Everest v režii Baltasara Kormákura rekapituluje jednu z nejtragičtějších expedic, při které majestátní masív poslal svým vyzyvatelům mrazivé varování. Píše se polovina devadesátých let a Himaláje se stávají oblíbenou turistickou destinací. Na osmitisícovky už nešplhají jen zkušení horolezci, ale táhnou se tam celá procesí dobrodruhů z celého světa. Horští vůdci Rob Hall (Jason Clarke) a Scott Fischer (Jake Gyllenhaal) přesto nic nepodceňují a do své expedice na nejvyšší bod naší Země berou jen lidi, kteří mají něco za sebou. Všichni jsou skvěle připravení a vybavení, splnění snů jejich klientů by nic nemělo stát v cestě. Stačí však drobná odchylka od plánu, náhlá změna počasí a klíčovou otázku „Podaří se nám horu zdolat?" vystřídá otázka mnohem zásadnější. „Dokážeme přežít?" (CinemArt)

Mishqo

80% ... "One expedition to Everest gone wrong". Vizuálne špičkové, prostredie nádherné, plné zvučných mien. Troška viac času však mohli investovať do samotného príbehu a nejak ho rozvetviť, alebo rozvinúť postavy viac nech ma divák silnejší emocionálny zážitok. I tak je to veľmi pozerateľné. ()

Antek

Když začal Kormakúr před mýma očima vyprávět příběh o této tragédii, říkal jsem: „No tak, Baltasare, máš na víc. Začni mě dojímat! Vyždímej ze mě nějakou emoci! Přitlač na pilu!“ Film skončil a já odcházel s pocitem, že jsem viděl zajímavý film, ale mohlo toho být daleko více. Jenomže. S každým dalším dnem se mi ten film zahlodával do myšlenek více a více. Najednou jsem pochopil, že nedostatek patosu nebyl znakem neumětelství, ale jasného a cíleného tvůrčího záměru. Není nic romantického na umírání v mínusových mrazech. Ne – smrt není romantická, ani se nezpomalí čas (tak, jak se to pokoušel ztvárnit Oliver Stone v Četě). Smrt přijde a vezme si, co jí v dané chvíli náleží. Marný souboj člověka s horou (tedy souboj, na který není člověk uzpůsoben) je vyobrazením ztráty respektu nás, lidí, vůči přírodě. Ve chvíli, kdy taková situace nastane, dostáváme povětšinou ránu přímo mezi oči. „Hrdinové“ everestského výšlapu tak umírají opuštění a bez opulentní hudby. Kormakúr se drží reálného průběhu událostí (dopad komercializace nejvyšší hory světa na bezpečnost výprav) a domýšlí pouze malé detaily (u událostí bez očitých svědků). Nevynáší soudy, nezvedá káravý prst – i když z jeho odstupu od heroizování lze skrytý podtext vyčíst i tak (ztráta lidského života kvůli lezení na horu a dobrovolné ocitnutí se v zóně smrti je zbytečný akt, jehož dopad na lidské životy okolo je nulový). Krystalické přetavení reality do filmových oken. ()

sheldonka.

V hlavní roli Everest, a to doslova. Ani jeden herec nedostal dostatek prostoru. Což mě teda mrzí, protože žádní béčkoví herci to opravdu nebyli. No, čekala jsem víc napětí, takže za mě poměrně zklamání. Jasně, epilog super a příběhy podle skutečných událostí jsou vždy zvláštní kategorií, ale prostě nemůžu hodnotit víc, než jako lepší průměr. ()

VasaX

Původě jsem na Everest jít nechtěl, podle trailerů to vypadalo na přehnané drama a celkové nedůstojné k tématu. Ale nakonec jsem si to zařadil do watchlistu Filmové noci v Premiere Cinemas, a upřímně, nelituji. To co bylo v traileru neúnosně koncentrované a divně prezentované, bylo ve filmu skvěle zakomponováno. Budování příběhu, gradace, a i takové to finále plné očekávaní, které vyjde tak realisticky "šedě", sic přinese úlevu divákovi v úspěšném završení děje. Everest je epický, symbol nehostinných živlů, ukázka tvrdé a pro lidi nehostinné části naší planety. A film to krásně zobrazí, velmi poutavě, napínavě, krásně, ač se vlastně jedná jen o cestu "na kopec a zase dolů". Za mě můžu říct, že to rozhodně není blbý, a to jsem nevzal v potaz herecké obsazení. zejména hobo style Gyllenhaal (a okrajová Keira) potěší. V důsledku záležitost zasluhující cca 80% razítko filmové svěžesti :-) ()

Yoda sama

Úprimne som prekvapený, aká poctivá zima mi pri tom bola. Na emócie to skoro vôbec netlačí, hlavne pre to, že postavy tam umierajú behom pár sekúnd a nemá to žiadnu dvadsaťminútovú emočnú dohru, no aj tak je to sila. A keď si k tomu pridám všetkých sympatických hercov, to neskutočné prostredie, fajn výpravu a zvuk, klobúk dole. ()

Sany33

Nemám moc rád filmy s podobného súdka, ale nakoľko moja žena je mojím krajším protikladom donútila ma sadnúť si pred telku držať hubu a pozerať za čo jej v tejto chvíli úprimne ďakujem. Everest je film strhujúci svojou pravdivosťou a tým, že sa na nič nehrá a aj tak vie diváka pohltiť do deja tak, že ani nedýcha a čaká čo sa stane v ďalšej minúte a ako dopadnú osudy ľudí z výpravy, ktorý majú osobité charaktery do ktorých sa dá vcítiť, na pozadí každého charakteru je silný životný príbeh a to utužuje silnú atmosféru. To, že sa po veľmi dlhej dobe film čo som pozeral neskončil šťastným koncom a bol natáčaný v HappyUSA je priam nemožné ale je to tak na konci som sa pristihol, že som upustil dáku tu slzu za osud výpravy na Everest. Herecké obsadenie plne vyhovovalo môjmu vkusu a nemal som ani s jedným hercom dáky vážny morálny problém čo je tiež dosť divné. Vlastne som svojím komentárom prinútil sám seba dať najvyššie hodnotenie. Spokojnosť. 91% ()

sskrblik

Né vždy to Kormákurovi vynde. Film u kterého mě bylo zcela lhostejné osudy a životy hrdinů, spíše jsem se kochal horami než příběhem. V podstatě to samé by se dalo říci dialozích, stihnul jsem u toho sehrát i partičku šachů a o nic jsem nepřišel. ()

zdenny

Viděno v kině. Musel jsem ubičovat lístky a v daném termínu jsem měl dvě možnosti: "Marťan" nebo "Everest". Vybral jsem tento, neboť ať nemám s horolezectvím vůbec nic společného, celkem se mi líbí filmy o neuvěřitelné lidské síle, odhodlání a touze dokázat něco výjimečného jakožto i o následné touze přežít a především dokázat přežít. Tento film mi toho v mnoha uvedených ohledech moc nedal. Byl krásně barevný, obsahoval naučné řeči o tom, jak se chová lidské tělo v určitých nadmořských výškách a především měl úžasnou kameru a skvěle natočené exteriéry. Co se samotného filmu týče, nebyl pro mě natočen dostatečně dramaticky. Třebaže dramatičnost byla obsažena v samotném "based on true story". Od postavy Jakea Gyllenhalla jsem čekal daleko víc, dostala málo prostoru, anebo mohl on dostat výraznější roli (na to, jakým populárním hercem dnes je). V porovnání s "Pádem do ticha" je tento film vlastně spíš o té krásné kameře. ()

VanTom

Celý podnik vysokohorského turismu stojí na nebezpečí, "plnění si snů" a překonávání sebe sama, ale snaha dotáhnout na horu za každou cenu (tzn. pro prachy) i lidi, kteří na to nemají a již očividně překračují své limity, může holt dopadnout i takhle. Zvolený popisně realistický styl dobře sedí k představování, aklimatizaci a náročnému výstupu, ale při zmatečném sestupu a vyčerpaném plahočení promrzlých individuí ve sněhové bouři negeneruje žádné drama (jež nadto doráží neustálé prostřihy na účastně čekající = útrpně do prázdna hledící rodiny a přátele, z čehož se ctí nevyjde ani herečka kalibru Emily Watson). Vizuálně se jedná jasně o pecku, i když občas jsou rozdíly mezi autentickými záběry velehor a studiem s herci přeci jen patrné. ()

Master19

Dám pět hvězdiček i přes to, že jsem film viděl doma a s dabingem. V kině v originále by to bylo asi za šest… ;-) Kdo někdy lezl na nějakou pořádnou horu ví, jak se výborný hospodský nápad rychle změní na ždímačku fyzických a psychických sil a taky emocí. Osobně jsem ani zdaleka nelezl na Everest, ale lehce jsem se dokázal vcítit do atmosféry filmu a ten mě pevně zaháčkoval. A sice že vím skoro všechno ;-) , tak o způsobu výstupu "amatérů" na Everest jsem měl jen matnou představu a tu jsem si teď snad trochu realističtěji učesal. I podle hvězdiček je jasné, že se mi to hodně líbilo. Zážitek. ()

cross

Everest je příjemně civilní pohled na jednu z "nejslavnějších" tragédií vázanou k novodobé historii výstupů na nejvyšší horu Světa - tak civilní, že si až člověk říká, jak může být tak dobře a dramaticky zpracován při tak jednoduché, a s trochou kajícnosti řečeno, až nudně ohrané dějové linii... Autorům se podařilo natočit skvělý horolezecký film - bez laciných pozlátek (popravdě, trochu jsem je ve strachu očekával), šokujících výkonů a skoků nad propastmi (které v lezecké realitě nemají co pohledávat ale tvůrci je tak rádi zařazují) či nepatřičného tlaku na divákovy emoce (trocha samozřejmě neuškodí...) - a navíc, čehož si asi cením nejvíc, místy až dokumentaristicky realistický a téměř věrně se držící předlohy.... Není to na plný počet, bohužel tomu něco chybí (...i když popravdě neumím přesně definovat co, z mého pohledu nevím co by měli tvůrci natočit lépe...), ale jednoduše musím říci, že kdyby všechny filmy s horolezeckou tématikou dopadly alespoň takhle, tak bych byl více než spokojený divák...;) ()

svobik

Líbí se mi, že se tvůrci s postavami moc nemažou, nicméně vyjma hlavního hrdiny se mi všichni ostatní akorát pletli, takže mě ta týmová umíračka objela docela solidním obloukem. Bod dolů navíc i za vyblité CGI, které mě vytrhávalo z jinak velmi solidního zážitku. 7/10 ()

mkubalikova

Nějak si nepamatuju, kdy se mi v kině chtělo tolik brečet. Nebylo to kvůli množství mrtvol, minimálně ješte jeden si tam zasloužil zůstat, ale kvůli tomu, jak jsme jako lidi idioti a žijeme pocitem, že přírodu můžeme ovládat a ničit a že máme právo pro splnění svých snů sobecky ohrožovat kohokoliv a cokoliv. Parádní, silný film! 80% ()

Kosmik 1

Výborný film, který jsem si užil od začátku až do konce. Kdyby nebylo zbytečného přehnaného citového vydírání při konci filmu, tak bych dal plnou palbu. Ale závěr mě malinko zklamal. Na druhou stranu zde uvidíme spoustu úchvatných záběrů a dechberoucích scén, které je opravdu nutno vidět. Film mohl být dokonalý, kdyby se tvůrci věnovali více výpravě, než telefonátům s manželkami a rodinnými příslušníky. Z kina mám ale jeden z dalších super zážitků. 75% ()

ghatos

Jak by řekl Rytmusko: "Toto je hora pre komerčákov". U takových filmů musíte soucítit s herci. Chápat jejich motivaci, vůli atd. Tady vidíte partu nekompetentních turistů, co si chtějí něco dokázat na extrémně nebezpečném místě. Love jsou vstupenka, ale samotný výstup není o plné kešeni. Jejich průvodci se živí tím, že bohaté lidi tahají, kam nemají (nakonec později většina špatně dopadla na jiných výstupech). No, když si to sečtete, tak to není zrovna soutěž o největší sympaťáky. Nesoudím jejich aktivitu, jenže nemůže po mě někdo chtít, abych se nad tím dojímal. Jestli někdo dobrovolně leze do zóny smrti, tak se smrtí musí počítat. Natočeno je to divně. Docela často poznáte studiový Everest. Ždímání emocí se rozhodně nepovedlo. V tomhle žánru najdete daleko lepší možnosti - třeba Nordwand. 50%. ()

m.a.t.o.

Zvláštny film. Pripadalo mi ako keby Kormákur nevedel, či sa má sústrediť na majestátnosť prírody alebo na osudy jednotlivých postáv, a tak mieša z každého trochu. Rozhodne však nie v správnom pomere. Záberov na samotný Everest si užijeme málo (aj keď oceňujem autentickosť), postáv je strašne veľa, takže väčšina z nich dostane iba minimálny priestor a divák si ku žiadnej poriadne nevytvorí vzťah. Potenciál based on a true story trestuhodne premrhaný. 40 % ()

cpt.Lynch

V žánru hraných horolezecký filmů absolutní top. Málo faktický chyb což nebývá zvykem. Věrně zpracované skutečné drama z roku 1996. 4,5* ()

Killda

Konec naštve. Ale jinak atmosférická podívaná, po které si budete vážit každé duše, která ten vrchol pokořila nebo se alespoň pokusila. 7/10 ()

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

29.12.2013

Dalo by se říct, že Bard Lučištník z aktuálně kralující Šmakovy dračí pouště bude soupeřem Banea či nového Šíleného Maxe. Stane se tak v historickém dramatu The Summit, který podle románu Jeffreyho… (více)