Jedna noc (TV seriál)

Criminal Justice

(neoficiální název)

The Night Of

Krimi / Drama

USA, 2016, 8 h 16 min (Minutáž: 1x79 + 1x95 + 6x57 min)

Nie som seriálový fanúšik, no tento mi sadol. Obsahom takmer všetkých epizód je získavanie dôkazov či už jednej, alebo druhej strany (detektíva, prokurátora - obhajoby). Celý tento počin disponuje zvláštnym nádychom krivdy i spravodlivosti, kedy divák do poslednej chvíle netuší, na koho stranu sa má prikloniť, čomu má vlastne veriť. Je to akýsi tvorcov spôsob ako sa pohrávať s mysľou diváka. Tento "fakt" je teda z môjho pohľadu najdôležitejším prvkom prečo "The Night Of" dosahuje tak vysokého hodnotenia. Pár vecí mi ale rozum nepobral. Prvou sú určité pasáže z väzenia, ktoré mi prišli mierne pritiahnuté za vlasy, druhú nemôžem popísať, lebo by sa jednalo o spoiler (kto chce vedieť, nech napíše strýčkovi Carnifexovi). Najmä z tohto dôvodu idem o ☆ nižšie, ale inak musím povedať, že sa jedná o pomerne vydarený počin, ktorý si svoje hodnotenie zrejme zaslúži.(7.10.2016)

Kdo by řekl, že může být sledování soudního systému v akci během krátkého časového úseku tak napínavé. Když to ale vezme do ruky někdo tak schopný jako Steven Zaillian, není se čemu divit, že vznikl tak úžasný kousek s tísnivou atmosférou, který vás během těch osmi dílů totálně pohltí a semele. Turturrova právnického losera je až bolestné sledovat, talentovaný Riz Ahmed se spolehl na svůj přirozený projev nevinného vyjukaného mladíka, a Bill Camp se přesvědičvě zhostil detektiva, který chce hlavně rychle uzavřít případ a jít na zasloužený odpočinek. Z filmařského hlediska je The Night Of vyložená slast a už v průběhu jsem litovala, že jde jen o minisérii. Na tohle bych se dokázala dívat donekonečna. (100%)(5.9.2016)

Soudní, policejní a vězeňské prostředí zvládají Američani až na pár výjimek na výbornou, což dokazují dalším seriálem. Příběh je podávaný poutavě, přičemž nepůsobí přehnaně, herecké výkony jsou dokonalé a navíc si The Night Of nese svou osobitou auru. Jediné v čem selhává, že přes svou sympatičnost postav mi stejně bylo jedno co se jim stane, ale tak už to bohužel u amerických seriálů bývá. Co se mi však tady hodně líbilo, tak to vynikající propojení čtyřech prostředí, které fungovaly na výbornou a ani jedno z nich nebylo odfláknuté. Těmi jsou: policejní, vězeňské, soudní a v neposlední řadě decentní zapojení osobních životů pár postav. Sice se v případě osobních životů jednalo o vnější vrstvu seriálu, jelikož toho prostoru nebylo moc, nicméně přes nízký počet dílů se stále jedná o solidní zastoupení.(2.11.2016)

Kdo si přečetl obsah pokazil si první díl... Špatný den? Perfektní vykreslení prostředí podpořené realistickými dialogy v pomalém dramatu o jedné hodně divné vraždě. Po prvním díle jsou dojmy hodně vysoko. Nenápadný začátek spěje k psychologickému víření ve spárech policie. Kdo, proč, jak, já? Těším se co bude dál... Nakonec něco mezi soudním a vězeňským dramatem, prokládané léčením ekzému na Turturrových nohách. HBO znamená kvalitu a detailní vyšetřování - z několika odlišných směrů - pohltí a díky výborným hercům nepustí. Ať už sledujete Michaela Kennetha Williamse vládnoucímu celému vězení, nebo Johna Turturra jak vykupuje lékarnu. Nechybí vtip, i trochu nadhled, ale celá soudní mašinérie je depresivní, zničující a ve své podstatě postavená na špatných úmyslech. Lidskost místy vyhraje, ale co z toho. Riz Ahmed odvádí skvělou práci a jeho přerod působí uvěřitelně. Vyvážené, propracované.(21.7.2016)

Až nebudete mít do čeho píchnout, dejte si Jednu noc. Je to jak zjevení. Nic z dosud viděného mi to nepřipomíná a dežaví je přitom moje prokletí. Co dřív vynést na piedestal? Třeba tu spoustu pozoruhodných hereckých týpků, kdy si říkáte, kde doteď byli zahrabaní a glória, že si někdo dal tu práci je najít, jsou úžasní, nicméně John Torturro tady válcuje všechny a všechno. Co dál? Scénář, režie, kamera, střih. Jedna harmonie. Bez otravných klišé a pokusů oblbovat novátorskými kousky pro elitu. Naopak geniální je Jedna noc ve své čistotě a jednoduchosti, v odkrývání základních lidských věcí a staví kamínek po kamínku z jemných detalů, které se díl za dílem ukazují tím nejpodstatnějším, a v tom, že se rozehrané kostry figur obalují masem a krví a zakusují do diváka svou životností. Před posledním dílem nevěříte, že se vše stihne završit a věřte, že ano a ještě víc a vy koukáte a chcete štípnout, jestli se vám to jenom nezdálo.(14.9.2016)