Star Wars: Poslední z Jediů

• Irsko

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2017, 150 min

A je to tu zas. Opět jsou nový SW příliš špatný/dobrý/kopírující/moderní/neuctivý/nostalgický... jinými slovy, opět budí moře emocí, takže všechno v pořádku + opět se jim vytýkají věci, jež je provází od prapočátků. Nelogika! Fyzikální zákony! Nesmyslný rozhodnutí! ORLY? Vážně? Spousta diváků zapomíná na fakt, že SW jsou spíše fantasy, než sci-fi. V jejich světě hrají důležité role osud, nadpřirozeno a symbolika. V jejich světě se vesmírem šíří zvuk a kosmické lodě rozstřelují laserem planety. V jejich světě dobrodružný duch schovává pohádkové srdce ve sci-fi kulisách. V jejich světě hraje podstatnou roli černá a bílá, přičemž jedna druhou často lakuje... a osmá epizoda přináší letmý náznak, že by mohla existovat taky šedá. No, řekněme si na férovku, že dokonalý film se přesto nekoná. Jeho největší slabina je v nových postavách, z nichž stojí za řeč pouze Kylo Ren - ten jakožto rozervaný, labilní a nevyzpytatelný záporák tvoří příjemnou změnu proti všem předchozím zloduchům, kteří byly často MEGAEVIL jen proto, aby bylo proti komu bojovat. A je to změna výborná. Rey tvoří dívčí variaci na klasický SW motiv obdařeného šmudly ze zapadákova, který ví, co je správné a chce za to bojovat (přičemž čelí svodům temné strany). Poe vyplňuje kolonku cool frajírka - nic víc, nic míň. Zdaleka nejhůře dopadá Finn, který vyloženě jen přicmrndává - a když jeho poněkud nedomrlá linie s Rose vyvrcholí v křečovitou momentku "zachraňujeme ty, které milujeme", budí to drobátko rozpaky. Dále tu máme linku s lamačem kódů (svým způsobem se jedná o zábavně vychcanou kličku na diváka i hrdiny filmu), prapodivné naložení s Phasmou a Snokem (uvidíme, zda se dočkáme dovětků v další epizodě) a admirálku Holdo, jež si pro sebe ukradla jednu z nejepičtějších chvil filmu. No a jinak... spokojenost. Technická stránka no comment - s majestátní rozpočtovou podporou vypadá každé okénko filmu naprosto dokonale a každý druhý záběr právem skončí na tapetě fandovských mobilů i počítačů. Potěší mininávrat Yody (perfektně stylizovaný do podoby loutky ze starých SW!) i další chmurné updaty osudů slavných, kteří se potkali se Silou. Comeback Luka Skywalkera přináší nějaký ten zvrat i cool moment, navíc si zase jednou potlacháme o filozofii Jediů. Porgové jsou OK (jo, ty malý tučňákoidní potvory); jejich přítomnost je totiž otravná zjevně záměrně (boží momentka, kdy tyhle malý svině kolonizujou Millenium Falcon) a nejsou na plátně tak často, aby je jeden začal nenávidět. Každopádně bacha, děcka budou určitě jednoho chtít. A nejspíš ne tak, jak si ho dopřával Chewbacca u ohně. (:(17.12.2017)

Buď se celej svět nezadržitelně stává rájem pro pesimisty, a tudíž se už i v Hollywoodu musí všude začít roubovat kopec srandovních scén a gagů, i když se to v kontextu narace zrovna nehodí (poprvé mi komediální vsuvky hodně vadily už v Dr. Strangeovi), anebo je to prostě celý sprostej kalkul za účelem dostat na filmy pro chlapy (čti nerdy) i jejich přítelkyně, manželky a děti. Takže holt z jindy vážnějších Star Wars uděláme komédii. Protože můžem. Ale co naplat, stejně jsem furt veskrze nadšenej spíš než zklamanej... světelný meče, drahý vesmírný fajty a TIE fightery holt nikde jinde nenajdeš.(16.12.2017)

• salahadin

Palčivá otázka zní, co všechno jsou skalní fans SW ochotni zkousnout, aby si připustili, že viděli průměrný, leč safra drahý film. Áále, ať se jde salahadin bodnout světelným napichovátkem! V nejdelším filmu ságy SW se vlastně stane jen to, že někdo někam uteče, protože se posere něco, o čem celý film je. SW mi vždy přišly trochu nablblé vesmírné limonádičky se vztahovými peripetiemi na levelu Velmi křehkých vztahů a s hodně nablblými scénáři. Osmička se tohoto konceptu drží jak prase koryta a zarytě odmítá přijít s dobrým filmem. Postavy jsou hrozné- Luke je zmršený, jak zákon káže. Nejpitomější je Finn, který, když už se těšíte, že konečně zhebne, tak - hádejte. Leia je protivná důchodkyně. Atd., atd. A nakonec ani žádný pořádný souboj. Jedna z nejhloupějších a nejpřeceňovanějších ság nabírá nepříjemně mnoho dílů á la Tak jde čas. ----> Isherwood: a proč ti prďoši 18- to točí jako staroši? Není spíš tohle zábavné?(17.12.2017)

SPOILERY. Star Wars VII som až do dnešného dňa považoval za najslabší diel celej série (áno, aj s porovnaním s Phantom Menace, ten mal aspoň štýlové postavy, ako Maula, Kenobiho či Qui-Gona), no napriek tomu ma istým spôsobom dokázal parádne pobaviť a vo viacerých momentoch (Chewie, Han, Falcon, Leia) ma ohúril silou nostalgie. V epizóde VIII už ale "wow efekt" z dôvodu, že tu po dlhých rokoch máme nový Star Wars film jednoducho nefunguje. Tobôž nie po vynikajúcom Rogue One. Postava Finna mi v pokračovaní novej trilógie príde stále zbytočnejšia a zbytočnejšia a jeho linka zakončená pobozkaním na púšti pôsobila ako nechutne silený nátlak na diváka a v mojom prípade tvrdý kopanec do gulí. Čo sa Skywalkera týka, neodvažoval som si trúfať, že bude v osmičke veľkým ťahákom, ale že celkovému dojmu skôr uškodí než pomôže, to mi ani nenapadlo. Hamill svoju postavu jednoducho nevie hrať. Bodka. Navyše už chápem, prečo sa herec celý čas sťažoval na nezhody s režisérom kvôli neautentickému správaniu Lukea. Túto pózu ustráchaného Skywalkera som nežral z trailerov a rovnako ani v kine. Oproti predošlej epizóde však vďaka bohu vidím zlepšenie v postave Kylo Rena, ktorý svoju rolu zahral bravúrne a kvôli jeho krátkemu spojeniu síl Rey som aspoň na niekoľko minút sedel v sále s napätím a neskrývaným vzrušením. To však opäť pominulo s príchodom súboja Rena a jeho bývalého majstra. Pokiaľ chcel naozaj Luke zdržať iba čas, mal sa pokúsiť o dlhý a epický súboj, nie o ploché reči, o ktoré snáď nikto nestojí. Ale čo už. Rey je naša posledná nádej. A to doslova. Nielen ako posledný Jedi, ale i ako posledný odkaz na pôvodné Star Wars, kde ste všade navôkol cítili prítomnosť dobra, rozvnážnosti a Sily. Rey je novodobým Jediom akému dávam palec hore. P.S. lietajúca Leia je strašné wtf a všetky tieto Disneyovské rádoby vtípky sú na čistý facepalm. __ 6/10, doví dopo, som urazený.(17.12.2017)

Já jsem velmi spokojen. Kylo Ren a Rey jsou skvělé postavy a jejich příběh a vztah je zajímavý, dramatický a výborně podaný, Mark Hamill si návrat ke světelnému meči jaksepatří vychutnává a v nabručené poloze je super. Zatím asi nebudu psát víc, abych nechtěně nenaznačil něco, čím je dobré se nechat překvapit (a takových momentů je v osmých Star Wars potěšitelně mnoho). Snad jen, že co do počtu nejrůznějších tvorů a některých odlehčených momentů se Poslední z Jediů přibližuje podstatně více nové trilogii než předchozí díl, ale nikdy nepřekročí tu hranici, která dělí legraci od posměchu, a to je dobře. John Williams opět složil hudbu za plný počet bodů a nemůžu se dočkat soundtracku.(13.12.2017)