Star Wars: Síla se probouzí

Star Wars: Episode VII - The Force Awakens

Star Wars: Sila sa prebúdza

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Fantasy

USA, 2015, 136 min

Bože!!! Dve hodiny som sa šťastne usmieval. Teda - okrem okamihov, keď som sa hlasno smial, hlasno rumázgal alebo si obhrýzal nechty od napätia. Viem, že je to nostalgia. Viem, že film je v podstate remake ep IV, že zloduchovia sú trochu srandovní, že sa to miestami pohybuje na hrane paródie... Ale to nič nemení na absolútnom fanboyovskom nadšení z konečne kvalitného návratu do preďalekej Galaxie. Všetko je hmatateľné, herci sú super a réžia dravá.(18.12.2015)

2 dni pred navstevou kina(sediac v druhej rade 3d prvykrat a asi uz furt) som si pozrel vsetky predchadzajuce epizody, teda okrem jednicky (na mna prilis rozpravkova). To co som videl v kine bolo zrejme ovplyvnene predchadzajucim filmovym maratonom, avsak, nic to nemeni na tom, ze to je jednoducho PECKA.... Milujem sexy Jedi...pri poslednej scene slzy v ociach a nadej v srdci...(19.12.2015)

Je to tam. Je to tam všechno. Abrams slíbil, že jeho Star Wars budou tradiční, klasické a fandové z nich budou nadšení. A splnil to. Všechno je tu správně. Když se objeví staří hrdinové, ať už lidští, mimozemští nebo mechaničtí, je to skoro doják. Ti noví vedle ně navíc skvěle zapadnou a trio Boyega, Ridley a Isaac je herecky naprosto přesné a dokonale obsazené. Akce šlape, zvraty fungují a jako film, který má potěšit znalce a představit tenhle vesmír nové generaci, to funguje výtečně. Možná až moc. Zatímco u Star Treku měl Abrams odvahu jít dál a překročit stín série, tady k tomu bohužel nedojde. Svou práci odvede skvěle a všechno, často včetně osobitého režijního stylu, obětoval tomu, aby natočil „ty správné Star Wars“. A nakonec mu nezbyl čas na to, aby šokoval, dojal nebo pobavil nad rámec očekávání. Nechci znít nespokojeně, sedmé Hvězdné války se mi líbily, ale pocit, že se tu hrálo zbytečně moc na jistotu, je prostě příliš silný na to, abych mohl mluvit o absolutním nadšení. Na zatraceně dobrý film to však stačí bez problémů.(17.12.2015)

Povedený restart i pilot k nové nekonečné Star Wars sérii, za sebe jsem ale doufal, že se do toho Abrams víc opře a vpálí nám do kůže poutavější příběh, nosnější emoce i výrazně větší porci atrakcí. Oproti Star Trekům až příliš pietní, místy přímo nostalgicky zbabělé s mnoha WTF veletoči ve scénáři... ale řemeslně samozřejmě brilantní.(26.3.2016)

Čisté pokračování, které k řemeslné dokonalosti nabízí sympatické hrdiny nové generace (britský přízvuk je hot!) a úctyhodné ukončení těch starých. Krom dětinského nadšení ze šlapající akce zažívám i lehké rozčarování nad závěrečným kroužením nad kopcem a především záporákem, který patrně došel z castingu Harryho Pottera. However - nic se nezměnilo, ale všechno je lepší.(5.1.2016)

• - V den premiéry snímku (tedy 18. prosince 2015) s ním vyšla úzce související stejnojmenná kniha "Star Wars: The Force Awakens". (P. J. D.)

• - Slovo „garbage" (v tomto případě možno volně přeložit jako "vrak"), které použije Rey (Daisy Ridley), když uvidí loď Milenium Falcon, je převzato ze Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977). Tehdy tak tuto loď nazval Luke Skywalker (Mark Hamill). (P. J. D.)

• - Stormtroopers prvýkrát používajú ako zbrane plameňomety. (Lucasion)