Star Wars: Poslední z Jediů

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2017, 150 min

• EvilPhoEniX

Zkusil jsem to zase a kletba Star Warsů se u mne neprolomila a opět jsem prožil 150 minutové martýrium. Jedi, První řád, Síla, Skywalker, Odboj, Obi-Wan, to aby člověk potřeboval speciální slovník, aby se ve všech pojmech vyznal a orientoval. Vtipné mi to nepřišlo vůbec, akce je minimum a je velmi nezáživná, efekty na mě působí jak z 90. let, příběhově nezajímavé a tempo utahané. No nic, tohle jsem protrpěl a dalšímu dílu šanci už nejspíš nedám. Star Wars je jediná velká filmová série, která mne naprosto minula a její zájem nechápu do teď. 20%(15.3.2018)

Tenhle film mě dostal na temnou stranu a dnes... Dnes si nepřeju nic jiného tak vroucně, jako hlavu ušaté myši, protože to, co se stalo s Posledním z Jediů se nemělo stát, nikdy. Je sice potěšitelné, že se nekopíruje Imperium vrací úder (podobně jako Síla se probouzí kopíruje Novou naději), ale naprosto odporné je, že se tu kopíruje jak epizoda V, tak rovnou i VI. Naprosto nulová invence, jen pár změn v rozložení osudů a absolutně zmrvený potenciál, který v sobě měli "staré dobré" postavy z původní trilogie. Řemeslně je to skvělé, technicky perfektní, ale duši to ztratilo už někde při psaní scénáře. A ne, není to špatněj film. Ale film s průměrnou kvalitou způsobenou kopírováním sebe sama je pro značku Star Wars potupa a nůž mezi žebra. Howgh.(15.12.2017)

V dílčích prvcích dobré, až výtečné, v konceptu a ambicích v rámci ságy velmi progresivní, ale jako celek nevyvážené, uspěchané a nedotažené. Jestliže epizoda 5 ukázala, jak má vypadat přeskakování mezi plány a při tom budování jedné zastřešující atmosféry, tak právě v tomhle epizoda 8, která pětku co do stylu a motivů vehementně plundruje, selhává nejvíc. A je to škoda, protože zdejší linie demytizující hrdinství i samotný kánon série v čele s rytíři Jedi mají velkou sílu. Jenže je film nikdy nenechá plně vyznít, protože se musí překotně vrátit k nějaké jiné linii či si vzpomene, že jako disneyácká dojná kráva má rychle odlehčit atmosféru nějakým frkem. K tomu je tu paradoxně řada zbytečných nedotažeností, které vytrhávají z diváckého pohroužení a pobízejí zpochybňování či přímo výsměch, takže spíš než soudržné dílo z filmu dělají skvělou živnou půdu pro parodie a fanfikce (byť i to může být způsob práce s publikem a značkou). Zatímco předchozí Síla se probouzí byla precizně vysoustruženou horskou dráhou, tak Poslední z Jediů je sice větší kolos, ale o to víc při jízdě hází, rachtá a padají z něj šroubky. Paradoxně v předchozím filmu měly mnohem větší prostor nové postavy a lépe se zaryly pod kůži divákům, zatímco osmička, byť v mnohém tyto postavy rozvádí a nechává je kráčet novým vlastním směrem, přesto je nakonec staví do ještě většího stínu ikonických figur série. Přes všechna pozitiva a nové věci osmičky tak nezbývá než vyhlížet devítku, kde by se třeba série už konečně mohla vydat vyloženě novým směrem, když už osmička vybrakovala motivy a ikonické sety pětky a šestky dohromady.(14.12.2017)

Aj keď na rozdiel od E7 to nie je žiadne sklamanie, predsa len mi ostala v ústach zmiešaná pachuť. Je to vizuálne pôsobivejšie, konečne je tu aj nejaká zaujímavejšia planétka (hoci len jedna - tá posledná), príbeh je až kacírsky prekvapivý, dobre variuje motív demýtizácie hrdinstva, je tu veľa epických momentov a recyklovanie motívov tu síce je, no je ho podstatne menej než v predošlom filme. The Last Jedi je ale ešte zásadnejší odklon od základnej logiky sveta a štruktúry rozprávania príbehov Star Wars než predošlý film a nech sa akokoľvek snažím, nedokážem sa zbaviť dojmu, že mi to dosť vadí. Sila tu funguje úplne inak než v hociktorom inom filme, že midichloriany sú oproti tomu šuviks. Z ničoho nič sa tu prepisuje tisícky rokov dlhá história a nie je žiadne vysvetlenie pre takúto zásadnú zmenu vo "fyzike" sveta Star Wars. Rovnaký problém je pri štruktúre príbehu. Pôvodná sága má pomerne priamočiary lineárny koncept a nespomínam si na žiaden flashback (boli tam asi 3-4 snové vízie). To sa narušilo v epizóde 7 a v osmičke je to už nadobro pochované. Ak je flashback príznak niečoho, tak je to neschopnosť vyrozprávať príbeh, čo úplne vidieť na tom, že ani v druhom filme sequel ságy nie je dôveryhodný svet, kde sa nachádzame. V epizóde 4 bolo jasné, že sme v Impériu, ktoré všetkému vládne. V epizóde 1 bolo jasné, že sme v Republike, nad ktorou sa zmráka. Tu? Akýsi Odboj a akýsi Rád sa doťahujú na vyľudnených okrajových častiach galaxie. Úvodný titulok píše o tom, že First Order prevzal moc (pričom sa to odohráva odhadom pár hodín po sedmičke!), ale veci nebudú dôveryhodné len preto, že sú napísané, prípadne povedané alebo ukázané vo flashbacku. A to je vlastne problém väčšiny týchto zásadných zmien. PO DRUHEJ PROJEKCII: OK, všetko vyššie napísané mi stále vadí, ale ako film je to strašná pecka. Geniálne koncipovaný, skvelo ale fakt skvelo pracuje s motívom hrdinstva, má to niekoľko epic momentov, z ktorých mi aj po druhý krát zovrelo hrdlo. Force Awakens oproti tomu pôsobí ako chudobný príbuzný. Zvyšujem na 100%.(14.12.2017)

• salahadin

Palčivá otázka zní, co všechno jsou skalní fans SW ochotni zkousnout, aby si připustili, že viděli průměrný, leč safra drahý film. Áále, ať se jde salahadin bodnout světelným napichovátkem! V nejdelším filmu ságy SW se vlastně stane jen to, že někdo někam uteče, protože se posere něco, o čem celý film je. SW mi vždy přišly trochu nablblé vesmírné limonádičky se vztahovými peripetiemi na levelu Velmi křehkých vztahů a s hodně nablblými scénáři. Osmička se tohoto konceptu drží jak prase koryta a zarytě odmítá přijít s dobrým filmem. Postavy jsou hrozné- Luke je zmršený, jak zákon káže. Nejpitomější je Finn, který, když už se těšíte, že konečně zhebne, tak - hádejte. Leia je protivná důchodkyně. Atd., atd. A nakonec ani žádný pořádný souboj. Jedna z nejhloupějších a nejpřeceňovanějších ság nabírá nepříjemně mnoho dílů á la Tak jde čas. ----> Isherwood: a proč ti prďoši 18- to točí jako staroši? Není spíš tohle zábavné?(17.12.2017)

• Oscar Isaac

• - Ve scéně, kdy Poe (Oscar Isaac) odvolá na planetě kluzáky, Finn (John Boyega) pokračuje dál a zvedne si komunikátor na pravé straně hlavy. O chvíli později po srážce s Rose (Kelly Marie Tran) sundavá sluchátka, ale komunikátor má na levé straně. (jDanek)

• - Joaquin Phoenix odmítl roli, kterou poté získal Benicio Del Toro. (Spidey3)

• - Zakiaľ si predošlé dve trilógie zakladali na trojročnom odstupe svojich Epizód, The Last Jedi prichádza do kín už po dvoch rokoch. (LuiCJ)