Star Wars: Poslední z Jediů

• Česko Star Wars: Epizoda VIII - Poslední z Jediů (více)

ACDCKL

Asi chápu, že někomu ten film vůbec nemusí padnout do noty. Já jsem teda naprostý opak a film mě naprosto uchvátil. Zvraty jsou tu naprosto nečekané (viz. Snoke, Kylo Ren, Rey), příběh je dost nečekaně temný, rozvoj postav tu je o dost větší, než jsem čekal. Dost prostoru zde bylo nabídnuto hercům z nejstarší trilogie a je to sakra znát, jen Carrie Fisher a Mark Hamill v podstatě táhnou celý film, avšak Daisy Ridley je taky dost dobrá a vidím v její postavě velký potenciál, ale to samé platí i u Adama Drivera a Kylo Rena, sice Vader z něho nebude, ale něco v něm je. Bohužel scénárista to trochu nedotáhl s Leiou, jelikož Carrie už není mezi náma a tohle je velký nedodělek. Film je možná moc dlouhý, v určitých částech se táhne, ale fans SW budou i tak spokojení. Epizodu III a V to sice nepřekonalo, ale je to lepší než VII a konečně to není přehnaně optimistické jako přechozí díly, člověk má po zkouknutí trošku skepsi, jak to vlastně dopadne. Za mě jasných 5*. ()

MaxForValue

Jedna z mnohých teórii o interpretácií hovorí o tom, že najhoršími umeleckými dielami sú tie, ktoré nevzbudia žiadnu diskusiu. Bolo by mylné tvrdiť, že to funguje aj naopak. A teda, že že tými najlepšími dielami sú tie, o ktorých sa najviac hovorí. No čím viac diskusie sa však o nejakom diele vedie, tým sú názory naň polarizovanejšie. ___________ Keď som sa pred niekoľkými rokmi prvýkrát dopočul o tom, že sa chystá siedma epizóda Star Wars, prvé čo som pocítil nebola radosť, ale obavy. Možno som v tomto nebol sám. Dnes sa robia filmy inak než pred štyridsiatimi rokmi a inak, než pred desiatimi rokmi, kedy sme videli zrod Dartha Vadera a v druhom pláne i Dartha Sidiousa. ___________ Našťastie, Sila sa prebudila. Siedma epizóda pred dvomi rokmi ukázala, že ani porážka oboch antagonistov ku mieru v galaxii neviedla, keďže sa zrodili noví nepriatelia. Niežeby mier nebol možný, no ako aj naša skutočná ľudská existencia dennodenne dokazuje, mier je vratkejší, než sme si napríklad po druhej svetovej vojne mysleli. ___________ A podobne ako v Star Wars, je to predovšetkým preto, akí sú ľudia rozmanití. A práve o rozmanitosti ľudských pováh, túžob, o nezmieriteľných vášniach a predovšetkým o vnútorných bojoch medzi Svetlom a Temnom, o tom je ôsma epizóda Star Wars. Najfilozofickejšia, najemotívnejšia a v niektorých momentoch i najpokornejšia zo všetkých ôsmich epizód. ___________ Sila a Temná strana tu prehovárajú z každej scény. Tam kde je svetlo, tam je tma. Kde je nebo, tam je peklo. Sila a Temná strana sú ako naši vnútorní démoni, s ktorými neustále bojujeme a to, ktorý z nich preváži a to definuje naše rozhodnutia. Sila je spätá s nesebeckosťou, ochotou sa obetovať, pozná čo je to láska, porozumenie, hľadá harmóniu. ___________ Sila je obdobou životnej cesty cnosti z Malickovho Stromu života. Naproti tomu Temná strana túži po moci, ovládaní, narušení harmónie, chaose a sleduje len svoje vlastné sebecké ciele. Kylo Ren zabije vlastného otca a Snoka len preto, že mu bránia v dosiahnutí jeho cieľu, naplneniu domnelého osudu, stať sa vládcom galaxie. ___________ Han Solo mu v tom bráni morálne a eticky, Snoke hierarchicky. Avšak, ako ukazoval najprv životný príbeh alebo cesta Anakina Skywalkera, tak neskôr aj Luka Skywalkera a koniec koncov aj Rey a Bena Sola, Sila a Temná strana majú k sebe vždy veľmi blízko a jedno neexistuje bez druhého. Sú ako deň a noc. A tam kde je Temná strana je i strach. ___________ Silu v ôsmej epizóde najlepšie reprezentujú nie Luke Skywalker, ale častokrát málo známi a bezmenní hrdinovia, ktorí sú ochotní obetovať svoj život. Nedeje sa tak v záujme toho, aby sa stali hrdinami (v čom sa líšia od prchkého, priamočiareho a ambiciózneho Poa), ale iba preto, aby dali ostatným hoci len malú šancu na prežitie čo i len ďalšej hodiny. ___________ Nemotivuje ich získaná sláva a moc, nehľadajú ľahkú cestu Temnej strany ako Anakin alebo Kylo Ren, cestu prirodzenosti, ale ženie ich vnútorný pocit toho, že toto čo robia je správne. Namiesto úteku volia boj, namiesto strachu odvahu. Povahu všadeprítomnej Sily tak definujú lepšie, než všetky tie stáročia staré knihy v Chráme Jediov. ___________ Silu možno najviac cítiť vo chvíľach, keď sa vice-admirálka Holdo rozhodne naraziť s krížnikom do druhej bojovej lode alebo keď sa hŕstka letcov vydáva proti presile na staručičkých, polo-rozpadnutých speedroch a čelia hrozbe smrti z kanónov vesmírnej lode Kylo Rena. Odvaha a strach, dva základné ľudské pocity, sú synonymami Sily a Temnej strany a teda aj celého filmu. ___________ Strach, ktorý Anakina Skywalkera o život milovanej Padme vhnal k Temnej strane je ten istý strach, ktorý mu dodal o desiatky rokov na to odvahu, aby spravil nemysliteľné. Postavil sa Darth Sidiousovi. Jeho osudom, rovnako ako aj jeho syna Luka, bolo priniesť nie mier galaxii, ale nádej na mier. Stať sa časťou skladačky, ktorá k nemu bude viesť. ___________ Až v samom závere svojho života Luke Skywalker pochopí, že byť Jediom neznamená vyslovovať múdre poučky, filozofovať a rozjímať o povahe života, ale robiť to, čo je správne. Tu a teraz. Luke Skywalker je možno posledným zo žijúcich Jediov, ale nie posledným z Jediov. Tam kde je Temná strana, tam je Sila. A kde je sila, tam sú Jediovia. Ochrancovia mieru v galaxie. ___________ Už päť rokov starý Looper čo-to naznačoval o schopnostiach Riana Johnsona. Oba jeho najslávnejšie filmy sú o obetovaní sa v prospech ostatných, v záujme toho, čo nazývame vyššími cieľmi. V záujme lepšej budúcnosti. Ak sa J.J. Abrams (režisér Epizódy IX) rozhodne ísť v šľapajách svojho o sedem rokov mladšieho kolegu, našich hrdinov nečaká svetlá budúcnosť. Ale nás čakajú ďalšie skvelé Star Wars. () (méně) (více)

DaweForeman

Na tomhle dílu je vidět, že v mnoha ohledech je neoriginální a spousta věcí je předvídatelných. Připadal jsem si, jako bych si prožíval situace z první trilogie, akorát v moderním provedení (návštěva Yody, boj s císařem, ničení hvězdy smrti, Ben Kenobi apod.). Souboje, i když tu jsou v různých podobách, tak si člověk moc neužije, protože je na tom ubrané volume a dramatičnost je tu velmi nízká. Na druhou stránku si člověk užívá spíše ono prostředí, které je vyvedeno do sebemenšího detailu - fauna (obzvláště u těch jakoby opeřených "tučňáků" se člověk pobaví), flóra, jednotlivé mimozemské bytosti, design technologií a členitost terénu. Po příběhové stránce je to ledabylé, kdy zaprvý je tu to, co jsem vytknul a zadruhé některé situace jsem přímo přehnaně umírněné, aby se na to mohlo dívat i mladší publikum. Dalším problémem je, že lidé, kteří krom sledování filmů nevědí nic dalšího o tomto univerzu, se mohou ztrácet v příběhu a chybět jim určité klíčové informace, které se udály mezi 6. a 7. dílem (ale možná se to napraví v možné budoucí vsuvce - jako tomu bylo s klonovými válkami, povstalcema nebo Rogue One). Tenhle díl neurazí, kdy se příběh zase o něco natáhne, ale nic světoborného to není, kdy je tu spíše kladen důraz na pocity odbojového ducha. ()

Metalicum

Prvni Star Wars film, kterej podnecuje konverzaci o skodlivosti nostalgie. Na podruhe je to mnohem lepsi btw. Od dokonalosti to ma daleko. ()

LukeSharp

je to pecka....s velkým ALE. Odpouštět logické díry u blockbusterů je samozřejmost a mít jisté výhrady není také nic špatného. Čeho je ovšem moc, toho je příliš. A mám pocit, že tohle je přesně ten případ. Těch nešťastných momentů bylo totiž už přepříliš. Každá taková chvíle je sice okamžitě vyvážena něčím naprosto kulervoucím, ale nebýt té nostalgie, asi bych byl těžce zklamán. The Last Jedi hodně těží ze vzpomínek minulých trilogií (většinou z té staré) a dost staví na tom, že to ve vás vyvolá nával emocí a husí kůže vyraší i na palci u nohy. A víceméně má pravdu. Klidně si ale dokážu představit diváka, který se se Star Wars setkal až u Force Awakens a nyní je těžce zklamán. On ten stejný pocit totiž mít nebude. A proto ty faily a logické kolapsy asi tak lehce odpouštět také nebude. Je to pořád naprosto parádní přírůstek do SW série, jen prostě není nejlepší. Což se bohužel tak trochu očekávalo. Je to takové hodně dobře řemeslně zvládnuté předkolo, které nás má připravit na závěrečný nášup. A tak je třeba to brát. V rámci letošní produkce jde pořád o to nejlepší co může být, ale čekala se minimálně událost dekády. A ta se nekoná. Nicméně, dokážu si s klidem představit, že závěrečná epizoda se takovou událostí stane. P.S. The Last Jedi ještě více umocní fakt, že Rogue One byla totální sračka a průser na všech frontách. Jenom prostě těžila ze zájmu o SW univerzum a bohužel jí to kasovně vyšlo. SHAME!! ()

Emjecko

Nechte minulost spát, žijte dneškem a očekávejte zítřek. Je naivní chtít, aby po 40 letech zůstalo vše při starém. Krásná, ale stejně zcestná je představa, že když už změny, tak pouze k lepšímu. Především divákům, kteří mají původní díly ve velké oblibě, nebo na nich dokonce vyrůstali, bude téměř nemožné se zavděčit. Právě pro ně je film naplněný scénami jako vystřiženými z první trilogie, ale podle mě nefungují. Zbytečně připomínají neustále srovnávání nového oproti starému. Tvůrci by se měli víc zaměřit na tady a teď. Magii okamžiku nezkopírujete, musíte vytvořit novou. Poslední z Jediů tímto dost trpí a zřejmě ještě potrvá, než se Star Wars vydají na neprošlápnutou cestu. Přesto je to velmi dobrý počin plný skvělých nápadů, byť v zápětí udusaných nesmyslným dějem. Skoro jak kdyby někdo vždy po chvilkovém osvícení mysli dostal strach, že to bude moc dobré, nebo moc jiné. Přesně tohle však potřebujeme k vytvoření nového kouzla. Zatím ho zde nehledejte... (po druhém zhlédnutí s odstupem několika let přidávám 5. hvězdičku, Poslední z Jediů se mi líbil víc než Síla se probouzí, je dospělejší, nebo já..., komentář bych dneska napsal jinak, ale je zajímavé vědět, jak jsem se na film díval v době jeho uvedení, původní text tak nechávám beze změn a uvidíme, co přinese Vzestup Skywalkera) ()

The Graduate

Tak to bylo hodně špatné. Nelogičnosti a plot holes v podstatě od prvního okamžiku, celá řada naprosto zbytečných zápletek a polozápletek, zcela nefungující a očekávatelné zvraty, nepříliš sympatické postavy. Jak už tu někdo psal, tento film mě dostal na temnou stranu. :) Zhruba od poloviny filmu už jsem se jenom nudil a bylo mi prakticky jedno, jak to celé dopadne, u SW pro mě věc naprosto nevídaná. Tak nějak jsem totiž cítil, že to bylo jedno i tvůrcům, klasické kouzlo SW je zkrátka pryč. Hlavně tam nasekat co nejvíc akčních scén a rádoby vtipných momentů. Jasně, SW byly vždycky o akci i humoru, ale nikdy JENOM o akci. Tady je prostě příběh slabý jak čaj. Republika zanikla? Jakto, vždyť v EP VII byla nejničivější zbraň Prvního řádu zničena, ne? Koho se ještě snaží Odpor kontaktovat, když asi 10x za film zmíní, že jsou poslední a žádné spojence nemají? Nic z toho se z filmu nedozvíme, asi si Disney šetří munici na alternativní vesmír, co já vím. :) Pro mě každopádně velká nuda, která se Star Wars nemá nic společného. P.S. Master Codebreaker mi přišel fakt cool, těšil jsem se, že do té bídy přibyde jedna zajímavá postava. A zase nic. :D. Zajímavé komentáře: Alien220, Graww. ()

Echoes odpad!

A odpad za odpadom sa valí - ne že by Holywood už konečně nechal celou tuhle frenčízu v pokoji odpočívat. Oni ji musí vykopat z hrobu a začít do ní zas bušit hlava nehlava, aby se každou desetiletku otřepala a ještě z ní nějaké peníze vypadly. Jak na běžícím páse... To, že za sebou nechává smradlavou stopu rozkládajícího se masa je všem jedno, lidi na to stejně půjdou. Meh, je na čase nechat SW ODPOČÍVAT V POKOJI! ()

plo koon

Johnson masivně ničí fanouškovská očekávání a tím se se spoustou z nich dostal do konfliktu. Přinesl ale po stránce stylu naprosto vytříbený příspěvek k hlavní lince Star Wars, který se nebojí posouvat nečekaným směrem. Po druhém shlédnutí musím uznat, že vše, co se zdálo zbrklé a náhlé, je ve skutečnosti jasně motivované a vysvětlené. Jedinou výtku tak lze mít k přepálené stopáži a množství postav. Některé z nich zdaleka nemají tolik prostoru, kolik by zasloužili, a tak je ospravedlnění jejich přítomnosti v ději sporné. Základy epického závěru jsou postaveny skvěle. ()

Ikedar

Ak by som z hlavy vymazal prvú hodinu filmu, išiel by som s hodnotením podstatne vyššie. Ale tá hodina filmu je takmer polka filmu, a to sa vymazať jednoducho nedá. Veľmi má mrzí, že je v tejto prvej časti toľko nudnej vaty, zlej akcie, bezpredmetných situácií a dokonca aj postáv. Bez toho všetkého, to mohlo byť naozaj výborné. ()

WhiteDuke

"The greatest teacher, failure is," Yoda tells Luke. Everyone in The Last Jedi is faced with defeat, and Rian Johnson's greatest achievement is by focusing more on paying off these character arcs rather than delivering all-out spectacle (which he still manages to accomplish with the smoothest, momentum-driven editing and detail this franchise has seen). Poe wants to destroy everything, then learns to retreat; Finn wants to abandon the mission, then is willing to sacrifice his life; Luke wants the Jedis to be done with, then accepts Rey will carry on their legacy; Kylo is skeptical about the morality of his path, then wipes everything clean and becomes the new leader; and Rey is searching for answers about her past, and after learning her parents are nobodies and her idol thinks he’s a failure, is still is able to harness the force and save the day. Everything we thought we knew is wrong and only by having the courage to not let an emotional connection with the past consume us will we move forward. Also, I loved how Johnson retconned the worst parts of The Force Awakens: straight-up murdering Snoke and making a total joke out of Domhnall Gleeson’s character. - Jordan Raup, The Film Stage ()

nudla

Konečně! Po tom co to Jar Jar Abrams monstrózně zdupal a představil naprosto podivné a nesympatické charaktery (kylo, finn), se kterými zopakoval děj episody IV, si to do rukou vzal Rian Johnson a vytáhl z toho naprosto neuvěřitelné. V nejnovější episodě si divák je konečně schopen uvědomit, jaké je nastavení situace v galaxii, jak jsme zvyklí z prequelů a staré trilogie. Každá z hlavních postav projde během filmu obrovským vývojem a i když jsem v to ani nedoufala, Bena konečně beru jako pravého záporáka, který dává smysl a není to jen "malé děcko v masce". Film krásně pracuje s odkazy na starší díly, představuje spoustu nového, každá scéna dává smysl a humor je takový, který ke Star Wars patří. Děkuju za to, neskutečně jsem si to užila. ()

0verseer

Zhodnotiť najnovší Star Wars z dielne Disney nie je vôbec jednoduché. Mohol by som vymenovávať desiatky vecí, ktoré sa mi páčili a na druhú stranu takmer rovnako mnoho sklamaní. Ako najväčšie plus však bezosporu považujem to, že nepostráda “gule” a neťaží len z nostalgie a nápadov pôvodnej trilógie ako The Force Awakens. Napriek tomu, že nie všetko klape, to má grády a nebojí sa riskovať. Práca s postavami je kapitola samá o sebe, pokým s Kylo-m spravili tvorcovia neskutočný pokrok a z najväčšieho sklamania úvodnej epizódy novej trilógie sa stala jedna z najzaujímajších postáv, Snoke zosobňuje najslabšieho Sitha, akého sme mali možnosť naprieč všetkými epizódami vidieť. Po tom, čo sa naposledy ani nedostal na scénu sa z nej tentoraz až príliš rýchlo vypoklonkoval, bez toho, aby sme dostali odpovede na otázky kto, respektíve čo to vlastne bolo. K Finnovi s jeho milostnou zápletkou sa nemá cenu ani vyjadrovať a nechápem prečo dostáva tak iritujúca postava takú kráľovskú porciu času na plátne. Záverečné resumé: spokojnosť, len škoda zbytočných chýb krásy a tradične mnoho nelogických momentov, bez ktorých to mohla byť kľudne 5* záležitosť. ()

mrclTV

Sám seba sa pýtam, môžu ešte niečo SW ponúknuť? Obávam sa, že ak sa nestane niečo radikálne, tak už nie. Ja som po tomto dieli už úplne presvedčený, ze SW je mŕtva séria žijúca z nostalgie. Veď je to stále dookola o tom istom! V tomto dieli sa navyše pridalo lacnej "slapstick" komédie s milučkými zvieratkami ako z epizódy VI. s Ewokmi, droid BB-8 je asi najlepšou akvizíciou rebelov, doslova to tam všetko neustále zachraňuje, hudba nie je ničím špeciálnym (SW a hudba nie je úžasná, kde to žijeme?), a ani tie vizuálne atraktívne prostredia, ktoré nam vo veľkom dávkovali najnovšie epizódy, sa nejako nedostavia, teda okrem záverečného finále na soľných pláňach (nad "medzinárodným" obsadením sa ani už nepozastavujem). Aby som ale iba nenakladal, stále sa na to dá pozerať, nie je to úplne zlé, človek sa aj baví a nájdu sa aj veľmi dobré momenty,....ale, ale... už to teraz vidím, ako vďaka výkvetom technológii budú Mark Hamill a Carrie Fisher hrať do minimálne XX. epizódy, veď z nostalgie sa dá vyťažiť najľahšie. Išiel som do kina s minimálnymi očakávaniami a ani tie neboli bohvieako naplnené. A viete čo je najhoršie? Že budúci rok pôjdem na nich do kina opäť, dúfajúc, že príde ďalšia úžasná časť, na ktorú čakám od Impérium vracia úder. A dopadne to opäť rovnako nevýrazne, kiežby som sa mýlil...PS: Benicio, bolo ti to treba? ()

Vykuk

Průměrný film, pro nefanouška SW snad i podprůměrný, drží to jen efekty a.. hmm.. asi jen ty efekty. Furt to není nuda a člověk se nenudí, ale víckrát to vidět nechci. ()

Fajt

Vše OK, pouze mi nejde na mysl, že v tak vyspělé civilizaci, která ovládá naprosto vše, se používá v boji středověký šerm ??????? Tento úlet, prostě nestrávím. ()

Vanguard77

Od celkem ubohé epizody I se jedná pro mě osobně o největší Star Wars zklamání. Přísady by tam jakž takž byly, ale film prostě nepůsobí dobře jako celek. Nechci nic spoilovat, ale četl jsem v jednom z komentářů, že je na Hamillovi vidět, jak si roli užívá... neužívá, v celé epizodě VIII působí spíše nepřiměřeně až rušivě. Nový Finův sidekick? Tfuj... Asi jediná postava, ze které jsem nebyl permanentně konsternován, byla Rey. Chválím pokusy o zvrat a překvapení, ale tak jako byla epizoda VII "vykrádačkou" Nové naděje, tak je epizoda VIII "vykrádačkou" Impérium vrací úder, a tentokrát mi to vůbec nesedlo. Těším se na Abramsův návrat pro devátou epizodu. PS: Podobný názor velice pěkně vyjádřil ve svém komentáři Djkoma. Pokud chcete detailnější rozbor toho, co i dle mého názoru v nových SW nefunguje, doporučuji přečíst. ()

Dvojka Na nože nabírá Davea Bautistu

Dvojka Na nože nabírá Davea Bautistu