Astronaut Mark Watney (Matt Damon) během mise na Mars málem zahynul v prašné bouři. Zbytek jeho posádky planetu opustil v domnění, že je mrtvý. Ale Watney přežil a ocitne se tak omylem sám na nepřátelské planetě. Má k dispozici jen hubené zásoby a tak musí využít veškerý důvtip, invenci a technické znalosti, aby nejen přežil, ale také nalezl způsob, jak vyslat signál na Zemi, že je naživu. V okamžiku, kdy se mu to podaří, začne miliony kilometrů daleko od něj NASA a mezinárodní tým vědců neúnavně pracovat, aby dostali tohoto „Marťana" domů. Zatímco členové jeho posádky souběžně prokazují svou odvahu na téměř nemožné záchranné misi. (Cinemart)

FanKalEl

Počas filmu je cítiť že to bolo režírované pod rukami zručného a výborného režiséra, čo aj R. Scoot znamenito je, ale mňa to osobne až tak nedostalo, z časti aj preto, že po prvej tretine bol film často predvídateľný, ale hlavne kvôli tomu že Ridley vsadil viac na matiku než na nejaké emócie. No sklamaný určite nie som, je to originálne dielo, zručne natočené "zo študentovej predlohy", ktoré keby som videl v 3D na veľkom plátne tak by som zrejme určite dal aj plný počet hviezd. (85%) ()

Torgal

Možno mi nadšené ohlasy tvrdiace, že film je ešte lepší ako veľmi dobrá knižná predloha našponovali očakávania, ale neužil som si ho podľa svojich predstáv. Tá odľahčená pozitívna nálada knihy začala naplno fungovať až v poslednej tretine a film bol až nepríjemne skratkovitý. Slušné vesmírne dobrodružstvo na jedno pozretie, ale feel good klasika sa nekoná. 7/10 ()

LANSA

Musím říct, že v mých očích jednoznačně lepší než obdobná Gravitace. Damonovi jsem fakt fandil, narozdíl od Sandry B., která mi byla úplně volná. ()

pepa3rd

Až na několik zjevných nelogičností, je to docela zajímavá sci-fi verze trosečníka s příjemnou atmosférou, kde jediným protivníkem je pro člověka nehostiná planeta. To nás na druhou stranu připravuje o část napětí, protože je od počátku jasné, že tohle nemůže skončit špatně. Když si vzpomenu na takovou Gravitaci, kde jsem s každou další minutou propadal stále větší beznaději a napětí se mísilo s tisíci jiných emocí v očekáván, co se kde pokazí, tentokrát definitivně, tady jsem jen seděl a v příjemném rozpoložení čakal na happy end. Určitě ale tojí za podívání, slušných 70 % ()

Gixian

Jako upřímně, logicky a vědecky rozebráno to bylo ptákovina. Ale taková děsně pekná a příjemná, že byla radost se na to dívat. ()

SamanthaM.M

Prečo som na toto nešla do kina? Prečo som bola taká blbá? Veď toto je jeden z troch najlepších filmov roku 2015 (spolu s Mad Maxom a Star Wars). ()

Blaogranas

Jsou to sice lepší 3*, ale pořád jsou to jenom 3. Totálně mě zhnusilo vysílání záchranné mise v živém přenostu na náměstích po celém světě. Vždyť by to každému bylo u zadnice. Obyčejný člověk by o to zavadil možná v novinách. Vadila i mi spousta dalších "detailů", o kterých sice moc nevím, páč nejsem astrofyzik, ale přišlo mi, že i samotní tvůrci filmu to tak trochu vaří z vody. A jestli byl Damon botanik, tak klobouk dolů, co všechno zná z astrofyziky ... ()

Whitebeard

Konečně jsem si to dal. A překvapení. Kdysi jsem o filmu pochyboval, bál jsem se klasický survival řetězovky (zničí se mi tohle, opravim to, náhle se mi zničí tohle, musim to taky opravit...), ale dostal jsem příjemně odlehčený scifíčko. Damon sem tam prohodí hodně povedenej bonmot a celkově zpříjemňuje tu prekérně blbou situaci, kdy uvízne sám na Marsu a je třeba nějak kontaktovat svoje kolegy, co vzali krovky. A to dělá s grácií. Scott si tak napravil svojí scifi reputaci po hodně nepovedenym Prometheovi. Můžu jenom pochválit a udělit 4* ()

Jakubik

Na tohle jsem se těšil a vida, ono je to fakt dobrý. Ještě si to ale budu muset pustit minimálně jednou. Ze začátku jsem trošku nestíhal. Jinak ale super. Deamonovi a jeho posádce nejde nefandit... ()

Lucas87

Na film jsem byl natěšený a uvažoval jsem na ně jít do kina. Prakticky mi to připomnělo gravitaci, takže to není film co si pustíte dvakrát do roka. Díky efektům si ovšem užijete každou minutu. ()

Hpatrik

No fantasie! Vesmírná sci-fi může být nebývale zábavná, může mít nadhled, a i přesto dokáže být dostatečně dramatická na to, aby jste se o její postavy báli. Marťan je pro mě takové feel-good sci-fi road movie, tedy mix tří "žánrů" které mám nejraději, navíc navýsost povedený mix, takže já mám v hodnocení jasno. ()

PEZ

Tak rád by som fandil tomuto filmu. Naozaj. Aj kvôli úžasnej knihe, téme, Matt Damonovi. Ale problém spočíva v spomínanej knižnej predlohe. Tá je tak dobre napísaná, že čokoľvek z nej čerpajúce už nebude mať tú silu ako originál. Pre mňa to bola najlepšia kniha v tom roku a pri filme som nevedel prekúsnuť zjednodušenie a zkrátenie celého príbehu. Chápem, že sa nedalo inak, ale v tomto prípade majú výhodu tí, čo knihu nečítali. ()

kluzo

Celkem technicky blábol, celkem propagandistické video na USA jedinečnost a takové to jejich soudružství po americku, ale když tohle dáte stranou a podaří se vám na to nemyslet (a chápu, že s tím má někdo problém), zůstane výborně natočený, v celku dobrý příběh s výborným Mattem Damonem v zajímavém prostředí. ()

papaguy

Filmařům se povedlo mě přenést na Mars a vytvořit iluzi opravdového dobývání vesmíru. Až tedy na některé ptákoviny, které mě vracely opět do křesla na Zem. Pokud film shlédli skuteční pracovníci NASA, museli se buď válet smíchy, nebo neskutečně trpět. Závěrečná třetina byla z logického hlediska čistá lobotomie diváka. Sci-fi mám rád, ale fikce musí být uvěřitelná. Tady to tak nějak padlo na oltář dramaturgického oblouku a akce. Jak bylo ve filmu řečeno, "NASA nemá ráda oheň". Zato Hollywood ho zbožňuje, dodejme. Filmu prospívá humor a jisté odlehčení. A co se vyloženě povedlo, byla Markova postupná fyzická proměna. Kdybych si měl vybrat mezi Marťanem a Moonem, sáhnu po Moonu. ()

dalziel

Po všetkých tých Ridleyho votreleckých vyvražďovačkách pôsobí Marťan veľmi odľahčenie, chvíľami až komedialne ,avšak miera napätia je samozrejme zachovaná .Nebyť niektorých zbytočných technicko scenáristických lapsusov   a pretekajúceho amerického pátosu dal by dom aj plný počet. Nápad s disco hudbou sa mi zdal však veľmi originálny. ()

junxi91

Jednoho dne se náš vesmírný program dostane tak daleko, že budeme vypravovat vesmírné mise na Mars. A tento film podle mě celkem realisticky ukazuje, jak by to mohlo probíhat. Mise Ares 4 měla za úkol odebrat vzorky marsovské půdy kvůli analýze jejich vhodnosti pro pěstování plodin. Misi ovšem přerušila marsovská písečná bouře. Nejprve si astronauti mysleli, že svou misi dokončí, ale bouře byla silnější, než očekávali, a tak se začnou evakuovat do přistávacího modulu. Jeden z nich však dostal zásah zapichovacím kolíkem a ztratil spojení, takže byl pokládán za mrtvého a posádka odletěla bez něj. Tím nešťastníkem byl Mark Watney, který však tento úraz zázrakem přežil, vrátil se na základnu, vytáhl si kolík z břicha a sám si zašil díru v pupíku. A tím začal jeho dlouhý osamocený pobyt na rudé planetě. Zásob měl dost asi na rok, ale další mise měla dorazit až za čtyři roky. Bylo třeba využít jeho botanické znalosti a s potenciálem marsovské půdy a hoven svých bývalých spolupracovníků vypěstovat brambory v HUBu, který mu po celou dobu sloužil jako útočiště. To mu přidalo nějaký ten rok navíc. Mark potřeboval posílit baterie ve svém Roveru a proto vykopal radioizotopový zdroj, který byl označen lebkou a zkříženými hnáty. Komunikaci s NASA zajistil pomocí již zaprášeného Mars Pathfinderu, který měl otočnou kameru a komunikoval s družicí na oběžné dráze. Bylo třeba k tomu využít hexadecimální soustavu. Takže se ve filmu dozvíme spoustu faktů z oboru astronomie, matematiky a fyziky. Také zde bylo přítomno nějaké to drama, když Markovi prasknulo tlaková komora, z jeho pěstební místnosti se odpařil veškerý vzduch a jeho brambory umrznuly. Mezitím na Zemi vymýšlí NASA v čele s Teddym Sandersem způsob, jak osamělého Marťana zachránit – nejprve mu chtějí poslat zásoby, posléze rovnou celou záchrannou misi. Po nehodách při startu sondy se zásobami na Zemi a s přetlakovou komorou na Marsu bylo nutné vše uspíšit a tým v čele s tím tlustým Číňanem si prošel tím, čím si často musí procházet zaměstnanci různých korporátů – dokončit projekt v šibeničním termínu. Naštěstí máme další světovou kosmickou velmoc, a to Čínskou lidovou republiku, která v zájmu společného lidského osidlování vesmíru přiložila ruku k dílu a se záchranou Marka pomůže poskytnutím své vesmírné rakety, která se spojila s posádkou vesmírné lodě Hermes na oběžné dráze, vrátila se na Mars a pomocí složitého manévru, kdy Mark vyrazil z Marsu v silně očesaném přistávacím modulu a nakonec musel cestovat prostorem jako Iron Man, jej zachránila. Na Zemi si pak užil zaslouženého respektu. Tak nějak to zhruba probíhalo, dobrodružství to bylo panečku napínavé a dost poučné, spolupráce s NASA byla znát a celkově to na mě působilo realisticky. Matt Damon v roli kapitána Světlovouse, který si poradí v každé situaci byl dost přesvědčivý, i když někteří lidé tvrdí, že působí méně podnětným dojmem. ()

kondor77

Nesmírně pohodový film s výtečným Damonem. Nic víc, nic míň. Ale Damon skoro na oskara. Tak to nic víc, nic míň, je blbost. Film je prostě pecka, která dokáže rozplakat (mě ne, já jsem chlap), ale i nechat mě pousmát. Pokud máte blbou náladu, koukněte na něj. EDIT ke dni 25.5.2023: Nepište recenze ožralí. Vážně, pak se tolik neztrapníte. ()

Komar55

Komornější sci-fi snímek, který právě díky své uzeměnosti a realističnosti tak dobře funguje. Výborné herecké obsazení jak hlavních, tak i vedlejších postav, dobrá zápletka a překvapivě i docela svižné tempo. Efekty, které dle mého názoru nezestárly ani o den a nakonec také vynikající režii Ridleyho Scotta. Vše krásně podkresluje atmosférická hudba, která během filmu výborně graduje. Tento film bych doporučil fanouškům knižní předlohy a lidem, kteří mají rádi komornější sci-fi thrillery. 9/10 ()

NitroXcz

Marťan přináší pozoruhodné vizuální efekty spolu s úžasným hereckým výkonem Matta Damona, který fantasticky ztvárnil postavu co se snaží přežít na Marsu pouze s omezeným zdrojem potravy a obecně jen sám se sebou. Příběh propojuje inteligentní řešení s lidskou odhodlaností, což vytváří poutavý zážitek pro milovníky vědecké fikce i širší publikum. ()

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

20.04.2024

Čeká nás další film, jenž mnozí z nás budou možná s nadějí vyhlížet jako jeden z nejočekávanějších v daném roce. Alespoň to tak vypadá na papíře. Studio Amazon totiž sune kupředu svůj snímek Project… (více)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Lord a Miller poletí do vesmíru

Lord a Miller poletí do vesmíru

18.05.2020

Režiséři Chris Miller a Phil Lord si konečně vybrali svůj příští režijní projekt. Bude jím sci-fi od autora Marťana Andyho Weira. Hlavní roli v dosud nepojmenovaném snímku pak ztvární herec Ryan… (více)

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

18.11.2019

Originální. To je slovo, kterým se v Hollywoodu příliš neplýtvá, o to zajímavější jsou ale případy jeho užití. Proto nám dělá radost, že vás můžeme informovat o novém originálním projektu autora… (více)