Star Wars: Síla se probouzí

• Nový Zéland

• Austrálie

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Fantasy

USA, 2015, 136 min

Pravá esence Hvězdných válek, sypaná na základě nových postav, které jsou zábavné, zajímavé a v první řadě trojrozměrné, což je něco, co bych po věčném rozdělování na světlou a temnou stranu nečekal. O to víc ale potěší dojemnost všech návratů, vzpomínek a obecné nostalgie. Největší výhrou je důraz na velký dobrodružný příběh o poznání sebe sama na prazákladě intimního rodinného dramatu. Pryč jsou tak prázdné řeči o politice, které ve všech předchozích epizodách působily nepatřičně a nuceně, díky čemuž je Síla se probouzí s výjimkou Pomsty Sithů jedinou epizodou, kterou si dokážu beze zbytku užít. Abrams totiž přináší lehce podvratný humor, který příjemně shazuje i jinak vážné scény a nechává největší sílu okamžiku až pro nejklíčovější výjevy. A když v nich skloubí archetypální obrysy staré trilogie s tesknou náladou trilogie nové, přistihnu se, že chci vidět a vědět víc. Mnohem víc.(18.12.2015)

Tak nám Džej Džej kalkuloval, kalkuloval a kalkuloval a nakonec mu vyšlo, že nejlepší bude pro Mikymause, který se brutálně vycinkal na výpalném Jirky Lukáše, ukrást plány Hvězdy smrdí a vyždímat z té neinvence aspoň memoriál artritických gerontů. A to měl, kurva, k dispozici v podstatě nový začátek a mohl v té předaleké galaxii vymýšlet takové vyfikundace! Zbytek magie udělalo píár, otylí pojídači horkých psů, co se i v padesáti stále převlíkají za princeznu Leiu a šermují se při bárbekjů s ostatními kokoty světelnými meči od Hasbra, si patrně z těch popkornově popkulturních odkazů nastříkali do imperiálního bakelitu od téhož výrobce, no a Strýček Skrblík v dresu nejkýčovitějšího kurviče vkusu našich dětí skáče šipky do hromady zlaťáků, přičemž se mu v očích protáčejí přeškrtnutá eska. A přitom jde jen o sice spektakulární, ale sprostý komerčně kalkulativní impotentní plagiát, v němž si ochablý sušický Han a povislá princezna nasmrkali tlustého Merylyn Mensna, který je hrozivý asi jako medvídek Pú. Celý ten zmar ještě vhodně doplňuje naprosto prkenná džedáj rytířka alá Hangrgejs a ultimativně nesympatický negroameričan, kterému od začátku nepřejete nic jiného než pár frajerů v bílých kápích a hořící kříž před kokpitem Falkon Milénia. A jsem docela zvědav, jestli se jim Luk Skajvókr dožije pokračovaní, nebo si příště Endy Serkis zase zaglumuje a zaVolkruje.(21.12.2015)

Ach ta očekávání…krotil jsem je, co to šlo. A zároveň se pokoušel ignorovat fakt, že „Otec“ Lucas prospal tu správnou dobu na sedmičku, takže na některé dějové věci již nedošlo…ale s potěšením můžu konstatovat, že není třeba plakat nad rozlitým mlékem. Abrams totiž udělal z (citelné) nouze ctnost a spolu se scénáristy posunul příběh dál a jinam. Což ovšem neznamená, že se fanouškům původní šestky epizod tvůrci odcizili, právě naopak. Nepokrytě sázejí na diváckou nostalgii, využívají osvědčených konceptů, ale přitom přidávají i něco nového. To vše k mé spokojenosti. Jistě ne absolutní, ale té stejně dosáhnout ani nešlo. Takže do příští epizody musím rozdýchat 3 věci; sundání masky (chápu potřebu „polidštění“, ale stejně…), světelný meč (očarovaný asi samotným Lukem, neb kdo ho popadl, uměl s ním hned zacházet…stejně tak se Silou), no a pak mi tu chyběl Lando (jehož představitel je stále živý a aktivní, ehm). Jinak ovšem velké nadšení a zoufale neobjektivních 5* navrch (co taky čekat od někoho, kdo dal plný počet i 6 předchozím dílům, že).(13.7.2016)

• Slasher

Jak to napsat co nejlíp... Mám dojem, že za tím podivným nadšením stojí jen slepá nostalgie a sebeobelhání se z dlouze vytoužených přání, protože co já jsem právě viděl v kině, nebyl nic než obratem zapomenutelnej plochej akční popkorňák. Abrams to natočil chytře najisto, přesně v kolejích 40 let starýho originálu, takže to má všechno (včetně starých ksichtů) až na maličkost co nezaplatíš ani nijak nevypočítáš - duši. Ale to většina fandů zapře. Stejně jako fakt, že záporák bez masky vypadá jak ubohá verze zmijozelskýho šprta (kam se hrabe Marvel), nebo že příběh je tristně bez nápadu a ohranej, nebo že to v sobě má emocí asi jako já ve středu těsně po ránu. M R D K A za 2*, ovce poserte se. Chybí mi Jar Jar a souhlasím s Vatikánem.(19.12.2015)

"Mám ti ustřelit ten kýbl z hlavy?" Tak je to správně. Ty bílé potvory nosí kýble na hlavách a trvalo to dlouhých 38 let, než si toho někdo všiml i ve filmu. Z výše uvedeného mne patrně nikdo nebude podezřívat z toho, že jsou pro mne Hvězdné války kultem. Skutečně nejsou, i když mě většinou celkem baví. Tato epizoda můj vztah k předaleké galaxii nijak nezměnila, ale potěšil mě v ní jen vizuál, veteráni a roboti. To ostatní střílení, vybuchování, běhání a výchovu nezbedného synka jsem spíše odzívnul s tím, že jsem si alespoň během sledování filmu vyrobil sedmý zářez do světelného meče.(25.4.2016)