Americký sniper

• USA American Sniper (více)
USA, 2014, 133 min

Odstřelovač jednotek SEAL amerického námořnictva Chris Kyle je vyslán do Iráku s jediným úkolem: chránit své bratry ve zbrani. Jeho neomylná přesnost zachrání na bojišti velký počet životů, a když se rozšíří pověsti o jeho odvážných husarských kouscích, vyslouží si přezdívku „Legenda". Avšak jeho pověst se donese až za nepřátelské linie a na jeho hlavu je vypsána odměna a stává se z něj hlavní terč povstalců. Navzdory nebezpečí i obětem ze strany jeho rodiny se Chris se zúčastní čtyř hrůzných misí v Iráku a stává se symbolem kréda jednotek SEAL „neopustit ani jednoho muže". Ale po návratu domů Chris zjišťuje, že na válku nedokáže zapomenout. (Warner Bros. CZ)

MartinNDL

Válka je sice svinstvo, ale stejně má smysl bojovat. Jenom musíte věřit, že jste na správné straně. S Clintem máme podobný názor na výchovu, na statečnost, na čest, na pomstu. Když si vybavím ty projevy, co měl Eastwood při prezidentských volbách, tak už mu sice trochu hrabe, ale na druhou stranu se mu nemůžeme tolik divit, když se tenhle Leoneho pistolník dožil všech těch emancipací a liberalistických nesmyslů, což ve výsledku neznamená nic jiného než zchcípáčtění chlapů a nepřitažlivé zmužnění dívek a pod rádoby voláním po rovnosti (všeho myslitelného) směřujeme do mišmaš hybridní společnosti, která je zdánlivě odlišná a svobodná, ale jenom na velmi, velmi naivní pohled. Nejsem vlastenec, nejsem pravičák, ale zrovnoprávnění, spravedlnost a sociální jistoty nemusí jít nutně ruku v ruce se slabošstvím a vzdáváním se tradičních hodnot. ()

Wiikii

Nedivím se, že American Sniper vydělal takové množství peněz. Jeho ztvárnění není sice nijak dech beroucí a na diváka neklade nijak vysoké požadavky. Leč je vidět, že režisér si dal velice záležet a dělal co mohl, no i přesto bych čekal v některých částech něco víc (Např.: legendární střela 1.9km dlouhá, která byla ve filmu ztvárněná, jednoduše řečeno - strašně). Je vidět, že Clint Eastwood umí udělat výtečné vyprávění, ale ty akční scény mu nejdou. .... HODNOCENÍ: 65% (3*) ()

Figu

Hodnocení po filmu se mě přelívalo mezi čtyřma a pěti hvězdama. Válka, snipeři, autentický záběry, to všechno mě baví a vždy na to dám. Naopak citlivý chvilky, milostný pasáže i samotnej Cooper mě opravdu moc neberou. Byl jsem krapet v rozpacích z toho né úplně povedenýho završení filmu. Jedna věta o konci života borce, na kterýho se dívám přes dvě hodiny a fandím mu, se mi zdálo docela dost málo. Jenže hned po filmu jsem začal brázdit po netu a pročítat si články o mistrovi odstřelovači a stručný životopisy mě překlání na stranu s pátou hvězdou. O konci života Kyla se toho opravdu člověk moc nedozví. Eastwood to zvládl skvěle! Navíc minisouboj s Iráckým olympionikem, přezdívka Legenda, i samotný skutečný fotky vojáka s rodinou i z prostředí války = pecka. 90% ()

Havaj8

Tohle je dost americká záležitost, k nám se takovýhle věci z běžnýho života moc nedostanou. A co potom ke mě. Nevím, kdy naposled jsem koukal na válečný drama, proto jsem se do toho ani nehrnul, ale výjimky existujou. Neskutečně mě to strhlo už od výcviku, přes všechny turnusy až po rodinnej život. Jednak to skvěle padlo Bradleymu, ty akční scény na misích byly gradovaný přesně podle pravidel Hollywoodu a do toho ty silný momenty jak na bojišti, tak v osobním životě. Jméno jako Clint Eastwood mě na režisérským fleku ani nepřekvapí. Prostě mi to sedlo a i když byl celkem paradox, jak to celý skončilo, dávám plnou palbu. ()

Hees

American Sniper je brutálny film nie svojou kvalitou, ale krvou a zobrazením reálnej vojny. Film si teda neberie žiadne servítky pred ústa a čo je ešte na ňom je reálne zobrazenie čo vlastne taká vojna urobí so psychikou akéhokoľvek jedinca, aj keď by bol sebe lepší proste vojna si berie svoju daň a ten človek už nikdy nie je taký istý ako bol predtým. Takže najviac sa mi páčilo zobrazenie reality v tomto filme a napríklad aj výcviku SEAL námorníkov. American Sniper nie len ukazuje psychické rozpoloženie, ktoré zanechá na jedincovi vojna, ale aj to, že vojak sa musí dokázať v okamihu rozhodnúť a rozhodnúť sa správne inak môže ľutovať čo spravil a keď to nespraví naopak umiera. Koniec ak sa to stalo ako sa stalo vo filme znie naozaj sarkasticky smutne. Chris Kyle je vykreslený ako totálny patriot, ktorý urobí všetko pre svoju vlasť a bohužiaľ jeho osobnosť funguje lepšie na bojisku ako doma a tak by sa dal príbeh ešte trocha dotiahnuť, aj keď film by musel byť ešte o niečo dlhší. Herecký výkon pána herca Bradleyho Coopera pre mňa s prižmúrením jedného oka je priemerný a bolo by treba ešte pridať niečo na viac. Ako som spomenul väčšina filmu funguje perfektne, ale časť filmu odohrávajúca sa doma by potrebovala doladiť a skvalitniť a je slabšia oproti tej perfektnej, ktorá sa odohráva na bojisku. ()

kaposlav

Výborný film, ale škoda, že zase Američania prekrúcajú históriu vo svoj prospech. Klasická propaganda západného tipu. Chcel som aj napriek tomu udeliť 5*, ale ten pokrytecký koniec mi to nedovoľuje. Niekto kto zabije okolo 150 ľudí a takáto pocta? V cudzej krajine zabíjať strieľaním na diaľku za peniaze bez toho, čo by vedel čo i len mená po ktorých strieľa? To vážne tisíce kilometrov od svojej krajiny vtrhne do domu a chová sa ako hovädo? Buď je to nájomný vrah, čo za peniaze vyzabíjal okolo 150 ľudí a nebudem tu rozpisovať materiálne škody a vplyv na hospodárstvo krajiny, alebo idiot osprostený alkoholom a TV výplachom o falošnej národnej hrdosti. Kto vie koľko reálne odstrelil civilistov, aby si vylepšil štatistiky a vo filme ho vykresľujú ako humánneho hrdinu:) Súhlasím s komentárom užívateľa tron. ()

Rocky88

Enemy at the Gates meets Black Hawk Down. Bohužel, ani sniperský souboj a ani válečná vřava zde nepřekoná své "vzory". To ovšem neznamená, že by se jednalo o průšvih. Jak je u Clinta zvykem, je zde více témat, čili přesná muška není to jediné, o co by zde šlo. Morální dilemata, výběr mezi rodinou a povoláním, zhysterčená manželka, snad jen ta bratrská linka je zde navíc. Cooper se herecky vytáhl, tudíž si tu nominaci zaslouží. Zaslouží si ji i Clint, ačkoliv mám výhrady nad okoleným vybavením armády - vše se blištilo jako nové, ani stopy po měsících strávených v bitvách, nic. Ale je to to jediné, co bych spolu s tou bratrskou linkou negativně zkritizovat. Konec byl hezky zvolený. Jelikož jsem tento příběh nikdy neslyšel, čuměl jsem jak touš. ()

Streeper

Tenhle film jsem si přála vidět hned jak jsem zjistila, že ho bude natáčet Clint Eastwood a navíc se pustil do skutečného příběhu. Musím říct, že film má své chyby ale i hodně pozitiv. Bradley Cooper to zahrál skvěle. Film jako takový bych už hodnotila trochu kritičtěji. Scény z války byly na filmu určitě to nejlepší, bylo tam hodně napětí, silných scén, akce a střílení, těmto scénám bych nic nevytkla. Jenže scény, které se odehrávali, když byl Chris Kyle doma mě nebavili, přišli mi nudné a i když je mi jasné, že se Clint snažil divákovi ukázat Chrisovu rodinnou stránku života a toho, jak se s válkou vyrovnával, tak tyhle scény mohl udělat ještě víc zajímavějším. Jinak filmu nemám co vytknout. Líbil se mi, ale někdy to byla nuda. ()

carlos 2010

Všetko bolo celkom fajn a Eastwood je super režisér, ale tá dvojitá línia filmu mi celkom nezapasovala. Pôsobilo to nekonzistentne. Zábery z Iraku sme už niekde videli a zábery z domova boli zvláštne. Ale je to film skôr pre Amíkov. ()

joker.george

Na film jsem šel hlavně kvůli Eastwoodovi, takže mě překvapilo, že ze snímku (kromě pár minut) nebyl cítit ten jeho osobitý styl, ale nevím jestli to brát jako plus nebo jako negativum. Spíš to ale jako chybu nevnímám, prostě se tady režisér rozhodl vydat jiným směrem... Vyvážení mezi hutným napětím, přehlednou akcí, americkým patriotismem i rodinou linkou bylo dokonale vyvážené, tohle Clint prostě umí, jen to někdy působí až moc černobíle. Můj obdiv si zasluhuje i Bradley Cooper, který se předvedl nejen po herecké stránce, ale také svou proměnou kvůli této roli. ()

apacka

Typické eastwoodovské háelpéčko. Neměla bych mu to za zlé, ani ten příšernej závěrečnej patos. Bylo zvláštní vidět toho blba z Hangover v roli kontroverzního válečného hrdiny. "Kontroverzního" ovšem jen neamerickou perspektivou, a myslím, že je to hrozně špatně. ()

Rodriguez

Neočekával jsem nic, ale nečekaně jsem dostal dávku potřebné akce! Musím smeknout klobouk před filmovým "veteránem" akčního hrdiny jménem Harry! V poslední době vzniklo hodně podobných snímků a kromě "Odstřelovače" (2007) a "Mariňák 2: Bitevní pole" (2014) se mi nic nelíbilo a byl jsem zhnusen tímhle tématem. Po dnešku mohu konstatovat pravý opak a tleskám! 90% ()

laik_60

dobrý eastwoodovský "zásah do čierneho", zaujímavé bojové scény sa striedali s dramatičnosťou súkromného života. Trocha mi trvalo, lež sa tak troška "hromotlk" Cooper napasoval do úlohy "Legendy", ale potom to už išlo. Z pôsobenia amerických vojsk na blízkom východe toto pokladám za jeden z najlepších filmov. OHŇU SA NEDÁ VEČNE VYHÝBAŤ BEZ TOHO, ABY SI SA RAZ NEPOPÁLIL. ()

C0r0ner

Ten americký patriotismus na konci skoro znamenal snížení hodnocení, ale nakonec převážil silný příběh a (jak jinak) mistrná režie Clinta Eastwooda. Příběh to jinak byl takový normálně neobvyklý a i přes relativně nadměrnou stopáž rychle utíkající, takže ve výsledku jsem s Americkým sniperem spíše spokojený. 70% ()

Azrael515

Americky Sniper mal ambiciu stat sa nadpriemernou vojnovou dramou, no ma strach byt kontroverznejsi a nedajboze vyznievat mikrokriticky. Dominanta je PTSD dramaticky obluk, ktory sa celkom rafinovane buduje len na to, aby bol v zaverecnej polhodine zhrnuty takmer do montaze. Extra stopaz si post-deployment development rozhodne zasluzil. Ci uz na ukor celkovej dlhsej stopaze (vsetky velke vojenske filmy nemaju strach byt dlhe), alebo na ukor okresanej americany v uvode. I preto moze posobit "propagandisticky", i ked po opakovanych projekciach si to uz nemyslim. ()

Morzael

Válečným filmům zrovna neholduji, ale stejně jako mnou kdysi hnul Black Hawk Down, tak to dokázal i American Sniper. Vlastně ještě o něco víc, jelikož se celý příběh točí kolem jedné sympatické postavy, vtáhne vás film do sebe mnohem silněji. Příběh nejlepšího amerického snipera byl opravdu dobře zpracován ve velmi naturalistickém pojetí, na jehož konci budete jen tupě zírat do monitoru a divit se nad světem. Dávám malé bezvýznamné plus za motivy Punishera. ()

Pajky3

Eastwood opět trefil do černého. Mě se to líbilo, čekal jsem to zdlouhavý a přehnaně patriotický a překvapivě se ani jedno nedostavilo. Naopak v závěrečné akci jsem pomalu ani nedýchal a jen čekal jak to dopadne. Bradley Cooper skvělej a postavu vojáka, který je v bitvě i když je doma vystihl dokonale. Zelené srdíčko každého vojáka musí nad tímhle plesat radostí a já jsem zvědav, kolik a jestli to utrhne nějaké Oscary. ()

campix

Clint Eastwood umí a to dokazuje i u tohoto životopisného dramatu na míru ušitému Oscarovým nominací. Profitovat z něj bude hlavně Bradley Cooper jako Chris ''The Legend'' Kyle díky v podstatě jeho one man show. Tím nechci nijak snižovat jeho výkon a rozhodně neříkám, že by to měl zadarmo. Je opravdu excelentní. Válečný oscarový film, kde nechybí ani kvalitní akční scény zaštítěné silným příběhem a samozřejmě hrající na to tzv. ''americké vlastenectví''. Na závěr se musel každý Američan rozhodně chytnou za srdíčko. Rozhodně tu nejde o žádné obhajování nesmyslných amerických válek a také by byl nesmysl v tomto případě něco v tomto ohledu vytýkat. Jde o pohled do nitra osobnosti, kterou válka prostě změní. ()

Flynn

Mě se to líbilo... na Black Hawk Down to teda nemá, ono se tu více lpí na tu psychickou stránku hrdiny, ale jako jo, koukatelné a asi na to ještě kouknu. Ale asi bych od filmu co jde na Oscara za nej film čekal asi více.... nenadchne, neurazí.... ()

Spielberg našel svého Bullitta

Spielberg našel svého Bullitta

18.11.2022

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Clint Eastwood a další hrdinové z lidu