Westworld - Labyrint

(série)
  • USA The Maze
Sci-Fi / Thriller / Western / Drama / Mysteriózní
USA, 2016, 9 h 53 min (Minutáž: 54–86 min)

Hudba:

Ramin Djawadi

Anthony Hopkins, Ed Harris, Evan Rachel Wood, James Marsden, Thandiwe Newton, Jeffrey Wright, Tessa Thompson, Jimmi Simpson, Rodrigo Santoro (více)

Epizody(10)

Vítejte ve světě, kde si můžete splnit všechny své touhy – jakékoliv touhy.  Svět Westworld se odehrává v době Divokého západu ve Spojených státech. Vy jako člověk si ve Westworldu můžete splnit své touhy – projíždět se na širých pláních USA, přestřelky, zabíjení, sexuální touhy a nebo jen přihlížet. Jako člověk ve Westworldu máte výhodu – jakýkoli zásah od stroje s vámi nic neudělá – jste nesmrtelní. Bohužel roboti jsou po posledních updatech divocí a vymykají se kontrolám. Správci robotů se s tím snaží něco dělat. Zároveň sledujeme příběh cizince, který ve Westworldu rozehrál svojí zvrácenou hru plnou krve a násilí. (Varan)

SpaceOdyseus

Vysoka skola scenaristiky a storytellingu. Vic snad ani netreba dodavat. V celych deseti dilech se povedlo skvele odvypravet opravdu zamotany pribeh tak, aby dej neztratil tempo, aby se divak neutopil v samych otazkach a aby hlavni temata prubezne probublavala na povrch v temnych a neprijemnych kopancich. Tleskam Nolanovi, tleskam Hopkinsovi a Harrisovi. Dalsi sezonu podle me neni uplne nutna, ale s chuti si ji pustim. ()

Krabak

Hned od prvního dílu jsem byl nadšený. Originální myšlenka, příběh, skvělé herecké výkony, soundtrack a hlavně charismatičtí herci... V podstatě nemám co vytknout. Pokud je člověk fanda Sci-Fi, tak mu tento seriál, který kombinuje divoký západ s budoucností, mohu jen doporučit. Závěr seriálu mě neskutečně potěšil. Ač má poslední epizoda hodinu a půl, tak uteče neskutečně rychle. Vysvětlí se tam spousta věcí, je tam dost nečekaných momentů a nadějný závěr na dobré pokračování. --->93% ()

Mafiapau

Tak nějak nevím co k tomu napsat.. Seriál jsem viděl již 3x a stále má svoji repetitivnost, je to skvělý, OST špičkový, herce výborný, výprava dobrá, kamera nádherná, scénář.. že se ptáte. Ačkoliv při první projekci tam máme ten první wow-moment.. i když ten si následně doplníte koukáním jinam při druhé projekci seriálu. + chcu svojí dílnu :( ()

Litvicek

Bylo krásné a zároveň brutální to sledovat. Když se zamyslím nad tím, že bych chtěl koupit Masturbátor 3 tisíce ale jeho umělá inteligence by mohla utrpět značnou újmu, začínám se bát, co by se mnou ve finále provedl jakmile by procitl.. K hodnocení. Není co obkecávat, úžasný příběh a ještě víc fascinující je sledovat všechny dějové linky napříč časem. Finále bylo hodně otevřené, tak uvidíme co druhá série. ()

xmatysekx

Reklama v metru, která nebyla na Rohlík nebo Alzu, a já si aktivoval měsíc HBOGO zdarma. No, řekněme, že mi na tu srandu nestačil, ale stál za to! První série někam spěje, vy nevíte kam, kdy se co posere, jak moc a tak. Pak se to začne divně motat, někdo je někdo jinej, psycho. Pak je to celý ještě jinak a trochu se do toho začne motat někdo jinej ještě, ale ten je nakonec taky někdo jinej a ten první je pak vlastně ten samej. Respektive je ten, kdo jste si mysleli, že je, ale mysleli jste si to špatně. Potom přijde ta chvíle, to je zhruba v půlce té série, kdy už si myslíte, že to tak nějak chápete. Že už se v tom tak trochu orientujete. Jako i v tom světě, kam kdo chodí, kolik je hodin a tak. To je přesně ta chvíle, kdy zjistíte, že teda jste si to mysleli blbě a vlastně je to celý vyprávěný uplně jinak, možná skoro i o něčem uplně jiném, ale to už jste si ve skutečnosti mysleli, jenom jste na to zapomněli. Teda nezapomněli, jenom vás zmátlo to, že ten někdo jinej, je ve skutečnosti tamten, co vypadal, že je ten, co o něm mluvili předtím. Nicméně, oni to pak maličko ještě zamotají, protože ti dva se potkají, ale někde jinde, než kde jste se domnívali, že se celou dobu mohou potkat. To už tam ale je někdo jinej, ten tam přišel od nich jakoby nečekaně. Nebo takhle, oni to nečekali, ale vy už jste si podle toho, jak se to vyvíjelo, mysleli něco jako tohle. Pak to nějak dokoukáte a chcete teda ten zmatek nějak vysvětlit, tak si to pustíte a myslíte si, že jako nevíte. ()

Renfield

Velmi zajímavý, ale na zpracování velmi náročný námět, což je na první sérii znát. Prakticky do poloviny děj nikam nespěchá, svým způsobem se toho příliš neděje, i když, ono zdání někdy klame a tady jsem měl později právě tento pocit. Tvůrci si v prvních pěti epizodách připravovali půdu na "akčnější" druhou část, ale o té později. Ona hned úvodní epizoda je díky četnosti postav, komplikovanosti světa a časovým rovinám tak složitá, že ji ta následující vlastně pouze dovysvětluje, děj nikam neposouvá. Ve druhé polovině, kdy už divák světu rozumí (alespoň má ten pocit) se děj více věnuje hlavním postavám a snad i dává větší smysl. Tady mě krom linie Muže v černém velmi bavila i Maeve, i když, zase je třeba vrátit se na začátek (jako ve Westworldu), "na zpracování velmi náročný námět" - opravdu by se všichni dopustili tolika chyb? A podobných ne-smyslů je tu více, ale co už. Mezi další silné scény patří pomalu vše s duem Harris/Hopkins, ostatně jak jinak. Ale zdaleka nejen to, je tu i velmi zajímavá banditka Armistice a její parťák Hector, oba jsou ozdobou silné finální scény. A co teprve Bernard a jeho osud... snad lepší, než ten Fordův. Na závěr ještě jedna výtka, snad z pochopitelných důvodů bych do role Williama volil jiného herce, protože "to" bylo jistě dobré, jenže "to" tam prostě není. Asi tak, hlavně počkat na potitulkovou scénu finální epizody, Armistice! 75% ()

Garch

..."Když nejvíc trpíte, jste k nerozeznání". ... Jsme opravdu schopni dělat to nejhorší, když nebude hrozit nebezpečí ani trest? V čem se poznám já? (Zatím dva díly) ... Jako všichni ve Westworldu, i my jsme primárně naprogramováni geneticky. A následně prostředím. Zpracování seriálu není stoprocentní, ale zabrnká na strunu vědomí - můžeme se změnit?, můžeme se osvobodit ze stereotypu? ... // 10 epizod: Nahlédnutím do spleti časových smyček světa uvnitř parku můžeme přemýšlet o věčném opakování života venku. Spoiler/citace: "Utrpení vede k prozření. Muka. že svět není takovým, jaký ho chceme mýt". Klíčem je vývoj. Evoluce dává smysl opakování. ()

WayDott

První dva nebo tři díly takový pomalejší až nudný rozjezd. Pak to ale nabralo grády a od 4 dílu jsem to fakt hltala a ten závěr, best. Už stahuji druhou řadu. ()

Yardie

Lepších 80%. Parádní seriál, ale na pět hvězd tomu něco chybí. Každopádně, výborný námět, skvělá výprava, zajímavé myšlenky a dialogy, výtečné herecké výkony, především Jeffrey Wright, Hopkins, Harris. Ale i ostatní hlavní postavy velmi dobře. Zároveň tak chytře a mazaně natočeno, že člověk stále uvažuje, oč jde, co znamená to či ono, kdo je vlastně kdo, kdo s kým hraje a co. Prostě neustále ve střehu. A i když se zdá, že to na co se díváme s ničím nemusí souviset, čas nám ukáže, že opak byl pravdou. Velmi dobře podáno. Zároveň má člověk možnost se zamyslet nad lidstvem, kam směřuje a jak nyní vypadá a jak se chová. Ale zpět k seriálu. Prostě to šlape, hlavní postavy nám padnou občas bez mrknutí oka, stále a stále nové překvapení, zvrat či vysvětlení, stále se to posunuje kupředu. Jak jsem psal, parádní, ale něco tomu prostě chybí, aby to bylo na 5*. Jak psali někteří zde, chybí emoce. Ne v seriálu jako takovém, tak by se to dalo čekat, když jde o takové téma. Ale emoce v nás, divácích. Chybí nějaké souznění s postavami, "prožívání" s nimi, "fandění" jim. V podstatě je tam jen jedna, maximálně dvě postavy, kterým přejete to nejlepší. To je asi to, co tomu chybí. Ale jinak je to prostě paráda. Howgh! ()

Gulde

Tenhle seriál má hloubku. Možná si hraje na to, že větší, než mu přísluší, ale i tak je to zajímavej náhled na takový morální dilemma. A pravdou je, že jestli Hra o Trůny člověka víceméně stále překvapuje, tenhle seriál dokáže slušně člověku zamotat hlavu. Ale i tady pozor - jedna věc je si moudře a pružně hrát s realitou, a druhá pak vytvořit chaos a zmatek. A místy mám pocit, že tenhle seriál balancuje dost na hraně. Věřím ale tomu, že druhá série ukáže, jestli se z Westworldu stane fenomén, nebo jen další seriál, který se zahubil vlastní ambiciózností. ()

petikacka

TY JO, jsem toho, tak plná, že vlastně ani nevím co napsat dřív...Čekala jsem ledasco, ovšem skutečnost mi vyrazila dech...No skutečnost... Chvílema jsem sama pochybovala kdo jsem a kde jsem...Někdy jsem se úplně ztratila...TO JE TAK KDYŽ SI ČLOVĚK HRAJE NA BOHA...A PAK ŽÁK PŘEDČÍ SVÉHO MISTRA...Seriál jsem slupla za dvě odpoledne a byla to teda pořádná dávka emocí, myšlení, přemítání o dnešním světě... NO PROSTĚ DARDA... Skvělá metafora našich životů, vlastně všech životů v každé době...TO,ŽE ŽIJEME V MATRIXU VÍM UŽ DÁVNO, ALE PŘESTO VĚŘÍM NA LÁSKU, KRÁSU OKAMŽIKŮ A ŠTĚSTÍ...A naštěstí každé sci-fi má na konci NADĚJI...Člověk SI TO SVOJE ŠTĚSTÍ MUSÍ VYBOJOVAT SÁM...2.SÉRII zkouknu až po delší pauze...Raději... A teď jsi jdu nalít panáka, abych to rozdýchala.....Za mě 95% ()

majec4

Od prvych dielov bolo jasne o co ide, takze v tomto smere ma neprekvaplilo asi nic. Je to take klise cela ta zapletka, ale v krasnom sate. Vizual je fakt super, herci tiez. Osobne ma najviac bavila linka s Maeve. Hlavne posledne dve tri casti boli uplne topky. Tesim sa na dalsie serie. ()

bezvim

Zakončeno se ctí. Vzhledem k tomu, kolik si toho autoři navařili, jsem očekával hořký konec, ale nakonec se s tím statečně poprali a dokonce přidali i nějakou třešničku na dort. Mám pocit, že několik přešlapů a logických chybek, či nezodpovězených otázek, tam najít lze, ale abych to mohl říct s jistotou, bude potřeba se na to podívat pěkně od začátku, minimálně ještě jednou. Každopádně jde o vysoký standart a opravdu velké sousto. Odvaha tvůrcům a těm, co to zafinancovali, opravdu upřít nelze. Víc takových projektů. Jeden z mála současných seriálů, které posouvají televizní tvorbu o kus dál. Navzdory tomu, že si tento seriál žádá od diváka opravdu velkou pozornost, odměňuje ho za ni štědře a nenechává ho zklamaného. ()

Gašpar

Je to kvalitama rozporuplný, ale stejně to považuju za moc příjemnou serii. Slabší mi přijdou dějový linky na divokym západě, kdy jsem se trochu ztrácel a některé z postav nejsou pro příběh vyloženě nepostradatelné. V úvodní znělce se autor moc nepředřel a vykradl sám sebe. A popravdě, roztáhnout ne deset hodin špekulování nad tim, co je vlastně lidské vědomí, mi přijde trochu přestřelený. Na druhou stranu to ale odsejpá! Divákovu pozornost si udržuje neustálý přísun koz a mrtvol. Zde musim HBO pochválit za geniální marketingový tah. Hra o trůny je v průseru, protože se konce seriálu nedožije 99% postav a vzniká tak nesouvislý bordel. Westworld si robotíky opravuje a popravuje je znovu a dokolečka, takže můžete se svou postavou trpět až dokonce a nemusíte čekat, kdy vám Hodor natáhne ráfky. I když je myšlenka prakticky od začátku jasná, atmosféře to neubírá a sem tam jsem si i musel zkontrolovat textil. A tu čtvrtou hvězdu dávám za Hopkinse. Proč, to je zřejmé. ()

Lukin413

Expozice je úžasná, svět je zajímavý, westernový feeling dokonalý. Expozice se táhne pres několik dílů, což není u HBO nic nového, a vy se těšite, jaké příběhy a zápletky se začnou mezi postavami odehrávat. A tady byl pro me kamen úrazu. Příběhové linky jsou plné zvratů a hraní si s divákem, jenže při zpětném ohledu nedávají smysl, navíc se jedná o dost provařenou "vzpouru strojů" a boj o moc v korporaci. Ukecaná linka s bordelmamá pak celou dobu pluje paralelně, nijak se a hlavním pribehovym proudem nepropojí a je tudíž úplně zbytečná. Nicméně na druhou sérii se ještě podívam, protože věřím, ze ten svět potenciál má, jen je třeba jiného scenáristů, než rutináře, co je podepsán pod první sérií. Edit: on k tomu psal scénář Nolan mladší? No sakra, zklamání. EDIT 2: Dokoukáno asi pět dílů druhé série a vzdávám to. ()

sirien

Reálně 3*, viz komentář k seriálu jako celku. Dávám tu výjimečně 4 (oproti svému zvyku hodnotit seriál podle nejlepší série) - ta +1 hvězdička je takové "doporučení" ke zkouknutí aspoň té první série s tím, že za ten vizuál a další zpracování to možná i stojí (když máte čas sledovat seriály - když ne, tak radši koukněte rovnou na něco hodnotnějšího, z žánru doporučuju Humans) ()

Vodny

Nejsem zrovna hltač seriálů, které tak trochu až arogantně považuji za ztrátu času (myšleno jejich pravidelné sledování), ale tohle, tohle mě odbouchlo na Měsíc! Možná jsem náročný divák, ale pokud mě má něco upoutat, tak to musí být na špičkové úrovni a to po všech stránkách. Nolan to vzal pěkně od podlahy - od naprosto úžasných úvodních titulků, přes na hlavičku trefený hudební doprovod až po mistrovsky zvolené herce, kde každý hraje svojí roli naprosto precizně, až strojově by se chtělo s trochou nadsázky říct. Každým dílem jsem si uvědomoval, jakou smutnou metaforou našeho technokratického, zautomatizovaného a tak trochu oduševnělého života seriál Westworld je. Nevím, jestli je to tím, že jsem pragmatik s náklonem k pesimismu naší budoucnosti, ale po každém díle jsem měl spíše ten nepříjemný pocit, než radost, že bych se dobře bavil. V jednu chvíli jsem dokonce začal trochu propadat panice a nejistotě, kde to vlastně žijeme a jestli náhodou ten čudlík na ovladači nemačkám jen proto, že mi to někdo vložil do kódu. Tak moc mě uhranul hannibalsky filozofující pan Ford (A. Hopkins), o své lidskosti přesvědčil tvrdě pracující Bernard (Jeffrey Wright), aby v průběhu vše padlo jak domeček z karet a já dostal smrtící polibek od pomstychtivé Maeve (Thandie Newton) a nožem pod žebra od maximálně charismatického muže v černém (Ed Harris). Nutno ale podotknout, že první polovina série se mi líbila více a to díky tomu, že nechávala větší prostor vlastní fantazii stejně jako samotný park svým návštěvníkům. Čím více jsem se dozvídal, tím méně jsem si mohl se svými divokými myšlenkami pohrávat a dokonce, v některých situacích jsem se naopak začal ztrácet a některé pasáže a dialogy mi přišly až zbytečně překombinované. Původní lehkost a čistota toho vzkazu, který se seriál snaží doručit, respektive vytvořit, se tak zvrhla v místy až nepřehledný mišmaš, který ale díky bohu v samotném závěru nabere opět jasných kontur a nechává prostor pro další fantazírování. Pro mě je Westworld zcela novým světem v té spoustě seriálů, které jsou dnes na trhu a rád se do něj opět vrátím. P.S.: Doporučuji také shlédnout originální Westworld z roku 1973 už jen z toho důvodu, aby si člověk uvědomil, jak nadčasové a překvapivě i slušně zpracované toto téma muselo v této době být a jak moc je poplatné době současné. Navíc podezírám Camerona, že ze starého Westworldu pár nápadů čerpal i do svého Terminátora. P.S.2: Kvalita streamu na HBO Go je naprosto brilantní a obecně tuhle službu vzhledem k obrovské nabídce dalších seriálů a pořadů z vlastní produkce, doporučuji všema deseti. P.S.3: Ne, tohle není placená reklama na HBO, to se mi jen někdo šťoural v kódu, že by Arnold? ;-). ()

hEROic

Trochu komplikované dílo, potenciál je obrovský a provedení není vůbec špatné, ale ta komplikovanost a hlavně ze začátku zdlouhavost je chvílemi ubíjející. Nicméně téma je skvělé a to nečekané rozuzlování prostě funguje. Těším se na další sérii... první 80% ()