Star Wars: Síla se probouzí

Star Wars: Episode VII - The Force Awakens

Star Wars: Sila sa prebúdza

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Fantasy

USA, 2015, 136 min

Není co řešit. Pečlivě nadesignovaný blockbuster, který žene kupředu nadsvětelnou rychlostí a neohlíží se po věcech jako logika děje nebo hlubší emoce. Ale je to fajn, dá se na to skoro sáhnout díky všem těm praktickým efektům... Samozřejmě "jen film", ale velmi pěkný letní film na ukrácení dlouhé chvíle. Sice se ani jednou nezbaví své merch-spinoffové záměrnosti, ale upřímně - čekal jsem tyhle aspekty spíš otravnější. Celkově prostě ok film.(17.12.2015)

• Slasher

Jak to napsat co nejlíp... Mám dojem, že za tím podivným nadšením stojí jen slepá nostalgie a sebeobelhání se z dlouze vytoužených přání, protože co já jsem právě viděl v kině, nebyl nic než obratem zapomenutelnej plochej akční popkorňák. Abrams to natočil chytře najisto, přesně v kolejích 40 let starýho originálu, takže to má všechno (včetně starých ksichtů) až na maličkost co nezaplatíš ani nijak nevypočítáš - duši. Ale to většina fandů zapře. Stejně jako fakt, že záporák bez masky vypadá jak ubohá verze zmijozelskýho šprta (kam se hrabe Marvel), nebo že příběh je tristně bez nápadu a ohranej, nebo že to v sobě má emocí asi jako já ve středu těsně po ránu. M R D K A za 2*, ovce poserte se. Chybí mi Jar Jar a souhlasím s Vatikánem.(19.12.2015)

(obsahuje drobet obecných spoilerů) Jak plynou dny od projekce, nadšení lehce opadá. Všechno bylo v pořádku, ale přesto něco chybělo. SW VII jsou podbízivé. Nemají ambice vystoupit z narativního rámce svých předchůdců - což je do určité nezbytné míry super, ale nesmí se to dostat za hranu prostého kopírování, jako je tomu místy v tomto případě. Příběh znovu problematizuje nástup nové generace - zkoušené svody temné strany -, znovu je potřeba zničit nebezpečí ohrožující život celých planet, znovu začínáme s pískem ve spoďárech, hledáme cestu k Síle a zkoušíme své odhodlání v boji proti domněle neporazitelným silám zla a tak dále. ___ Odkazování k původní trilogii je mistrovské. Po příběhové stránce snad až sterilně mistrovské, řemeslně jde ale o opravdu výjimečně citlivé navázání na rukopis série. ___ Největším zklamáním je totálně zaměnitelný CGI hlavní padouch, ale i nevýrazný Kylo Ren. ___ Nostalgie a technické a řemeslné zpracování mocně přebíjí dojmy negativní. Snímek působí nesmírnou sebejistotou, která film sugeruje jako geniální pokračování příběhů ze světa Star Wars. Až další díly ale ukáží, jak moc je blízká pravdě zatím jen tušená vyprázdněnost a předvídatelnost děje i postav. __ 3D nabízí parádní hru s perspektivou. Nové hudební motivy jsou nevýrazné. Hlavní postava se opravdu povedla a nostalgické prvky i vizuál žeru po kilech. J. J. Abrams naprosto překvapil (příjemně). Po příběhové stránce a co se týče zapamatovatelnosti osudů a motivací postav jsem na rozpacích. To vše ale mohou změnit další díly. Na film půjdu s radostí ještě 10x.(20.12.2015)

Pravá esence Hvězdných válek, sypaná na základě nových postav, které jsou zábavné, zajímavé a v první řadě trojrozměrné, což je něco, co bych po věčném rozdělování na světlou a temnou stranu nečekal. O to víc ale potěší dojemnost všech návratů, vzpomínek a obecné nostalgie. Největší výhrou je příběhový důraz na velký dobrodružný příběh o poznání sebe sama na prazákladě intimního rodinného dramatu. Pryč jsou tak prázdné řeči o politice, které ve všech předchozích epizodách působily nepatřičně a nuceně, díky čemuž je Síla se probouzí s výjimkou Pomsty Sithů jedinou epizodou, kterou si dokážu beze zbytku užít. Abrams totiž přináší lehce podvratný humor, který příjemně shazuje i jinak vážné scény a nechává největší sílu okamžiku až pro nejklíčovější výjevy. A když v nich skloubí archetypální obrysy staré trilogie s tesknou náladou trilogie nové, přistihnu se, že chci vidět a vědět víc. Mnohem víc.(18.12.2015)

Tímto je moje láska ke Star Wars jednou provždy zpečetěna. Díky bohu jménem J. J. Abrams, že ukázal, jak moc miluje Star Wars a nedovolil aby jejich další epizoda byla jen způsob, jak dostat kačky z diváků. Skoro až nechápu, jak se mu to povedlo, ale ta atmosféra tam je se vším všudy, od začátku až do konce. Jak jsem bez toho mohla žít?(17.12.2015)