Jánošík - Pravdivá historie

• Polsko Janosik. Prawdziwa historia (více)
Polsko / Slovensko / Česko, 2009, 137 min

V našem příběhu poznáváme Jánošíka (Václav Jiráček) jako vojáka Rákocziho vojska. O pár let později ho vidíme v císařském vojsku, kde hlídá vězně u správce Bytčianského zámku Krištofa Ugronoviča (Marián Labuda). Jednoho však neuhlídá, nebo spíše uhlídat nechce... Je jím dávno pronásledovaný zbojník kapitán Tomáš Uhorčík (Ivan Martinka). Další zimu tráví Jura doma v Terchovej. Uhorčík si ho najde a přesvědčí ho, aby se přidal ke zbojníkům. Jánošík si brzy získá obdiv jak Uhorčíka, tak i některých členů zbojnické družiny. Mezitím, co Jánošík poznává zbojnický život se Uhorčík zamiluje, rozhodne se oženit a změnit svůj život. Juro se ujímá vedení družiny. Bohatým bere a chudým dává. Mezi lidmi o něm začínají kolovat legendy. Příběh o lásce, přátelství, o hledání štěstí a o osudu, nad kterým se jen těžko dá vyhrát... Příběh nejslavnějšího zbojníka, který bohatým bral a chudým dával. Stal se symbolem lidového odporu proti panskému útlaku. Lidová fantazie ho obdařila přímo pohádkovými vlastnostmi. Zázračnou silou, neobyčejnou chytrostí a odvážnými činy. I když byly dosud natočeny čtyři celovečerní filmy o Jánošíkovi, slavného lidového hrdinu příliš neznáme. Známe jen lidovou legendu o slavném zbojníkovi, který bohatým bral a chudým dával a kterého po zradě popravili zavěšením na hák za žebro. Opravdového Juru Jánošíka, mladíka z Těrchové, jehož krátký, ale dramatický život inspiroval generace Slováků k vytvoření legendy, přibližuje až tento nový film režisérek Agniezsky Holland a její dcery Kasii Adamik. Výpravný velkofilm vznikl podle scénáře Evy Borušovičové, která několik let studovala archivní záznamy a dokumenty. (oficiální text distributora)

marhoul

Jiráček mi je tak nesympatický, že tohle jsem dokoukala jen s největším sebezapřením a hodnotím průměrně. Druhá věc je, že točit filmy, nebo jakkoli jinak opěvovat zbojnickou negramotnou pakáž jako národního hrdinu, je solidní trapas... Jenže z čeho by ta Terchová jinak žila, že jo.. ()

Flego

Držal som Jánošíkovi palce. Po dlhých peripetiach s natáčaním dospel ku koncu a s odhodlaním sa pustil nabúravať Kuchtovho Jánošíka zo 62 roku. Bol to len pokus, ktorý nemohol vyjsť. Problém vznikol už pri scenári, ktorý chce byť drsnejší, reálnejší a z národného hrdinu urobiť človeka z mäsa a kostí. Čiastočne sa to podarilo, ale to je málo na vyše dvojhodinový film - na to stačilo natočiť dokument. Film neponúka vlastne vôbec nič, je jalový a suchý ako najsuchšie martini. Tento koment píšem s odstupom jedného dňa a márne si spomínam ( až na jednu scénu ) čo sa dialo. Aby som len nekritizoval, páčila sa mi nenápadne pôsobiaca hudba, kamera a napokon Václav Jiráček v titulnej postave. ()

Ivoshek odpad!

Něco takového jde natočit jen za státní peníze..... Nevzpomínám si, kdy jsem viděl naposledy něco takhle špatného. HERGOT, film o zbojnících přece nabízí milion příležitostí pro drsné loupeže, znásilňování, scény mučení, honičky s dráby a armádou atd. dle libosti. A místo toho dostanu podivný melodrama s tisícem nezajímavejch postav, Jánošík místo loupení a vraždění halucinuje sám o sobě jako o mořské panně (připomnělo mi to Zoolandera), neřeší se příští akce nebo kde sehnat koně, ale kdo se zabouchnul do místní šenkýřky a kdo by kdy chtěl mít děti. Za tenhle film by mělo na hácích vedle Janošíka viset ještě pár dalších lidí. Bude trvat hodně dlouho, než se zase kouknu na nějakej lokální film. PS: Hlas, jakým tu Jiráček / Jánošík mluví, se hodí tak maximálně pro nějakou romantickou komedii s homosexuálním podtextem. Možná by se místní filmy mohly začít ubírat tímhle směrem. Nejlepší místní komentář má Vizmir: "Jánošík vám tou svou sekyrou usekne koule a narve vám je místo očí." s Tím nelze než souhlasit. ()

anderson

Kedysi tu bol môj komentár, ale "niekto" ho opäť vymazal. Nechce sa mi tu opakovať, ale hodinovému zostrihu, ktorý som vtedy videl som dal 4*. Výsledný film je však iba rozťahaná vyše dvojhodinová nuda, kde niečo ako príbeh bolo zdegenerované do reklamných záberov na slušné exteriéry a naivné herecké výkony. Čiže ani toto nebude ten očakávaný slovenský komerčný reprezentant, akého som čakal. NUDA. (5.9.2009) ()

Ilicka

Odtažitý film, který mě už po 30 minutách nutil pohrávat si s myšlenkou, že by nebylo špatné, kdyby toho Jánošíka už konečně odpravili. Jánočík je tak pozvolný a neakční film, že mi spíše evokoval dokument na téma: Život poddaného lidu v Uhrách na počátku 18. století. Zajímavé jistě je mísení pohanských tradic a křesťanské symboliky, lidových písní, tradicí a obřadů, ale pokud je jim věnován příliš velký prostor, otravují, stejně jako podivná hudba (ta sice nemá tolik prostoru, ale do scén moc nepasuje). Představitel hlavního hrdiny Václav Jiráček je naprosto matný, bez charismatu a suverénně ho přebájí Michal Zebrowski a Ivan Martinka, jehož Uhorčík byla jediná postava, která mě zajímala a bavila. (Když Jánošíka s Uhorčíkem chytili, zajásala jsem, že už se blíží poslední část filmu, ale zároveň jsem doufala, že Uhorčík vyvázne.) Kamera je místy opravdu krásná (záběry slovenských exteriérů, tancovačky) a místy selhávala (souboje, přepadení aj.) Je mi líto, že jsem se na Jánošíka těšíla příliš, ale je snadnější pobavit v dvouminutové ukázce než ve filmu s epickou stopáží 140 minut. Závěr: Lepší než Máj, ale to neznamená zas tak mnoho. ()

Havenohome

S odstupom času som si to pozrel a musím sa priznať, že som ten film nevnímal veľmi citlivo a dvomi hviezdičkami som mu krivdil.............Toto feministické poňatie témy má až dokumentárno-etnografický rozmer. Čomu zodpovedá aj naratívna, aj štylistická rovina spracovania. Príbeh sa nesústredí iba na Jánošíka, ktorý je neheroizovaný nielen výberom malého herca, ale aj priestorom aký sa mu v scenári pridelil. Veristickému podaniu slúži aj syžetové spracovanie diktované historickým výskumom. Jednotlivé obrazy oddeľujú dlhé preskoky v čase. Nejedná sa teda o sústredený dramatický tvar, ale o pásmo zviazaných epizód, čo neznamená, že by vo filme nebolo napätie. Štýl neustále švenkujúcej takmer "tonyscottovskej" kamery možno nazvať realizmom aj abstrakcionizmom. Útržkovitá rozlietaná kamera totižto na jednu stranu evokuje prežívanie zbojníka v akcii a ponúka nedefinovateľné spektrum podnetov. Na druhu stranu sa výsledný obraz často mení na skrumáž abstraktných šmúh a línií. V konečnom dôsledku je ale jedno ako to nazvete. Podstatný je hlboký emočný efekt, ktorý použité prostriedky vyvolajú. Pocit realističnosti je teda spôsobený ozvláštnením. A ozvláštňovať vedia len dobrí režiséri...................Uznávam, že scenár nie je najsilnejšia stránka filmu, ale v žiadnom prípade to nie je prúser. Výborné je intertextuálne šťuchnutie ku školskej historke o udavačke Aničke, ktorou sa film ticho vysmieva všetkým pravým Slovákom frflúcim na toto moderné poňatie legendy o Jánošíkovi. Rovnako môže ísť scenár proti srsti početnej skupine latentne mizogýnského obyvateľstva, ktoré nerado vidí na plátne či v telke emancipované ženy a kopec ženského čarovania. Scenáru chýba silnejší quest a nakoniec sa to trocha zvrhne do klišeovitej pravdy o bojovníkovi za slobodu. Vyrozprávané to je ale pomerne slušne. Hollandová vie svojich scenáristov potiahnuť. To už neraz dokázala. Slušne je vykreslená aj psychológia postáv.................A aby som sa vrátil k dobovej dišpute. S Jakubiskovou Bathory to má jednu dôležitú vec spoločnú. Je to moderné poňatie ikonických hrdinov u nás navyše ľudovo preslávených cez krvavé slúžkovské romány. A takáto demýtizácia u nás nikdy nebude mať úspech. ()

mm13

Ťažko hodnotiť film, ktorý si prešiel tým, čím Jánošík. Mali to radšej poriešiť ako Gilliam a natočiť "Stratený v insolventnosti" - možno by sa tu našla aj nejaká tá paralela a divák by dostal určite viac, než toľké pohľadnicové nič! ()

Morholt

Další z filmů, který zabíjí předlouhá stopáž a lpění na nepodstatných detailech. Tohle má ještě návdavkem nevhodně zvoleného hlavního hrdinu, kterého jsem si živě dokázal představit jak hopsá na pódiu coby člen chlapecké kapely, ale jako zbojník působil směšně. Filčík tak zůstává stále nepřekonán. Navíc mám neodbytný pocit, že v této formě měla Angnieszka Holland vsadit na mytologii a nebát se použít všechny ty legendy, které se o Jánošíkovi tradují vč. víly s kouzelnym opaskem. Na druhou stranu to na mě nepůsobilo tak průserově, jak se o tom leckdo zmiňuje a v porovnání s Bathory je Jánošík balzámem na duši. 55% ()

Gwaihir

Možná, že byl pravdivý příběh proslulého zbojníka Juraje Jánošíka skutečně tak prostý. Možná, že se na stříbrném plátně přeci jen lépe vyjímají příběhy více legendové. Pojetí tohoto snímku je trochu nezvyklé, protože je v něm o něco větší prostor věnován vnitřnímu romantickému světu postav než ději samotnému. Přestože jsem určitě čekal od nového velkofilmového zpracování více, musím říct, že je to příjemná podívaná. 60% ()

PROROK14

Dlhé a nudné. Režisérky asi nemali fakt čím zaujať tak použili erotické scény. Tie prepady boli odfláknuté. Zrazu len strih. Záber ako Ďuri čaká schovaný za stromikom. Zrazu dzííg už ich okrádajú a strih a je po všetkom. Žiadne plánovanie, nič len tak zfleku všetko. Nevravím, boli scény, ktoré sa mi páčili a ktoré boli jednoducho fakt dobré a vzbudzovali dojem kvalitného filmu. Ale na tých 140 min ich tam bolo žalostne málo a ako celok film skoro vôbec nezaujal. ()

Gary

Ano, většinou vše bylo řečeno. Herci dobří, hudba bez problému, krásná slovenská krajina a výborně natočené intimní momenty. Troška folklóru vůbec neuškodí a naturalismus je někdy k dobru, jindy trošku zbytečný. Bohužel skutečně velikým zádrhelem je slabý děj, žádný vývoj a nudná místa. I tak jde podle mě o velice slušný film, ve kterém se nedá nic vytknout filmařině, režisérkám, ani kameramanovi. (Protože ve chvíli, kdy hodnotím, má film na csfd 49% a Bathory 58%, přikláním se ke čtyřem hvězdičkám ve prospěch Jánošíka. Jinak 70%). ()

Dale

Keby sa z filmu vystrihli všetky nudné a zbytočné scény, tak by z toho bol slušný krátkometrážny film... :-) Žiaľ, film trvá 2,5 hodiny a nemá žiadne tempo, je hrozne rozťahaný a pritom vôbec nedrží pokope ako celok. Pokiaľ sa na to pozrie niekto, kto toho veľa o našom národnom hrdinovi nevie, príliš veľa sa ani nedozvie, len že sa Juraj nechal prehovoriť na zbojníčenie, prepadol pár vozov a zomrel na háku. Scenár mal mať na starosti niekto schopnejší ako mladá režisérka Borušovičová, už len tie dialógy sú maximálne tragické. A toľko spomínala kamera najlepšieho československého kameramana Štrbu je podobne "vydarená" ako celý film. Predpokladám, že tie roztrasené zábery nie sú spôsobené vekom kameramana, na to je ešte primladý, ale zrejme si povedal, že to je v dnešnej dobe IN a tak sa nechal inšpirovať zahraničnými kolegami, no zjavne precenil svoje schopnosti. Buď sa točí roztrasene ručnou kamerou, ale musí to byť na tom aj vidieť, alebo sa točia panoramatické zábery krajiny, nerobiť z toho guláš, lebo potom vznikne z toho taký chaos, aký občas vznikol. Toľko času a toľko peňazí a vznikol z toho jeden bezvýznamný film, dokonca aj na súčasné slovenské pomery... Zlatý to Jánošík z 1963. ()

Terva

Jako první na dvd jsem si v bonuse našel videoklip Láska a smrt, kterou nazpíval Pavol Habera http://www.youtube.com/watch?v=NkfZbayGuuU a abych napsal pravdu, měl jsem u toho zůstat. Celý videoklip je lepší než dva Jánošíci. Film začíná velkým výčtem společností, kteří se na filmu podílejí, opravdu je ten výpis tak dlouhý, že už to samo vás pomalu odrazuje od filmu. A když už to všechno reklamování skončí, ještě to jednou zopakujou. Při prvním souboji, který nastane, dostane kamera epileptický záchvat a začne se chovat naprosto šíleně a nic není vidět. Pak promluví Jánošík osobně a hezky česky nadabovanej....vypínám a vracím se zpět do menu na dvd a přepínám na původní slovenské znění, no to už je lepší...ale to se nedá říci o filmu samotném...CITÁT - Jedenáct mužů zabili, jenom jednoho nechali. Lež tu, Jeníku, lež tu sám, bude tě soudit velký pán..... Tak to sečtu : Kamera 0, Hudba 2, Scénář 0, kostýmy 1, dabing 0 = 3 ....zbojničina je dobré řemeslo. 50% ()

Mononoke.

Jánošík je pro mě ztělesněním vznešeného divocha a odvážného zbojníka. Václav Jiráček je s prominutím nevýrazný cucák, který hraje hůř než Daniel Radcliffe v jedenácti letech. Příroda je krásná, kostýmy i komparz bačů fajn, ale s mdlým hlavním hrdinou (který má být tím hlavním tahounem) žádný zázrak nevykouzlí. ()

Marek1991

Poviem vám, že ako novodobý film o Jánošíkovi je to dosť dobré. Páčilo sa mi to viac ako Jakubiskova Bátoryčka napriek tomu, že tu nevystupujú až tak slovenskí herci a herečky ako v historicky známych filmoch o Jánošíkovi z 20. storočia. Čech ako hlavný predstaviteľ bol ozaj úlet, ale s poľskou režisérkou to vyznieva tak skôr všeobecne slovansky. Len ma mrzí, že tieto filmy nie sú úplne stopercentne podľa historických záznamov, ale vsádzajú na vlastný pohľad, či mnohé historky a domnienky. Akcia, dobrodružstvo, zaujímavé scénky, nuž pekný film, aj keď mal možno niektoré scénky prehnané a boli skôr také dnešné. Ja som sa však bavil, bol to alternatívny pohľad na Jánošíka, ktorý túto legendárnu postavu podal aj inak ako prvé filmy, ktoré sú mi však sympatickejšie. ()

corpsy

Podobne stratený veľkorozpočtový historický únik, ako z predchádzajúceho roka BÁTORIČKA. To, že v našich luhoch a hájoch je na poriadku dňa to, že sa pri vzniku čohokoľvek, už počas prvých dní rozkotúľa rozpočet všade tam, kde byť nemá, by sa dal natočiť iný veľkolepý spektákel. A to, že sa peniažky kotúľajú na influencerské trubadúrstva, v podobe dnešných zvratkových SK seriálov, by mohlo štvať hlavne Jurka J. Už je jedno, z akej krajiny a a akej národnosti bol. ()

curunir

,,...A EŠTE SA HOVORÍ, ŽE MÁŠ V OPASKU ZAKLIATU SILU." ,,TO JE PREDSA OPASOK PO MNE. DAL SOM MU HO VTEDY KEĎ SA MI UŽ PUPOK DOŇ NEVOŠIEL. ALE TERAZ ASPOŇ VIEM, PREČO SOM NA STARÉ KOLENÁ TAK OSLABOL." __ Kade som chodil, len samú kritiku som na Terchovčana počul. Dokonca, keď mi už aj kamarát povedal, že ,,Panna Zázračnica je oproti tomu Shawshank", (obaja nevieme nájsť skrytú výnimočnosť tohto Uherovho diela) vravel som si, že na tom teda asi aj niečo bude a nakoniec sa dlho plánovaná návšteva kina ani nekonala. Keď sa mi ho teraz podarilo vidieť, opäť som sa raz utvrdil v tom, že netreba veriť davom. Film to nie je zlý, doplatil však na súčasný trend, kedy si väčšina ľudí myslelo, že bude vyzerať inak. Od Jánošíka však netreba čakať megalomanské epické dielo s kvantom davových scén a nespočtom mŕtvych (á la holyvúd) , ale už podľa podtitulu príbeh, na aký možno nie sme zvyknutí, no pritom je to doteraz najpravdivejšie vylíčenie života nášho národného hrdinu. Jánošík nie je rozhodne dokonalým, má však aj prednosti ktorých nie je málo. V prvom rade Agnieszka Holland má veľký cit pre detaily, čo je aj tu veľmi dobre vidieť. Interesantný je tiež pohľad do hlbokej a bohatej studnice našich folklórnych zvykov a národného mysticizmu. Žiadne výčitky taktiež nenachádzam ani na Štrbovej kamere, ktorú tú pre jej údajnú ,,roztrasenosť" v bojových či akčných scénach (rovnako postupoval aj Kaminski vo ,,vojakovi Ryanovi" a vyhral Oscara) viacerí odsudzujú a slušne odvedená je aj hudba. Pravdou ostáva, že príbeh či scenár je podaný neforemne, ale nikdy som sa nepristihol, že by som sa vyslovene nudil, skôr mi trocha chýbal pohľad z druhej strany, pretože celý film je rozprávaný prakticky len z pohľadu Jánošíka a keď ho naháňajú hajdúci, prišlo mi to, ako by spadli kdesi z neba. Záverečná poprava ma prekvapila určitou chladnosťou a intímnosťou (len účasť katov a pár pozorovateľov) a úplne posledná scéna má podľa všetkého svoje posolstvo, ale načo? ()

JimWayne odpad!

Jánošík-pravdivá história alebo ako vyhodiť peniaze a zničiť legendu Jánošíka.Film bez pointy a kopou vymyslených vecí ktoré úplne odchádzajú od zmyslu Jánošíka.Čakal som zbíjanie bohatých ale to sa objavilo max 2-krát a to tiež ako keby nevedeli čo spraviť s kamerou.Takto to dopadne keď Slovenskú legendu natočia dve poľské režisérky, ktoré možno niečo načítali o Jánošíkovi v knihách no nevedeli kto a čo bol a úplne zničili Slovenského zbojníckeho kráľa.Kto si chce pozrieť skutočného Jánošíka tak Jánošík z roku 1935 s Paľom Bielikom. ()

VojinRyan

Jánošík. Slovenský najznámejší zbojník. Nato, že to má byť dobrodružný a historický film, som čakal viac. Akcie skoro žiadne a už keď aj nejaké boli, tak sú nudné. Otrasne roztrasená kamera, ktorá sa vie len krútiť dookola. Jediným pozitívom bola hudba. Ta vedela strhnúť a bola dynamická. Ale k čomu je len výborná hudba, bez dobrého obrazu?? Slabé ako čaj, ktorý som si práve urobil. 35% - 2*. ()

mysiak

Bohatým bral, chudobným dával alebo ako zo slovenského filmu sa stal poľský film...z veľkofilmu je obyčajná natiahnutá báchorka, ktorá si nezaslúži byť poctou Jánošíkovi a vôbec to nie je jeho pravdivá história...je to len jedna rozprávka o zbojníkovi ktorý sa zhodounáhod volal Jánošík...Václav Jiráček je absolutne nevhodným predstaviteľom...a ostatok..no vyjadriť sa slušným slovom..veľká drahá blbosť...pekný trailer...o ničom film ()