Everest v režii Baltasara Kormákura rekapituluje jednu z nejtragičtějších expedic, při které majestátní masív poslal svým vyzyvatelům mrazivé varování. Píše se polovina devadesátých let a Himaláje se stávají oblíbenou turistickou destinací. Na osmitisícovky už nešplhají jen zkušení horolezci, ale táhnou se tam celá procesí dobrodruhů z celého světa. Horští vůdci Rob Hall (Jason Clarke) a Scott Fischer (Jake Gyllenhaal) přesto nic nepodceňují a do své expedice na nejvyšší bod naší Země berou jen lidi, kteří mají něco za sebou. Všichni jsou skvěle připravení a vybavení, splnění snů jejich klientů by nic nemělo stát v cestě. Stačí však drobná odchylka od plánu, náhlá změna počasí a klíčovou otázku „Podaří se nám horu zdolat?" vystřídá otázka mnohem zásadnější. „Dokážeme přežít?" (CinemArt)

Johnny.ARN

Zdrvujúci film. Osobne som prepadol tomu klamu, že výstup bude TOP, tam sa budú veci odohrávať. Kdeže. Druhá hodina ma totálne vyviedla z tohto môjho omylu a donútila ma len nechápavo civieť, prikryť sa druhou dekou a siahnúť po fľaške s kyslíkom. Vizuál som úplne zožral. Kto by to do druhotriedneho herca Clarka povedal, ž dokáže tak skvelo zahrať, zatieniť Jaka "Bojovníka" Gyllenhaala a potiahnúť nielen klientov ale aj divákov a celý film? A Kormákur pritlačil na tých správnych miestach, ukázal presne to, čo v danej chvíli bolo potrebné a s nikým sa nemaznal. Pokiaľ Vám tie biele hovná, mráz a chlad chýbajú vonku, kuknite si tento film. Alebo pokiaľ máte radi(y) brady. Zaručene Vás strasie. Ľudské utrpenie na pozadí bieleho pekla! 4 z 5 ()

LadyPupu

No, tak na to, že během prvních 20 minut zazní asi 30x něco o dosažení vrcholu, zodpovědně prohlašuji, že u mně teda nic. Asi jsem frigidní. Pravda, v životě jsem vylezla maximálně na Ještěd a Sněžku a víc ke štěstí nepotřebuji. Everest není nic pro mě. Kamera pěkná, ale na to mi stačí pořad National Geographic, bez té omáčky kolem. Tady sice zpoza omrzlýho obočí zúčastněných plál pohled plný odhodlání přežít a vykřesat z diváka nějakou tu emoci, ale na mě si nepřišli, nanuci jedni. Tak "namaste" a někdy příště Baltasare. ()

Lachtaan

Na toto dílo jsem se kdysi chtěl mermomocně vypravit do kina, jak už to ale u mě bývá zvykem, tou největší bariérou je to, že člověk nemá s kým - vedle všech ostatních věčně zaneprázdněných já jsem zaneprázdněn právě především filmy. Přijemné hvězdné obsazení nám vykreslilo zajímavý pohled na drsnosti, které na první pohled lákavý gigant mezi světovými vrcholy skrývá. Já jsem byl ale vždy příznivcem dobrodružných filmů, kde jde v jistých pasážích skutečně do tuhého, velkým bonusem je uvědomění si, že koukáme na adaptaci skutečného příběhu. ()

Ryuuhei

Viděl jsem už i dokument o Everestu, takže chápu, že dokáže být taková bouře v 8 tisících metrech zatraceně zrádná. A zde se bohužel stala představitelům tohoto strhujícího snímku i osudná. Veselý výstup a lehká klopítnutí vystřídal boj o holý život. Skvěle zpracováno, jen po dramatické stránce mi tam leccos chybělo. Ale jinak si myslím, že film vzdává celkem slušný hold své předlohové výpravě. Digitální efekty naprosto perfektní. Sice záběry shora na zahalené kopce byly až moc idealistické, ale jinak měl člověk pocit, že filmový štáb natáčel přímo na Everestu. Navození atmosféry tedy bezchybné. ()

anglanek

Tak nevim co si mam o tom filmu myslet...tesil jsem se na nej vic jak dost ale velke zklamani. Filmy o horach mam hodne rad a s timhle obsazenim jsem si myslel,ze to bude velka sleha ale sazel jsem si tipsport, byl se vykadit, delal jsem si jidlo a chvílema jsem byl i na chatu a lovil kundice na netu...skoda ()

Redi

Moc postav, takže těžko si k někomu najít cestu a fandit = žádný doják = nedostal jsem to, co u survival filmů očekávám, i když se K. Knightley moc snažila. Hl. hrdina (vedoucí expedice) se skrytou motivací jako: ,,Seru na špatnou předpověď, hory si dělají počasí samy, ohrozím spoustu životů, přece si nemůžeme dovolit od novináře špatnou recenzi a být celou sezónu bez klientů" tomu taky moc nepomohl, i když to tam nebylo vyrčeno tak přímo. Je možné, že jsem v tom našel něco jiného, než tam bylo, ale přišlo mi to tak. Radši bych doporučil Nordwand(2008). (Kino Hvězda; 10.11.'15) ()

elanius

(140/2015) / Samozrejme ani po tomto filme nepochopím motiváciu horolezcov vydávajúcich sa do miest kde je hrozba smrti tak blízka a v tej ukrutnej zime aj poriadne depresívna a temná, hlavne keď na vrchole je vyčerpanie asi silnejšie ako pocit eufórie. Everest v najnovšej filmovej podobe som si užil, aj keď neponúka strhujúce emócie. Na druhú stranu sa aspoň vyhol tým vyslovene patetickým momentom, ktoré bežné hrdinské film zrážajú do priemeru. Zobrazenie prostredia samozrejme vynikajúce, o to viac človek docení teplo domova. (6/10) ()

Kmotr76

!!!Spoilery, asi. V základním táboře, kde ještě panuje mezi horolezci dobra nálada, padne otázka: Proč? Proč vůbec horolezíme a vystavujeme se takovému riziku? Vlastně na to nikdo ze skupiny dlouho nemůže najít odpověď, načež odpoví (odpověď si už přesně nepamatuju, moc přesvědčivá nebyla) naivní pošťák-amatérský horolezec, největší sympaťák. Taky že umře jako první. A budou následovat další. Na Everestu mi přijde nejvíc fascinující právě ta celá absurdita zastřešená právě otázkou proč? --- Je to skvěle natočené, bez zbytečných překombinovaných efektů, i tak velmi působivé. Velikým plusem filmu je, že není typicky hollywoodsky patetický. Produkce je sice americká, islandský režisér se však nezapře. Kormákur se snaží, aby byl co nejvíc naturalistický, syrový a drsný. Přestože je zvolený styl takřka dokumentární (nehledě na to, jak to bylo doopravdy) a strohý, film na mě až nečekaně zapůsobil. Skoro až frustrující zážitek. Hloupost a zbytečnost celé tragédie zážitek o to víc umocnila. Sakra, PROČ?! ()

venison

Před puštěním "Everestu" jsem čekala cokoliv, ale takovýhle zážitkový nářez tedy rozhodně ne.. Po kapku delší předehře se objevila zážitková orgastická smršť co do příběhu, reálné syrovosti, hereckých talentů, přírody a perfektního filmařského výkonu.. Už dlouho můj zájem nějaký film takto nevyburcoval.. Budu z něj žít hodně dlouho a nesu si jej pod kůží :-D Pecka! ()

MikyAff

Za oknem padá sníh a já nedostanu lepší nápad, než se zachumlat do peřin a k tomu si pustit tenhle film, kde toho mrazu je ještě víc. Bohužel jsem lehce na rozpacích. Je znát, že se jedná o snímek podle skutečné události, protože se tu vlastně extra nezaměřuje na žádnou postavu. Snad je trošku víc v popředí Rob, ale jinak jsou si celkem všichni rovni a to i co se týče postupného umírání. Krom těch, co se nějak liší (asiatka, pošťák, týpek co má furt řeči), si totiž pomalu nikoho nezapamatujete a jakmile jsou všichni jen v kombinézách tak se jen můžete dohadovat kdo je kdo. O nějakým bližším vztahu k postavám se nedá mluvit, jelikož jakmile začali postupně umrzat a podobně, tak se mě to nijak extra nedotklo. Ano, je jich člověku líto, ale že bych vysloveně seděla a brečela to ne. A že já brečet fakt umím pomalu u všeho. Na druhou stranu je zde krásně ukázáno to hlavní. Hora. Takové krásné a mrazivé scenérie, až člověk nemůže uvěřit, že je tak těžké tam přežít. ()

neoBlast

Neuvěřitelně slabá vyvařenina, která si takto atraktivní téma neumí vzít vůbec na paškál. Asi ani nevím co bych přidal, Kormákur se drží zřejmě reality, pár působivých scén nabídne (většinou s Brolinem), ale drama, které horolezci tenkrát zažili se mu nedaří přenést na diváka a postavy jsou jen dutými figurkami. Příchod filmu do našich kin možná ve mě zažehl touhu se dovědět více, přečíst si o tomto neuvěřitelně divném "sportu", najít filmové dokumenty... ale rozhodně už nechci nic mít s Baltasarovou partou z filmu Everest. 50 % ()

noriaki

Nejvyšší hora mého rodného kraje se jmenuje Velký Kosíř. Je známá jako Hanácký Mont Blanc a má 442 metrů. Což je přesně o 8406 metrů méně, než Mount Everest. Za svůj největší horolezecký výkon považuji výšlap na Hostýn (734 metrů), vražednou severní cestou a když jdu nakoupit, brblám že musím jít do kopce. Tolik k mému vztahu k horám a převýšení obecně. I tak jsem u filmu obdivoval ty úchvatné záběry a držel palce hrstce odhodlaných pošetilců. Nečekejte ale žádné hollywoodské drama plné patosu a scén nadlidského hrdinství. Hlavní postavou je totiž ona majestátní hora. Všichni ostatní jsou nezvaní hosté, trpění jen na přechodnou dobu. A za každou nepředloženost budou bez zbytečných řečí tvrdě potrestáni. Nejlepší horolozecký film je u mě s pořád Nordwand. Everest se zařadil na krásné druhé místo. ()

Pavlínka9

Je to neskutečně mrazivé a nepředstavitelné. Nemám v plánu lézt po takovýchto "horách" a to nejen proto, že na to nemám ty finance, ale také proto, že mě to neláká a je to ohromný risk...Až moc veliký...Mrazilo mě přitom po celém těle a fascinuje mě, co všechno se v těle v takové výšce může dít a vlivem čeho může člověk zemřít (ať už je to pocit horka a sundání si oblečení, či jednoduché "zmatenosti", kdy se člověk nepřipne karabinou,....). Není to podle mě nijak megalamonský film, ale o to je to lepší, páč to zvládli všechno na výbornou a je to ohromná podívaná! Nejsou tam nějaké "niterní" pohledy do duše hlavního hrdiny a zbytečné bláboly a to je na tom skvělé...A děsivé zároveň. ()

TerezD

Pro lidi, co lezou dobrovolně na místa, kde můžou v momentě přijít o život, nemám pochopení. Připadá mi to nesmyslně zbytečný. Jinak co se týče filmu, tak pro mě to byl naprosto průměrný snímek. Nejvíce ze všeho mě mrzí, že vůbec plně nevyužili herecky bohaté obsazení. Plytké konverzace a trošku typického amerikánského sentimentu zde nesmí chybět. Abych nebyla pouze negativní, musím vyšvihnout horské záběry a celkové zpracování, to nemělo chybu. ()

T-pack

Katastrofický filmy mě neba. Everest mě bavil. Čim to je? Snad těmi nápadnými barevnými scenériemi, snad naprostou uzemněností, s kterou snímek zabíjí postavy. Snad kombinací obou faktorů – ono vidět lidi umírat tím naprosto nejobyčejnějším způsobem, bez jakékoliv pompy, bez jakéhokoliv okatého hrdinství, na pozadí těch překrásných scenérií, to má něco do sebe. A vězí v tom víc, než moje sadistické choutky. Hora je v tomhle filmu nevybíravý zabiják, který trestá domýšlivost lidí, kteří při výstupu nejsou ničím jiným, než lidmi. Dělají chyby, k zániku je vede sžírající touha, k přežití jejich racionální sobeckost. A právě proto se zde Everest jako takový nestává žádným symbolem, žádným smrťákem jednajícím na příkaz přírody, ale právěže ničím jiným, než kusem šutru, kterej jistou partu lidí lákal až příliš. Teď se mi divte, že svůj volnej čas nejradši trávim doma... ()

progression

Výborný film z horolezeckého prostředí a podle skutečné události. Výborně a dramaticky natočeno, skvělé horské záběry (i když samozřejmě ne všechny přímo z Everestu), plejáda výborných herců a hereckých výkonů. Těch postav je bohužel velké množství, takže kdo nezná příběh oné expedice, musí se místy ztrácet. Přesto je film natočen velmi realistickou a poutavou formou (hodně filmových dialogů je napsáno podle dobových autentických záznamů). Je to film nejenom o tom, že horolezecké "vítězství" se nepočítá na vrcholu, ale až po sestupu, film o horolezeckém přátelství na laně, relisticky popsaném "zázemí" celé horolezecké výpravy, ale také bohužel o tom, že i horolezectví "dostihnul" byznys a o peníze jde až v první řadě. Původní "ryzí" sportovní a lidské výkony (Hillary, Tenzing, Buhl, Messner, Mallory a další) jsou samozřejmě skoro pozapomenuty a ze zdolávání osmitisícovek (obzvláště Everestu) se stal ohromný byznys (což samozřejmě u sportu neplatí zdaleka jen u horolezectví) a "ten ryzí sport" (bohužel) začíná trošku pokulhávat ... Samozřejmě vývoj se dá těžko zastavit, ale přesto při sledování tohoto filmu je člověku trošku smutno, že síla toho byznysu válcuje ty hodnoty původní, v základním táboře i na exponovaných místech jsou fronty jak v obchoďáku při slevových akcích, na vrchol se "dostane" kdokoliv si to zaplatí a pak začne jít opravdu o život a to nejenom "těm platícím turistům", ale i těm "záchranářům" a ostatním výpravám a i o tom velice realisticky vypráví tento Kormákorův FILM. Já jen pevně věřím, že toho, že do Jižního sedla (či až na vrchol) budou v budoucnosti vést kyslíkové tubusy s eskalátory :-) se už nedožiju ... P.S. A stejně mi pořád vrtá hlavou (a určitě nejenom mně) jestli ten Mallory při poslední výpravě na vrcholku Everestu byl anebo ne :-? ()

Nyck

Už jsem takhle začínal určitě jeden komentář: pokud se u filmu ani jednou nepodívám na hodinky nebo se nezamyslím, kolik času již uteklo, je to známka kvality. Everest vyniká úžasnými záběry na horské velikány, sympatickým obsazením a napětím, kdy si říkáte "co se utrhne teď, kdo kam zahučí". Alespoň my neznalí historie horolezectví si to tak říkáme... Hned bych si tak zajel na výlet do Nepálu. ()

hroubek

Everest si mě získal svými trailery a také tím co chtěl vyprávět. Na doporučení z recenzích jsem si nic nezjišťoval o ději a o to více jsem byl překvapený. Dále mě těším jakým způsobem se chytil režisér Baltasar Kormákur v Hollywoodu. Točí poctivý chlapský filmy, které jsou správně drsné a zábavné. A totéž se mu podařilo přenést k Everestu. Správný dobrodružný film, u kterého místy mrazí velmi nepříjemně v zádech, kde nám záleží na postavách a celé to vypadá až nepříjemně realisticky. A tohle všechno krásně funguje, jelikož máme v pozadí samotný Everest, který zde hraje hlavní roli. Na úspěchu celého filmu mají velkou zásluhu všichni herci od nejmenší role po tu největší. Málokdy se stane, aby měl film, tak silné herecké obsazení, které si nepřekáží. Jason Clarke je velmi přirozený. Josh Brolin hraje velmi dobře. Gyllenhaal je neskutečně boží. A tahle by mohl pokračovat od Worthingtona přes Kellyho, Hawkese až bych se dostal ke Knightley, Wright a Watson. Každý herec odvedl svojí práci velmi dobře, jelikož nevyčnívá, je přirozený a svým výkonem dodává tu správnou atmosféru filmu. Hodně moc se mi líbil začátek filmu a seznamování s postavy. Zaujaly mě oblety kolem přírody a cesta k samotné hoře. Fakt mě dostávalo jakým způsobem režisér zobrazuje samotnou horu a cestu na ní. Samotná cesta nahoru je správně dramaticky vystavěná a hezky se na ní kouká. O to více mě pak zasáhla cesta dolů, která tne do živého a je velmi nepříjemná a intenzivní s tím co se pak ve zbytku filmu děje. Everest je hodně povedený film o hoře, ke které mají všichni co jí zdolávají obrovskou úctu a respekt. ()

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

29.12.2013

Dalo by se říct, že Bard Lučištník z aktuálně kralující Šmakovy dračí pouště bude soupeřem Banea či nového Šíleného Maxe. Stane se tak v historickém dramatu The Summit, který podle románu Jeffreyho… (více)