Star Wars: Poslední z Jediů

• Austrálie

• Kanada

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2017, 152 min

No konečně. Dobré ráno, Sílo.. Po patnácti letech zase rozlepila oči a stojí za tím alarm clock Riana Johnsona. Ten Abramsův byl sice plný úcty, nostalgie a fanboyovství, ovšem to nejdůležitější kolečko do strojku nebyl J.J. schopen dodat. Nevím, jestli to byl přímo Hamill a linie o relativitě Síly, obratnější práce s emocemi, některé ikonické momenty či Williamsem laskané podvědomí, ale The Last Jedi zatím ze všech nových bratříčků nejistěji sáhlo po Lucasově drahokamy vykládaném žezlu. Za schopnost probudit spícího obra jsem byl ochoten tolerovat 130letého Edu Harrise, mladýho Sola (hromadné znečištění spodků z výkonu Drivera jde zcela mimo mě) i celou linii Finna a jeho asijské údržbářky (jaká škoda, že nevyšlo i druhé taranování) a ač „štkavý konzervativec 30+“, odcházel jsem z kina se spokojeným úsměvem na rtech. The greatest teacher, failure is. Máš to teď ve svých rukou, Abramsi. Nepokaz to..(20.12.2017)

Epizóde VII som dala 5*, lebo to bola hostina pre vyhladovanú starwarsáčku, ale bol to Rogue One, ktorý mi ukradol srdce. Pri pohľade späť by som tej sedmičke možno mala 1* ubrať, lebo Posledný Jedi je ešte lepší. Ale nechám im päťky všetkým, nech sa nemusím trápiť. Keď ich miluješ, nie je čo riešiť :-)(4.9.2018)

Ty mladý na to bohužel nemaj. A ten často překvapivě vedený příběh, kde se relativizuje Síla a schází ryzí zlo s věrozvěstem typu Dartha Vadera a Císaře, utáhnout úplně nezvládnou. I když máte řemeslně vypucovaný blockbuster realizovaný v maximálních produkčních podmínkách špičkovým filmařem, může výsledek haprovat - když na skladě nejsou hotové (a dost cool) postavy, rozmělňuje se i síla jejich dobrodružství.(13.12.2017)

A je to tu zas. Opět jsou nový SW příliš špatný/dobrý/kopírující/moderní/neuctivý/nostalgický... jinými slovy, opět budí moře emocí, takže všechno v pořádku + opět se jim vytýkají věci, jež je provází od prapočátků. Nelogika! Fyzikální zákony! Nesmyslný rozhodnutí! ORLY? Vážně? Spousta diváků zapomíná na fakt, že SW jsou spíše fantasy, než sci-fi. V jejich světě hrají důležité role osud, nadpřirozeno a symbolika. V jejich světě se vesmírem šíří zvuk a kosmické lodě rozstřelují laserem planety. V jejich světě dobrodružný duch schovává pohádkové srdce ve sci-fi kulisách. V jejich světě hraje podstatnou roli černá a bílá, přičemž jedna druhou často lakuje... a osmá epizoda přináší letmý náznak, že by mohla existovat taky šedá. No, řekněme si na férovku, že dokonalý film se přesto nekoná. Jeho největší slabina je v nových postavách, z nichž stojí za řeč pouze Kylo Ren - ten jakožto rozervaný, labilní a nevyzpytatelný záporák tvoří příjemnou změnu proti všem předchozím zloduchům, kteří byly často MEGAEVIL jen proto, aby bylo proti komu bojovat. A je to změna výborná. Rey tvoří dívčí variaci na klasický SW motiv obdařeného šmudly ze zapadákova, který ví, co je správné a chce za to bojovat (přičemž čelí svodům temné strany). Poe vyplňuje kolonku cool frajírka - nic víc, nic míň. Zdaleka nejhůře dopadá Finn, který vyloženě jen přicmrndává - a když jeho poněkud nedomrlá linie s Rose vyvrcholí v křečovitou momentku "zachraňujeme ty, které milujeme", budí to drobátko rozpaky. Dále tu máme linku s lamačem kódů (svým způsobem se jedná o zábavně vychcanou kličku na diváka i hrdiny filmu), prapodivné naložení s Phasmou a Snokem (uvidíme, zda se dočkáme dovětků v další epizodě) a admirálku Holdo, jež si pro sebe ukradla jednu z nejepičtějších chvil filmu. No a jinak... spokojenost. Technická stránka no comment - s majestátní rozpočtovou podporou vypadá každé okénko filmu naprosto dokonale a každý druhý záběr právem skončí na tapetě fandovských mobilů i počítačů. Potěší mininávrat Yody (perfektně stylizovaný do podoby loutky ze starých SW!) i další chmurné updaty osudů slavných, kteří se potkali se Silou. Comeback Luka Skywalkera přináší nějaký ten zvrat i cool moment, navíc si zase jednou potlacháme o filozofii Jediů. Porgové jsou OK (jo, ty malý tučňákoidní potvory); jejich přítomnost je totiž otravná zjevně záměrně (boží momentka, kdy tyhle malý svině kolonizujou Millenium Falcon) a nejsou na plátně tak často, aby je jeden začal nenávidět. Každopádně bacha, děcka budou určitě jednoho chtít. A nejspíš ne tak, jak si ho dopřával Chewbacca u ohně. (:(17.12.2017)

Tenhle film mě dostal na temnou stranu a dnes... Dnes si nepřeju nic jiného tak vroucně, jako hlavu ušaté myši, protože to, co se stalo s Posledním z Jediů se nemělo stát, nikdy. Je sice potěšitelné, že se nekopíruje Imperium vrací úder (podobně jako Síla se probouzí kopíruje Novou naději), ale naprosto odporné je, že se tu kopíruje jak epizoda V, tak rovnou i VI. Naprosto nulová invence, jen pár změn v rozložení osudů a absolutně zmrvený potenciál, který v sobě měli "staré dobré" postavy z původní trilogie. Řemeslně je to skvělé, technicky perfektní, ale duši to ztratilo už někde při psaní scénáře. A ne, není to špatněj film. Ale film s průměrnou kvalitou způsobenou kopírováním sebe sama je pro značku Star Wars potupa a nůž mezi žebra. Howgh.(15.12.2017)

• - Jedná se o první snímek ze série Star Wars, který se časově odehrává hned po skončení minulého dílu. (Eliska.Kovar)

• - Mark Hamill se o osudu svojí postavy dozvěděl až na premiéře filmu, z čehož byl značně v šoku. Jediný z herců, kdo věděl dopředu o osudu Luka Skywalkera, byla Daisy Ridley, která měla přísný zákaz od Disney se o tom kdekoliv zmiňovat pod výhružkou soudního stíhání. (UncleMorty)

• - Kelly Marie Tran (Rose) se s tímto filmem stala první herečkou jiné rasy, která v sérii Star Wars byla obsazena do hlavní role. U fanoušků se však její postava nesetkala s pozitivní odezvou a byla fanoušky „šikanována“ na sociálních sítích po několik měsíců, což ji dovedlo ke smazání svého Instagramu. (hansel97)