Star Wars: Poslední z Jediů

• Česko Star Wars: Epizoda VIII - Poslední z Jediů (více)

Alan_Shearer

Měl jsem připraveno ihned po premiéře asi tak 638 tisíc poznatků a všemožných kritických argumentů, ale seru na to, nechci to rozebírat ani teď. Snad nikdy jsem tolik nenadhodnotil žádnej jinej film jako SW: Poslední z Jediů. Nebudeme si nic nalhávat, jde jen o to zarobit pořádnej cash. Kouzlo původního světa vymizelo, iracionálních wtf kroků přibylo, ale jak jsem jednou říkal, ikdyby mi na plátno pustili hovno se světelnym mečem za doprovodu epické hudby, dobrým hodnocením bych taky nešetřil. ()

_Ccooffee_

A ze Star Wars je disneyovka... Je to roztahané, ubrečené a pokud se už děje něco napínavého, tak je potřeba vnést komickou vložku, je to přece rodinný film, ne? Episoda končí tak, že v podstatě nepotřebuje pokračování. Ano, je vidět, že nové SW má obrovský rozpočet, který se odráží ve nádhernném vizuálu (*) a skvělém audiu (*), ale místo drama, napětí a očekávání jak to dopadne, jsou z toho rodinná pouta. ()

boo-boo

Vzhľadom na technickú kvalitu a celkové remeslo, ktoré je absolútna špička, by som bol hňup, keby som šiel pod 4* - naznačovalo by to osobnú nevraživosť a subjektívne pocity, na ktoré nikto nie je zvedavý. Ale nedá mi nepovedať, že som dávno nešiel z kina tak naštvaný. Už tak dosť slabé postavy si prešli nepochopiteľným vývojom ("Zas ale je fajn, keď človeka film prekvapí, nie?" "NIE!") a na konci nie sú slabšie, silnejšie, zaujímavejšie ani nudnejšie. Proste sú iné, majú jasnejšie zadefinované mantinely a predvídateľnejší osud. Škoda len, že sú mi u prdele. ()

Godhaj

,,I saw darkness.“ Staří pardálové, Luke, Leia a Chewie už novou trilogii neutáhnou a mladí hrdinové nemají jejich šmrnc a jsou dost charakterově nevýrazní. Dost mi vadí způsob, jak nám jsou nové postavy předhozené, černoch, číňanka, běloch, všichni výborní letci a akční hrdinové, i když předtím uklízeli na chodbě. A jejich hlavní charakterový rys včetně Daisy? Jsou kladní, nejsou zlí, jsou hodní, nejsou to prostě záporáci, ale jsou to dobří lidé. Nuda, šeď. Na to, že má film dvě a půl hodiny jsem odcházel z kina s pocitem, že se toho vlastně tolik nestalo, v podstatě jde jen o pronásledování rebelů alá epizoda V. Zbytečně působí odskok na planetu s kasínem a kupodivu i výcvik Daisy, který se omezuje na to, že neustále běhá za senilním Lukem, který jí pořád odmítá, odmítá a odmítá učit a my stejně víme, že nakonec řekne: ,,Tak jo, teda nó!“. Efekty jsou pěkné, lokace se snaží ukázat něco nového, např. že pod sněhem je něco červeného, ale je z toho cítit hrozná křeč a neschopnost přijít s něčím novým a dobrým. Celkově vzato jsem se nudil a poslední půlhodinu už jen koukal na hodinky v očekávání brzkého konce. ()

Bezmenny

Bez spoilerov ťažšie... ale malo to svoje tempo, myšlienku a smer. Škoda nevysvetlenej minulosti, lebo takto nie je úplne jasné, že kto čo vlastne chce. Návšteva, ktorú dostal Luke bola skvostná a ďalej to už išlo samo od seba. ()

misar3

Věřím, že pokud chcete objektivně ohodnotit kult jako Star Wars, musíte být opravdu hard core fanoušek. Což nejsem, takže budu stručný: Film měl pár světlých chvil, kdy jsem valil bulvy, stejně tak má i dost scén ala WTF. Ságu Star Wars jsem vždy považoval za kulturní nutnost, ale rozhodně to není film, který bych v blízké době musel vidět znovu. ()

Lavinia

Velmi moderní filmování ve stylu: natočím toho co nejvíce, pak to hodím do kina, ať si to divák přebere sám. A jestli v tom najde nějaký děj, nebo mu stačí řazení záběrů za sebou, je jeho problém. Víc se o tom říci nedá. ()

EnderBSG odpad!

Hodnocení heslovitě: Nejhorší film desetiletí. Urážka inteligence diváků. Okázale sere na odkaz Star Wars. Poslední hřebík do rakve celé ságy. ()

JohnZ87

O něco lepší než předchozí Síla probouzí, kterou považuji za vůbec nejslabší epizodu. No, toto je druhá nejslabší a začínám mít pocit, že tato nová trilogie dosavadní sérii spíše škodí (pokud se v epizodě IX nestane zázrak). Johnsonův počin je však poměrně koukatelný a místy dokáže doslova přikovat k obrazovce. Bohužel potenciál zůstává často nevyužitý. Také mi příliš neseděl způsob střihu - Johnson rozehraje tři scény současně a pak mezi nimi přeskakuje tak, že v první se několik minut něco odehrává, pak následuje střih a pauznutí děje, skočí se do druhé, kde se zase několik minut něco děje a opět střih a pozastavení děje a následuje skok do třetí scény, kde jsme opět několik minut svědky nějakých událostí, které opět přeruší střih a pauza. Nyní se konečně vracíme k pokračování děje z první scény a pokračuje se přesně tam, kde se skončilo před střihem (nebo před pauznutím, chcete-li). Je to poněkud nezvyklé, protože Johnson moc nepracuje s tím, že se děj první scény mohl během dění v druhé a třetí scéně zatím posunout (mimo záběr). Následující část obsahuje SPOILERY! Vůdce Snoke působí dojmem, že má temnou stranu zmáknutou jako málokterý Sith a předvádí opravdu působivé kousky. O to horší je, že je předčasně odklizen ze scény, a to navíc poměrně kuriozním způsobem, aniž bychom se o něm a jeho původu dozvěděli cokoli bližšího. Je fajn, že alespoň stihl Renovi vyčíst, že ho v předchozím díle porazila holka, která nikdy předtím nedržela světelný meč v ruce, protože tohle tehdy zarazilo asi každého. Princezna Leia se ocitne blízko smrti, když je při výbuchu vymrštěna do kosmu, kde začne mrznout, avšak použije Sílu a dokáže se vrátit na palubu lodi. Je trochu s podivem, že filmaři této scény nevyužili v souvislosti s nečekaným úmrtím její představitelky Carrie Fisher k důstojnému rozloučení se s touto postavou, ale zřejmě mají jiné plány. Mark Hamill se v předchozím díle ukázal jen na pár vteřin, ovšem tady podává svůj možná vůbec nejlepší herecký výkon, klobouk dolů. Stárnoucího Lukea dokázal okořenit i několika opravdu vydařenými vtipnými momenty (zejména oprášení ramínka je prostě dokonalé). Smutné ale je, že byť bylo možné Lukea vidět se světelným mečem v ruce (v prvním případě to byl flashback, v druhém cosi jako projekce skrze Sílu), nedočkali jsme se prakticky v Lukeově podání žádného pořádného souboje se světelnými meči. Ačkoli finální souboj s Kylo Renem je jeden z nejsilnějších a nejpůsobivějších momentů celého filmu, je jeho potenciál trestuhodně nevyužit a navíc zadupán do země odhalením, že Luke vlastně nebyl fyzicky přítomen, ale za pomocí síly přenesl svou projekci o pár let mladšího já přes řádný kus vesmíru a ošálil tak Rena, čímž získal čas na útěk členům odboje. Po vyčerpávajícím používání Síly se pěkně po Obi-Wanovsku vypařil jako pára nad hrncem, aby mohl pravděpodobně splynout se Sílou jako Yoda, Obi-Wan či jeho otec Anakin Skywalker. Jestliže mě v předchozím díle mrzelo, že se Luke nestihl setkat s Hanem, dokud ještě žil, taky tady mě mrzí, že už Lukea v podání Marka Hamilla zřejmě neuvidíme ohánět se světelným mečem. Diváci si určitě zasloužili poslední epický Lukeův souboj (ačkoli ho ona projekce alespoň částečně nahradila). Zvláště s ohledem na fakt, že soubojů s lightsabery je zde opravdu až zoufale málo. Potěší účast mistra Yody jako ducha, který je přesně takový, jaký byl v původní trilogii (tzn. mírně senilní, posměvačný a vtipný). C-3PO, R2-D2 a Chewbacca mají spíše okrajové role. Takže stará garda nevyhnutelně mizí a zbývají nám jen noví hrdinové. Rey jakožto aktuálně poslední žijící "rádoby Jedi" s třemi lekcemi výcviku, Kylo Ren coby hlavní šílený záporák, který zatím předvedl akorát to, že totálně nezvládá své emoce, zbytečný Finn, který kdyby ve filmu nebyl, asi by to vůbec nevadilo a nakonec pilot Poe, který na mě jako jediný z nováčků udělal celkem pozitivní dojem už v předchozím filmu a tady tomu není jinak. Star Wars: Poslední z Jediů v podstatě nezodpověděl řadu otázek nastolených předchozí epizodou (kdo je Snoke, jeho původ, jaké jsou jeho motivy, jak přišel ke svým zraněním, kdo je kapitánka Phasma, proč se Kylo obrátil na temnou stranu Síly...) a pokud ano, tak ledabyle (kdo byli rodiče Rey, proč Kylo Ren nebo chcete-li Ben Solo svého strýce Lukea tak šíleně nenávidí). Osobně se mi příliš nelíbí, jakým směrem nová trilogie celou ságu posouvá a myslím si, že devátá epizoda už to nejspíš nezachrání. V každém případě je to promrhaný potenciál a velká škoda, hlavně pro diváky bohužel, protože tvůrci jsou díky tržbám vysmátí. 65% () (méně) (více)

celticek

Tak jestli Síla se probouzí = A new hope, pak Poslední Jedi = Empire strikes back. Černoušek už nám nestačí, dle novodobých pravidel multi-kulti musíme nasadit i Asiatku. Jinak je to ale kvalitativně lepší než předchozí díl. Za mě se nejvíc vytáhl BB-8, největší průser je ten nechutný opeřenec, Jar Jar Binks má konkurenta. Jsem zvědavý, jak se to vyvine, nevěřím, že Rey je jen tak někdo, tipl bych ji na Renovu sestru. ()

Scraffy

Tak toto sa moc nepodarilo. Predovšetkým je to veľmi pekne natočený film, ktorý sa už nesnaží byť silou mocou svetlý, ale práve naopak je moc temný. A to sa mi páči. Temná atmosféra tomu prospieva a po svetlej "sedmičke" prichádza toto. Ďalej sa mi veľmi páčili takmer všetky scény z toho ostrova Jediájov. Všetko to bolo dobre natočené a hlavne Mark Hamill to hral kurňa dobre. Avšak príbeh mi tu príde moc nedorobený. Je tam veľa scén, kedy si len hovoríte: "Ako to je ku*va možné?!" Najviac asi, keď princezná Leia "vypadla" z lode a v kozme zomrela. Následne sa nejakým zázrakom dokázala vrátiť naspäť do lode. Na tomto som sa dosť nasmial. Chápem, že má nejaké schopnosti, ale pre boha môže to byť aj kúzelník, ale keď je v kozme a ešte bez skafandru, tak to nemôže prežiť. Finále sa mi páčilo a bolo skvele vygradované. Bolo tam dosť pamätných okamžikov, ako napríklad smrť niekoho, koho meno vám nepoviem. Pozrite si film! Každopádne v tejto časti musím ešte pochváliť efekty, pretože tie boli naozaj parádne. Celkovo si Rian Johnson týmto filmom urobil veľa fanúšikov, pretože je to solídne remeslo. No bohužiaľ to nie je tak epické, ako som predpokladal pri predchádzajúcej VII časti. Dúfam, že IX časť bude ešte viac epickejšia a nie moc tuctová. Ale aj tak som spokojný, keď prižmúrim oko nad pár vecami. Zatiaľ lepší priemer. ()

pekl

90 %. Těch nelogičností a záchran všeho a všech na tu úplně poslední chvíli je přece jenom moc. Řemeslné zpracování naprosto skvělé, koncept souboje dobra se zlem dnes živější, než kdy v minulosti... ()

Mr.Baboon

Rozhodně lepší díl než sedmá epizoda, ale kvalitativně se to opět vzdaluje Rogue One, což je, z pohledu novodobých Star Wars filmů, nejlepší kousek. Poslední z Jediů nabízí dvě dějové linky, z nichž jedna je velmi zajímavá (Rey, Chewie a Luke na svaté planetě) a druhá zase připomíná seriálovou epizodu (honička Odboje s Prvním Řádem) - děj se skoro nikam neposouvá. Na konci se tyto dvě linky propojí a začne to být o dost více zajímavé. Celkově tu je mnoho plot-twistů, což rozhodně není na škodu a udrželo mě to v napětí. Dohromady to však působí nevyváženě a spoustu scén byste nejraději přetočili. I tak to ale není propadák, rozhodně lepší než epizody I. a II. dohromady a nemám problém se na osmičku kdykoliv znovu podívat. Viděl doma ve 2D s titulky - 75% ()

MasterD

V nedávné době vyšlý 'Last Jedi How it Should Have Ended' mluví za vše. Na snímku se mi líbilo, že se Johnson odhodlal k pár neočekávaným krokům jako např. oddělat Snokea. Skutečně jsem nečekal, že do deváté epizody nevydrží. I přes nevoli některých fanoušků se mi líbila i nekanonická Lukeova schopnost 'astrální projekce', která vnesla do závěru tolik potřebného dramatu a gradace. Jinak mi chyběl mi trochu Obi-wan, ovšem důvody jeho absence jsou jasné. Co ovšem vůbec nedává smysl je uměle prodlužované pronásledování jedné jediné lodi odboje a to celou flotilou prvního řádu. Klasická námitka: proč neposlali nějaké křižníky hyperprostorem, aby si na ně počkali? Ať už vymyslíte jakýkoli důvod, proč to neudělali, bude to blbost. Prostě plot hole. Dále nově zvolená vedoucí odboje jim skutečně mohla říct, že jejich plánem je dostat se na Crate. Dobrý způsob jak překvapit diváky, ale za Poeovu vzporu to fakt nestálo. Fakt jsem zvědavý, co udělají s odbojem v dalším díle, protože pokud nenajdou na vnějším okraji Galaxie (deus ex machina) nějaké silné spojence, pak není možné, aby pár odbojářů porazilo první řád. Abrams to sice nakonec nějak do tohoto konce dožene, ale za mě by vůbec nevadilo, kdyby odboj jednoduše prohrál… A třeba by si tím připravili půdu pro desátou a další epizody, které by díky tomu už konečně nemusely být jen kopiemi staré či nové trilogie. 43% ()

Cooller

větší bullshit než rogue one a to je co řict... ani ta vesmirna dojička nepředvedla nic užasnýho... ale hlavně že jsme tam měli mongola s negrem jako hlavní role... co tam vubec dělali? tak zpětně přemýšlim proč tam museli vůbec být... ben swolo si hraje na revana... a jak snoke pošel? to bylo vic než jen trapny... větši problem dělala jeho stráž nehledě na fakt že kylo v jednu chvili vraždí rodinu a druhou mysli ptakem nebo jak to vlastně je? beztak je to jeho sestřenice nebo tak něco... prosím už dost...měli by to přejmenovat ze star wars na intergalactical bukkake ()

Shredder

Bez vahania mozem povedat, ze Johnson natocil nielen najhorsiu epizodu Star Wars, ale zly film ako taky. Upozornenie, komentar je plny spoilerov. Zaciname uvodnymi titulkami a znamou znelkou, ktore ako vzdy dobre naladia divaka. Uvod vo vesmire, bitka medzi First Order a Resistance. Zimomriavky sa objavuju. Co urobi v tomto momente Johnson? Vlozi do filmu stupidnu scenku, ktora absolutne zosmiesni generala Huxa. Scena, ktora pripomina skor lacnu parodiu v style Epic Movie urobi z jedneho z hlavnych zaporakov komicku postavicku, ktoru uz pocas zvysku filmu len tazko mozete brat vazne. Presunme sa dopredu. Luke Skywalker, postava na ktoru vsetci cakali opat vstupuje na platno komicky. Zas nas caka stupidny humor, popri ktorom posobia Marvel vtipy elegatne. Luke Skywalker, ta pozitivna postava z originalnej trilogie je zrazu ufnukany starec, tzv. crybaby. Cas s nim a Rey je zabity, nudny, po vacsine plytkejsi nez sa tvari. A samozrejme Rey, postava ktoru som kritizoval uz v TFA. Marry Sue, ktora sice nema rodicov, ani zazemie, ale je inteligentnejsia nez Jedi Master (a je to ona kto pouca Skywalkera), dokaze opravovat a pilotovat vesmirne lode, porazit bez vycviku Rena (ktory ma roky vycviku a krv Skywalkera), ovladat bez problemov silu za par sekund, bojovat s hocijakou zbranou etc. Potom tu mame Finna a novu postavicku Rose. Cela ich linia je zbytocna, ich postavy komicke (nie v dobrom zmysle) a nezaujimave. Zvycajne pri "heist" filmoch clovek dostane poriadnu davku napatia, no Finn a Rose nam priniesli len akesi rozptylenie, ktore nefunguje, postavy nemaju chemiu su stereotypne a cloveku je jedno, co sa s nimi stane. Dalej tu mame admiralku Holdo, dalsiu zbytocnu postavu, ktora prisla nezanechala ziadny dojem okrem toho, ze som mal pocit ze reziser pozmurkava na Tumblr a odisla. Snoke, tajomny manipulator za scenou je odhaleny. A kto to je? Nuz len dalsi stereotypny zaporak na jedno pouzitie, ktory nam zas pripomenie Marvel. Pride jeden z vrcholov filmu, kde sa konecne dockame akcie, no kazi ju zla choreografia. Co mame po skonceni filmu? Na jednej strane First Order, akusi stupidnu karikaturu vesmirnych nacistov, vedenu tragikomickym generalom a mladym Renom, ktory mi promina bezduchejsiu verziu prequeloveho Anakina. Strateny chlapec, ktory nevie ovladat svoj hnev a posobi skor ako "edgy teen", nez vodca temnej strany. Proti nim stoji Resistance, vedena zosnulou Carrie Fisher, tiez znamou tym, ze ziskala silu poletovat si vo vesmire a ktora tu mlela z poslednych sil. Pomahat jej bude Poe "can I blow shit up" Dameron, postava ktora je urazkou herca Isaacovho formatu. Hlavnou hviezdou bude samozrejme Rey, ktora sa charakter uz nemusi ani vyvijat, kedze od narodenia je dokonala vo vsetkom, do coho sa pusti. Dalsie pripomienky, Yoda zomiesneny, Luke sa odpari, Phasma je mrtva. Cely tento film je jedna velka stupidita, ktora prakticky znicila Star Wars franchise. Uprimne, aky dovod ma divak tesit sa na dalsiu cast? Zaporaci su komicki, hrdinovia nezaujimavi, hype pred ich stretom ziadny. Tato trilogia sa mala natocit naraz, mala mat jasnu viziu pre vsetky tri filmy, nepriestrelny scenar, hlbsie a unikatnejsie postavy, menej tretotriedneho humoru, lepsiu choregografiu pre suboje so svetelnymi mecmi a mnoho ineho. Scenky, ktore mohli byt emotivne "Luke a Yoda", su zruinovane nevknusnou komediou. Nemame prakticky ziadne zaujimave postavy. Star Wars univerzum mi pripada akesi male, stiesnene. A napriek tomu, ze cely film je zredukovany na typicky duchapusty blockbuster od Disneyho, som sa takmer vobec nebavil. Nech uz mali prequels akekolvek chyby, v porovnani s novou trilogiou boli kinematograficke veldielo. () (méně) (více)

Terminer

Nechybělo málo a dal jsem plný počet hvězdiček. Takový kus cesty, jaký novodobé Star Wars ušlo od epizody 7 k epizodě 8, mě až překvapil. Postavy, které jsem v sedmičce nenáviděl (Rey, Finn), mi tady nevadili a docela se mi i líbili. Místy hodně suchý humor také pobavil, ale tento film je hlavně filmem autorským, a to z něj dělá film lepší, než Abrahamsovu nudnou epizodu sedm, která těžila hlavně ze své značky. Pokud bude nové Star Wars postupovat tímhle směrem, tak už se těším na další filmy z tohoto vesmíru! ()

Brooks

Výnimočný film, ale len tým ako prácne, dôkladne a občas až samoúčelne ide proti diváckym očakávaniam. Mám rešpekt pred Johnsonom a jeho snahou nestavať na základoch predchádzajúcich dielov a kopírovať čo najmenej. Páči sa mi jeho pokus o zrelativizovanie sily i okatá snaha vybudovať niečo nové, svojské. Ale práve kvôli týmto pokusom nemá scenár šancu fungovať naplno a film tak nikdy úplne nebaví. Jedinou zaujímavou líniou je vývoj vzťahu Rey/Kylo ( k nej sa viaže aj najprekvapivejší a najlepší zvrat filmu so Snokeom) a jedinou, vnútorne fungujúcou a dobre zahranou postavou, je práve tá Driverova. Technické parametre úchvatné, ale charakterizácia postáv a ich casting tragédia (Ridley, Isaac, Boyega a obzvlášť Gleeson). Tuctový blockbuster. ()

Dvojka Na nože nabírá Davea Bautistu

Dvojka Na nože nabírá Davea Bautistu