Everest v režii Baltasara Kormákura rekapituluje jednu z nejtragičtějších expedic, při které majestátní masív poslal svým vyzyvatelům mrazivé varování. Píše se polovina devadesátých let a Himaláje se stávají oblíbenou turistickou destinací. Na osmitisícovky už nešplhají jen zkušení horolezci, ale táhnou se tam celá procesí dobrodruhů z celého světa. Horští vůdci Rob Hall (Jason Clarke) a Scott Fischer (Jake Gyllenhaal) přesto nic nepodceňují a do své expedice na nejvyšší bod naší Země berou jen lidi, kteří mají něco za sebou. Všichni jsou skvěle připravení a vybavení, splnění snů jejich klientů by nic nemělo stát v cestě. Stačí však drobná odchylka od plánu, náhlá změna počasí a klíčovou otázku „Podaří se nám horu zdolat?" vystřídá otázka mnohem zásadnější. „Dokážeme přežít?" (Cinemart)

sedm.1

Přestože Everest nemohu považovat za jeden z těch úplně top filmů, tak jedním dechem musím zároveň dodat, že minimálně o velmi působivý filmový zážitek jde bez diskuzí. Těžko mu v podstatě co vytknout. Samotná zápletka, zpracovaná podle skutečné události, byla ke zfilmování doslova předurčena, neboť jde o velice silný, napínavý a emočně hluboký příběh, s obrovskou dávkou napětí, strhujících a vypjatých momentů, ve finále pak s opravdu výraznou gradací, opomenout samozřejmě nemohu ani zajímavé a živelné postavy s uvěřitelnými charaktery, ovšem přes to všechno tu dominuje jeden element nad ostatními, a tím samozřejmě není nic jiného, než vizuální stránka filmu spojená s dech beroucím prostředím, o samotném masívu pak ani nemluvě, to je jednoduše fantazie. Po efektní a trikové stránce to tak znamená, že je to též zážitek, vše je do posledního detailu fantasticky propracované a nutno i poznamenat, že ačkoli jsem byl v teple domova, tak zpracování kruté zimy bylo tak působivé, že jsem měl nejednou i sám pocit, že i mě začínají na všech končetinách modrat prsty 8D! Velké pozitivum jinak shledávám i v hvězdném castingu, pro mě osobně to byla přehlídka fantastických herců a svým postavám se jim podařilo vtisknout reálnou a působivou tvář a se všemi jsem skutečně soucítil a fandil jim. Což především pak v závěrečném zúčtování, mezi Everestem, respektive přírodou, a horolezci, sehrálo velmi důležitou roli a díky tomu pak fungovaly i vážně silné emoce. A jen tak na okraj, ikdyž všechny zúčastněné, reálné, postavy považuji na jednu stranu za blázny, tak zároveň k nim cítím i neuvěřitelně hlubokou úctu a obdiv, protože sám bych se takové výpravy chtěl neskutečně moc zúčastnit, ale takový koule na to fakt ani zdaleka nemám. Každopádně skvělý film, který určitě doporučuji!!! ()

kenkaku

Prý se to opravdu stalo - nevím negooglil jsem. Díky tomu jsem nebyl naprosto nijak ovlivněn informací, kdo má a nemá výlet na kopec přežít (kdyby přežili všichni, byla by to nuda a netočil se o tom film). Užíval jsem si tedy vizuální zážitek zcela bez rozptylování (a že v 3D je na co koukat). O to víc potom "nudily" scény, kdy se jen povídá (a dělá drama - nahoře u popisku se píše že je to drama tak se autoři snažit museli). Tedy prakticky začátek filmu. Budiž vše odpuštěno jakmile se dorazí do Himalájí... pak už jen hltáte co se děje na plátně a nechcete být v kůži kohokoliv z nich. ()

vitekpe

Jsou tam obcas hezky scenerie (digitalni, pravdepodobne) ale jinak nic extra. Znam lepsi horske filmy. Tady mi to prislo jak parta naivku, co lezli nahotu a zmrzli. Zadna postava me nezaujala. a tak me jejich osudy nechaly uplne chladnym. Film s papirovejma emocema. 3- ()

Sdoom

Everest je rutinérsky natočený film, kde divák dostane víceméně to, co očekává, ovšem kromě emocí. Vizuálně vynikající, věřím tomu, že i věrné skutečným událostem, nicméně emoce mi zde chyběly. Alespoň že nebyly suplovány nějakým přehnaným patosem, občasné rodinné dialogy nespadly úplně do kategorie otravných. Každopádně dvě hodiny docela utečou, i když ta první mohla být o něco málo kratší. (HD, orig.) ()

The Viper

Ono je asi jedno co z toho, jestli silné 3* nebo slabší 4* , ale Everest svou práci odvedl tak na půl. Dramatické to bylo až z nouze, dobrodružné moc pěkně a Brolinův závěr byl nejsilnějším momentem celého filmu. Každopádně Gyllenhaal zdobí obal DVDčka, přičemž ve filmu nehraje ani druhé housle. ()

štísko

Snad jediné plus jsou občas pěkné záběry. Jinak mi to připadalo trochu zmatkovité. Na začátku jsem měl pocit, že jsem o něco přišel. Jako bych byl hozen do příběhu, až po jeho začátku. Ale budiž, asi jsem nedával pozor. Výkony herců nevýrazné. V krizových situacích jsem ztrácel přehled kdo je kdo. Nebylo kolikrát jednoduché se zorientovat, kdo se v té bundě a čepicí zakrytou hlavou válí před kamerou. Polovina filmu mi připadalo, že si rejža natáčení zjednodušil. Nechal herce válet ve sněhu, volat uááá a do toho jim pouštěl větrákem vítr z hor. Nějak mi to nesedlo. Za mě 50%. ()

nameadel

Teď zpětně opravdu nechápu, že jsem věřila tomu, že se to povede. Film tohoto typu se zkrátka vždycky bude točit tak, aby uspokojil (odporný výraz) "běžného diváka" a ne někoho, koho to téma aspoň minimálně zajímá. Prostě si příště pustím dokument a do takovýchto věcí se nebudu pouštět (lež). A mimochodem, Krakauer není takovej bed gáj, jako si zřejmě myslí Baltasar. ()

Wally

Krásně natočený film, který doporučuji vidět v kině, kde vyniknou ty krásné záběry hor... Pro mne nemá film slabou chvilku...skvělé obsazení, perfektní výkony, emoce, napětí...nakonec i takové to naštvání z toho, že kvůli jednomu blbounovi, který neodhadl svoje možnosti a zdravotní stav, zařvali v ledové vánici zbytečně 3-4 lidi.... Obdivuji a stejně tak nechápu to odhodlání, proč tam za tak nepříznivých podmínek někdo leze... ()

Lukoboss

Přestože je Everest velkolepější snímek (vyšší rozpočet, známí herci, modernější technika atd.) než starší Nordwand, nedosahuje vůbec takové velikosti. Nepřišlo mně to ničím zajímavý, co bych tam nějak měl hodnotit líp. Emoce se dostaví jen ve chvíli, kdy probíhá telefonát přímo z hory těhotné ženě domů, tam to graduje. Jinak musím říct, že jsem se vesměs nudil, což se mně např. právě u Nordwand nestalo. A to určitě není dobře. V podstatě za chvilku na ten film zapomenu, kromě obecné linie, která je jasná - stoupali na Everest, někdo líp, někdo hůř, přišla bouře, někdo to přežil, někdo ne. A toto je popravdě jasný úplně každýmu, ještě než se na film podívá. ()

Indy

Po zhliadnutí filmu som si celú sobotu googlil o expedíciách na Everest, čo to som sa dozvedel o Psotkovi a ďalších, ktorí na Evereste zahynuli. Zároveň som si na svoj zoznam dovolenkových destinácií zaradil Nepál a Everest base camp, čo je myslím pre tento výborný film veľmi slušná vizitka. 8/10 ()

bari68

Dobrodružné survival, kde miestami tuhne krv v žilách. Mínusom je spracovanie a patos trochu po americku a hlavný podhrdinovia, pri ktorých si horovíte ,, prečo tam tí ametéri vlastne liezli ? ,, . ()

Chmur

Stěží průměrný film o lidské pýše a marnivosti. Záběry hor jsou překrásné, ale tím pozitiva víceméně končí. Bandě povýšených hlupáků jen těžko můžete fandit, natož s nimi soucítit, i když je představují charismatičtí herci. Navíc film nemá žádnou nosnou myšlenku. Je to v podstatě hezky natočený hraný dokument. Snad by mi bylo aspoň líto rodin těch horou potrestaných egomaiaků. To by je ale nesměly zastupovat anorektička Keira Knigtley a nesympatická Robin Wright. ()

Nassau

Human beings simply aren't built to function at the cruising altitudes of a seven-forty-seven. Skvěle natočené a hlavně zahrané drama. Až překvapivě vtahující film, který Vás naprosto vyždíme. Skvělá práce Kormákure. (80%) ()

joora1

Hodně emoční snímek,že kterého mrazí hlavně díky tomu, že ty události se opravdu staly. Komentáře typu, že je ve filmu moc patosu jsou uplně zcestné. Hodně věcí je tam reálných, včetně rozhovoru Roba se ženou, který pak i Krakauer dokonce uveřejnil - samozřejmě k její nelibosti. Scénář filmu tak nejen v tomto věrně kopíruje skutečné události a zdárně se jich drží po celou dobu. Druhá věc jsou herecké výkony. Není tam nikdo, kdo by negativně vyčníval a přehrával, všichni se své role zhostili skvěle a většinou nebylo ani třeba větší dávky slov. Everest stejně zůstal v hlavní roli. ()

honzii

Everest to má těžký. Má sice slušnej průserovej příběh a je podloženej skutečnou událostí, ale horolezeckých filmů už tu pár je a horko těžko hledá, s čím se na nás vytasit. Jasně, že na horolezce čeká ustaraná těhotná žena, jasně, že ten, co machruje, dostane na prdel, jasně, že ten, co pokouší svůj osud, dostane na prdel.. Ten film je nejzajímavější, když se zkoumají charaktery, ale děje se to strašně málo a v zásadě jen u postavy Brolina. To, co se potom děje při výstupu/sestupu už je klišé a předvídatelné dobrodrůžo. Ten film mi vůbec nic nedal kromě průměrného zabavení na dvě hodiny. ()

Kienast

" Žádná sranda dostat se nahoru .... a dolů!" Drama o nejvyšší hoře světa a hlavně o expedici, která v roce 1996 dopadla tragicky pro většinu jejich členů. Doporučuji si nic nehledat na wikipedii, lepší zážitek a hlavně nevíte kdo se dostane domů. Režisér si obstaral do filmu skvělé herecké obsazení. Kamera je přímo úžasná + ta příroda "palec hore" . Film není vůbec "hollywoodský" a to je dobře, jsou tam nenucené emoce, reálné emoce, které dostanou každého, kdo nemá srdce z ledu. Jedinou vadou na kráse tak zůstává, že film nemá hlavního hrdinu, ale točí se kolem 8 členů expedice. 8/10 https://www.facebook.com/simpanski/ ()

Seti

Koment obsahuje spoilery! Předem rozhodně doporučuji si před návštěvou kina o zachycené události nic nezjišťovat jinak budete ochuzeni o značnou část napětí, kterého Everest nabízí bohatě. Jedna z největších horských tragédií v novodobé historii je totiž parádně natočená a především skvěle vygradovaná. Jelikož jsem knižní předlohu ani žádné informace o zobrazených událostech neznal, tak jsem si do závěrečných titulků nebyl jist, jestli se těch zázraků na Everestu nestalo více. Ano, Everest je výborný film, v němž jsem si na jednu stranu k většině postav vytvořil nějakou vazbu a mohl jim vesměs fandit, ovšem na stranu druhou se mi komercializace výstupu na nejvyšší horu světa, jejíž počátky film zachycuje, vůbec nelíbí (jsem rád, že se lidi přesvědčili, že takový výstup přeci jen není pouze o penězích). Z toho důvodu jsem měl k postavám spíše ambivalentní postoj. Za tragédii, jež se na nebo těsně pod vrcholem Everestu odehrála lze asi jen obtížně někoho vinit. Samozřejmě přesně nevíme, co se ve skutečnosti v některých momentech nahoře odehrálo (a jsem přesvědčen, že to neví ani filmaři, ani Krakauer), ale když bych vzal v potaz pouze skutečnost, jak byl vývoj událostí zachycen ve filmu, tak bych se zdržel jakékoliv Robovy přehnané glorifikace. Naopak jsem přesvědčen, že jeho zcela zásadní profesní chyba v úsudku stála život 3 lidi včetně jeho vlastního (no, minimálně 2, jelikož Dougie by to zpět do tábora stejně asi nezvládl, i kdyby ho Rob poslal dolů včas). Jakožto zkušený horský průvodce moc dobře musel vědět, že Dougie absolutně není ve stavu, aby zvládl výstup až na vrchol a zároveň bezpečný návrat zpět, a přesto se od něj nechal obměkčit a výstup s ním provedl, nehledě na značné časové zpoždění a nepříznivou předpověď počasí. S ústředním mottem jeho společnosti, kterým na začátku setřel Becka, totiž že si ho klienti platí i za bezpečnou cestu zpět, si tak pěkně vytřel prdel, a proto bylo pro mě dost obtížné s ním v závěru nějak soucítit, když si za svoji prekérní situaci zapříčiněnou svým profesním selháním mohl převážně sám. Je mi jasné, že na vrchol se chce dostat každý, ovšem na Robovi jakožto profesionálovi bylo posoudit závažnost situace a všech rizik, a učinit rozhodnutí především ve prospěch bezpečí svých klientů, a v tomto dle mého názoru selhal. Každopádně Everest bych doporučil každému, kdo má rád napětí a chce si ho dopřát v rámci výstupu na nejvyšší horu světa, přičemž lezecké schopnosti v tomto případě nejsou podmínkou. ()

klukluka

Neviděl jsem už podobných filmů...kolik...7, možná 10? Co tady bylo jinak? V podstatě nic. Nic. Až na jednu jedinou, ve skutečnosti hodně podstatnou drobnost- tentokrát se škrábali nahoru turisti. Lidi, kteří by se jinak škrábali na hlavě nebo na prdeli, možná by chodili po hospodách nebo by si skákli do bordelu, prostě by hledali jakejkoliv jinej způsob, jak utlouct čas a utratit milióny přebytečných peněz (třeba z úplatků, že pane Bém). A to je, myslím, důkaz, že je tohle téma kompletně vytěžený. Pro mě teda každopádně. Jestli vám před hollywoodskými studii stojí zástupy pozůstalých se svými tklivými příběhy, klidně o nich točte. Zaslouženě se ale přiblížíte číslům, kterých dosahují i ostatní home videa. ()

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

29.12.2013

Dalo by se říct, že Bard Lučištník z aktuálně kralující Šmakovy dračí pouště bude soupeřem Banea či nového Šíleného Maxe. Stane se tak v historickém dramatu The Summit, který podle románu Jeffreyho… (více)