Bylo nás pět

• angličtina There Were Five of Us
Česko, 1994, 6 h 2 min (Minutáž: 60–61 min)

Režie:

Kamera:

Martin Šec

Hudba:

Petr Hapka

Adam Novák, Jaroslav Pauer, Jan Müller, Štěpán Benyovszký, Jan Brynych, Sandra Nováková, Dagmar Havlová, Oldřich Navrátil, Jakub Hladík, Jiří Strach (více)

Epizody(6)

Ihned od své premiéry v roce 1994 uchvátil malé i starší diváky seriál na motivy Poláčkovy prózy, v němž režisér K. Smyczek spolu se scenáristou O. Vogeltanzem vytvořili prvorepublikovou atmosféru jednoho malého městečka s jejími dobrosrdečnými, zábavnými, ale i závistivými, pomlouvačnými a mnohdy komickými obyvateli. Svět viděný očima Péti, žáka čtvrté třídy (A. Novák) líčí rodinu – maminku s její vždy láskyplně otevřenou náručí (D. Veškrnová), přísného, leč spravedlivě trestajícího tatínka (O. Navrátil), i chytrého bratra Láďu (J. Strach). Především je to ale svět plný dobrodružství a rošťáren Péti a jeho čtyř kamarádů... (Česká televize)

NinadeL

6/6 Skutečně jeden z nejlepších českých seriálových počinů 90. let. Ačkoli nechme stranou tu absurditu s návštěvou kina v roce 1930, kdy hlavním programem je v té době notně letitý westernový program a Foxův zvukový týdeník namlouvá Karel Čáslavský. ()

sud

Velice příjemný seriál. Knihu od Karla Poláčka jsem četl kdysi na základní škole jedním dechem a podobně tomu bylo i při sledování seriálu. Mám na něho krásné vzpomínky, protože když ho dávali prvně v televizi, já šel do první třídy. Všichni dětští herci svoje role zvládli perfektně, stejně tak Dagmar Veškrnová, Oldřich Navrátil, Oldřich Vízner a Petr Nárožný. Pane Smyczku, tohle se Vám povedlo. ()

akisha

Seriál, který se váže k mému dětství, a kterému se vážně nedá nic vytknout. Nádherně natočený, bezchybně zahraný, se skvělou hudbou a sympatickými dětskými herci. Milovala jsem Zilvara (toho mladšího). ()

MM_Ramone

Režisér Karel Smyczek natočil v roku 1994 šesť dielnu televíznu sériu "Bolo nás päť". Nechal sa pri tom inšpirovať literárnou predlohou spisovateľa Karla Poláčeka. Spolu so scenáristom Odřejom Vogeltanzom spracovali túto tému do kvalitne zladeného celku. Technicky je to zvládnuté veľmi dobre a ešte lepšie je herecké obsadenie, vrátane detských úloh. Nehovoriac o perfektných hudobných podkladoch, ktoré zložil skladateľ Petr Hapka. Takže je pochopiteľné, že si tento český mini seriál našiel mnoho verných a oddaných divákov. Postupom času sa z toho stala klasika. Príbehy z malého mestečka z obdobia prvej československej republiky sú podané z pohľadu žiaka základnej školy. Je to svojské, originálne, zábavné, atmosferické. **** ()

Ded@M@tes

´´To je Bajza Pétr uďál hovna métr.´´ Toť citace z jednoho dílu co mi utkvěl v hlavě. / Viděné epizody *6.dílů / Zhlédnuté vše ( Hodnocení: 9/10 ) ()

MMR

Dost uživatelů zde povznáší a chválí tento seriál do nebes. Já se ovšem mezi ně neřadím. Pro mě je to pouze průměrný seriál, který mi nijak extrémně komediální nepřipadá. ()

sepp

Jeden z nejlepsich ceskych serialu vubec - krasne klukovske pribehy, vyborne ztvarnene mladymi talenty. Vzdy se na nej rad znovu podivam. ()

Hrabka

Skvělý dětský seriál plný humoru a rad do života. Výborné herecké obsazení a dobrodružnost tomuto miniseriálu naprosto sedí. Velmi povedené zpracování knižní předlohy od Karla Poláčka. Pro mě to byly nezapomenutelné chvíle při sledování hlavních hrdinů a jejich příhod a celé je to podpořeno tím, že se odehrávají ve stejném okrese, ve kterém jsem prožil dětství, a navíc jsem se narodil ve stejném městě jako autor knihy. Škoda, že nebylo natočeno víc dílů. 95% ()

lamps

Pevná součást mého dětství, která ani na desáté shlédnutí neztrácí své kouzlo. Podmanivé Smyczekovo vyprávění doprovázené geniálními hereckými výkony v čele s pány Navrátilem a Nárožným hold dělá divy. 100% ()

Pepinec

Chtěl jsem být druhým McClanem, třetím mužem ve městě, čtvrtým mušketýrem, pátou Ninja želvou, ale tu největší radost bych měl, kdyby mně tihle raubíři vystavili průkazku člena číslo šest. Ostudu bych jim rozhodně neudělal. ()

Indiana

Karel Smyczek holt umí. Tohle je klasika se skvělou retro atmosférou a velmi solidními herci. 4* jen za poslední dva díly, u kterých už jsem se tolik nebavil. ()

salahadin

Brý dén. Jmenuji se salahadin a tenhle seriál nemá chybu, každý herec/čka tady funguje jako ozubené kolečko a bez jediného kolečka by to nefungovalo (i Veškrnové to sedí jak holinka na noze). Tohle se povedlo, herci, hudba, scénář, režie...vše tak dokonale lehce provedené a zábavné, jak jen může být. Takže pět chlapců = pět hvězdiček. A za oba Zilvary dám šestou, protože ti dva nemají chybu, v tehdejší době jasní společenští úpadkáři a mrvitelé dobrých mravů (dneska elita). Sím, to není výtka, anóbrž to jest pochvala. "Není rum, není sturm!" ()

Aky

Odhlédnu-li od toho, že nejlepší Bylo nás pět jsou ti načtení Františkem Filipovským pro rozhlas, docela povedená adaptace. ()

Ruut

Podle mě nejlepší porevoluční český komediální seriál. Úspěšně navazuje na věci co kdysi točil Vorlíček s Lipským. Není tak vymazlený, ale je opravdu dobrý. ()

kingik odpad!

Spisovatele Poláčka beru, ale Smyczek jeho předlohu nikdy neměl dostat k realizaci. Vyšel z toho neživotný seriál zaštítěný slavnou knihou, z níž se převzala maximálně jména postav a několik motivů. Pak se to naplácalo do šesti dílů natočených kamerou, jakou se točí všechny současné televizní projekty, včetně zpravodajství. Mně se tedy na to nedívalo dobře a bylo postupem času dokonce útrpné sledovat přehrávající herce a nulovou atmosféru s hudebním doprovodem, ve kterém se ani mistr Hapka moc skladatelsky nevytáhl. Příště prosím citlivější přístup a pořádného režiséra, který sice uměl kdysi bravurně točit, kdoví proč, ale zběhl k hrozným televizním výtvorům, když měl všechny perspektiva a předpoklady pro skvělého filmového režiséra. A najednou svoji stagnující kariéru završí touhle fádní seschlinou. Mé hodnocení: 0% ()

johnys

Jediný porevoluční seriál, který má starou dobrou atmosféru. Není z něj cítit nic umělého. Pohodové krásné dílo, které pohladí. Smyczek prostě točit umí. Možná lepší než samotná kniha! Vynikající Navrátil a protagonisté všech dětských rolí... ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka