Horor / Sci-Fi / Thriller

USA / Švýcarsko, 2000, 90 min (SE: 91 min)

Sci-fi se se skvělým námětem, obrovským potenciálem, kterému však dobrých 50% (!) z hodnocení ubírají dvě věci. 1/ Tupé neherectví Petera Facinelliho (opravdu otřesný zážitek k nevydržení) a pak 2/ naprosto rozmrdaný (nelze nazvat jinak) scénář s koncem, který aspiruje do TOP5 nejdebilnějších konců filmové historie. Na filmu postupně pracovali tři režiséři, nakonec se toho v podstatě chopilo studio MGM samo a vylepšovalo a vylepšovalo... První polovina filmu je tak na 90%, pak se to ale zlomí a začne taková shitstorm, že se to skoro nedá vydržet. Vystřižené scény a hlavně alternativní konec přitom ukazují, kam se měl film původně ubírat - kdyby to takto dopadlo, nebál bych se pěti hvezdiček. Obrovská škoda promrhaného potenciálu a ty desetimilionové $ ztráty chytrolínům z MGM od srdce přeju! Rozpočet: $90mil. / Zisk celosvětově: $14mil.(17.7.2012)

Nejak v tom čase nemal sci-fi žáner na ružiach ustlané. Red Planet a Mission to Mars nie ja práve úkážka vo svojom žánri a bohužiaľ ani Supernova neobstála oveľa lepšie. Prepadák ktorý sa k nám nedostal ani do kín narozdiel od vyššie zmienených filmov ma však solídne zaujal. Klasické sci-fi prvky ako skok priestorom s následnou poškodenou kryogénnou komorou, záchranná misia, klaustrofóbia v uzavretom priestore, neznáme postavy, tajomný artefakt meniaci telesné schopnosti – dej sa mi dosť páčil. Príjemné béčko. Zaujímavý je aj zoznam režisérov ktorý sa na ňom vystriedal Francis Ford Coppola (on a sci-fi – prekvapenie), Walter Hill (priemerný režisér), Jack Sholder (hororový béčkový remeselník). Zrejme každý čo to zo svojho talentu (aspoň štipku) nechal aj tu. Obstojné herecké obsadenie Angella Basett, James Spader a Lou Diamond Phillips (ten to tu fakt veľmi nerozbalil) tiež nie je na škodu.(5.3.2007)

• Slarque

Superblbost. Scénář je nudný a nebojte se, že by vás něčím překvapil. Herecká sestava je celkem slušná (taky byla oceněna jednou hvězdičkou), ale ve filmu se nevyskytuje jediná zajímavá postava, tudíž nechápu, co tam dotyční herci vlastně dělají. Triky a výprava působí televizněji než většina epizod Star Treku. Fakt, že tenhle film producenti poslali do kin, mi připadá až neuvěřitelný.(17.11.2004)

Výsledný rozpadlý útvar možná nenaplnil očekávání studia ani ambice slavných režisérů Thomase Leeho (ehm :-)), avšak jako standardní "vybíjecí" béčko (významně prodchnuté sexuální tenzí) se celkem drží. Navíc disponuje kvalitním obsazením (nesmlouvavý kapitán Jamese Spadera vítězí o výstavní prsa Robin Tunney - vím, ta věta nedává smysl :-)) i ucházejícími triky. Odjakživa mám pro tajemno chladné vesmírné prázdnoty slabost, takže mírně přilepšuji.(11.5.2017)

Supernova vůbec není takový propadák, jak se tu na čsfd prezentuje oním prachbídným hodnocením, v rámci žánru sci-fi s tématikou vesmírných letů celkem slušný standard. Je to sice béčko se vším všudy (čpí z něho televiznost, nějaké speciální efekty nečekejte, herecké výkony jsou povětšinou mdlé...), ale to kupodivu nesnižuje ,,kvalitu" filmového zážitku. Když máte tenhle žánr rádi a jste ochotni překousnout pár schematismů (a dopředu lehce odhadnutelný vývoj děje), nebude pro vás Supernova zážitkem odrážejícím pouhých cca 40 % na čsfd... Film nevýrazný, ale neurážející... Podobné filmy: Horizont události, Pandorum(8.2.2009)

• - Byly natočeny celkem čtyři alternativní konce. (Hal_Moore)

• - Údajně bylo vydání tohoto filmu na nějakou dobu studiem pozdrženo z důvodu nespokojenosti s hotovým projektem režiséra Waltera Hilla. Studio povolalo Francise Forda Coppolu, tvůrce "Kmotrovské" trilogie, aby film přepracoval. (Hejtmy)

• - Film se natáčel v Los Angeles v Kalifornii. (rafix)