Režie:
J.J. AbramsKamera:
Dan MindelHudba:
John WilliamsHrají:
Harrison Ford, Mark Hamill, Carrie Fisher, Adam Driver, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac, Lupita Nyong'o, Andy Serkis, Domhnall Gleeson, Anthony Daniels (více)VOD (4)
Obsahy(2)
Lucasfilm a vizionářský režisér J.J. Abrams spojili síly, aby vás znovu přenesli do předaleké galaxie. Star Wars se vracejí na plátna kin filmem Star Wars: Síla se probouzí. (Falcon)
Videa (17)
Recenze (2 419)
Výtkám, že to je vše příliš odvozené a celý film je nejdražší fan made záležitost všech dob, se nebráním. Dokonce bych k nim přidal pochybnost nad hlavním záporákem, který zatím spíš vyhlíží jako z marvelovského blockbusteru... Ano, sedmička fúzuje ověřené motivy a postupy především z epizod IV a VI. Na rozdíl od Star Treku se Abrams pohybuje ve stylisticky mnohem ukotvenějším univerzu, to ale neznamená, že neservíruje totální abrrrazivní rrrozkoš, jak byl řekl Dan Nekonečný. 136 minut se film řítí kupředu a ta stopáž je prostě subjektivně strašně krátká. Zmizela obsese přeplácanou mizanscénou, Mindelova kamera se víc hýbe s postavami, které tak jen divadelně nedeklamují, ale dýchají. Digitální opar nové trilogie přepustil místo materiálnosti. Přestřelky stormtrooperů jsou čistá rozkoš a nezbývá, než posunout spin-off Rogue One mezi nejočekávanější filmy roku 2016. Nové postavy se rychle učí - důraz na dobře dávkovaný patos, gesta, včasné pomrkávání, to všechno si osvojují s lehkostí. Kolbiště ale pochopitelně patří veteránům, kteří probouzejí Sílu nostalgie. Star Wars přestaly být epickou galaktickou ságou o zdanění obchodních cest a vztazích mezi různými zástupci galaktické politiky a vracejí se ke kasdanovské pohádce se vším všudy. Epický oblouk, antické scény, velká krásná slova. Pokud se nové trilogii vyčítala opereta, tohle je opět opera. Možná se zdá, že s rokem 1977 už nemáme nic moc společného, ale pro mě je tenhle epos o věčném souboji dobra a zla v současnosti stejně důležitý jako v době, které dominovali padouchové. Ani ne tak proto, že obsahuje skutečně dotažený feministický podtón (což českému mentálnímu apartheidu působí muka), ale spíš proto, že zase naplno připomíná platnost třicet dva let starých Yodových slov: "Luminous beings are we, not this crude matter." Abrams možná jen postavil most mezi starou trilogií a novým univerzem, ale je to most, po kterém je radost kráčet. ()
Původní trilogie Hvězdných válek ze 70. a 80. let, v sobě snoubí až dětskou hravost a nadšení tvůrců, s velkolepým příběhem. Ta novější, z přelomu milénia, přidává díky modernějším technologiím i úžasné triky a dějově plynule navázala. Epizoda VII - SÍLA SE PROBOUZÍ, je startérem nové série a režisér Abrams ji uchopil za správný konec. Jakožto velký Lucasův obdivovatel, si vzal to nejlepší ze starších epizod (např. klasické postavy, brilantní technická stránka) a svůj počin ještě vyšperkoval vlastní invencí, několika odkazy a akčnějším, vážnějším pojetím, přičemž ani on nezapomíná na tradičně odlehčenější stránku filmu, která ke Star Wars patří (Přes tu masku vám je špatně rozumět!). Já jsem nadšen, takovou nostalgicko-výbušnou jízdu jsem opravdu nečekal. Je tady nový začátek, nový příběh, nové postavy a pro fanoušky tohoto univerza i... nová naděje! ()
Nenechme se zmást důmyslnou promo kampaní, kterou svorně papouškuje většina recenzí a ohlasů – nové Hvězdné války nejsou projekt od fanoušků pro fanoušky. Abrams nevytvořil elitářský fanfilm, nýbrž na základě principů fanfikce sice převzal předchozí svět, postavy i příznivcům důvěrně známé momenty, ale zasadil je do nového vyprávění s odlišnými zákonitostmi, které staví na nevytěženém potenciálu originálu a může oslovit i původním kultem nezasažený či přehlížený segment publika. Tím paradoxně je právě ona většina diváků stojící stranou obsesivní adorace Star Wars, neutuchajících flamů na adresu Lucase, ale i masivní lobby hračkářského průmyslu. Abrams spolu s Lawrencem Kasdanem probudili Sílu právě tím, že sérii očistili od veškerého balastu, který na ni navalil nejen Lucas, ale i veškerá popkultura. Stejně tak je neadekvátní vyčítat filmu málo odvahy či hraní na jistotu. Naopak bychom v rámci hlavních hollywoodských studií stěží hledali progresivnější a odvážnější koncept, než plán vytvořit blockbuster podle nerdí modly, kde hlavními propracovanými figurami budou dívka, černoch a párek důchodců. Cesta k oživení franšízy nevedla přes pietní kopírování před-digitálového Lucase, naopak Abrams (přinejmenším pomyslné) přebírá pochodeň George Millera. Nové Star Wars tak spolu s poslední Mission Impossible hrdě následují Zběsilou cestu coby emancipované blockbustery a akční filmy nového věku, kde CGI konečně dostávají své roli postprodukčního nástroje a do popředí vystupuje poctivá práce na place. --- Podrobněji v recenzi pro A2 ()
Není co řešit. Pečlivě nadesignovaný blockbuster, který žene kupředu nadsvětelnou rychlostí a neohlíží se po věcech jako logika děje nebo hlubší emoce. Ale je to fajn, dá se na to skoro sáhnout díky všem těm praktickým efektům... Samozřejmě "jen film", ale velmi pěkný letní film na ukrácení dlouhé chvíle. Sice se ani jednou nezbaví své merch-spinoffové záměrnosti, ale upřímně - čekal jsem tyhle aspekty spíš otravnější. Celkově prostě ok film. ()
„JESTLI SE SKYWALKER VRÁTÍ, POVSTANOU NOVÍ RYTÍŘI JEDI…“ /// Abramse provází sci-fi síla, vo tom není pochyb. Navíc je skvělej vypravěč, drží tempo a nezdržuje slizkejma kecama. I když mám dojem, že oproti Star Trekům se držel při zemi. Střílí se, lítá, dojde i na mečíky… já se bavil. A to ani nejsem extra velkej fanda. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Opustila mě síla. 2.) Rád koukám na veterány v novým hávu. 3.) Thx za titule „Bladesip“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE **** NAPĚTÍ * ()
Galerie (685)
Zajímavosti (161)
- Táto epizóda Star Wars drží celosvetový rekord v počte IMAX premietaní. Film takto premietalo až 940 kín. (Kub_ees)
- Film nebol natočený v 3D, ale do 3D bol prevedený v postprodukcii. (Lucasion)
- Pro roli Kyla Rena (Adam Driver) byli původně zvažováni Michael Fassbender a Hugo Weaving. Joel Edgerton byl zvažován pro roli Poea Damerona (Oscar Isaac), a to i přesto, že si již ve filmech Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002) a Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005) zahrál strýčka Owena. (P. J. D.)
Reklama