Star Wars: Poslední z Jediů

• Austrálie

• Kanada

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2017, 150 min

Já jsem velmi spokojen. Kylo Ren a Rey jsou skvělé postavy a jejich příběh a vztah je zajímavý, dramatický a výborně podaný, Mark Hamill si návrat ke světelnému meči jaksepatří vychutnává a v nabručené poloze je super. Zatím asi nebudu psát víc, abych nechtěně nenaznačil něco, čím je dobré se nechat překvapit (a takových momentů je v osmých Star Wars potěšitelně mnoho). Snad jen, že co do počtu nejrůznějších tvorů a některých odlehčených momentů se Poslední z Jediů přibližuje podstatně více nové trilogii než předchozí díl, ale nikdy nepřekročí tu hranici, která dělí legraci od posměchu, a to je dobře. John Williams opět složil hudbu za plný počet bodů a nemůžu se dočkat soundtracku.(13.12.2017)

• EvilPhoEniX

Zkusil jsem to zase a kletba Star Warsů se u mne neprolomila a opět jsem prožil 150 minutové martýrium. Jedi, První řád, Síla, Skywalker, Odboj, Obi-Wan, to aby člověk potřeboval speciální slovník, aby se ve všech pojmech vyznal a orientoval. Vtipné mi to nepřišlo vůbec, akce je minimum a je velmi nezáživná, efekty na mě působí jak z 90. let, příběhově nezajímavé a tempo utahané. No nic, tohle jsem protrpěl a dalšímu dílu šanci už nejspíš nedám. Star Wars je jediná velká filmová série, která mne naprosto minula a její zájem nechápu do teď. 20%(15.3.2018)

Konečně nová verze Hvězdných válek, na kterou jsme tolik let čekali. Zatímco Síla se probouzí a Rošťák jedna byly obstojné, ale poměrně zapomenutelné akční filmy, které se v konečném důsledku ani nemusely honosit přízviskem Star Wars, tak Poslední z Jediů jsou Hvězdné války v nejlepším... 150 nabitých minut dějem, řítícím se v neúnavném tempu s příměřenou dávkou nových postav i důstojných odkazů na staré legendy. Epizoda VIII není dokonalá, ani převratná, ale osobně se nemohu zbavit pocitu, že pokud si některé Star Wars budu chtít pustit znova, bude to buď Epizoda III nebo VIII. 8/10(16.12.2017)

Tenhle film mě dostal na temnou stranu a dnes... Dnes si nepřeju nic jiného tak vroucně, jako hlavu ušaté myši, protože to, co se stalo s Posledním z Jediů se nemělo stát, nikdy. Je sice potěšitelné, že se nekopíruje Imperium vrací úder (podobně jako Síla se probouzí kopíruje Novou naději), ale naprosto odporné je, že se tu kopíruje jak epizoda V, tak rovnou i VI. Naprosto nulová invence, jen pár změn v rozložení osudů a absolutně zmrvený potenciál, který v sobě měli "staré dobré" postavy z původní trilogie. Řemeslně je to skvělé, technicky perfektní, ale duši to ztratilo už někde při psaní scénáře. A ne, není to špatněj film. Ale film s průměrnou kvalitou způsobenou kopírováním sebe sama je pro značku Star Wars potupa a nůž mezi žebra. Howgh.(15.12.2017)

Chvíli jsem se ošíval nad tím, jak Johnsonův cit pro vizuální stránku nesahá Abramsovi ani do pasu a jak nostalgie je silnější než humor na první dobrou. Jenže to běžela jen úvodní půlhodinka, která je ve srovnání se vším, co přijde po ní, pouhým prologem. Jakmile začne atmosféra na ostrově houstnout a leckterá tajemství konečně otevřou svou náruč, je Poslední z Jediů konečně tím, co sliboval. Atmosferickou a osudovými postavami nabitou podívanou. Napětí, které z plátna teče každou vteřinu libovolné interakce Kyla a Rey, mi vyrazilo dech a přestože na sebe strhává většinu pozornosti a zdánlivě tak upozaďuje Finna, Damerona i samotnou Leiu, stojí to za to. Právě kontakt těchto dvou polovin jediného obrazu, navíc okořeněný Lukem v Hamillově životním výkonu, je klenotem, který třetí trilogii slavné ságy už teď cementuje na pozici trilogie nejlepší.(14.12.2017)

• - Zakiaľ si predošlé dve trilógie zakladali na trojročnom odstupe svojich Epizód, The Last Jedi prichádza do kín už po dvoch rokoch. (LuiCJ)

• - Ve scéně, kdy chce Finn (John Boyega) opustit křižník povstalců, tak ho osloví Rose (Kelly Marie Tran) a on si položí batoh na zem před únikový modul. O chvíli později už je batoh na sedačce v modulu. (jDanek)

• - Druhý Star Wars film, který byl z části natáčen na speciální IMAX kamery. (MasterMagic)