Jedna noc (TV seriál)

Criminal Justice

(neoficiální název)

The Night Of

Krimi / Drama

USA, 2016, 8 h 16 min (Minutáž: 1x79 + 1x95 + 6x57 min)

Až nebudete mít do čeho píchnout, dejte si Jednu noc. Je to jak zjevení. Nic z dosud viděného mi to nepřipomíná a dežaví je přitom moje prokletí. Co dřív vynést na piedestal? Třeba tu spoustu pozoruhodných hereckých týpků, kdy si říkáte, kde doteď byli zahrabaní a glória, že si někdo dal tu práci je najít, jsou úžasní, nicméně John Torturro tady válcuje všechny a všechno. Co dál? Scénář, režie, kamera, střih. Jedna harmonie. Bez otravných klišé a pokusů oblbovat novátorskými kousky pro elitu. Naopak geniální je Jedna noc ve své čistotě a jednoduchosti, v odkrývání základních lidských věcí a staví kamínek po kamínku z jemných detalů, které se díl za dílem ukazují tím nejpodstatnějším, a v tom, že se rozehrané kostry figur obalují masem a krví a zakusují do diváka svou životností. Před posledním dílem nevěříte, že se vše stihne završit a věřte, že ano a ještě víc a vy koukáte a chcete štípnout, jestli se vám to jenom nezdálo.(14.9.2016)

Pohled insidera. Procedurální drama maskované mimikry temné kriminálky. Zločin a následující peripetie v podobě zadržení, vazby, vyšetřování a soudního procesu na vlastní kůži. Přísně realistické a popisné vyprávění. Skvělí herci v čele s Coenovic oblíbencem Johnem Turturrem. Vysoký standart zavedené značky HBO. Série 1: 90%(19.8.2016)

Celkové hodnocení po 3. dílech: Extrémně procedurální, dokumentární, dlouhé. Když někoho zabijete (nebo se k tomu přimotáte) v New Yorku, tak uvidíte různé procesy, co vás dostanou do basy. Potom procesy v base, u soudu, v rodině, u právníků, u prodavačů na chodníku atd. A že to je muslimáček? Who cares? 55%.(1.9.2016)

Vinen nade vší pochybnost? Co se s vámi ale může stát v mezidobí, než jsou pochybnosti připuštěny / zažehnány? Tísnivá až dusivá atmosféra seriálu, který si všímá „slepých míst“ justice, patří k zážitkům roku. Jedna noc není jen působivým dramatem o prudkém životním zlomu a jedné osobní proměně, je to i procedurální pohled na to, jak represe dokáže ve zdánlivě pokojné lidské bytosti probudit instinkty predátora. Seriál, v němž jsou všichni tak trochu vězni ve světě, který trpí neléčitelným ekzémem. A osvobozující výkon Johna Turturra.(18.12.2016)

Soudní, policejní a vězeňské prostředí zvládají Američani až na pár výjimek na výbornou, což dokazují dalším seriálem. Příběh je podávaný poutavě, přičemž nepůsobí přehnaně, herecké výkony jsou dokonalé a navíc si The Night Of nese svou osobitou auru. Jediné v čem selhává, že přes svou sympatičnost postav mi stejně bylo jedno co se jim stane, ale tak už to bohužel u amerických seriálů bývá. Co se mi však tady hodně líbilo, tak to vynikající propojení čtyřech prostředí, které fungovaly na výbornou a ani jedno z nich nebylo odfláknuté. Těmi jsou: policejní, vězeňské, soudní a v neposlední řadě decentní zapojení osobních životů pár postav. Sice se v případě osobních životů jednalo o vnější vrstvu seriálu, jelikož toho prostoru nebylo moc, nicméně přes nízký počet dílů se stále jedná o solidní zastoupení.(2.11.2016)