2001: Vesmírná odysea

• Velká Británie 2001: A Space Odyssey (více)

Filosofická filmová opera. Evoluce a smysl existence lidstva v několika epochách, během kterých je člověk konfrontován se zlověstným a mlčícím symbolem mimozemského života. Science-fiction film, po kterém už filmové sci-fi nikdy nebylo jako dříve, a souběžně napsaný stejnojmenný science-fiction román, po němž se sci-fi literatura navždycky změnila. Jeden z největších mýtů filmové historie a společné mistrovské dílo dvou osobností svých oborů – režiséra Stanleyho Kubricka a spisovatele Arthura C. Clarka. Neopakovatelná cesta za hranice lidské zkušenosti, za hranice prostoru a času... (AČFK)

blezg

Osobně se mi příčí dějové poskoky, kdy člověk dlouho čeká, než se dvě naprosto odlišné sekvence spojí a film jakoby třikrát startuje od nuly. Odpor ve mně vyvolává předfinální průlet autistickou myslí se schizofrenní hudbou. Tahle epizodka, která je příjemná jak ježek v zadku a druhý v mozku, pro mě film ničí. Celý můj člověk se proti takovému hnusu bouří a asi puknu zevnitř. Vážná hudba v tomhle minimalistickém majstrštyku parádně sedne a ve chvíli zaznění prvních tónů Straussova valčíku jsem v extázi... která pomine. AC Clarke-FC Stenly Rubik 3-1 ()

Hanz_knife odpad!

Jestli je půlhodinové přistávání na měsíci vrchol filmového umění, pak se prohlašuji za kulturního barbara a hrdě naděluji odpad. Klasika neklasika, nejsem pokrytec, hvězdy za nudu dávat nebudu. Podle mého to je stejné jako u moderního umění. Nikdo neví co ten kruh, čtverec nebo třeba čára znamená, ale každý kydá co všechno to vyjadřuje a jaké to je úžasné umění, jaká nápaditost z toho srší, přičemž ani nedovedou říct, co je na tom obraze tak úžasného a co to vlastně vyjadřuje. A.C. Clarka mám rád, ale tohle bylo tak pro drogově závislé, kteří jedou na svinstvech jako LSD a nemají ponětí o čase. Ten kdo zkončil se sledováním začátku s opičáky nechť je rád, protože to je ještě ta lepší část "filmu". ;) Zajímavé komentáře: dobytek, Sirion, LukasCL, grizly007 ()

cirkulace

Asi jediný film v historii kinematografie, o kterém mohu říci, že mu s klidnou duší mohu dát 5 hvězd, ačkoli mi moc nebavil. Geniálně Kubrickovsky zvládnuté dílo, které ohromuje spíše vizuální stránkou, než nějakými bouřlivými dialogy. V té době opravdu revoluční film. Brilantně zvládnuté prostředí vesmírných lodí, gravitace.. Prokristapána v roce 1968 natočil Kubrick film, kde ve vakuu opravdu není nic slyšet. Hodnoceno po 1. shlédnutí. Konec a děj zatím spíše nepochopitelný. Uvidíme, určitě "dozraje" po další projekci... + nutnost přečíst knihu od Clarka. ()

kacer4

Od veľkej klasiky som čakal viac. Vraj kladie otázky, no nedáva odpovede, opisuje, no nevysvetľuje, ... Ale ja som si nekládol po filme otázky... Ale rád by som si nechal vysvetliť, k čomu má viesť tento film. Pre mňa to bola strata času. A to vyzdvihujem vizuálnu stránku... ()

Jack_F.

Na jednu stranu cit pro hudbu a vizuál, ale na druhou stranu, ten chlap neumí udělat příběh. On to není film, ale dokument/divadlo uvnitř geniální hlavy podle skvělé knihy. Ale nudu vesmírných rozměrů nejde odpustit ani "Mozzartovi". Kubrick se určitě bude líbit lidem libujících si v psycho příbězích a opojné kamery, kteří si prostě libují v art a "noáru", ale já si nestříknu do textilu, protože to je chytrý film(podle knihy, že áno). Ale přes to všechno nevidět ten zbytek, nebo spíše nechtíc vidět? U tohodle filmu se dá chápat jakékoli hodnocení. Trochu jako u filmů Blade Runner, Mechnický pomeranč atd. Ovšem ani jeden zmíněný nemám rád. ()

gezper

Vizuálně skvělé, na tehdejší dobu naprosto neuvěřitelné, dokonce i dnes by to některým filmům dalo na prdel, nadčasovost a dominance Kubricka a jeho režisérských nápadů, pojetí scény - to je opravdu lahůdka (např. tanec vesmírných lodí na klasické hudební motivy), a na extrémně pomalé tempo (děj se dá shrnout do pár vět) to dokáže zvláštně pohltit, alespoň mě se to povedlo, vědom dopředu toho, že jdu do náročnější záležitosti. Ale konec jsem bohužel zřejmě úplně nedopobral, což je možná díky tomu, že jsem ještě nečetl knihu, čimž budu muset doplnit klasické sci-fi vzdělání, sakra kam já jsem ji jenom založil, sorry A.C. .. Viděno v DC verzi. [90%] ()

Laci

Ďalší z filmov, ktoré potvrdili moje presvedčenie, že Stanley Kubrick je veľmi preceňovaný režisér. Vizuálne film predbehol dobu o 30 rokov, ale to je asi tak všetko. V podstate sa jedná o akýsi výlet, kde najskôr sledujeme pavilón opic, v ktorom sa objaví obrovský reproduktor a následne sa presúvame do budúcnosti, kde nás čaká prehliadka vesmíru a všeliakých nových hračiek. A kto vydrží do konca, dostane v posledných 10 minútach ako bonus prehľad všetkých farbičiek sveta. Samotný Kubrick zrejme pochopil, že pozerať to na jeden záťah je nereálne a tak nás v strede filmu prekvapí 5 minutová prestávka :) ()

mich4l.b

Ve své době to musela být neskutečná pecka. Dnes už tolik neoslní, ale z chladného HALa stále mrazí. Dle mého názoru nejprogresivnější film, o jaký se kdy kdo pokusil. ()

the.trooper

Abych pravdu řekl , strašná nuda . Ale plný počet si zaslouží . Minimálně za HAL 9000 , soundtrack a dechberoucí grafické zpracování . ()

Mgsswat

Nezabudnuteľné dielo, ktoré vo filmovom svete nemá obdoby. Ťažký film, ktorý buď milujete alebo zavrhnete. Umenie, ktoré je bezkonkurenčné aj po 45 rokoch. Pre laika ohromná nuda, pre nadšenca kinematografie a najmä sci-fi modla, na ktorú nedá dopustiť. Jasných 5*- Kubrickovu odyseu jednoducho treba vidieť. ()

Maiken Algren

Budem za nekultúrneho zadubeného bastarda, ale zrejme najslabší Kubrickov film čo som videl. Z ďaleko viac ako dvoch hodín času tak hodinu a pol sledujete iba lietanie plastových vecí vo vesmíre ktoré ku koncu prestriedajú farebné záblesky a 15 minút leteckých záberov ružového mora. Ohromne artové. A všetci sa tvárme že pritom bolo nad čím rozmýšľať. ()

unclejack

Nepozeral som celý film, ale hodinu som ho vydržal. Uznávam Kubrickovo majstrovstvo čo sa týka jeho prekrásnych záberov, kameraman odviedol naozaj výnimočný kus práce , lenže... 1. Vesmírna odysea je tempom rozprávania ultrapomalá. Než sme sa dostali k prvému zaujímavému momentu ubehla hodina. 2. Uznávam aj použitie vážnej hudby ale moja osobná antipatia pre použitie Na krásnom modrom Dunaji pri záberoch z vesmíru mi , či som chcel a či nie, nedovoľovala nenudiť sa. Chce to veľa trpezlivosti skúsnuť tento film. ()

krt7236826

ako na verbalovom komente som sa zasmial ale nesúhlasím... pozeranie som započal predsa len kúsok netradične v absolútnej pohodičke s vínkom v ruke a to som nemal ani páru čo je to za film... pozeranie som si tak nejak užil :) bolo to fajn. dobre zvolená hudba k pomalšiemu filmu aké sa dnes už netočia a čo ma najviac prekvapilo je vizuálna stránka filmu . na rok v ktorom to bolo natočené neuveriteľné, inovátorské futuristické áááá ... počiatky cyberpunku? proste oddych hodnnotím predbežne názor nechám ešte dozrieť :* ()

fafejt001

PRO MNE JEDEN ZE ZÁKLADNÍCH FILMŮ SCIFI . PROSTĚ NÁÁÁDHERA . DÁVÁM DESET HVĚZD . A TEN VESMÍR JE TAK OBROVSKÝ . DOVEDETE SI TO JEN PŘEDSTAVIT ??? NESKUTEČNÉ . FAMO'ZNÍ . ()

Homer_Jay

Vesmírnou Odyseu jsem viděl, a v podstatě nepochopil. Tak jsem si otevřel knihu. Při četbě jsem si pak přehrával jednotlivé scény a bylo mi jasné, že Kubrick je tak trochu génius. Zaměřil se na audiovizuální stránku a tu vypiloval téměř k dokonalosti. Tam kde Clark potřeboval slova, Kubrickovi stačila jen hudba. A kdyby měl film jen 90 minut pak bych byl určitě nadšený, jenže nemůžu hodnotit 5* dílo u kterého jsem třikrát usnul. (Poznámka: Podívat se na to zhulený) ()

tyzmrde odpad!

Kubrick mě chtěl asi zabít nudou ale to se mu naštěstí nepovedlo a film jsem přetáčel. Z celého filmu jsem viděl asi něco přes hodinu a ti co téhle nudě dávají vysoké hodnocení by měli zavřít do blázince !!! Jinak souhlas s verbalem !!! ()

Dekovnik

Takhle si představuji dokonalý mindfuck, který vás zařeže hlubuko do sedačky, a ještě dlouho po opuštění kina či obyváku budete přemýšlet. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

10.10.2022

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

08.02.2022

Festival METRONOME -  Iggy Pop, filmová hudba

Festival METRONOME - Iggy Pop, filmová hudba

27.05.2016

Nový dvoudenní hudební open-air festival METRONOME představí v areálu holešovického Výstaviště během posledního červnového víkendu 25. a 26. června více než 30 zahraničních i tuzemských hudebních… (více)