Stranger Things

• USA Stranger Things
Drama / Fantasy / Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
USA, (2016–2024), 36 h 1 min (Minutáž: 42–150 min)

Série(5) / Epizody(35)

Carodej_pes

Stranger Things trpí kazem na estetice vyprávění. Příliš jasně dávají najevo, že se jedná o žánrový guláš. Chybí ucelující prvek. ()

cskomando

První série nás nalákala na fámozní dechberoucí podívanou, kterou bratři Dufferové zvládnuli na výbornou. Nikdo nevěděl, co lze a nelze očekávat, nicméně nápad a provedení do 80 let bylo opravdu skvělou volbou. Proč ? Nic nepůsobí tak stupidně a novodobě jako je dnešní doba, vše je odlehčené, život všech postav (dětí) jde jinou dobou, kde ještě nikdo neznal počítače, mobily apod. techniku. Další skvělý nápad propojení dvou světů aneb tam nahoře je to hezké, tam dole nechcete být. Seriál dokáže zapůsobit na člověka opravdovým reálným dojmem, scénář a jeho provedení včetně CGI efektů má svůj účel, který plní na jedničku. Ještě jsem se nesetkal s takovým pocitem, když se mladší hrdinové a jejich ochránci prochází v temné a mrazivé napjaté atmosféře. Millie Bobby Brown, dokázala zapůsobit svou emoční nadaností a myslím si, že lepší (i když smutnější) závěr, si nikdo nemohl představovat. Pokud to takhle půjde dál, bude mít skvělou hereckou kariéru. Série druhá nám nabídnula opravdový multižánrový skvost, ve které najdete opravdu spousty žánrů ba dokonce i trošku gore a krev. Bratři Dufferové jedou série opravdu promyšleně a scénář, který napsali na pokračování mě opravdu dostal. Kdo by si představoval, že takové nevinné ještěří mláďátko se nakonec bude rozmnožovat a zabíjet všechny, kdo jim příjde do cesty ? Dokonce se musí ocenit i gore, krev a CGI efekty potvor. Místy bylo znát, že režiséři až tak moc nechtějí ukazovat svůj povedený nebo nepovedený potenciál, takže se rozhodnuli přidat trošku té tmy, temné atmosféry a nenápadně zamaskovat nepovedené ! Tohle všechno bylo promyšlené opravdu do puntíku. Herecké výkony opět ukazují, že mají jasnou budoucnost. Volba dětských hrdinů je jednou z dalších nečastých praktik a věřte, že právě ony herecké výkony dětí, vás dokážou místy posadit na židli. Další věcí je zvolená hudba do 80 let, no co si budeme povídat zařazení songu z krotitelů duchů a další skupinou např. Scorpions, je skvělý tah. Vypadá to, že Dufferové mají opravdu výbornou fantazii a dokáží nemožné. Co se týká závěru, tak ty dětské psychologické prožitky vypadaly dost reálné, žádné stupidní chování, řvaní ale prostě takové ty první prožitky. Nechyběla smrt, romantika a ani upoutávka na největší monstrum do další série ! Tak se pojďme těšit ! ()

BlackHood

Průhledné jak sáček. Příběh by mohl být o hodně promakanější, žádných zvratů se nikdy nedočkáme, a ta nejpravděpodobnější možnost je vždy ta pravdivá. Pro někoho může být lákadlo atmosféra 8o let, já však tu dobu moc rád nemám, takže mě nijak neoslovila. Dětští hrdinové mi příjdou nesympatičtí, jeden je hnusnější, než druhý, ale časem jsem si na ně zvykl. Celkem mě překvapilo, že si je lidé vychvalují, protože většinou, když je hlavní hrdina teenager/dítě, tak většina uživatelů nadává a hned to odsoudí jako "kravina pro puberťáky". Ale abych jen nenadával, tak mě hodně bavilo dilema Winony Rider, která ztratila svého syna, to bylo natočeno obstojně a seriál v té době ještě působil vážně. Pak příjde druhá série a ten vážný feeling se vytratí a je to už pohádka. Pro mě normální seriál, který by si zasloužil tak 65%. Opravdu nechápu, co na tom všichni vidí, ach jo. Třeba Game of Thrones bych osobně 92% nedal, ale kvůli své výpravnosti, rozsáhlému příběhu, efektům a kostýmům, to chápu. Ale tady tohle? Na tom nevidím nic nadprůměrného. ()

Echelon1

1. séria môže byť kultovou záležitosťou. Totálne hutná atmosféra v neskutočne sviežom 80. retro štýle, ktorý dýcha každým záberom a v každom kúte, skvelá zápletka a postupné odhaľovanie, skvelé prepojenie jednotlivých dejových liniek, divák udržiavaný neustále v napätí, chovanie postáv dávalo zmysel a bolo vierohodné (zväčša). Jediné mínusy snáď bol fakt, že amíci sú strašní salámisti a tak nejaká beštia z iných dimenzií im nejak netrhá žily a ako to už býva, dva tucty vojakov so zbraňami sú úplne neexistujúca prekážka, zato si to dá ale týpek na férovku s bejzbalkou. I tak ale výborný mysteriózny hororový počin. 2. séria je totálna nefunkčná kravina s rodinným zasadením, stačí vystrihnúť pár krvavých záberov na "dema-dogov" (schopných prebiť nepriestrelné sklo či kovové dvere, i keď sú o veľkosti psa) vraždiacich anonymných vedcov a vojakov, či stupídne umierajúcich postáv. Postavy chcete zaškrtiť v každej druhej scéne, alebo im aspoň vraziť, pretože buď meľú mega-nudné drísty či doslova vyzývajú svojím jednaním logiku na súboj (pri pozeraní sme sa nasmiali i "zafacepalmovali"), samozrejme aj tu partička hlavných postáv je úplne v pohode so všetkým (občas ako praví hamburgeráci aj zahláškujú), vojaci a vedci zomierajú na tucty, ale k odvráteniu hrôz z iných dimenzií vám stačí skupina debilných deciek, partička neskorých teen, šerif a nadupaná maminka. Nechýba ochočená beštia z iného sveta "podplatiteľná" nugátovou tyčinkou, opäť samopaly nefungujú, ale bejzbalka áno, El a jej linka s "008" je tu totálne zbytočná, detičky páliace si to na americkom pony-car (i ja by som sa bál na tom šoférovať, ale ona totiž šoférovala raz na parkovisku) a do toho riešime naše milostné vzťahy. Ano, 1. séria za 5*, je to v podstate celkom inteligentný horor (až na tie výnimky), 2. séria (mizerné 2*) je typická lacná americká somarina. Jediné, čo tam za niečo stojí, je hlavná beštia, dizajnovo fakt super. 3. séria už bude asi komédia, celkom sme sa nasmiali na hlúposti aj počas tejto druhej. :-) ()

DavidHolub

Tak první sérii jsem celkově viděl asi 3x. Skvělá práce, atmosféra, děj, hudba, postavy, dialogy... První série patří k tomu nejlepšímu, co Netflix nabídl. 1. Série - 100%. Po roce, a po velkém úspěchu první řady, přichází řada druhá. Která je skvělá, podobně jako ta první, poslední díly jsou naprosto geniální, jen zamrzí slabší díl se ztracenou sestrou El, ale jinak paráda. 2. Série - 95% Třetí série má nejnižší hodnocení, ale musím říct, že mně osobně se líbila asi nejvíce. Hlavně kvůli skvělým hereckým výkonům, skvělým postavám (Robin, Steve, Dustin, Erica..). A největší podíl na tom má finále, které je za mě nejlepším dílem celého seriálu. 3. Série - 100% Po tříleté pauze konečně přichází velice očekávaná čtvrtá řada. První díl byl takový seznamovací, začátek i konec - super. Od druhého dílu už se to pořádně rozjelo, napínavé, zajímavé, nápadité, zábavné, děsivé... Hlavní záporák je perfektní. Po čtvrtém díle musím konstatovat, že se zatím jedná o nejlepší sérii. 4 díly 4. čtvrté série - 100% Další tři díly pokračují v dost podobné kvalitě. Odhalení na konci sedmého dílu bylo naprosto nečekané a čekání do 1.7. bude opravdu dlouhé. 4. Série Volume 1 - 100% ()

WinstonS

Popkultura 80.let, to je moje naprostá srdcovka. A po dechberoucí třetí sérii definitivně stavím Stranger Things na můj osobní seriálový piedestal. ()

crozet

80. léta v USA a jejich velmi citlivě (nebo spíše perfekcionisticky) zpracovaná vizuální stránka (jak ji pamatujeme ze svého dětství v hitech československého kina typu Číslo pět žije, Krotitelé duchů, Konvoj, E.T. atd.), jazykový kód (často se opakující "crap":)), gestikulace postav a vůbec a hlavně narativní styl a hodnotová struktura příběhu a hrdinů (model "klukovské přátelství na život a na smrt - zachránit svět - máma, táta, brácha, ségra - holka" - samozřejmě a závazně ve zmíněném pořadí). Přidávání sérií je v principu kontraproduktivní a ze seriálu postupně dělá grotesku (jakkoli motiv a poctivost zpracování pokračování je autentická). Všem klukům a holkám cca 12+! ()

petikacka

Mě tenhle seroš tedy fuck neoslovil...nejvíc mi to připomínalo E.T. a IT a vůbec příliš přihřívané polívčičky ze všech 80.-tkových hororů...Za mě 65% ()

Muel

| Netflix | Stranger Things. To je keď pri seriáli cítim nostalgiu, a to som pritom v 80kách ani nežil. | Dosť srdcová záležitosť, ktorá so žánrovým klišé narába v sci-fi odvetví neskutočne podarene a so srdcom. Máloktorý seriál ma emocionálne prepojil s postavami tak, ako tento. Dufferovci sú zjavne milovníkmi týchto vecí a ich Stranger Things je právom vlajková loď Netflixu. | Hodnotenie: 10/10 | ()

blazir1

Vemte vsechna klise 80. let(ala Goonies, Zahrobni komando...) a pripalte k tomu neco ze soucasnosti a mame tu jednoho maleho, jednoho lehce poloretardovaneho a jednoho afroamerickeho borce na bicyklu. Do toho pridejte zoufalce a holku jeho snu chodici s namachrovanym blbem, pak si - a to je dulezite - splacejte lidske telo a pripalte k tomu masozravou kytku misto hlavy a mame priseru. Pak to idealne natahnete na 9x50min(zvrat vzdy presne na konci, aby to divak musel vydrzet a tesil se na dalsi dil), do toho obcas prehrajte kousek pecky z 80. let(zejmena Clash...) a mate moderni serialovou bombu jak vysitou. Jasna jedna *. Dve ** jen za to vystilizovany retro ala 80tky. Naroky divactva jdou dolu. Natocit tohle v 80tych tak by to byl stezi prumerny a nudny serial. ()

Gulde

Vynikající kombinace hororových prvků, skvělých postav chrlících vtipné hlášky, a to vše geniálně zabalené do pozlátka 80. let, a to včetně brilantní práce s dobovou a dobově laděnou hudbou. Naposledy jsem takhle hltal seriál přes dvěma lety v podobě 3. série Narcos. ()

SatyR.film

Dlho som odolával tomuto všade ospevovanému dielu, až som sa odhodlal zatiaľ na 1. sériu. Tá si u mňa zaslúži slabšie 4*, námet u mňa nijako nie je prevratný, obrátené svety tu už boli, či už v seriáloch Fringe alebo Counterpart, viac zapôsobil dobový feeling 80-tých rokov. /// 2. séria 1* /// 3.séria 2* /// 4. séria úvod silné 3* záver na 1* /// Už dávno som nedopozerával seriál len aby som ho videl do konca. ()

theSaint

Po letech přichází věc, která dostane před obrazovku celou rodinu. Rodiče i děti se budou tetelit blahem stejnou měrou. Stranger Things se povedlo něco zcela vyjímečného- spojuje dvě generace. Komu se tohle naposled povedlo? ()

Matli

Po třech dílech už musím utrousit pár řádek, jinak se neznam:-) Každopádně naprostá pecka, hlavně pro ty, co více pamatujou. Žil jsem sice devadesátkama, ale k osmdesátkám to má hodně malej kousek. Nepochopím jak někdo v dnešní monotóní době dokáže vymyslet něco, co má ducha osmdesátek bez jediné chyby. Ta hudba a výběr songů, to prostě nemá chybu, nemluvě o hereckém výkonu Winony, na starý (mladý) kolena ze sebe dostala maximum a že jí to jde! Jinak tajemnem to jen srší, takže opět body nahoru. Co víc dodat, Netflix perlí. 96% PS: a seriál u kterýho mám místama husinu tu fakt ještě nebyl! ()

gonga

Velmi přeceněno zde na čsfd. Přehrávající Winona byla často až nesnestitelná, kvičením připomínala prase jdoucí na porážku a příběh postupně získával stále banálnější rysy. Užil jsem si to, ale nebylo to zdaleka tak kvalitní , jak to vypadá tady. Jediné, k čemu nemám jedinou výtku, je vynikající hudba. Prakticky nulová potřeba vidět to ještě někdy znovu. ()

Našel Marvel režiséra pátých Avengers?

Našel Marvel režiséra pátých Avengers?

05.06.2024

Marvel potřebuje hit jako sůl. Poslední díla jako Ant-Man a Wasp: Quantumania nebo Marvels byla přijata s nemalými rozpaky a ani na streamu komiksové studio příliš neoslňuje tak, jak bylo dříve u… (více)

Netflix chystá americkou Korunu

Netflix chystá americkou Korunu