Nový čas, nová odysea, a nová šance rozluštit záhadu mise Jupitera z roku 2001. Členové posádky na palubě Leonova jsou na cestě za setkáním se stále vesmírem plující lodí Discovery. Posádka zatím netuší, že se brzy ocitne tváří v tvář osudu samotného lidstva. Ten bude spočívat na křemíkových bedrech znovu probuzeného počítače HAL-9000. Tímto filmem natočeným podle pokračování slavného románu Arthura C. Clarka "2001: Vesmírná odysea", dokázal režisér Peter Hyams (Kozoroh jedna, Outland) natočit pohlcující sci-fi film navazující na svého předchůdce, avšak se svým rukopisem. Píše se rok 2010. Čas zjistit, že nejsme sami. (Magic Box)

Crytic

Na rozdíl od prvního dílu, má tento film alespoň hlavu a patu. I tak v něm ale nevidím nic výjimečného... ()

Trumper

Dvojka sice postrádá všechny superlativy První vesmírné odysey, zato si ale udržela vlastní tvář bez snahy kopírovat nekopírovatelné.___ Rozdíl mezi oběma filmovými odyseami je asi tak stejný jako rozdíl mezi těmi knižními – více dialogů a děje, méně tajemna a taky pochopitelnější závěr dělá z dvojky mnohem „koukatelnější“ film (i když já osobně bych se na vesmírný valčík vydržel dívat hodinu). Přesto stále jde o hodně seriózní sci-fi (žádného Avatara nečekejte, naštěstí), které se pokud možno věrně drží předlohy (chybí hlavně čínská loď Tsien).___ Bohužel některé máničky si stále nemohou odpustit srovnání 2010 s 2001 ve snaze ukázat, jaké pošušňáníčko pro ně První vesmírná odysea byla. Dvojka je jiná, určitě méně působivá a zdaleka ne tak vyšperkovaná (čistá), ale přesto jsem se na konci nemohl zbavit dojmu, jaká je škoda, že nedošlo ke zfilmování Třetí vesmírné odysey, klidně i ve stylu té Druhé. /80% ()

blondboss

Peter Hyams si bol dopredu vedomý, že Stanleyho Kubricka a jeho kult nemá šancu prekonať, preto siahol po osvedčenej sci-fi filmarine. Zďaleka to už nebola atmosféra "2001"-ky, avšak slušne na ňu nadväzovala a vysvetlila aj pár vecí. Stále je tento film však iba doplnok ku kultu a vždy ním aj ostane. Stanley je totiž iba jeden. 60 % ()

spoock

Menší dovyprávění o tom, co se dělo v prvním filmu. Není to tak poetické, ale kupodivu koukatelné. Slušné triky. Potěšil závěr, který není tak psychedelický. Film vám sice nezodpoví všechny otázky, ale rozhodně poskytne srozumitelné finále. ()

harycek

No možná lepší a záživnější než 2001 ,ale ta byla průkopník , jenže toto má spád a vrchol!!! Našel jsem chybu nevím jak to bylo v originále , ale cca v 60 minutě při poradě hovoří o rozměrech obelisků s tím , že mají poměr stran 1x4x9 ale říkají , že jsou to ODMOCNINY čísel 1-2-3 , přičemž jsou to MOCNINY!!!!! To jen tak pro pořádek, asi chybička v dabingu , stane se !?!?!? ()

Aywes

Nadčasové a s příšerně kýčovitou pointou. Přitom celý film se odvíjí jako nadmíru zábavné 80.tkové sci-fi. Konec to ale docela pohřbil. I tak se jedná o velmi povedené sci-fi, které doporučím všem fanouškům tohoto žánru. Raději si ale znovu přečtěte rok, kdy byl film natočen. Je velmi důležité ho brát v potaz. ()

gu-staff

Ále tak nebylo to špatný, o dost míň intošský než první díl, ale zase přímočařejší a přístupnější. A o to šlo... ()

Vanshua

Doopravdy nechci film srovnávat s Kubrickovým filmem, četl jsem obě knížky a druhá je od první v mnohém odlišná, obsahuje více dialogů, humoru, hrdinů s propracovanějšími charaktery a napínavější zápletku, vyprávění je konvenčnější. To, že film je adaptací odlišné knížky beru jako fakt a bavit se o tom, co z děje mělo být zahrnuto, co naopak mohlo být vypuštěno, je logické a inspirativní, v tomto mě film nezklamal. Jen nechápu ty úpravy a přidané motivy vyplývající z období studené války, které nakonec vedou k celkem banálnímu poselství. ()

alex011

Musim sa tiez priklonit k nazoru ze sa mi tento snimok pacil viacej ako 2001. Bolo to ine, viacej som tomu rozumel a snad som to konecne aj vsetko pochopil :) ()

Brenda.Ch

Velmi příjemné překvapení ! Miluji knížku a mám ji přečtenou již několikrát. O to více mě potěšilo, že film docela věrně kopíruje literární předlohu, dokonce včetně několika doslovních dialogů ! Úžasná atmosféra, výborné herecké obsazení, žádná zbytečná sentimentalita, s nadhledem a prost zbytečných emocí pojat krásný příběh na téma "už nejsme sami". Kubrick to není, ale nemá to zas tak daleko. Velmi dobrý film, vřele dopručuji. ()

Hanz_knife

Druhá vesmírná odysea je všechno, co první mohla být ale není. Do nebes vynášený Kubrick by se měl posadit na prdel do školní lavice a s otevřenou hubou zírat, jak se dělá kvalitní filmařina. Hodinu vřískající opice tu nahradil příběh, který krásně odsýpá, aniž by byl nějak zbytečně akční. Režisér tohoto dílka si také asi uvědomil, že lepší atmosféru udělá třeba děsivý znovuspuštěný HAL s dobrými dialogy, než půlhodinový průlet vesmírem na dva roky prošlém LSD. ()

jirka25

Ryzí scifi s dávkou neznáma, tajemna a pointou. Mnoho jich není :( Žádná tupá vyvražďovačka jako Vetřelec nebo fantasmagorie jako Hvězdné Války... Mnohem stravitelnější než první díl i když je to skoro o tom samém... ()

buchannon

Velmi povedený klasický sci-fi film z osmdesátých let. Důstojné pokračování 2001, ale na plné hodnocení tomu přece jen něco chybí. Peter Hyams dokázal už s Kozorohem 1, že je výborný režisér, škoda, že se mu úplně nepodařilo pokračovat v tomto trendu i dále. Atmosféra snímku je výborná. A poselství je jasné: konec studené války a fakt, že tahle planeta není naše. ()

Parsek

Vzdycky jsem tenhle film radil spis do prumeru, ale s postupem casu si uvedomuji (a to i vzhledem k soucasne filmove tvorbe), ze je to film nadprumerny. Kvalit 2001 sice nedosahuje, ale nedam na nej dopustit... ()

dbt

Člověk by pomalu ani nečekal, že 2001: Vesmírná odysea může mít vydařené pokračování... a bohužel by udělal dobře. Největším problémem 2010 je její zatížení původním filmem. Kdyby se jednalo o samostatný film, řeknu si, že je to docela pěkné sci-fi. A ač jsem nechtěl srovnávat a brát film jako takovou standartnější (jak zápletkou, tak filmovým jazykem) verzi filmu pro masovější publikum, neubránil jsem se tomu, aby mě neustále do očí bila plytkost toho všeho. Hyams se snaží Kubrickův film variovat příliš okatě a polopaticky, což často vyústí v nesmyslnost, až trapnost. Zkrátka, N U D A. ()

villain

Spojením atmosféry a vizuální stránky prvního dílu s dějovostí toho druhého by vznikl, alespoň pro mě, dokonalý film. ()

8th KRRR! – 70MM Film Fest Krno

8th KRRR! – 70MM Film Fest Krno