Everest v režii Baltasara Kormákura rekapituluje jednu z nejtragičtějších expedic, při které majestátní masív poslal svým vyzyvatelům mrazivé varování. Píše se polovina devadesátých let a Himaláje se stávají oblíbenou turistickou destinací. Na osmitisícovky už nešplhají jen zkušení horolezci, ale táhnou se tam celá procesí dobrodruhů z celého světa. Horští vůdci Rob Hall (Jason Clarke) a Scott Fischer (Jake Gyllenhaal) přesto nic nepodceňují a do své expedice na nejvyšší bod naší Země berou jen lidi, kteří mají něco za sebou. Všichni jsou skvěle připravení a vybavení, splnění snů jejich klientů by nic nemělo stát v cestě. Stačí však drobná odchylka od plánu, náhlá změna počasí a klíčovou otázku „Podaří se nám horu zdolat?" vystřídá otázka mnohem zásadnější. „Dokážeme přežít?" (CinemArt)

JohnSmith

Skvěle obsazený, výborně zahraný a pěkně natočený drama, ze kterého běhá mráz po zádech. Tyhle pravdivý příběhy mám rád a když je to ještě ze zajímavýho prostředí,tak to nemá chybu. Horolezectví sice není můj koníček, ale osobně si myslím, že lézt na takový hory je naprostý šílenství. ()

V.Silver

Hodinu se připravujeme na velké drama, které nepřijde. Zůstane ležet nevysvětleno někde na vrcholu hory, zasněžené, zmrzlé, a my dole marně čekáme, že ho ještě kdy uvidíme. Zbytečný film s nádhernými záběry Himálaje, ve kterém vám nikdo nic nevysvětlí a nezbude tak nic jiného, než odejít s nepochopením, frustrovaní, že jste se zastavili někde v základním táboře. 55 % ()

MI-380

Zachráníme jednoho, i kdybychom měli všichni zahynout. Tenhle zvláštní sebevražedný druh hrdinství se v amerických filmech vyskytuje poměrně často, zde díky povedené 3D technice a polodokumentárnímu pohledu na bláznivou výpravu do úžasných hor jdu o hvězdičku výš, než jsem původně zamýšlel: 70% (11773 hodnotících, 76%) ()

Zagi20

Realisticky podaný příběh podle skutečné události, bez jakéhokoliv klasického houlywůdského pozlátka okolo. Jasně nastavené charaktery, přetavené na plátno kvalitním hereckým obsazením, rozehrávají smutný příběh o touze zdolat horu, která se ovšem nenechá pokořit jen tak někým. Je zvláštní jak rychle film uteče, aniž bych zaznamenal nějakou výživnější nebo napínavější scénu. Všechno se odehrává plynule a jasně. Na konci je cítit potřeba trošku ždímat divácké slzičky, ale to přece není na škodu, u takového filmu. 80% ()

LizianShaw

Sice to trvá než se to pořádně rozjede, ale druhá půlka je pořádný nářez. Musím pochválit pořádně skvělé obsazení: Brolin, Gyllenhaal, Knightley, Worthington a Clarke byli vybráni fakt dobře. Vizuály byly taktéž skvělé, takovou zimu bych si vůbec ani nedokázal představit, a vždy bylo na co koukat. 75% ()

Autogram

Everest nie je turistická vyhliadková veža a tak film ponúka presne to, čo sa očakáva od Everestu. Ľahký výstup nahor, eufóriu na vrchole a potom zostup nadol, keď sa niečo poserie. Alebo rovno viac vecí naraz. Niekto je definitívne v prdeli, niekto sa ho snaží zachrániť a tak to má rovnako nahnuté. Opakujú sa pekné vyhliadky, telefonáty domov, zima, nedostatok kyslíka, varovania múdrejších, ktoré nikto nepočúva. Film je taký lepší priemer, ale nie na štyri hviezdy. –––– Je to už blízko. Musíš mi to dovoliť! O rok neprídem. ()

jefff

Krásné scenérie a pěkné triky i velmi solidní kamera a také sympatický Clarke a Gyllenhaal. Jenže bohužel tím pozitiva končí. Chybělo větší soužití s postavami i lepší scény, které by drnkaly na nervy. Filmu chyběl i větší spád a režijně to nebylo taktéž úplně ono. Škoda, tohle mohla být daleko větší pecka. ()

voleman

Everest určitě není špatným filmem, je jen občas až moc utahaný a také zmatečný. Film na můj vkus až příliš rozvlekle prezentuje přípravy na samotné lezení, které jsou sice také vcelku zajímavé, ale zbytečně krade čas samotnému zdolávání hory. Právě stoupání na horu je ve filmu v porovnání s přípravami a rozvleklým ufňukaným závěrem velmi krátké a určitě by se z něj dalo vytěžit o hodně víc. Dalším problémem jsou postavy ke kterým jsem si nestihl ani vytvořit nějaký vztah, což nejspíš bylo způsobeno také tím, že se jich v příběhu vyskytuje až příliš mnoho a o žádné se toho nedozvíme tolik, aby to stačilo na vytvoření nějakých sympatií alespoň k nějaké z nich. Problémem také je, že ve velké části snímku jsou všichni důkladně zabaleni pod několik vrstev oblečení, což způsobí to, že od sebe jednotlivé postavy rozlišit jednoduše téměř nelze a všechna jejich jména, kterými se ve vánici oslovují, si asi také těžko zapamatujete. Hodnota filmu tedy tkví hlavně v jeho realističnosti a těží také z toho, že se něco takového nejspíš opravdu stalo. Rozhodně nečekejte nějaký akční velkofilm postavený hlavně na efektech. Jde spíš o rekonstrukci reálných událostí, na pro nás exotickém a určitě i vzrušujícím místě, kam se asi většina z nás podívá jen skrze takovýto snímek. 75% ()

ilonaho

Obrazová stránka (viděno v Imaxu) na pět hvězdiček, přehlídka současných možností... Víc ale hraje vichr, sníh a led než herci svázaní průměrným scénářem. A k čemu do tak malého prostoru zasazovat zbytečně krásnou Keiru Knightley a činit ji tak ještě více okoukanou? Divák, který nezná událost jako takovou, ocení jistě výš... ()

venca163

Dneska mě mrzí, že jsem na to nešel do kina, protože jsem si myslel ani už nevim proč, že to bude nějaká patetická sračka plná americkýho hrdinství. Jenže ono je to přesně naopak! Myslim, že tak reálnýho filmovýho zpracování se tragédie na Mount Everest z roku 1996 už nedočká. Mně se ten styl, že se moc nezaobírali tim, jak tenhle týpek doma vyučuje zeměpis, má francouzskýho buldočka a rád chodí do divadla, naopak zamlouval. A všechny ty lezecký/boj-o-život scény mi přišly dost dobrý a autentický. Celej film je parádně zdařilá rekonstrukce, která navíc aspoň pro mě nepostrádá filmovost a emoce. Jen jsem měl v těch postavách občas taky trochu chaos, protože jsem si nepamatoval přesně, kdo má jakej modrej odstín bundy. PS: Jako chápu, že ne každej je fanoušek do lezení, ale psát hovadiny typu "Haha, dobře, že tam ti zbohatlický kreténi pochcípali" mi přijde trochu ubohý =). (85%) ()

Hugo01

Obecně mám rád (pseudo)katastroficky laděné filmy a říkal jsem si, že zrovna Everest by mohl být hodně super, ať už kvůli majestátnímu obsazení nebo tématu samotnému. A režisér libozvučného jména, Baltasar Kormákur, odvedl prvotřídní práci. Zvuková i obrazová stránka jsou naprosto perfektní a všechna známá herecká jména mají prostoru tak akorát, že nikdo nezapadne, možná trošičku upozaděná Keira Knightley, ale i ta si nějaký ten čas na plátně pro sebe ukradne. ()

P1tr

Dramatický potenciál byl u Everestu obrovský, jenže tvůrcům se ho zdaleka nedaří naplnit. Vizuálně je film poměrně zajímavý a atraktivní prostředí je prezentováno hezkými záběry, ale pod povrchem je film ještě chladnější, než na povrchu. Tempo a atmosféra filmu působí po většinu snímku totožně a podání příběhu chybí pořádná gradace, která by umocnila tragické dění na plátně. Vizuál, hudba, tempo, to vše je po celou dobu skoro stejné a v nejnapínavějších scénách se netlačí na pilu, tudíž divák nemá šanci se do filmu pořádně vžít a cítit pořádné napětí z aktuálního dění, čímž film výrazně ztrácí na kvalitě a atraktivitě. Na Everest se hezky kouká, celkem rychle uteče, ale za povedený film bych ho neoznačil, neboť s dramatickou látkou pracuje velmi nešikovně. ()

herr_carter

To, pro co jsem si do kina došel, jsem prakticky do posledního puntíku dostal - kulervoucí himalájské exteriéry, doplněné uvěřitelnými hereckými výkony všech, to vše podkreslené velice dobře vybranou hudbou. Možná jsem akorát čekal trošku více od "rozlobeného skalního masívu" v době, kdy se najednou horolezcům z minuty na minuty změní počasí, ale to bych už chtěl asi moc. Pro mě téměř ideální záležitost pro návštěvu kina.................moje hodnocení = 7,5 z 10. ()

Maynard.

Jo! Po celkem dlouhý době návštěva kina (2D+titulky). Po skončení filmu u mě zavládl hřejivý pocit z dobře vykonaný práce (což je sice trochu divný, když tam umrzávali lidi, ale co naplat:o) ). Vysokohorských filmů jsou mraky, ale tenhle patří mezi uplně nejvyšší. Důvod? Ukázán nejen výšlap na samotný kopec, ale i přípravy v základních táborech, pak postupný aklimatizování a konečně i samotný výstup. Trocuh mě děsilo to, že cesta na nejvyšší horu Světa je v podstatě celá "olanovaná", takže stačí mít krapet fizičku, k tomu dobrej počas a máš to v kapce. Dál co mě děsilo, tak zástupy tůristů, kteří si chtějí osvojit pocit pokoření nejvyšší hory, z toho mi je tak trochu smutno, páč c takový panenský přírodě narazit na skupinku rákosek nic moc. Perfektně natočený film, který ukazuje to, jak jsou lidi oproti Everestu maličcí. Herecký výběr na jedničku, hudba podmanivá. Akorát ten hlavní hrdina učinil minimálně 2 špatná rozhodnutí, což si podle mě jako horský průvodce nemohl dovolit. Já bych došel za rok tak do základního tábora, kde bych si z vesela kalill s Jakem :o) ()

Zemi11

Super! Výtečné obsazení, akurátně zahrané. Objednal jsem si střídmé menu, a přesně to jsem dostal. Kus masa s bramborem. Bez polívky, bez dezertu, bez píčovin. Z kina odcházím spokojen. ()

netahlo

Prvnich 70 minut se nedeje vubec nic a vystup vypada tak lehce, jakoby clovek vybehl na kopec za barakem. No a pak uz je to jenom horolezecka telenovela. K tomu dost mizerny obsazeni.Tezky zklamani. ()

coscarelli

Doveryhodne Baltazarove "true story" dobrodruzstvo splhalo po stenach ostosest. Odrozpravane slusne bez lyzice nudy, nebola nudza o drama momenty ( ziadne vertikalne limity, ale poctivo realny pohlad na vec) . Idem dostatocne vysoko s hodnotenim, za to ze ma dostatocne autenticky zoznamili s vrcholom. Ta piata hviezdicka svieti vsetkym obetiam Everestu (pozn. Uvedomit si ,kde je ten spravny vrchol).. Zaverecne memoare su ( za pochodu dokonalej partitury) cistkou slznych kanalikov. ()

pavcas

Nemám absolutně žádný pochopení pro lidi, kteří si potřebují něco dokazovat a podnikají podobné experimenty, jako je výšlap na Everest a podobný nesmysly. Tohle šílený riskování vlastního života a především riskování života ostatních jen proto aby si pohonili vlasní ego, je totální kravina. Vždyť ani jeden z nich nebyl schopnej pořádně říct, proč to dělá!!? Protože už zdolal 6 vrcholů a chce pokořit i sedmej? Protože se jinak cejtí jako nula? Zapíchne nějakou vlajku na vrchol a cejtí se jako král světa? Koho to zajímá? Nestačilo by zajet k nám do Krkonoš až jednou za 5 let nasněží a stoupnout si na nějakej kopec, kde je taky krásnej výhled? Bože! Tenhle parádně natočenej film odhaluje v plný kráse nesmyslnost takovýho uvažování, je ukázkou sobeckosti takových jedinců a naopak reálným zobrazením odvahy, síly přátelství a schopnosti sebeobětování se pro záchranu těhle magorů, i za cenu vlastního života. Což mimochodem taky nedává moc smysl. ()

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

29.12.2013

Dalo by se říct, že Bard Lučištník z aktuálně kralující Šmakovy dračí pouště bude soupeřem Banea či nového Šíleného Maxe. Stane se tak v historickém dramatu The Summit, který podle románu Jeffreyho… (více)