Star Wars: Síla se probouzí

USA, 2015, 136 min

J.J. Abrams

Dan Mindel

John Williams

Harrison Ford, Mark Hamill, Carrie Fisher, Adam Driver, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac, Lupita Nyong'o, Andy Serkis, Domhnall Gleeson, Anthony Daniels, Max von Sydow, Peter Mayhew, Gwendoline Christie, Simon Pegg, Kiran Shah, Greg Grunberg, Emun Elliott, Brian Vernel, Yayan Ruhian, Sebastian Armesto, Warwick Davis, Mark Stanley, Ken Leung, Iko Uwais, Anna Brewster, Harriet Walter, Michael Giacchino, Judah Friedlander, Miltos Yerolemou, Billie Lourd, Jessica Henwick, James McArdle, Kate Fleetwood, Jefferson Hall, Thomas Brodie-Sangster, Jack Laskey, Bill Hader, Ben Schwartz, Kenny Baker, Daniel Craig, Alec Guinness (a.z.), Kevin Hudson, Ewan McGregor, David Norfolk, Frank Oz, Karol Steele, Clem So, Pip Torrens, Joonas Suotamo, Richard Riddell, Nigel Godrich, Hannah John-Kamen, Phil Hodges, Maisie Richardson-Sellers, Victor McGuire, Paul Kasey, Morgan Dameron, Leanne Best, Crystal Clarke, Tobias James-Samuels, Raymond Mamrak, Verona Blue, Cailey Fleming, Tosin Cole, Dave Chapman, David McCarrison, David M. Santana, Pablo Verdejo, Meredith Salenger, Gerald W. Abrams, David Acord, Jay Rincon, Andrew Jack

Mohl jsem samozřejmě začít otřepanými klišé typu Džej Džej to dokázal nebo The Force is sith (sorry with) Disney..ovšem já vlastně nevím, jestli to zvládl. Ze všech stran slyším, že Abrams vlastně ani nechtěl natočit nejlepší epizodu vůbec, ale po vzoru Star Treku další velkou space operu zrestartovat a příbližit doslova pro masy. To přesně je dlouho očekávaná epizoda VII. Řemeslně dokonalá práce s fantastickými, nejen vesmírnými, honičkami se všemožnými vozidly. Han Solo (ten má ve filmu mnohem větší roli než jsem čekal), generálka Leia, Chewie a mnoho nováčků, ze kterých Star Wars udělají hvězdy nebo je naopak pohřbí v jedné roli. No a pak spousta více či méně známých herců, které ani pod tou digitální maskou nepoznáte (Gwendoline Christie, Lupita Nyong'o, Simon Pegg, Andy Serkis) a samozřjemě maximálně zbytečný Iko Uwais, který si ani nekopne. Nemá cenu to všecko vypisovat, pouze jsem chtěl poznamenat, že jsem mnoho známých jmen objevil až v titulcích. Epizoda 7 je jednou velkou poctou původní trilogii a výsměchem trilogii nové, na kterou v podstatě nijak nepoukazuje a jasně dává najevo, že úplně každý, kdo se na filmu podílel, je velkým fanouškem Hvězdných válek, což je z filmu jasně cítit a vlastně se nemůžu dočkat, až si utřídím dojmy dalším shlédnutím. Jelikož se vyhýbám spoilerům, záměrné neřeším jakékoliv příběhové zvraty, i když nad nimi přemýšlím stále dokola a jelikož jsem velký fanda světelných soubojů, nemůžu si prostě odpustit výtku, že jich je, stejně jako v předchozí trilogii, málo. Ano, pár skvěle choreograficky zvládnutých duelů se dočkáme, ale nejsou tu žádné obrovské bojiště jako v prequelech a na místo toho se bojuje hlavně ve vzduchu. Mám slabost pro řády, pro mytologii a nejvíce jsem se bál, že mi tady prostě budou Jediové/Sithové chybět, což se pochopitelně potvrdilo a modlím se za to, aby tento nedostatek byl v následujícím díle doplněn. Jo a Kylo Ren je v první půlce svého působení boží, ovšem jakmile odkryje svá tajemství, je pro mě velikým zklamáním. Tu chvíli poznáze ihned po prvním záchvatu vzteku a odložením masky, která skrývá Driverovu opravdu neestetickou vizáž. Jo a někde jsem četl, že má epizoda 7 nejlepší závěrečnou scénu vůbec. Tak to ani náhodou. Ano, závěrečná scéna je v jistém ohledu naprosto bombová ,ale za ten nechutný cliffhanger bych někomu zpřelámal pazoury. PS : Soundtrack je víceméně vykrádačka toho co známe, bohužel bez majestátní hudby z traileru a např první epizoda v tomto ohledu naprosto strká sedmičku do kapsy. PPS : To má někdo z tvůrců opravdu zálibu v nacismu, nebo co je k tomu proboha vedlo? btw : pořád se ptám, proč Kylo? Viděno v kině 3x ...75%...[17.12.2015_Půlnoční premiéra_Cinema City IMAX Flora](17.12.2015)

Je velmi příjemné, že Abrams ctí atmosféru původní trilogii a velmi příjemně ji upgraduje. Absolutně ale selhává ve vývoji hlavních postav a nedokáže využít ty vedlejší, příběh je neskutečně předvídatelný, hlavní záporák zabitý a finální souboj je nejenom neskutečně dementní, ale především režijně i choreograficky absolutně nezvládnutý. Ve finále bohužel spíše zklamání. Jsem velmi zvědavý na finanční výsledky...(17.12.2015)

Demonstrace Síly a čisté filmařské dobro z rukou fan-boye, který patří k výlučné hrstce těch filmařů, jenž chápou, jak zaháčkovat nostalgiky věku 30+ s ofsetem Millenium Falcona na tričku, i wannabe nerdy šoupající si na profilovku světelný meč jenom proto, že to na Facebooku zrovna letí. Šel jsem na nového Abramse a pochopil, jak se cítili lidé na konci sedmdesátek. Čistá filmařská extáze, oplývající kinetickou akcí, božími triky, vybalancovaným humorem, pomrkáváním na všechny konce galaxie a hlavně dalším posunem univerza. Fňukat nad tím, že se remakuje Epizoda IV je zcestné. Předcházejících 6 epizod vlastně nebylo ve finále o ničem jiném. Musím ještě jednou… Abych to napodruhé pronudil a teprve po třetí projekci opravdu docenil. Těch skrytých narážek na věci budoucí tam tuším tolik, že v roce 2019 se budeme ještě divit.(20.12.2015)

„JESTLI SE SKYWALKER VRÁTÍ, POVSTANOU NOVÍ RYTÍŘI JEDI…“ /// Abramse provází sci-fi síla, vo tom není pochyb. Navíc je skvělej vypravěč, drží tempo a nezdržuje slizkejma kecama. I když mám dojem, že oproti Star Trekům se držel při zemi. Střílí se, lítá, dojde i na mečíky… já se bavil. A to ani nejsem extra velkej fanda. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Opustila mě síla. 2.) Rád koukám na veterány v novým hávu. 3.) Thx za titule „Bladesip“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE **** NAPĚTÍ *(31.3.2016)

• EvilPhoEniX

Ups- CRITICAL FAILURE!! Za rok 2015 jsem kino navštívil 52x a chuť odejít jsem zažil pouze 2x a to při Jupiter Ascendingu a nyní. What the fuck was that?? Mě snad šálí zrak! Blockbustery mám rád, ale Star Wars v mých očích může potěšit pouze děti 4. třídy základní školy. Absolutně bez příběhu s nudnými dialogy, téměř bez akčních scén, které stejně nemají žádnou šťávu, vizuální efekty na úrovni SyFy připomínající televizní produkci 90.let, veškeré kreatury mi lezly krkem, působí to jako by režisér splácal spousta nesmyslů a narval je do filmu bez jakéhokoliv důvodu, humor od Disney taktéž vůbec nepotěšil, jestli chlupatá kňučící obluda příjde někomu vtipná, budiž, já se styděl v kině jak už dlouho ne ( A to jsem měl na sobě trenky Star Wars!!). Záporák po sundání masky taktéž vyzněl infantilně a o nezáživném tempu se ani nezmiňuji. Takhle jsem netrpěl ani u ártové, independent, black and white drama srajdy. 1* za pohlednou Rey a za cameo Ruhiana. More Plot Holes than holes in a Cheese Factory in Switzerland!!! 25%(29.12.2015)

• - Prvý americký film, v ktorom hrá Daisy Ridley. (Lucasion)

• - Táto epizóda Star Wars drží celosvetový rekord v počte IMAX premietaní. Film takto premietalo až 940 kín. (Kub_ees)

• - Film dosiahol zárobok jednej miliardy v rekordne krátkom čase, a to za 12 dní. Predbehol tak Jurassic World (2015), ktorému sa to podarilo za 13 dní. (Kub_ees)