hodiny nejsou dost, a zároveň i tím že je tu až moc odlehčujícího humoru, který sice skvěle baví, ale nedá pořádně procítit tu tragiku a depresivnost příběhu. A Impérium to následuje skoro stejně jako Force Awakens následovalo New Hope. Ne už čistým kopírováním příběhu (jsou to jen styčné plochy), ale rozvíjením stejných témat - relativizace zla a dobra, překvapivé odhalení, a souběžné sledování separátních příběhů postav. A taky příběhová rozháranost a neukotvenost, ono i to Impérium stálo spíš na skvělých scénách než na komplexním příběhu. 9/10(13.12.2017)

Fakt jsem se strašně snažil, aby se mi nový SW líbily. Před tímto dílem jsem si ještě jednou dal FA a po tomto díle mám jasno. Nová série strašně trpí slabými charaktery! V FA jsem jim to odpustil, oni neví, co chtějí, stejně jako já jsem v té době nevěděl, co vlastně od nových Star Wars mám chtít. Když jsem ale šel na druhý díl, jasně jsem věděl, co chci. Hlavní hrdinové to ale stále neví. Mám strašný problém se s těmi postavami sžít. Nechápu jejich motivace, neznám jejich minulost a tím pádem k nim necítím žádnou empatii. Ne nadarmo se v jedné chytré knize píše, že tvůj film / knížka jsou tak dobré, jak dobrý je tvůj záporák. Podobně jsme to mohli cítit u Valeriana, kde záporák prakticky chybí celý film. U nových SW je tomu dost podobně, Temná strana Síly je zde zastoupena Kylo Renem, který už dva díly akorát brečí (dva ze tří!!) a my vlastně nevíme proč. Když jsem poprvé spatřil Rena v traileru na FA, měl jsem husí kůži. Těšil jsem se na badass záporáka, kterej si půjde tvrdě za svým. Bohužel jsem se přepočítal. Ano, Anakin se taky choval jako rozmazlené dítě, ale vždycky věděl co chce. Chtěl moc ("K čemu je že sedím v radě Jedi a nejsem Rytíř Jedi!"), lásku ("Nedovolím aby se ti něco stalo Padmé!") a odplatu (Zabil jsem je! Ale nejen muže, ale i ženy! A děti!"). Dalším zástupcem Temné strany je Snoke, jehož dějová linka a zvrat mě tak naštvaly, že si myslím, že je tímto Episoda IX nadobro pohřbená. Film jako celek nepůsobí špatně, je natočen zkušeně. Některé scény jsou opravdu povedené (Takový ten hlavní souboj světelnými meči, útok rychlostí světla nebo Lukovo finále...). Velkej mindfuck je scéna s Leou, to si fakt mohli odpustit Ta scéna byla pro vývoj filmu naprosto zbytečná. Rebelové by jí následovali i tak, mohla svojí Sílu předvést trošku jinak. Stejně tak ta linka s Finnem. Půl filmu koukáme na něco, co se ukáže jako zbytečné, protože Rebelové zatím vymysleli jiný plán. Velké pozitivum filmu je Luke. Jediný, ke kterému člověk může něco cítit. Ano má výhodu originální trilogie, ale i tak. Určitě jste si Luka, potažmo i Anakina, oblíbili mnohem rychleji než Rey nebo Rena. Prostě Star Wars, bez pořádné Temné strany a silných charakterů, nejsou Star Wars.(15.12.2017)

To se nemůžu alespoň jednou těšit na pokračování a NEdostat studenou sprchu??? Síla "Epizody VII." (*****) tkvěla především v postavách. V postavách, které ve filmovém světě sice nepatří k nejoriginálnějším, přesto jejich nekomplikovanost a vzájemné interakce dokázaly zaujmout i pobavit. Tedy, až na ubuleného Kylo Rena. O to smutnější? vtipnější? je fakt, že Kylo Ren byl po většinu "Epizody VIII" mou nejoblíbenější postavou. Stále jsem totiž (naivně) doufala, že ho scénárista někam posune. Doleva, doprava, zkrátka KAMKOLI. Ale proč by to dělal, že?:-)) Charakterový kiks se ovšem tentokráte týká všech. Ray je možná super-silnou budoucností Jediů, bez Finna je ale nudnější než páteční program v televizi a totéž platí i o Finnovi, kterému sidekickem (či co to mělo být) v podobě oplácané loser Asiatky opravdu nepomohli... Nevím, možná mě druhé zhlédnutí překvapí, ale v tuhle chvíli bych "Epizodu VIII." shrnula jako defenzivní a hloupými momenty protkanou kapitolu bez duše. HerrLogan to ve svém komentáři shrnul dokonale: "Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii stál Rian Johnson a ukázal nám svůj middlefinger. A je to prostředníček vskutku kolosální. V podstatě stačí úvodní scéna s Lukem zahazující světelný meč a víte, co si o celém univerzu režisér myslí. Chcete prožít výcvik obou mladých jediů? Chcete se dozvědět víc o minulosti Rey? Chcete se dozvědět víc o Snokeovi? Rádi byste nějakou osudovou linku v prostředním aktu? Fuck you."(16.12.2017)

Na film jsem do kina šel jako správný nefanda. Už jsem si ani pořádně nepamatoval, o čem předchozí film byl. Dokonce až po filmu mi kamarádi museli připomenout,kde že se tam některé hlavní postavy vzaly a jak se objevily v předchozím filmu. Film je sci-fi pohádka, akční a přitom ani ne moc násilná, aby na to mohla jít i mládež, místy hezky napínavá i temná, vtipná a přitom naštěstí nepřehnaně dětinská. Povedená podívaná i pro StarWars nepříliš políbeného diváka. (1x kino v pův.znění s titulky)(16.12.2017)

Den blbec: Kvůli velkému pracovnímu vytížení jsem přišel trochu později do kina (někdo ten pívec vypít musel!), a tak jsem propásl legendární úvodní intro Star Wars. Pozitivem bylo alespoň to, že jsem měl vstupenku zadarmo, protože kvůli takovýmu tydýtovi, jako jsem já, už nechtěli ani otevírat kasu. No, sednu si do sálu a po pár minutách a prvních dialozích zjišťuji, že jsem se ocitl na premiéře VIII epizody Star Wars s českým dabingem! Mé, pivem zakalené oči se obrátili k nebesům. "Za co pane bože, za co?" "Som nevychytal!" Ale nakonec jsem byl s dábošem jakž takž spokojený. Když už jsem se nějak otrkal dabingem, začal jsem vnímat i děj. A jak se tak dívám na to plátno, říkám si "Sakra, jsem vožralej nebo je ten obraz rozmazanej?" Potom se podívám na spolusedící kolegy v sále a opožděně mi to docvaklo. "To je v pr*eli, vždyť ono je to ve 3D!," zvolal jsem nahněvaně v duchu a upaloval jsem ještě otravovat pokladní o jednorázový 3D brejle. Potom už jsem si mohl vychutnávat Star Wars plnými doušky, "od začátku", až do konce. A jaký to bylo? Stručně řečeno "vynikající". Osmá epizoda rozhodně předčila mé očekávání a zamlouvala se mi dějem dokonce aj více, jak epizoda sedmá.(14.12.2017)

• John Boyega

• - Druhý film z roku 2017, ve kterém Adam Driver hraje postavu, která nemá jednu z horních končetin. Tím prvním byl film Loganovi parťáci. (raikonen16)

• - Kvôli veľkému úspechu Epizódy VII (2015), ktorá mala premiéru v decembri 2015, sa premiéra filmu presunula z pôvodného dátumu 24.5.2017 na 14. decembra. Tvorcovia tak predpokladali vyššie tržby vďaka menšej konkurencii blockbusterov v kinách. (Hank_Scorpio)

• - Tvůrci zvažovali obsadit na post režiséra Alfonse Cuaróna. (Deathly)