Kurýr: Restart

The Transporter Refueled

Akční / Krimi / Thriller

Francie / Čína / Belgie, 2015, 96 min

• kaylin

Proč? Vážně nechápu, proč bylo něco takového natočeno. Nemá to ani trochu příběhovou zajímavost předchozí trilogie. Hlavně to tedy nemá Jasona Stathama, který je prostě nenahraditelný. Ray Stevenson by fajn, měl jednu dvě dobré scény, sem tam to chtělo vypadat docela cool, ale tohle už je něco, co prostě nedovede ničím upoutat.(17.11.2015)

"Už máš zase zpoždění? A to jsi byl u speciálních jednotek?" Novému Frankovi Martinovi chybí leccos, hlavně tedy dochvilnost, zlověstný klid a šťavnaté hlášky. To trošku vadí, ale zase je to rychlé, zběsilé a hodně přehnané. A já jsem v tom navíc našel sympaticky blonďatá zavazadla, vynikající skoky s dopravními prostředky a taky pohodový táta agent celkem stál za to. Jen ten Frank byl tentokrát divný - se čtyřmi dělníky zápasil půl hodiny a členy cvičeného komanda následně likvidoval jedním úderem. Nebudu nad tím raději moc bádat, protože tohle je typická bessonovka, při které přemýšlení škodí zdraví.(1.3.2016)

No, až taká katastrofa ako som podľa prvých CSFD ohlasoch čakal to rozhodne nie je. Na rozdiel od takého žánrovo podobného tohtoročného Hitman: Agent 47 to funguje aspoň ako také našlápnuté akčné Béčko, pri ktorom sa divák nemusí chytať za hlavu každú druhú scénu. Akurát ma trochu prekvapuje to zaslepené velebenie pôvodnej trilógie! Jasne, Statham je ikona, takže ho v roli zákonite nemôže nikto nehradiť, tobôž nie nejaké mladý nováčik, takže to bola vopred prehraná bitka. Ale to stačí, že v pôvodnej trilógii bol Statham a mnohí zabudli aké filmy to vlastne boli? Veď jediný znesiteľný je prvý Kuriér, už dvojka nebola nič viac než akčným priemerom a trojka natočená snáď tým najhorším akčným režisérom súčasnosti ani to nie. Refueled tak nijako kvalitatívne nezaostáva za latkou, ktorú nastavila pôvodná trilógia a viac menej totožne pokračuje v nastolenom tempe. V rámci žánru to tak je celkom svižný akčnák so slušne natočenou choreografiou, pár efektnými naháňačkami v pútavom prostredí a navyše s triom sexi kočiek. A po troch filmoch ktoré ponúkali to isté, iba raz v lepšom, inokedy v horšom podaní, čakať od Refueled nejaký zmysluplný dej a rozumné dialógy je značne naivné. O nič iné ako o tých pár cool naháňačiek tu totiž ani tentoraz nejde. Načo aj? Kuriér bol vždy iba o tej akcii zámerne vystavanej na efekt, ktorá nemá žiadnu inú ambíciu ako tú hodinku a pol baviť. Uznávam, po štvrtý krát je to už celkom rutina, ale akčné scénky aspoň nie sú natočené nijako zle alebo neprehľadne. Dobrú hodinku sa tak Refueled v rámci kategórie druhotriednych akčňákov darí predviesť to o čo sa snaží, v poslednej polhodinke už síce rapídne stráca a pokus o asi dojemný záver na kopci je už vyložene na facepalm, takže celý film skôr končí na voľnobeh, než by akokoľvek gradoval, no vo výsledku to nijako nevybočuje z toho čo nastavila celá séria. Alebo to sa tak rýchlo zabudlo na dvojku a trojku? Neboj ich zrazu poniektorí vidia ako výborné filmy iba preto, lebo v nich bol Statham? Účinkovať v Refueled opäť Statham, tak myslím, že to hodnotenie je o pár percent vyššie, keďže sa opäť nejedná o nič iné než akčnú no-brain jednohubku na jeden večer bez vyšších ambícii, ktorá však na rozdiel od tohtoročnej stredno-budgetovej konkurencie (ukazujem opäť na teba Hitman) aspoň baví, teda minimálne tú prvú hodinku. A nehovorte mi, že od podobného filmu s podobným obsadením a s týmto názvom čaká niekto niečo viac. CELKOVO: 2,5* (5/10)(4.12.2015)

Jakoby si tvůrci byli vědomi prostého faktu, totiž že Kurýr bez Jasona Stathama bude obstávat horko těžko, a proto Frank Martin dostal sidekicka v podobě svého táty, což překvapivě docela fungovalo. Martin senior s tváří Raye Stevensona byl rozhodně jedním ze světlých momentů filmu, ovšem v mých očích nebyl propadákem ani Ed Skrein. Samozřejmě s Jasonovým terminátorem se měřit nemůže, ale přiznejme si to, to by mohl málo kdo. Asi bych si v roli dokázal představit někoho příhodnějšího, ale v rámci možností to Dario Naharis č. 1 celkem zvládl. Horší už to bylo se scénářem, kdy byl kurýr se svými specifiky (pravidla, samotářský život atd.) upozaděn ve prospěch mstících se šlapek a nový Transporter tak sklouzává k libovolnému béčkovému akčnímu heist filmu (tím samozřejmě nechci tvrdit, že Kurýr nebyl béčkovým akčňákem vždy, jen byl béčkovým akčňákem s vlastní tváří, která se v Refueled poněkud vytratila). A když už se restartovalo, tak se mohlo taky trochu zapracovat na originalitě akčních scén, a ne jen tupě recyklovat z předchozích dílů. Třetí díl byl podle mě pěkně dojebanej, proto mi restart značky zas tak nevadí. V Refueled se bohužel žádná zázračná resuscitace neděje, ale podle mě ani žádná katastrofa. Prostě takovej slabší bečkovej průměr.(30.9.2016)

• ivan_drago

Měli spíš natočit prequel, jak mu rovnali držku svěrákem, navíc si tohraje na jakysi zlodějský film, navíc by se měl naučit mluvit, navíc ty holky jsou strašný, jeho táta nejotravnější figura, vše je takové nucené a v nesouladu, nelogické, film Vám nedovolí vydechnout v tom špatném slova smyslu a neustálé nelogičnosti a otravné momenty akce a chytračení se absolutně míjejí účinkem... Závěrečný pokus o nějaké emoce a překvapivý zvrat je do nebe volající..."No ty pičo, to je ale kravina..." A tak nebohému divákovi zbyde pouze nic nechápající "Kurva proč?" než na tento otřesný filmový zažitek navždy zapomene...(7.11.2016)

• Ed Skrein

• - Alternatívnymi názvami snímky sú aj názvy Transporter 4 či Transporter Ignition. (MikaelSVK)

• - V jednej scéne si Frank chladí zničené hánky v ľade po bitke v klube. Ráno už má hánky úplne v poriadku. (ywo666)

• - Okrem Paríža sa natáčalo aj na juhu Francúzska, v meste Nice a jeho okolí. (MikaelSVK)