Star Wars: Síla se probouzí

Star Wars: Episode VII - The Force Awakens

Star Wars: Sila sa prebúdza

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Fantasy

USA, 2015, 136 min

Není co řešit. Pečlivě nadesignovaný blockbuster, který žene kupředu nadsvětelnou rychlostí a neohlíží se po věcech jako logika děje nebo hlubší emoce. Ale je to fajn, dá se na to skoro sáhnout díky všem těm praktickým efektům... Samozřejmě "jen film", ale velmi pěkný letní film na ukrácení dlouhé chvíle. Sice se ani jednou nezbaví své merch-spinoffové záměrnosti, ale upřímně - čekal jsem tyhle aspekty spíš otravnější. Celkově prostě ok film.(17.12.2015)

UPDATE: Jdu na tři hvězdy, protože necítím absolutně ani kousek potřeby vidět ten film znovu. Čím víc jsem nad ním ty měsíce od premiéry přemýšlel, tím víc jsem se cítil znechucený a naštvaný. Těch hloupostí a logických nedodělků, ale hlavně kopírování, neoriginality a fanservisu tam bylo tolik, že to nemůže být nic jiného než čistý disneyovský kalkul, který se jim vyplatil (jim se v poslední době vyplácí téměř vše, zajímavá věc). Prostě takhle dál ne. Pokud to bude na stejné notě pokračovat, na celý nový vesmír se vykašlu. Snad aspoň Rogue One a jiné spinoffy budou stát za to. IIII Během předchozích 3 dnů jsem si v rámci příprav na návrat do universa po deseti letech prošel znovu všech 6 epizod ságy. Při této cestě jsem zjistil, že nová trilogie by byla výborná vícevrstvá celou galaxií ohraničená politická a válečná hra, kdyby se podařilo projevit větší invenci při vytváření základní osy, kolem které se celé to pletichaření točilo, a že stará trilogie naopak může svým sympaticky pohádkovým, jednoduchým přístupem k vyprávění, postaveném na správně vytvořených archetypech hrdinů, člověka i dnes ještě plně zaujmout. Od nové epizody jsem si tedy v koutku duše přál něco na pomezí obojího - správně zvládnutou nosnou linku osobní, s dobře napsanými postavami, chytrými dialogy, které by podepíraly vývoj postav a jeho uvěřitelnost pro diváka - tedy vlastně jakousi tu linku Rebelie/Odboje z původní trilogie a pak linii větší, vesmírnou - kde jde o rozhodování vedoucích figur o osudu Republiky/Impéria a posílání našich hrdinů jako katalyzátorů/povzbuzujícího faktoru pro větší masy armád za úkolem jakékoliv zápletky, která by se vymyslela. Tady zde na tomto je vidět, že mě ovlivnila jak stará, tak nová trilogie, každá po svém. Ale co mi chybělo a naneštěstí i teď stále chybí, je ta kombinace toho kvalitního z obou dvou. Osobní vývoj sympatických, funkčních postav i obřích galaktických potyček o osud universa. Už v trailerech, featurette videích i informacích jinde jsem si ale začal uvědomovat, že J. J. Abrams min. v tomto úvodu do plánované nové trilogie (a nového Disney SW vesmíru) moje přání nesplní a všechnu energii vrhne spolu s scénáristou Kasdanem do jakési renesance/restaurace povědomí o sáze, návratu k tomu, co je všeobecně dodnes milováno, nemá téměř žádný špatný ohlas (oproti čím dál hlasitějším křiklounům u nové trilogie, ať už jsou jejich počty jakékoliv), co stálo na vůbec úplném počátku celého toho vesmírného šílenství a fenoménu. Proto v trailerech přednášejí voiceovery vznosně o síle, o návratu domů, je silný důraz na rodové propojení, Millenium Falcon a to vše za krásné a hlavně povědomé Williamsovy hudby. Tah přímo na bránu celé generace. A vlastně i té generace nové (řekl bych hlavně nových dětí a teenagerů), která si možná z důvodů zastaralosti, ať už vyplývajícího z jiného přístupu k filmařině, jiného stylu hraní, ale i z kvality celkového vizuálu a v případě něčeho co se nazývá Hvězdné války, dnes už dost směšných akčních scén, jaksi nedokáže nebo nechce užívat Novou naději. Tady má upgrade všeho zmíněného. Upoutávky tedy upoutávaly pozornost na ten návrat ke kořenům, a vše ostatní tajily. Proto, a taky pro Abramsovu známou vlastnost utajování mnohého až do filmu, jsem měl až do samotné projekce přes to vše stále jistou naději, že je to od Disneyho opravdu jen velmi logicky zaměřená kampaň a že film bude mít v sobě mnohem víc, než se na první pohled zdálo. No, a... neměl. Kdybych teď měl jako protiklad k této další dlouhé grafomanské tapetě napsat stručně, přesně ve dvou slovech popis Epizody VII, napsal bych remake/restart. Restart pro mladé lidi, v hezčím kabátku, s hezčí akcí (hlavně tou leteckou, k pozemní, resp. hlavně šermířské se ještě dostanu), s hezčími postavami (věc vkusu a věc toho, co myslím v tomto případě pod slovem hezký - myslím všechno možné!), s roztomilejším robůtkem, se stylovějším Tatooine, zvaným Jakku apod. Remake (určitě ne remake v pravém slova smyslu, ale přesto, v mnoha ohledech, ano) pro staré lidi (Haha, to pěkně generalizuji, co. Jenže bych se nedivil, kdyby k tomu tak ty společnosti takto přistupovaly, k těm masám stáda, které potřebují udržet na svém a žádném jiném palouku). Ten spočívá v prakticky opravdu identickém přístupu k úvodnímu příběhu, s tím rozdílem, že protože je oproti Nové naději už teď jasné, že budou pokračování, je to celé otevřenější (Republika je tam, někde, kdesi, pro věc nostalgie vysílá proti na první pohled velmi nebezpečnému nástupci Impéria jenom skupinu odvážných a nebojácných nerd.. totiž letců, taky pár dobrodruhů a dalších osob, co nemají s profesionální armádou skoro nic společného, ale říkají si Odboj a oblékají se do oranžové! Hurá!) a nejednoznačnější. A taky proto, že je to Abrams, má to několik záhadných tajemství, nezodpovězených otázek, vágního vysvětlování atd. Vše bude logicky a chytře vysvětleno později... snad. Jinak je to opravdu New Hope Reloaded. A osobně si myslím, že to nebyl prostě tak dobrý nápad, jak se to mohlo zdát. Protože mě to vytrhávalo z jinak velmi dobrého příspěvku do SW universa. Jistě, když by se člověk chtěl v tom všem prohrabovat, i v ostatních věcech by se pár chyb mohlo zjevit (nové postavy kromě těch pár hlavních, které jsou napsány docela schopně, mají svůj daný vývoj a funguje mezi nimi interakce i chemie, nemají téměř žádný prostor, zjevují se jako různé skoro mytické stvoření, ale ve finále vyznějí dost do prázdna - jedna postava je pak využita přímo trestuhodně málo, pevně doufám, že bude možnost se objevit ještě později), ale celkově je děj vybudovaný jasně a bez nějakých hloupých záseků nebo kliček, Rey je silná ženská postava s nadějnými vyhlídkami do budoucna (co se jejího rozvoje týče - interakce s Hanem Solem i Falconem byly možná nejlepší části filmu), Finn splnil mé očekávání - je mnohem lepší než jak působil v trailerech, z pohledu jedněch poškozená jednotka, z pohledu druhých zoufalý, mírumilovný uklízeč a taky odlehčující element, BB-8 je roztomilý minimálně na úrovni R2-D2, a když se začnou zjevovat staré rachotiny a vykopávky, zapojí se do dění a velmi zdatně pomáhají s humorem a slovním špičkováním (což je další velmi povedená věc, ať už v režii kapitána Hana nebo Finna, Rey a jiných), člověku se objevuje ten šílený úsměv na tváři - tzv. face of absolute geekjoy. A ve vesmíru zavládne harmonie. Nebo taky ne. Protože se zjeví odněkud znovu další už ne tak jemný odkaz (obří vesmírná stanice - pevně doufám, že i tohle bude ještě vysvětleno) a děj nabere znovu až příliš familiární směr. Nicméně nechci říkat, i když ta litanie může tak působit, že by mi to vadilo až tak extrémně, abych kvůli tomu film okamžitě odsoudil. Protože to určitě ne, ale tvůrcům stačilo změnit jen pár věcí a mohlo to působit vše mnohem svěžeji a originálněji - o to tu jde. A když to tento scénář občas i udělá (ten zvrat byl ovšem výborný, kolega, který byl na filmu se mnou, zíral v tu chvíli na plátno naprosto vyděšeně a překvapeně - a i na mě to působilo právě tak.. jinak, jak jsem chtěl), dokáže tím věci i zkazit. Čímž se dostávám k tomu šermířství a celkové auře kolem Temné strany síly/Prvního řádu. Většinu času je budována správně zlověstně a tajemně, nejvyšší vůdce je obr, stormtroopeři střílejí bezbranné civilisty a dokážou se trefovat i do ozbrojených civilistů (!!), Tie Fightery jsou krásné bestie a Kylo Ren je vykonavatel se schopnostmi, které neměl snad ani Darth Vader. Kylo Ren je navíc mnohem živější, realističtější (nebo se o to aspoň tvůrci snaží) postava než pohádkový padouch Vader, jenže v druhé polovině filmu k tomu vývoji začnou používat pro postavu degradující postupy. A jakkoliv nemám nic proti tomu, že i padouch zde je chybující a ne úplně jistý svými schopnostmi, aby se dělo v jediném souboji na meče v celém filmu to, co se děje zde, no, nevím. Snad jen mohu zase říct, že to vše jsou jen náznaky něčeho, co se bude rozvíjet později. A takový je tento film. Náznaky, nostalgie, odkazy, otázky, tajemství. Vše podáváno celou dobu docela líbivě, ale jistá pachuť zůstane. Ale ach.. ta nostalgie ji přebíjí. Where is Wald... Luke Skywalker? 8/10 ( komentář víceméně negativní, ale to proto, že jsem se soustředil hlavně na ty věci, které mě zklamaly, zážitek ale až tak nezkazily, ovšem nic to nemění na faktu, že Abrams předvedl v restartu Star Treku o dost větší a lepší věci) :) PS: Soundtrack Williamse mimo hlavní motiv při klasickém létání písmenek, při titulcích a několika málo momentech docela nevýrazný. Chybí aspoň jeden opravdu výrazný motiv, který by zaujal. Snad při samostatném poslechu více vyplynou ty nuance a klady těch menších motivů. PPS: Vizuálně si člověk musí taky chvíli zvykat, logicky i oproti nové trilogii, ale jak jsem si zvykl, byl to rozhodně správný poměr praktických efektů, reálných scenérií a počítačových hrátek. Natáčení na film jistě taky pomohlo.(17.12.2015)

Síla se probudila s ní i scénaristická křečovitost, neschopná ničeho jiného, než naservírování kompilátu předchozích episod... Ne, vlastně ne, přinesla jen totéž, co už jsme viděli v jediné episodě a já se neskutečně bojím, že i další episody nebudou samostatnou svébytnou trilogií, ale jen remakem. Děj ó velký Iluvátare, aby se tak nedostalo a za dva roky dostanu überfilm, který využije tuhle rozehrávku, která se hrozně bojí být sama sebou. Ale... Vadí to? Vlastně ne, protože dělá to, co musí, uvozuje a znovu otevírá dveře do toho nejlepšího fikčního světa všehomíra. A v něm je všechno, co mám rád, světelné meče, banda X-wingů a Tie Fighterů, tlustí piloti v řadách těch hodnejch (až takhle jste do pr*** ep. VI kopírovat nemuseli) a taky bandu hajlujících nacistů, tedy, bandu odpažujících stromtrooprů ve službách prvního řádu, jsem chtěl říct, ehm. Je to vynikající velkofilm, který nezbytně nepotřebuje kosmír, aby ohromil, ale, byť se to z mých prvních slov nezná, sází na postavy a na rozehrání něčeho, co může být tou nejlepší částí ságy, má to chyby, ne že ne, je to kopírka, není dostatečně vysvětlená politická situace, rozdělení moci v galaxii, ale pořád je to geniální věc, kterou chci vidět znovu a znovu (a taky že uvidím), ale stále je to jen, jakkoliv skvostně natočenej, úvod. A co se postav týče, byť některé vyskakují hóóódně deus ex machinálně, jsou výtečnou směskou, skvěle obsazenou, plnou... Ale co se tu furt vykecávám, prostě je to dobrý, ale ne tak, jak jsem čekal, žel, holt jsem měl jít do kina buďto žádnou informací nepolíben, nebo si naopak každý den biflovat do mezimozku všechny trailery. Síla je tady. A to je ku**a dobře.(17.12.2015)

Čekám na tohle pokračování řadu let a najednou už je za mnou. A výsledek? Dalo by se najít celá řada důvodů, proč sedmou epizodu sejmout. Taková Spáčilová v recenzi pro Mladou Frontu opět nezklamala. Smutné u ní ale je, že do své recenze uvedla to, co se od této epizody dalo tak nějak očekávat. Ani bych se nedivil, kdyby po úvodních titulcích vstala a odešla. Ono totiž kritizovat to, že příběh ředí původní trilogii svým příběhem a v podstatě nepřináší nic nového, by dovedl kde kdo. Jenže sladit nové postavy v takovém univerzu je taky určitý um, který nedovede každý a J.J. Abrams to podle mě zvládl na výbornou. Osobně mám pocit, že jsem se na sklonku roku nemohl setkat s lepším filmem v kině. Digitálních efektů je méně, jak těch skutečných, což je tvůrcům rozhodně k dobru. Nové postavy v podobě Daisy Ridley a John Boyegy jsou moc fajn. Stejně tak Adam Driver podle mě splňuje to, co mu tento příběh určil. Je to vysloveně hnusák pohledem s evidentně hodně slabou vůlí bejt chcípák. Okolnosti z něj ale dělaj vysloveně zrůdu. Do toho epický příběh, který jde po vzoru první trilogie. Co víc chtít? To teda fakt nevím...(24.12.2015)

S láskou natočené to, co už tu jednou bylo. Ducha staré trilogie se povedlo dokonale oživit. V soubojích na světelné meče ubyla saltíčka a vymakaná choreografie, vypadají naprosto běžně. Zároveň se probudila všeobjímající síla a nastal ten starý známý mystický feeling, kdy jsme ještě neznali midichloriany. Noví herci jsou perfektní. Rey je naprosto skvělá i skvěle zahraná postava. Dokonce i ta ubrečená močka Kylo Ren je dobrý záporák. Hodně špatný, ale fakt HOODNĚ špatný byl ten jeho mistr. Vypadal jak Voldemort a vůbec z něj nešel respekt. Vskutku žalostná náhrada za Palpatina. Jinak je to ale fakt dobrý. Těším se na další díly. Jsem zvědavý, co předvede Luke, jestli První Řád tentokrát postaví místo smrtící koule třeba krychli, ale už jsem z toho prostě úplně necítil takovou tu vyhoněnost, jako dříve. Asi je to tím, že jsem už starší, nebo možná tím, že je to prostě to samý. Mám chuť to vidět znova a snad to ve mně ještě dozraje.(19.12.2015)

• - Droida BB-8 ve skutečnosti tlačil po speciální kovové konstrukci komparzista, který byl celý oblečený v zelené. Prach, který se tolikrát při přesunu BB-8 rozvířil, nezpůsobil droid, ale chůze člena štábu, jehož stopy byly digitálně odstraněny. (UncleMorty)

• - Původně se uvažovalo se o tom, že postava Snoke (Andy Serkis) bude žena. To proto, že J.J. Abrams a výtvarník Neal Scanlan nechtěli, aby postava vypadala příliš podobně Palpatinovi (Ian McDiarmid). (P. J. D.)

• - Tento díl se měl jmenovat původně Star Wars: Shadow of the Empire. (P. J. D.)