Star Wars: Poslední z Jediů

• Kanada

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2017, 150 min

A co na to Mistr halogenů? Inu, poté, co předaleké galaxie na stranu Temnou přešly, když zrádce mrzký Jirka je ničiteli všeho Darth Disnymu zaprodal, já beznaději propadal, a že všechno v piči jest se smutně domníval. Výraz vy mi ten promiňte, já vskutku, kurva, rozhořčen byl. Zvlášť když neumětel sériový, Abrams zvaný, zpočátku unyle a nudně Hvězdu Smrti vykrádat se jal a Star wars ve Star bores hnusně pokřivil. Pak však Rogue naděje svitla, že ne vše ztraceno jest, neboť rovnováha vládne a vždy dva musí být – mistr a babral. Nyní Jedi poslední z prachu zatracení povstal, a ač Jirka úplně není to, Síle sílu a důstojnost Rian ten alespoň trochu navrátil. A že nám teď pizda jediovatá slizká, negr, cigoš a ťamanka odpudivá korektně galaxie z područí jelimana směšného zachraňují, skoro nevadí ani, a já jebat říkám. Když příběh svižný a zábavný je, nechť klidně se Kylo s Huxem příště i do prdelí píchají.(23.12.2017)

Star Wars by Charles Dickens. Škoda, že na každý dechberoucí olejomalebný výjev (a že jich tu pěkných pár je) a na každou sekvenci aspirující na to vůbec nejlepší z celého universa (emocemi, osudovostí, choreografií i nápady) připadá nějaká linie, která nikam nevede a jen kupí vatu na hromadu jiné vaty, postava která nemá žádné opodstatnění pro existenci či momenty sloužící čistě jako merchandisingová vsuvka „běžte a kupujte“. Navíc to nefunguje jako součást ságy; na žádnou (opravdu žádnou) z otázek z minulého dílu to nezodpoví, ono to většinu pro jistotu rovnou ignoruje. Ovšem čistě sama za sebe je osmička více než solidní popcornový blockbuster; zda to však v případě Star Wars stačí, je věc zcela jiná.(15.12.2017)

Aj keď na rozdiel od E7 to nie je žiadne sklamanie, predsa len mi ostala v ústach zmiešaná pachuť. Je to vizuálne pôsobivejšie, konečne je tu aj nejaká zaujímavejšia planétka (hoci len jedna - tá posledná), príbeh je až kacírsky prekvapivý, dobre variuje motív demýtizácie hrdinstva, je tu veľa epických momentov a recyklovanie motívov tu síce je, no je ho podstatne menej než v predošlom filme. The Last Jedi je ale ešte zásadnejší odklon od základnej logiky sveta a štruktúry rozprávania príbehov Star Wars než predošlý film a nech sa akokoľvek snažím, nedokážem sa zbaviť dojmu, že mi to dosť vadí. Sila tu funguje úplne inak než v hociktorom inom filme, že midichloriany sú oproti tomu šuviks. Z ničoho nič sa tu prepisuje tisícky rokov dlhá história a nie je žiadne vysvetlenie pre takúto zásadnú zmenu vo "fyzike" sveta Star Wars. Rovnaký problém je pri štruktúre príbehu. Pôvodná sága má pomerne priamočiary lineárny koncept a nespomínam si na žiaden flashback (boli tam asi 3-4 snové vízie). To sa narušilo v epizóde 7 a v osmičke je to už nadobro pochované. Ak je flashback príznak niečoho, tak je to neschopnosť vyrozprávať príbeh, čo úplne vidieť na tom, že ani v druhom filme sequel ságy nie je dôveryhodný svet, kde sa nachádzame. V epizóde 4 bolo jasné, že sme v Impériu, ktoré všetkému vládne. V epizóde 1 bolo jasné, že sme v Republike, nad ktorou sa zmráka. Tu? Akýsi Odboj a akýsi Rád sa doťahujú na vyľudnených okrajových častiach galaxie. Úvodný titulok píše o tom, že First Order prevzal moc (pričom sa to odohráva odhadom pár hodín po sedmičke!), ale veci nebudú dôveryhodné len preto, že sú napísané, prípadne povedané alebo ukázané vo flashbacku. A to je vlastne problém väčšiny týchto zásadných zmien. PO DRUHEJ PROJEKCII: OK, všetko vyššie napísané mi stále vadí, ale ako film je to strašná pecka. Geniálne koncipovaný, skvelo ale fakt skvelo pracuje s motívom hrdinstva, má to niekoľko epic momentov, z ktorých mi aj po druhý krát zovrelo hrdlo. Force Awakens oproti tomu pôsobí ako chudobný príbuzný. Zvyšujem na 100%.(14.12.2017)

No tady musel být tak obrovský rozpočet, že mám o film strach, aby na něj neklek Andrej. Takhle nějak má vypadat velkofilm 21.století a to jak v dobrým, tak ve zlým. V tom dobrým je vidět velká fantazie, hravost, krásné efekty, nápadité záběry a především dynamika vyprávění...150minut jak když flusne, pořád se něco děje a opravdu je skvělý tenhle biják zažít na velkým plátně. Moc se mně líbily hlavní postavy (Luke, Ray a především Kylo) , Adam je herecky absolutně nejlepší. Ovšem bohužel film má i jeden nešvar, tedy to zlý. Do vedlejších postav musel mluvit idiot, jejich jednání, vlastně i ten mix barev pleti a pohlaví, to všechno je jen politika peněz a korektnosti včetně situací jejich řešení a dialogů a je to škoda, protože nebejt týhle falše bylo by to za plnej vak.(18.12.2017)

150 minut stopáže je trochu úmorných a některé části by bylo možno bez větší újmy vypustit, ale nuda naštěstí nehrozí. Zamrzí spíše zkratkovitost, s níž je tu a tam děj posouván kupředu, ale o to ve Hvězdných válkách nikdy nešlo (avšak zároveň proto si je nedokážu čistě fanouškovsky vychutnat, ale to sem nepatří). Osudovost, která ve staré trilogii byla neustále cítit, v sedmičce trochu zklamala a v Rogue One byla směšná, je na několika místech zpátky, a tak musím vyjádřit spokojenost. Není to dokonalé, ale Johnson to zvládl velmi dobře.(27.12.2017)

• - Na plagáte sú všetky postavy umiestnené tak, aby jemne tvorili vzor masky Dartha Vadera. (WalterIK7)

• - Předtím než byl Benicio del Toro obsazen do tohoto filmu, měl hrát Dartha Maula ze Star Wars Epizoda I - Skrytá hrozba (1999). Avšak byl přeobsazen, kvůli tomu, že George Lucas vyškrtl většinu jeho linek ze scénáře. (MasterMagic)

• - Mark Hamill (Luke) povedal režisérovi Johnsonovi po prečítaní scenára filmu, že v podstate nesúhlasí s ničím čo sa okolo jeho postavy deje, ale zároveň je profesionál a urobí maximum pre naplnenie jeho vízie. (WalterIK7)