Jedna noc (TV seriál)

Criminal Justice

(neoficiální název)

The Night Of

Krimi / Drama

USA, 2016, 8 h 16 min (Minutáž: 1x79 + 1x95 + 6x57 min)

Vynikající seriál, zejména první díl patří k tomu nejnapínavějšímu a nejtísnivějšímu, co jsem kdy viděl, zobrazuje situaci, do které se při troše smůly může dostat každý a při které hrozí, že série ve stresu učiněných špatných rozhodnutí vám zkazí celý život. Zbytek seriálu je pak velmi slušnou směsí vězeňského a soudního dramatu jak z pera Johna Grishama, ze kterého vyčnívá především lahůdková postava santusáckého advokáta s ekzémem v podání Johna Turturra (hraje toho advokáta, ne ekzém). Ze seriálu přímo čiší absurdnost a zpátečnictví amerického vězeňství (které gaunery vyrábí místo aby je napravovalo) a soudního systému (ve kterém o vině a trestu rozhodují instalatéři, pošťáci a domovnice na základě toho, která ze stran přednesla víc sexy závěrečnou řeč). Potěšil mě i závěr, který není žádným klasickým happy endem a doufám, že aspoň zde si další sezonu odpustí.(4.9.2016)

Spomínam si, ako Jan Werich rozprával, že neznámemu človeku dá na začiatok 100 bodov a pri každom sklamaní z nich uberá. Inšpirovalo ma to k obdobnému postupu u tohto výnimočného seriálu. Zatiaľ som videl štyri diely a nemám najmenší dôvod uberať z pridelených piatich hviezdičiek. Skôr by som mal ubrať zo zvedavosti, pretože tento seriál disponuje tým, čo robí seriál dobrým seriálom, a teda tým, že diváka navnadí na sledovanie ďalších častí. Dopisujem pár minút po skončení seriálu. Ohromný osemdielny zážitok. Pomalé tempo a napriek nemu permanentné napätie, mozaikový strih a napriek tomu sa divák nestráca v príbehu, ani v postavách, nevtieravá a napriek tomu prítomná hudba, absencia kladných postáv a napriek tomu majú divácke sympatie, nečakal som od seriálu takmer nič a napriek tomu som dostal všetko. A vrátiac sa k Janovi Werichovi, necítim potrebu ubrať ani jeden z pôvodných sto bodov.(25.7.2016)

90%. Jeden z nejsilnějších pilotů vůbec, který mne v osmdesáti minutách stačil psychologicky dokonale rozebrat. Od počátku se mu daří zároveň procházet seznamovací fází s postavami, nápadně představuje všechny budoucí svědky a další klíčové charaktery, a přitom to nedělá nudným a strohým způsobem, ale formou nekonvenčního vyprávění, které od prvních minut nedovoluje divákovi byť jedinkrát odvrátit zrak od obrazovky; atraktivitou tu vysloveně srší každá scéna, a každá zároveň skrývá i obrovské množství indicií, jež očividně divák jako aktivní prvek v budoucím odhalování příběhu může, ale nemusí využít. The Night Of je psychologicky silně determinované a interaktivní dílo, kde každý záběr má svou váhu pro budoucí příběh, jeho autenticita navíc bere dech, a tak mu prozatím nelze nic vytknout; u HBO tradičně skvělý výběr herců už je jen bonus k mimořádné síle scénáře a práce režiséra s divákovým vědomím i podvědomím. Jen tak dál.(4.9.2016)

Seriál od prvního dílu nasadil laťku hodně vysoko, bohužel v cílové rovince jakoby ztratil dech. V posledních dvou dílech kašle na do té doby pečlivě budovanou psychologii a uspěchaně míří k závěru, který nám nabízí spoustu možností za pomoci několika trapných klišé, ale ani jednu z těch, které bych čekala. To, že nikdo nepoužije celkem logický argument, že pokud by byla vražda tohoto typu spáchaná na drogách, musel by mít Naz oblečení pocákané krví přibližně stejně jako jeho oběť a ne být vymydlený jako neviňátko. To, že si nikdo nevšiml, že je levák a ani jeho obhajoba nenechala přezkoumat, jakým směrem byly vedeny rány, mě přivedlo k názoru, že hlavní hrdinkou je tam vlastně ošklivá rezatá kočka a všichni právníci jsou tam jen pro ni. Teda pro kočku. Stejně jako u nás. :-( Ale to asi původně nemělo být vyznění celého příběhu.(25.10.2016)

Člověk si říká, že téma krimi seriálů už musí být vyčpělé jak pivo po měsíci ve sklenici .... a ejhle. Tahle novinka totiž předčila veškerá očekávání a HBO tak přináší naprosto famózní seriál filmového puncu! V našich končinách asi né tak známé, ale herecky i scénáristicky vyšperkované. Všech 8 dílů opravdu to stojí za to! Nekompromisních 100 %.(30.8.2016)