Mitch McDeere, mladý právník, vstupuje do firmy kde ho má čekat slibná kariéra. Jenže brzy jsou jeho dva společníci zavražděni. Případ začne vyšetřovat FBI a Mitchův dosavadní hladký život se rázem změní. Může si vybrat:  buď bude pracovat pro FBI, nebo zůstane ve firmě. Ať si však zvolí kteroukoli z těchto možností, jeho život už nikdy nebude takový, jaký býval – a on to ví. A také ví, že jediným řešením bude vymyslet si třetí možnost, vlastní plán… (TV Prima)

salalala

Poměrně povedený thriller, který nad vodou drží hlavně umění klasika Sydneyho Pollacka, i když ani on nevychází s úplně čistým štítem. Filmu by rozhodně prospěla kratší stopáž a vystříhání některých nudných pasáží. Cruise je spíš matnější, ale koukat se na něj dá. Tradičně skvělý je samozřejmě padouch Hackman, z ženských rolí bych vyzdvihl asi jen Holly Hunter, jinak to byly spíš nevýrazné role. Film má spád a až na poněkud rozmáchlý konec uběhne poměrně rychle. Dobrých 70%. ()

Derek

Pollak reziruje profesionalne a z Firmy ma clovek i pocit ze sa vratil v case do doby paranoidnych thrillerov (cloveku sa vybavia okrem ineho i 3 Dni Kondora, prave od Sydneyho ci Polanskeho Cinska stvrt ktoru napisal jeden zo scenaristov Robert Towne), ale neubranil som sa dojmu ze by sa filmu hodilo o takych 20 minut ho skratit aby odsypal este lepsie, to by vsak malo za nasledok odstranenie niekoho z vedlajsich uloh ktore ale patria k tomu najlepsiemu, ci uz ide o Hackaman, Holbrooka, Brimleyho (v prenho netypickej zaporackej ulohe) ci vynikajuceho Strathairna. ()

Ediebalboa

Po přečtení knihy jsem od Firmy čekal jen to nejlepší. Už i kvůli tomu, že Tom Cruise se mi přesně hodil do role McDeera. Kdo mě však zklamal na celé čáře, byl Syndey Pollack. Ve srovnání s předlouhou nedal filmu jak akci, tak ani napětí, které člověka ke knize připoutalo. A to už nemluvím ani o množství menších či větších změn v příběhu. Závěr adaptace byl oproti knize fatálně překopán a totálně tak změnil vyznění díla. Proto je sice pěkné, že se před kameru dostalo najednou tolik herců, kteří zapadali do svých rolí, ale k čemu to, když snímek pouze čerpá z pevných knižních základů a zbytek vorá po svém. ()

Anglie

Ačkoliv si obvykle na dlouhou stopáž nestěžuji(možná spíš naopak), zde nemohu jinak - film měl být kratší. Jinak ale jde o zajímavé téma, které je kvalitně zpracované. Trochu mi vadila postava Jeanne Tripplehorn. ()

kinderman

Zhruba do 125. minuty je všechno v pořádku a znalec předlohy ocení, jak scenáristé redukují postavy, pozmění jeden důležitý charakter (G.Hackman), přidávají dramatické momenty a vůbec vytvářejí svižnou adaptaci rozsáhlého románu. Pak ale přijde „akční“ finále a závěrečná „konfrontace“, které se natolik odklánějí od knihy a leští Mitchovy pohnutky (hlavně všechno podle práva, byť z toho nebudu mít ani vindru), že jsem byl znechucen- a ačkoli je Firma pořád lepším filmem než třeba Případ Pelikán, na čtyři hvězdičky nepůjdu, protože kvalit Schumacherova Času zabíjet (o Coppolově Vyvolávači deště nemluvě) nedosahuje. ()

dyfur

........klasický thriller....nechýba mu nič.....scenár,herecké výkony,kľudná kamera (žiadne spomaľovačky,sekanie,sekundové sekvenicie ako vo videoklipoch) všetko super....pozerateľné opakovane - niet čo vyčítať. /môj komentár č.1600/ ()

Martin741

Aj ked Sydney Pollack je kvalitny reziser, o tom zadna, vadila mi 149 minutova nuda a pozerat sa na to, ako Cruise dohromady nic nerobi, je fakt utrpenie. 65 % ()

peiton

Tom Cruise je proste zárukou kvality,ale už ma začína z tou svojou sektou docela štvať a klesá tým u mňa na kredite..Ale späť k filmu.Napriek tomu,že právnické prostredie mi až také blízke nie je,dej ma veľmi zaujal.Vo filme sú podané rôzne skutočnosti odľahčenou formou,aby tomu porozumel aj divák,ktorý nie je z ,,fachu". Mitchell je úžasným hlav.hrdinom,ktorý sa Vám zapáči hneď od začiatku a celý čas mu budete držať palce. Je veľmi bystrý a koná naozaj premyslene. Páčili sa mi aj spojenci, ktorých si vybral, aby sa vyslobodil z firmy, ktorá nebola taká nevinná a úžasná, ako sa na prvý pohľad zdalo. Z firmy sa nedalo len tak odísť, inak by na to niekto doplatil životom. Preto musel Mitchell konať veľmi opatrne.Zaujímavé bolo aj postupné odhaľovanie praktík v oblasti práva resp.advokátov.Thriller upozorňuje (nie len) na mafiánske praktiky 75%. ()

kaposlav

Pozrel som si z úvodu 40-50 minút, ale nebavilo ma to. Klasická najivná idylka, že po skončení školy má človek hneď prácu, barák, auto a papá v reštauráciach. Americký sen, ktorý osprostieva prisnených ľudí. Tento tip amerických filmov teda už moc nemusím. Radšej mám filmy z americkej reality, kde ľudia bývaju po kanáloch, v karavánoch, v stanových mestečkách, pod mostom, či v papierovej krabici a ako vyberajú odpadkové koše, kde šťastlivci hádžu svoj nadbytok. ()

M.i.k.e

Sice to trvalo třicet let, ale můžu si škrtnout další z restů (byť ne nijak veliký) a za mě dobrý. Osobně mám rád právnická dramata a i když Firma není úplně čistá nese si hodně podobných znaků. Navíc je to grishamovka a k tomu ještě typický devadesátkový thriller a pro ty já mám prostě slabost. Snad jen ta stopáž je trochu přetažená. Nejsou ti sice vyloženě slabá místa kdy by to byla nuda, ale zkrácení o 20-30 minut by ničemu nevadilo…70% ()

bourec

Další zfilmovaná kniha Johna Grishama. I tohle podobně jako Porota je chytrý, napínavý, a skvěle herecky obsazený. Rozhodně to má na čtyři hvězdy. 80%. ()

starbrejkr

Nejsem moc fanda Grishamových adaptací, přijde mi, že ty díla jsou si vesměs všechny dost podobné. Vždy se točí okolo právníků či novinářů a různých konspirací. Firma není výjimkou a přesto jsem byl docela spokojen. Vynikající herci rozehrávají místy i strhující drama, kde nakonec o tu právničinu zas tak nejde. Vůbec nejvíc mě bavily zamyšlení hlavního hrdiny nad tím, jak se stává otrokem bohatství a blaha a je tak čím dál tím víc uvěznen ve zlaté kleci, což vygradovalo po definitivním zjištění, co je firma zač. Bohužel se ale dle mého nepříliš povedl konec, kdy se všechno děje tak nějak moc hladce a chybělo mi napětí, kterým film hýřil okolo půlky. V žánrovém snímku je to dost velká slabina, proto zůstanu u celkem jasných třech hvězd. ()

Kwaichi

Workoholikom v právnickom odbore je priam súdené dostať sa do podobných problémov. Pretože sú najlepší v tom čo robia, poznajú zákony a teda aj ako ich obísť, a preto si ich určití ľudia najmú na špinavú prácu. No ak sú skutočne dobrí, dokážu sa vymotať s hocijakých problémov. ()

C0r0ner

Vyjma stopáže nemám vůbec nic, co by se dalo vytknout, protože Grisham opět nezklamal a režie a herci zvládli svoje úlohy taktéž skvěle. Příběh to byl bezvadně načrtnutý, mnohovrstevný a zajímavý, takže mě nakonec vážně mrzí těch dvě a půl hodiny času, protože bez nějakých třiceti přebytečných minut by to byla špička. 75% ()

Phos4rus

Super film podle Grishama! Tom Crusie hraje skvele, ale Hackam. Tan Hackam je fakt trida. Delsi stopaz nevadi, podle mne je akorat. A Sydney? Ten proste umi ()

Wormboy

Velmi slusny thriller, ktoremu podkopava nohy zbytocna prekombinovanost. Ak by sa tvorcovia viac pridrzali knihy, myslim, ze by vysledok bol este lepsi a vobec to nemuseli takto komplikovat, ale aj tak slusne :) ()

campix

Firmou mám jeden velice závažný problém a to, že stopáž je tak strašně přemrštěná, že si nedokáži představit za jaké konstelace hvězd by mě tento film režiséra Sydneyho Pollacka nějak více zaujal. Což o to, námět a ten základní nástřel o firmě do které když vejdete, tak se o vás královsky postará, ale má přehled o všem co děláte a více méně vám nalinkuje i váš další život. Také je to podle knihy Johna Grishama, takže ten námět zas tak špatný být nemůže. Bohužel tu není nic co by v mých očích posunovalo tento film do vyšší ligy. Mladý Cruise si hraje svůj standart, větší část filmu je to strašná nuda a ač je finále snímku už o něco zajímavější, tak není rozhodně tím co by mohlo konkurovat jiným, podobně zaměřeným snímkům. Těch téměř 150 minut mě zároveň odrazuje od dalšího shlédnutí a tak je tu minimální šance, že na tento snímek nějak výrazně změním názor. ()

pakobylka

"Firma" ... taková solidní, vstřícná, SOUDRŽNÁ, s atmosférou téměř rodinnou - versus Tom Cruise alias Mitch McDeere, kterého polapila. Mladý, sotva dostudovaný právník s velkými ambicemi, kterému se dosažený pozemský ráj poznenáhlu proměňuje v peklo ... taktéž pozemské, leč bez únikového východu. Co udělá, když vykoupení je víc než nejisté a jeho cena je neúměrně vysoká ? Nechá se rozdrtit soukolím, ve kterém se ocitl - nebo se pokusí hrát podle vlastních pravidel ? Jenomže riskuje tak jako tak - nejen profesní budoucnost, ale i svůj život. A co na to psané právo ? Sami uvidíte, jestli může stát na jeho straně - v příběhu, jehož zápletka svým šarmem dovedně zastíní a nenápadně odsune stranou všechny pochybnosti, které by snad mohly souviset s maličko nereálným náhledem na řešení problémů světa ... i advokátů, kteří ještě neztratili všechny iluze. ()

Zemřel herec Paul Sorvino

Zemřel herec Paul Sorvino