Noc oživlých mrtvol

• Česko Noc živých mrtvýc (více)

Do kin míří další naprostá klasika jménem Noc oživlých mrtvol. Tenhle film se stal přelomovým a ovlivnil celý další vývoj hororového žánru. Příkladem budiž pojem zombie, jehož celosvětové vnímání se změnilo právě až s Nocí oživlých mrtvol. Do té doby to byl člověk při rituálu Voodoo, pak už nemrtvý dychtící po lidském masu. Příběh sleduje osudy sedmi lidí, kteří najdou útočiště před živými mrtvými na opuštěné farmě. Pak se situace ale zvrtne a přeživší se pustí do sebe vzájemně. Film je i na dnešní dobu hodně syrový a správně nekompromisně děsivý, takže v porovnání s ním vypadají moderní horory trochu pohádkově. (Pannonia Ent.)

Klajnik odpad!

Vysoké hodnocení je podmíněno tím, že se jedná o základní kámen žánru zombie horrorů. Romero se taky v narážkách vyjádřil k sociálním otázkám, ale v tomhle směru to není dost intelektuálně stimulující, aby to nějak zásadně vynahradilo všechny ty vady. Mně zombies nikdy nepřišli strašidelní, ale vždycky se mi z vizuálního hlediska líbila ta míra goru (jak jinak když z nich odpadává maso) a velmi mě baví filmové praktické efekty a masky. Těchto záležitostí však autor využil až ve svých následujících zombie filmech, které ovšem doporučuji. Pochybuji však, že dnes si tento film někdo opravdu užije. Podezřívám lidi, že tomu dávají vysoké hodnocení, protože chtějí vypadat, jakože se vyznají a protože se očekává, že takto žánrově relevantní film, by vysoké hodnocení dostat měl. On však i jinak špatný film může velmi zasáhnout do pop-kultury, když tvůrce kupříkladu dekonstruuje jeden nějaký motiv nebo použije novou formální techniku... To je sice pěkné, jenže mně to není nic platné, když tomu nevěřím (není to imerzivní) a výsledek ve mně vyvolává frustraci a nudu. Nemám však se zombíky žádný konceptuální problém, ačkoliv nedává smysl, aby se mrtvá tkáň pohybovala. Důvod, proč mi to přišel tak otravný tkví v tom, jak nevěrohodně působí: Postavy se chovaj jak kreténi (jak rozbitá NPCčka), což nutně nemusí být špatně, protože kreténovi se divák může smát, může ho chápat a může jím být i zaujat. Zde však lze vidět, že kreténství postav tkví ve špatném zpracování dění. Ve scénáři má třeba postava umřít v jisté situaci, ale režisér nebyl schopen onu situaci zpracovat uvěřitelně. Jedna postava tedy tupě čumí a čeká, než bude druhá třeba pokousána. Zombíci jsou belhající se idioti, takže by jim utekl i prvňáček. Blondýna mu však schopna utéci není, protože to vyžaduje scénář. Tyto lapsy mě neustále vytrhávají, přičemž kýženým efektem je divácká imerze - tedy vnoření se do díla, čemuž napomáhá uvěřitelné zpracování i těch nejabsurdnějších konceptů. K tomu je však zapotřebí jistá lehkost, absence křeče, uvěřitelnost. Nelze si každou minutu říkat: "Jak je tohle možné?" Nejedná se však o případ zestárnutí, pác třeba takové o 8 let starší Psycho je kvalitativně a imerzivně úplně někde jinde. Na dobu vzniku se tedy vymlouvat nelze - kord když vady nepramení z technologických limitů ani nedostatečnému budgetu. Problém tkví jen v tvůrčí neschopnosti. Člověk, by si zprvu mohl myslet, že kouká na nějakou fraškoidní parodii - na brak. Ono je to však myšleno vážně. Přitom kdyby to bylo třeba stejně nesmyslné, ale více vyhrocené, vyjebanější (primárně co se postav týká), tak by to navzdory neuskutečnitelné imerzi tolik nedřelo, divák by se tomu mohl úspěšněji vysmívat, tedy se u toho reálně bavit a současně mít radost z toho, jak se ty postavy stávají žrádlem pro zombíky. Ony postavy jsou však jen nudné, nezajímavé a otravné, protože reagují jak kokoti (snad až na jednu akci černocha, který uklidnil hysterickou bloncku jednou fackou). Kdybych se o filmy více nezajímal a šel čistě jen po požitku, tak bych tuhle trapárnu vypnul do 10 minut, avšak já takto nekonal. Dočetl jsem se zde, že prostřední třetina je nejslabší, ale konec to jaksi vykompenzuje. Prostřední třetina vskutku je nejslabší, protože se tam jen nezajímavé postavy dohadují o tom, jestli zabarikádovat okna nebo se schovat ve sklepě a televize mezitím vypráví, jak prezident svolal nějakou schůzi. Poslední třetina to však nikterak nevykompenzuje. Je to furt stejná nevěrohodná a křečovitá nuda jako na začátku. Posledního přeživšího na konec omylem zabijí nějací balíci s puškami, kteří si se zombíkama nědělají těžkou hlavu (proč taky? - jsou slabí, pomalí a bojí se ohně) a čistí od nich okolí. () (méně) (více)

Ulrich

Tohle se Romerovi povedlo. Nebýt tohoto filmu, tak nejen, že zombíci by se objevili maximálně v okrajových italských nechuťárnách, ale i pole "seriozních" hororů by bylo o mnohé okradeno. Zde ještě není Romero tak utržen z řetězu a nepřehání to s gore efekty za každou cenu. Atmosféra je řádně tísnivá a, herecké výkony - ač jsou v konverzačních scénách lehce toporné, tak když už dojde na boj o přežití jsou uvěřitelní. Jediné co mě trochu iritovalo byly podivné postsynchrony a v některých scénách (podle titulků) nově po remasteringu přidaná hudba. Jinak si tento film, už jenom díky nekompromisnímu konci, zaslouží sympatie. ()

Uškudasket

Nečekal jsem, že mě něco tak uchovalého dokáže takhle rozmontovat.Perfektně nadhazuje hororovou a ,,naivní” atmosféru netrpící ani starším datem výroby.Pane jo, tomuhle říkám skvělí start zombie hororů. ()

pend

Kultovní horrorová klasika. Po prvním shlédnutí jsem měl velice nepříjemné pocity, také to dávali někdy v jednu v noci. Romero pak potvrdil svoji pozici dalšími pokračováními. ()

Boomstick

Viacej studium spravania ludi ked su zahnani do kuta ako horor.Ale ta trocha nasilia musela byt vtedy pre ludi poriadne terno. ()

Petrus1

Na hororovou klasiku a prvotinu slavného hororového zombie rejži jsem se docela těšila – a jak tak na to koukám, já to viděla (kdybych já si tak někdy něco pamatovala :-))! Romero se s tím moc nemaže a začíná svižně už od začátku. Na hřbitově. Musím říct, že kdybych tohle viděla v roce 1968, tak mě na hřbitov už nikdo nedostane (za žádným účelem ;-)), protože na tento rok to muselo být asi docela šokující (a možná tomu i někteří jedinci uvěřili :-)). Je to tady celkem osvětleno, proč by mrtví mohli ožívat – napřed se to dozvídáme z rádia a pak i z tv, ze které vyděšené hlavní hrdiny (a některé diváky) reportér informuje o masovém vraždění a požírání lidského masa. Docela mě ale celou dobu mrzelo, že tam nejsou žádný „drsnější“ záběry, ale i labužníci se nakonec dočkají. Ke konci to začne být docela jízda a závěr je pomyslnou třešničkou na dortu. Nemůžu sice říct, že jsem fandou zrovna zombie hororů, ale tady se to povedlo. A vlastně to působí docela autenticky. A jestliže se Romero nechal inspirovat Karnevalem duší, tak buďme rádi, že tento film vznikl. Jeden ze 101 hororů, které musíte vidět, než umřete. "Romero natočil Noc oživlých mrtvol jako svůj debut, a to s extrémně nízkým rozpočtem, začátečnickým štábem a neherci. Snímek dodnes patří ke špičkovým filmům na téma zombies, ba co víc: redefinovat žánr hororu. Svoji slávu ovšem získal postupně: kina jej zprvu uváděla jen pozdě v noci, následovalo vstřícné přijetí ze strany evropské kritické obce a po čase dokonce promítání v newyorském Muzeu moderního umění. Z původně béčkového hororu se stal film, který otevřel nové obzory. Záhy se po celém světě vyrojily stovky laciných napodobenin, což Romera přimělo, aby další tematická pokračování realizoval sám." Také Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete." Noc oživlých mrtvol George A. Romera s věcným a téměř dokumentárním stylovým přístupem se dotýká témat, jimiž se Amerika konce šedesátých let zabývala: občanské nepokoje, rasisimus, rozpad tradiční rodiny, strach z davu...Nic nelze brát jako jistotu. Dobro vždy nevítězí. A poprvé hororový film odráží pocit tísně, který prostupuje současnou společnost, bez nabídky útěch či falešné jistoty.Hlouběji vzato film tematizuje temnou stránku lidského bytí: strachem z jinakosti, vlastního podvědomí a smrti počínaje a sociálním tabu jako kanibalismus, matkovražda nebo incest konče." To sou mi teda věci :-) Každopádně musím trochu poopravit svoje tvrzení, že nejsem zrovna fandou zombie hororů...po téměř tři a půl letech od sesmolení tohoto komentu, se mnohé změnilo...a já mám zombíky moc ráda! :-) (upravuji 15.1.2014, tak sem zvědavá, co přijde zase za nějakej ten pátek :-)) ()

Helldo

Ve své době určitě neskutečně působivý snímek a jeden z milníku hororové kinematografie, v dnešní době již spíše pro pobavení :) ()

Endavour

Místy dost nudné pasáže, hlavně začátek filmu, kde se postupně seznamujeme s dvěma hlavními hrdiny. Na druhou stranu, čirá hrůza, opuštěný dům a reálně vypadající zombies jsou faktory, které vyzdvihují tento film k výšinám a dávají inspiraci pozdějším tvůrcům tohoto subžánru. Za působivý konec a skvělou černo-bílou kameru dávám tři hvězdičky. Mé hodnocení tak tak činí 60%. ()

zdeny99

Noc oživlých mrtvol je milníkem hororového žánru, protože George A. Romero nastartoval tímto filmem éru zombie hororů. V letech 1990 a 2006 byly na Romerovu něj natočeny dva rozličné remaky. Právě remake z roku 1990 byl prvním hororem o zombiích, který jsem viděl. I přes tento Romerův originál, zůstává pro mne remake tím nejlepším filmem o mrtvolách. Za to tento o 22 let starší film je pro mne dnes jen podprůměrných hororem, který v jistých vypadá jak nějaké béčko natáčené na amatérskou, roztřesenou kameru. Špatný je zde i střih, jelikož v ději hodně moc prostřihů. Barbara není tou pravou hlavní hrdinkou, naopak je pořád v ústraní. A především se mi zde nelíbí vyobrazení mrtvol, které vypadají až moc lidsky a nebudí takovou hrůzu. [5281. hodnocení, 362. komentář, 80%] ()

molcan2

Noc živých mŕtvych je úžasná, George A. Romero je neuveriteľný režisér, aj s malými peniazmi dokázal natočiť klasický zombie film, ktorý bol v tej dobe tak originálny a odvážny a funguje dobre aj dnes. Tento film patrí medzi klasiku, ktorú si musíte pozrieť, kvalita filmu je neuveriteľná, má desivú, tiesnivú a veľmi klaustrofobickú atmosféru, ktorú vyvoláva od začiatku do konca. Treba vyzdvihnúť aj výborné herecké výkony, ktoré dodávajú hlavným hrdinom nádych väčšej ľudskosti, a to až tak, že záver je veľmi trpký a na tú dobu nezvyčajný. ()

Eluin

Když jsem tento film poprvé viděl jako relativně malý chlapec, tak ve mně vyvolával silně depresivní pocity. Černobílá barva, poměrně autentické zpracování televizního zpravodajství a mraky, mraky oživlých mrtvol... Za zmínku stojí i zdařilý remake. ()

Vodny

Asi nejděsivější horor, který se zabývá tématem zombie. Je tak syrový, tak realistický a uvěřitelný, že vám husí kůže ještě dlouho po jeho shlédnutí bude zdobit celé tělo. ()

JanKukulín

Klasika, která neztrácí nic ze své krásy ani po čtyřiceti letech od svého vzniku. Černobílá zombíkům sluší rozhodně víc než barva a hláška they come to get you Barbarra již zkultovněla. Je jen škoda, že Romero tenhle film nikdy nepřekonal a , dle mého mínění, ani nepřekoná ()

Akana

Na téhle hororové klasice si zub času pořádně zahlodal. Je tady několik opravdu působivých momentů, taky závěr je nečekaně mrazivý, ale zbytek sestává z odfláknutých dialogů, nepřirozeného jednání postav a celkově naivní zápletky. Celé je to amatérské, béčkové, což má jistě svůj půvab ale i krátkou životnost. Neupírám filmu úhelné postavení v dějinách žánru, ale jedině s tím vědomím se na něj dá dnes koukat. Takže spíš pro historiky nebo zombie-specialisty. Na druhou stranu je to někdy docela legrace. ()

Vakomlok

Ač zombie filmy moc nemusím, tenhle můžu kdykoli a kdekoli. Tísnivá atmosféra černobílého snímku se člověku příjemně zažírá pod kůži a toho pocitu se nezbaví až do konce. A že i po závěrečných titulcích se to mrazení nechce pustit. Jednoznačná klasika žánru. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Zemřel George A. Romero, otec zombie filmů

Zemřel George A. Romero, otec zombie filmů

17.07.2017

Slovo zombie se poprvé objevilo už na začátku 19. století a ve filmech si nemrtví hledali potravu od 30. let. Pořádné slávy se ale dočkali až v roce 1968, když je George A. Romero představil v… (více)

Romero zpátky ke kořenům

Romero zpátky ke kořenům

25.08.2006

Král zombie hororu George A. Romero, jehož dílo žánr ve všech směrech definuje, pracuje na novém filmu. Fanoušky shnilých sympaťáků zbožňovaný režisér natočí další kapitolu slavné série s názvem… (více)

Ďalší zombie remake

Ďalší zombie remake