Noc oživlých mrtvol

• Česko Noc živých mrtvýc (více)

Do kin míří další naprostá klasika jménem Noc oživlých mrtvol. Tenhle film se stal přelomovým a ovlivnil celý další vývoj hororového žánru. Příkladem budiž pojem zombie, jehož celosvětové vnímání se změnilo právě až s Nocí oživlých mrtvol. Do té doby to byl člověk při rituálu Voodoo, pak už nemrtvý dychtící po lidském masu. Příběh sleduje osudy sedmi lidí, kteří najdou útočiště před živými mrtvými na opuštěné farmě. Pak se situace ale zvrtne a přeživší se pustí do sebe vzájemně. Film je i na dnešní dobu hodně syrový a správně nekompromisně děsivý, takže v porovnání s ním vypadají moderní horory trochu pohádkově. (Pannonia Ent.)

Francik

Ther`s still something moving in there. BUM. It`s a nice shot. Nebo jak to přesně bylo na konci. Každopádně film vynikající. A k tomu v atmosféře půlnočních Varů poprvé. ()

Květula

Divák zhýčkaný moderními speciálními efekty se občas nedokáže ubránit smíchu nad šourajícími se zombíky, ale časem si zvyknete a film na vás začne působit tak, jak asi působil kdysi... Pokud hrdinům odpustíte tu neskutečnou zabedněnost. Proč se snaží ubránit celý první patro, když by se v pohodě mohli zabarikádovat v jedný místnosti nahoře? Proč ty zombíky prostě nepolejou benzínem a nezapálí??? Na druhou stranu, kdyby to udělali, tak o čem by pak ten film byl:) Chtěla jsem dát 3*, ale závěr to vytáhl na čtvrtou. ()

Cimr

Podle obalu na DVD tento film šokuje i ty nejotrlejší diváky. Tak to jsem asi hyperultraotrlý divák. Koukal jsem na něj o půlnoci, sám, při zhasnutém světle a nijak extrémně jsem se nebál. Oceňuju atmosféru, černobílou groteskní kameru (připomíná Spalovače mrtvol), herecké výkony, závěrečnou pointu, ale přesto nemůžu dát maximum, protože jsem se těch mátožných postav prostě nebál. Poprvé jsem u projekce dokonce usnul. Při druhé mi tep zvýšilo až posledních patnáct minut, zato pořádně. Zkrátka když se na scéně objeví zahnívající vrahouni, je všechno v nejlepším pořádku. Ale běda když z plátna slezou. ()

fcreading

Tento skvelý počin som videl po remaku z roku 1990 ale ajtak viac sa mi páčil tento prvý horor od Romera. S počiatku to začne ako vtom remaku žena s chlapom pôjdu na cintorín ale tam ich prepadne zombík a žena bude musieť utiecť a ukryje sa v opustenom dome. Postupom času sa sem skryjú ďalší ľudia a postupne zabárykadujú dvere aby zombíci nemohli ako ísť dnu. Koniec bol dobrý o niečo iný ako ten z remaku ale itak vynikajúci horor na tú dobu. ()

keddy79

Příjemné překvapení. Tak reálné ztvárnění chování hlavních postav jsem vůbec nečekala. Ač na horory o zombících vůbec nejsem, na tohle se dalo dívat. ()

Zayl

Bezesporu přelomový film, jenž definoval subžánr zombie hororů. George A. Romero porušuje četná tabu a nebojí se ani zobrazování násilí. I když logicky s postupující dobou film ztrácí na své děsivosti, tak stále disponuje vynikající atmosférou. Jako prvek strachu zde není využito převážně zombies, ale právě lidí, kteří se v mezních situacích chovají jako zvěř hnaná pouze pudem sebezáchovy. Romero tak předvádí hraniční situaci vyvolávající myšlenky, co by člověk dělal kdyby… Kult v žánru zombie hororů a z Romerovské trilogie jasný vítěz. ()

Krissty

Čekala jsem krvák se spoustou nechutných mrtvol, které budou zběsile trhat a pojídat každého, kdo jim přijde pod ruku, prostě šílený boj o přežití. Dostala jsem však dokonale vystupňované psycho, což mě hodně potěšilo. Krve tam bylo minimum a atmosféra byla perfektně dusná. Celou dobu jsem seděla v křesle a ani se nehla. Hltala jsem každý pohyb a každé slovo (i když nejvíc tam toho namluvila asi televize s rádiem). Miluju tyhle staré horory, kde jde hlavně o prostředí a atmosféru. A chválím závěr, ten byl skvělý. ()

Tayen

Stará dobrá americká klasika a já volám "kde jsou další taková dílka", protože tady se milí zlatí muselo umět hrát a ne se spoléhat na super efekty z počítače. Hlas Judyna bratra, jak říká "he's coming for you", si budu pamatovat asi do konce života. Film obsahuje skutečné postavy s reálným jednáním a žádnými siláckými řečmi. Všichni se jen snaží přežít a občas se obětovat pro druhé. Film je bezútěšný (hlavně konec) a geniální. Barvy by mu neslušely. ()

_Moon_

Zajímalo mne, zda-li 40 let starý horor má ještě možnost něčím oslovit dnešního diváka, který vklidu dál pojídá popcorn, zatímco na plátně se v detailním záběru řežou ruce, trhají prstíky a kdoví co dalšího. Ovšem přes trochu pomalejší rozjezd mě film dnes již klasika hororového žánru George Romera přesvědčil, že černobílý a nekvalitní filmový materiál není vůbec na překážku. Naopak, perfektně dotváří atmosféru. A ze všeho nejvíc mě překvapilo, že záběry na nemrtvé nepůsobí vůbec směšně. To je věc, která se dnes již málokdy vidí. Kouzlo většiny hororů z posledních let zmizí, jakmile se ta obávaná zrůda objeví v záběru. Noc oživlých mrtvol navíc ještě disponuje nečekanou pointou. Odpověď na položenou otázku zní tedy: Ano, tento film je opravdový zážitek. ()

kobejn

Nejlepší je černobílá verze originálu, druhá nejlepší verze je ta kolorovoná, třetí nejhorší je ta digitaly remastered s cheap synths...primal scream of GR. ()

GodComplex

Ze zacatku, kdy se po hrbitove potlouka kolemjdouci zombie sasek to vypada spis na parodii a docela dlouho jsem hledal kdeze se skryva ta kultovnost. Nastesti je to ale cim dal lepsi a druha pulka uz je seriozni a takticka opevnovaci zombarna, ktera ma spravne grady a tradicne bckove pateticke herecke vykony. Na svou dobu (kterou je obcas bohuzel nutne brat hodne v potaz) to muselo byt excelentni. Ted se ve vysledku jedna o solidni zakladni stavebni kamen zombie zanru. "We may not enjoy living together, but dying together isn't going to solve anything." 7/10 ()

Laxik

Vím, že bych se měl na filmy dívat z hlediska žánru a stáří, ale tady mi to nějak nešlo. A i kdyby, hororovej fanda nejsem - mám radši srandu než lekání, dávám přednost ději před nedějem. Takže i když to mělo všechny ty duhy (pravděpodobně opak neduhu) šedesátkových filmů, o kterých se nebudu zase zmiňovat, každý víme o co jde, já se pekelně nudil. Pokud máte práh propadnutí strachu na úrovni diváka z šedesátých let, přidejte jednu hvězdičku. Pokud jste fanoušci hororu ať už se bojíte nebo ne, přidejte jednu hvězdičku. No a pokud oceňujete přelomovost a kultovnost snímku (a ta je nezpochybnitelná), přidejte co? No přeci jednu hvězdičku. ()

MikO_NR_1909

Čisto hypoteticky je to klasická 4-ka, ale ohliadnuc od toho, že je to najväčší, najznámejší predstaviteľ Zombies, právom patrí k docela úzkej skupinke najlepších trhákov vo svojich meradlách. S výborne vypointovaným koncom. ()

PKD

Proč psát něco, co už stejně všichni ví. Je to klasika. Je to dokonalé. Je to tady. P.s. důrazné varovaní!!! Vyhněte se dodatečně kolorované verzi gigantickým obloukem!!! Tento klenot funguje jedině v čb formě! P.s. Důležité! Vyhněte se též o 17min. prodloužené verzi, ještě větším obloukem. Zničí vám to absolutně zážitek. Jsem sice sběratelem extended a růz. directors cutů, ale jsou i negativní vyjímky a toto jest jedna z nich. Trochu se divím, že prodloužená verze zde není uvedena. Byť očividně existuje. A pro hudební sběratele tu mám jeden neskutečně atmosférický tip...400 Lonely Things udělali v r. 2008 nehorázně působivý remix pův. ost a je to ještě lepší jak originál, který (přiznejme si to, není zrovna mistrovské dílo, což neznamená , že je na nic nebo tak) jménem...Tonight of the Living Dead. Zkuste to a nebudete litovati. Zvláště milovníci dark ambientu apod. Pokud bych dělal br remaster, tak pův. hudbu vyhodím a dám tam toto. ()

blackrain

Jsou filmové počiny, na kterých neúprosný čas nezanechal žádnou stopu. Tenhle film se k nim může směle a hrdě zařadit. Už dlouho jsem tak strašně fascinovaně neseděla u žádného hororu. Úplně jsem zapomněla na okolní svět a nechala se vtáhnout do příběhu. Atmosféra byla perfektní. Oživlé mrtvoly byly téměř bezchybné. V době vzniku musel být tenhle snímek hodně působivý. ()

contrastic

Tak špatnou filmařinu bych v roce 1968 nečekal. Kvalitou je to tak někdy kolem roku 1930. Takže 3 hvězdy jsou za originalitu , prvotinu v zombie žánru a odvahu obsadit černocha do hlavní role . To klobouk dolů, ale jinak je to bída !! Ve stejným roce například Stanley Kubrick natočil Vesmírnou odyseu , Juraj Herz Spalovače mrtvol, Sergio Leone Tenkrát na Západě, Schaffner Planetu opic, nebo Polanski Rosemary má děťátko …… ()

Spike17

Hororová klasika? Kult? Tohle je výsměch, bez atmosféry, bez napětí. Romera cením za novější příspěvky k subžánru, tohle zombie cosi ocenit bohužel nedovedu. ()

slunicko2

Jeden z nejsilnějších filmových zážitků druhého ročníku základní školy, píše komentátor Movie. Ano, v tom věku určitě. 1) Melodramaticky podané amatérské výkony spolu s nervy drásající hudbou mi vadí, stejně tak jako zřejmá nízkorozpočtovost snímku, díky níž se to (pro mne) nejdůležitější, tj. společensko politický background, odehrává prostřednictvím rozhlasového a televizního vysílání. To, co mě zajímá nejvíc - jak celá katastrofa vznikla, jak ji úřady řeší, jaké problémy vznikají, je zde prezentováno jen okrajově, na pozadí, aby i tací rejpaloví, jako jsem já, nemohli příliš namítat, že jde čistě a jen o to, kolik lidí přežije a kolik jich kanibalští zombies stačí sežrat. Ale ono fakt jde jen a jen o to. Režisér například sám v rozhovoru připouští, že ani nemá odpověď na otázku, proč those things vstávají z mrtvých. 2) V umění kromě krásy (tady jasně mimo mísu) jde, podle mého názoru, vždy o společenský přesah, a ten zde zcela chybí. Postrádají ho téměř všechny zombické filmy. Asi proto je nemám rád, zvláště když uvážím, že se v hluboké noci sýčků a jiných puštíků prostě nebojím. Když škrtnu strašidelné strašení a fanouškovskou touhu uvidět klasiku žánru, pak nezbyde nic moc, na co by se dalo dívat. A přitom, považte: Don´t you know what´s goin´ on out there? This is no Sunday School picnic! 3) Kdybych nevěděl, že tato melodramatická hororová komedie je klasikou žánru, měl bych za to, že 28letý režisér (zde i kameraman, scénárista a střihač) George A. Romero se žánr snaží zparodovat. Neskutečně schematicky pojaté postavy a celková ideová vyprázdněnost snímku smažou i zajímavý konec, tím spíš, že z mně nejasných důvodů na mě působí, jakoby filmařům došly peníze a tak to rychle střihli. Kdo ví, možná to tak i bylo. Pro úplnost dodávám, že jsem viděl původní černobílou verzi snímku s originální hudbou. 4) Film si ale nezaslouží jen odsudky. Znamenal přelom v pojetí zombies (už ne oživlí mrtví, ale projev celospolečenské katastrofy vzniklé nedbalostí či přímo ignorancí úřadů). V této souvislosti se mi moc líbí, co napsal Matty. Amatérské herecké výkony s příšernou hudbou a zajímavou černobílou kamerou tvoří pozoruhodně kompaktní celek, který nesporně působí...přinejmenším na fanoušky žánru. A jistě si umím představit, že v říjnu 1968 opravdu film novátorsky a úspěšně děsil publikum. Ostatně, jak uvádí Chatterer v zajímavostech, jedním z reklamních taháků Walter Reade Organization na tento film byla pojistka na 50,000 dolarů pro případ, kdyby někdo umřel během promítání na infarkt. 5) Alespoň jsme si vymezili sféry vlivu. Now get the hell down in the cellar. You can be the boss down there, but I´m boss up here! ()

topi

Romerova klasika, která vytvořila nový žánr, podle kterého se začaly formovat zombíci. V roce 1990 vznikl remake v režii mistra maskéra Toma Saviniho a který mám o chloupek raději. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Zemřel George A. Romero, otec zombie filmů

Zemřel George A. Romero, otec zombie filmů

17.07.2017

Slovo zombie se poprvé objevilo už na začátku 19. století a ve filmech si nemrtví hledali potravu od 30. let. Pořádné slávy se ale dočkali až v roce 1968, když je George A. Romero představil v… (více)

Romero zpátky ke kořenům

Romero zpátky ke kořenům

25.08.2006

Král zombie hororu George A. Romero, jehož dílo žánr ve všech směrech definuje, pracuje na novém filmu. Fanoušky shnilých sympaťáků zbožňovaný režisér natočí další kapitolu slavné série s názvem… (více)

Ďalší zombie remake

Ďalší zombie remake