2001: Vesmírná odysea

• Velká Británie 2001: A Space Odyssey (více)

Filosofická filmová opera. Evoluce a smysl existence lidstva v několika epochách, během kterých je člověk konfrontován se zlověstným a mlčícím symbolem mimozemského života. Science-fiction film, po kterém už filmové sci-fi nikdy nebylo jako dříve, a souběžně napsaný stejnojmenný science-fiction román, po němž se sci-fi literatura navždycky změnila. Jeden z největších mýtů filmové historie a společné mistrovské dílo dvou osobností svých oborů – režiséra Stanleyho Kubricka a spisovatele Arthura C. Clarka. Neopakovatelná cesta za hranice lidské zkušenosti, za hranice prostoru a času... (AČFK)

tyzmrde odpad!

Kubrick mě chtěl asi zabít nudou ale to se mu naštěstí nepovedlo a film jsem přetáčel. Z celého filmu jsem viděl asi něco přes hodinu a ti co téhle nudě dávají vysoké hodnocení by měli zavřít do blázince !!! Jinak souhlas s verbalem !!! ()

Dekovnik

Takhle si představuji dokonalý mindfuck, který vás zařeže hlubuko do sedačky, a ještě dlouho po opuštění kina či obyváku budete přemýšlet. ()

sadman

Vizuální efekty a vůbec efekty co se techniky týče jsou převratné. Konec filmu byl na mě dost náročný až sem si musel jít na 5 minut zdřímnout. :) 4 hvězdy ()

Grim

V závere som mal valčíku už plné zuby a tie nudné prelety a obrazy na mňa pôsobili nudným dojmom. Ak je tu nejaká nadčasovosť, tak som asi príliš nevšímavý a hlúpy, aby som ju v tomto filme našiel. ()

aannemer

Prvních 10 minut velmi poutavých, následuje dvou a půl hodinové nic. Na svou dobu snad něco zajímavého, pro diváka v 21. století nuda k uzoufání. Nikdy více! ()

Desmi

Čekal jsem od něho rozhodně víc, na to o jak známý film se jedná. Kubrick vytvořil něco, co na svou dobu muselo budit úžas a uznání, na druhou stranu stvořil ale něco nekonečně nudného a bezcílného. Strašlivě protahovaníé scény, fantaskní hudba, absence příběhu... Byla to taková óda na dobývání vesmíru, která mě opravdu hooodně minula. Tohle si dozajista znovu nepustím. ()

LesniManekyn

Po zhlédnutí snímku jsem se hluboce zastyděla, protože mi došlo, že nejspíš nejsem dost intelektuálně na výši. Až dosud jsem se považovala za náročnějšího diváka. Urputně jsem se snažila film vstřebat - už jen to, že jsem u něj celkem čtyřikrát usnula, a pokaždé si ho znovu plna očekávání pustila, mluví za vše. Bohužel nemám ponětí, co tímto dílem kdo chtěl říci. Hodnotit ho z tohoto důvodu nemohu. ()

SvobiQ

Na první dojem nic moc, film se táhne a táhne a táhne, Jediný co mě rozesmálo bylo scéna kdy se destička objeví u opic a vzpomněl jsem si Karlíka a továrnu na čokoládu :D ()

Swish

Komentář může obsahovat SPOILER! K tempu děje a vyvrcholení se v rámci mých skromných možností dokážu vyjádřit jen slovy: What The Actual Fuck! Audiovizuálně je to parádní (úplně někde jinde než x novějších nejen scifi filmů a seriálů ) - oceňuju fakt, že ve vesmíru se prostě zvuk nešíří, nebo ne tak jak v našich podmínkách, a film to opravdu respektuje, ale je to utahaný a závěr můj malý primitivní mozeček doopravdy nepobral. ()

Kriklan49

2001: Vesmírná odysea by si zasloužila mnohem více prostoru, než kolik je únosné napsat sem, pokusím se tedy jen krátce. Lidé obvykle nechápou dvě věci ohledně tohoto filmu - 1) jeho stopáž a absenci dialogů a pak 2) vyznění/závěr. Ad 1: Naše generace je odkojená filmy, které na diváka nekladou nároky, servírují hotová fakta, a tak nepovolují různé výklady. 2001 se zcela vymyká většině toho, co známe. Délka scén zde dává divákovi čas vstřebat jednotlivé záběry, projikovat své představy a vize do obrazu. Navíc musím obdivovat i úžasné zpracování, kameru a souznění s hudbou. Odysea není příběhový film, ten si píšeme každý sám, když se vžíváme do scény. Proto také ty minimální dialogy. Nemusí dalece vysvětlovat ani posouvat děj a v podstatě se od nás ani nečeká navazování kontaktu s postavami. Naopak, nemáme být citově svázáni s postavami. Ad 2: Nesnažte se pochopit konec. Snažte se brát tento film jako celek. Odysea poskytuje nespočet podnětů k zamyšlení, které se neomezují jen na závěr filmu. ()

Polter1

Musím priznať, že keď som si tento film pozrel prvý krát, tak som ho po pol hodine musel vypnúť. Po určitej dobe, som si ho zase pustil pretože film, ktorý nadchne a inšpiruje Jamesa Camerona nemôže byť ani z najmenšieho hľadiska zlý. I po druhý krát sa mi naň ťažšie pozeralo, skôr by som tvrdil, že táto kultová klasika je určená pre filmových fajnšmekrov. Môžem vyzdvihnúť nádherné, dlhé kamerové zábery, ktorá na môj vkus boli až veľmi pridlhé, pomalé rozbiehanie deja a kvalitné, veľmi kvalitne makety. ()

joejoe

to si tento film zo mna robil kozy? Toto co bolo? To sa mam teraz tvarit, ze mi chuti vodka lebo je dobrej znacky? Áno, na tú dobu krásne efekty, scenérie, myšlienka...bohužiaľ ja niesom žiadny gurmán ja som obyčajný človek pre ktorého toto psycho,dafuq did i just watch, dielo bolo pozlátený shit. ()

LencaN

Za svým hodnocením si budu stát, ať si kdo myslí, co chce. V roce 68 to musela být bomba, vizuálně novátorské, i dnes to vypadalo dobře, šťavnaté záběry, super triky, hrátky s gravitací taky úžasné. Ale to mi nestačí, to dneska umí každé druhé dobré scifi. Mohla bych si listovat časopisem National Geographic nebo podobnými a zážitek z krásných scenérií bych měla stejný. Myšlenka - vývoj lidstva, přebrání vlády počítače, ovlivňování mimozemskými civilizacemi je nadčasová a dá se z ní hoooodně vyždímat. Ale tohle bylo obrazně řečeno suché jako troud. Scénář minimální, což je hlavní problém. Kdyby se měly ukázat jen ty scény, ve kterých se opravdu něco děje nebo někdo mluví, vydaly by max na půl hodiny. Zbytek totiž jsou jen velmi zdlouhavé záběry. Až jsem musela přistoupit k nešvaru, že pokud jsem zpozorovala, že teď bude následovat nicneříkající a nudný úsek, tak jsem mačkala tlačítko Forward, protože jinak by na mě Vesmírná odysea působila jako ukolébavka. ()

jjjerry

Tak jsem konečně viděl toto klasické sci-fy. Asi bych jinak hodnotil v 60.letech, bohužel jsem viděl nyní 2015 ..a je to nuda. Vyzdvihnul bych hudební doprovod. Uvod 20 minut mě hodně zklamal, dle mě to do snímku nesedí. Pak následuje vizuálně krásné prostředí, relativně reálné, žádné zvuky ve vesmíru. Bohužel zakončeno zase nudnými zbytečnými 20minutami nakonci. Zajáímavé z dnešní doby, jak se představy a realita odlišuje, SPOILER: videotelefon "skype" zpátky na Zemi, nikoho ale nenapadlo, že budemem mít něco jako online učty a žádné telefonní karty=), a všude "tlačítka" jak hrají šachy tak je "hlasové ovládání", ale nikoho nenapadlo že bude rychlejší a snaží dotykový display=): END SPOILER. Je to klasika, doporučuji vidět, ale nečekejte moc ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

10.10.2022

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

08.02.2022

Festival METRONOME -  Iggy Pop, filmová hudba

Festival METRONOME - Iggy Pop, filmová hudba

27.05.2016

Nový dvoudenní hudební open-air festival METRONOME představí v areálu holešovického Výstaviště během posledního červnového víkendu 25. a 26. června více než 30 zahraničních i tuzemských hudebních… (více)